Serbest Tüketici

Bu ay elektrik faturası 158 TL geldikten sonra, elektrik faturamı nasıl azaltabilirim diye düşünürken, serbest tüketici olabileceğimi öğrendim. Peki, serbest tüketici ne demek?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), her yılın Ocak ayında serbest tüketici limiti belirliyor. Bu limite göre, eğer elektrik tüketiminiz belirli bir limitin üzerindeyse, perakende elektrik satışı yapan şirketlerden biri ile anlaşıp, elektriği o şirketten almaya başlıyorsunuz. EPDK, 2014 yılı için serbest tüketici limitini 4 bin 500 kWh olarak belirledi. Bu da, aylık 133 lira ve üzeri elektrik faturası ödeyenlerin, elektrik şirketlerini kendileri seçebilecekleri anlamına geliyor.

Ocak ayı faturama baktığımda, 440 kWh elektrik tükettiğimi görüyorum. Bu tüketim karşılığında da bu ay,158 TL fatura ödeyeceğim. Yani ben artık bir serbest tüketici sayılırım. Elektriğimi Tedaş’tan almak yerine, kendimin seçeceği ve bana bir kilowatt saati 24.47 kuruştan daha ucuza verecek herhangi bir elektrik şirketiyle anlaşma imzalayabileceğim.

Serbest tüketici limiti 2014 yılı için 4 bin 500 kwh olarak uygulanacak olsa da, 2015 yılından itibaren bu limitin daha da düşürüleceği ve ülkemizdeki bütün elektrik abonelerinin serbest tüketici olabilmesinin yolunun açılacağı tahmin ediliyor. Peki, elektrikte serbest tüketici olmanın şartlar nelerdir?

1)      Yıllık elektrik tüketiminizin 4 bin 500 kWh’ten daha fazla olması veya yıl içinde bu tüketimi sağlayacağınızı taahhüt etmeniz,

2)      Elektrik ölçüm cihazınızı dijital cihaz ile değiştirmeniz,

3)      Şu anda elektrik kullandığınız şirkete borcunuzun olmaması,

Serbest tüketici olmanın avantajları nelerdir?

Nasıl ki bugün cep telefonu operatörünü ve paketimizi serbestçe seçiyor ve kendimize en uygun olanı tercih ediyorsak, serbest tüketici olduktan sonra, yüzlerce seçenek arasından, bize en ucuz elektriği verecek şirketi seçebileceğiz. Böylelikle, elektrik faturalarımız %10 civarında ucuzlayacak. Elektrik faturalarının gittikçe yükseldiği ülkemizde, elektrik şirketleri arasında artan rekabet ile en azından yılın bir ayı bedava elektrik kullanmış olacağız. Örneğin ben yıllık 1,800 TL civarında elektrik faturası öderken, serbest tüketici olduktan sonra yapacağım pazarlıklarla 1,600 TL civarında ödemeye başlayacağım. Şu anki duruma göre oldukça avantajlı değil mi? Bakalım hangi şirketten elektrik alacağız?

Leave a Reply

Your email address will not be published.