Bireysel Emeklilik Fonlarının 2014 Mayıs Ayı Getirileri

2014 yılının ilk 5 ayını geride bırakırken, Mayıs ayında hangi bireysel emeklilik fonunun yüksek getiri sağladığına, hangi bireysel emeklilik fonunun ise kötü performans gösterdiğine gelin hep beraber bakalım.

Yılın ilk iki ayında altın ve döviz bireysel emeklilik fonları yüksek getiri sağlarken, özellikle seçim öncesi Borsa İstanbul’da görülen ve halen devam etmekte olan yükselişin katkısıyla, hisse senedi fonları yıl içerisindeki kayıplarını telafi ederek, Mart ve Nisan aylarında olduğu gibi Mayıs ayında da getiri şampiyonu oldular.

Öte yandan, özellikle Kırım gerginliği ve iç piyasada dövizin yükselmesiyle tırmanan Altın fonları ise, Kırım gerginliğinin yatışması ve Dolar/TL kurunun zayıflamasının etkisiyle Mayıs ayında da yatırımcılarını üzdü.

Bireysel emeklilik fon bazına getirilere bakarsa, 30 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında en yüksek getiriyi %10,3 ile AEU kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik BIST Temettü Endeksi Emeklilik Yatırım Fonu sağladı. Bu fonu sırasıyla ZHB kodlu Ziraat Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, CHH kodlu Cigna Finans Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, ALH kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, ANS kodlu Aegon Emeklilik Gelir Amaçlı Hisse Senedi EYF, HHB kodlu Halk Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, AZH kodlu Allianz Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, AHB kodlu Anadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Beyaz EYF, MHH kodlu MetLife Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF ve GEH kodlu Garanti Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu izledi.

Mayıs 2014 - En İyi Bireysel Emeklilik

Listeden de göreceğiniz üzere, hisse senedi fonları Mayıs ayında %10’lara varan getiri sağladılar. Kuşkusuz Borsa İstanbul 100 endeksinin ayın başında 73,872 puandan başlayan serüvenini ayın sonunda 79,290 puandan tamamlaması yani %7 civarında yükselmesi, bu getirinin en önemli nedeni oldu. Peki, Borsa İstanbul neden yükseldi? Somut bir neden olarak, seçim öncesi anketlerde Ak Parti’nin oy oranının %40’ların üzerinde çıkmasıyla başlayan yükseliş, yerel seçimlerden iktidar partisinin başarı ile ayrılmasıyla devam etti. Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen parasal genişleme haberlerinin etkisiyle, Mart ayında başlayan yükseliş halen devam etmekte.

Kaybedenler cephesine baktığımızda ise, %4,18 kayıp ile Vakıf Emeklilik Altın Emeklilik Yatırım Fonu, Mayıs ayında en çok kaybettiren BES fonu oldu. En çok kaybettirenler listesinde geriye kalan 9 fonun hepsi altın olmak üzere, sırasıyla, ZHN kodlu Ziraat Emeklilik Altın EYF, GHA kodlu Garanti Emeklilik Altın EYF, BNA kodlu BNP Paribas Cardif Emeklilik Altın EYF, AEL kodlu Avivasa Emeklilik Altın EYF, GRA kodlu Groupama Emeklilik Altın EYF, AGA kodlu Asya Emeklilik Altın Katılım EYF, AEA kodlu Anadolu Hayat Emeklilik Altın EYF, AMZ kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik Altın EYF ve HEA kodlu Axa Emeklilik Altın EYF en çok kaybettiren fonlar oldular.

Mayıs 2014 - En Kötü Bireysel EmeklilikAltın bireysel emeklilik fonları yılın ilk iki ayında iç piyasada dövizin yükselmesi, uluslar arası piyasada ise altının ons fiyatının 1,400 $ seviyelerine yaklaşmasıyla, en çok kazandıran fonlar olmuştu. Mart ayında ise, Kırım gerginliğinin fiyatlanması ve Amerikan Merkez Bankası Fed’in tahvil alımlarını azaltma kararının etkisiyle, altın fiyatları tekrardan 1,300 $ seviyelerinin aşağısına sarktı. Nisan ve Mayıs aylarında ise, Altın yatırımcılarını zayıflayan Dolar/TL vurdu. Bu durum neticesinde, altın bireysel emeklilik fonları Mayıs ayını ortalama %4 civarında kayıplarla tamamladılar.

2014 yılının ilk 5 ayı geride kaldı. Peki sizin bireysel emeklilik birikimleriniz nasıl değerlendi? Yılın ilk 5 ayında karda mısınız, yoksa zararda mı? Yılın geri kalanında fon tercihiniz nasıl olacak?

Leave a Reply

Your email address will not be published.