Yurt Dışı Borsalar Bülteni 4

QNB Finansinvest katkılarıyla hazırladığımız ve geride bıraktığımız hafta içerisinde yabancı borsalarda gerçekleşen haberleri derlediğimiz Yurt Dışı Borsalar Bülteni’nin 4. sayısında çeşitli sektörlerden şirket haberlerini siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

• 2 yıl önce ömür boyu sürecek 1 milyar dolarlık sponsorluk antlaşması yaptığı yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo’nun tekrar tecavüz suçlaması ile karşı karşıya kalmasından sonra, Nike (NKE) süreci yakından izlediklerini ve derin bir endişe duyduklarını belirtti.

Microsoft (MSFT) Singapur menşeili yolcu taşımacılığı hizmeti sunan Grab ile ortak çalışma yapacaklarını açıkladı. İki şirket özellikle büyük veri ve yapay zeka alanlarında çeşitli teknolojik projelerde ortak hareket etme kararı aldılar.

• WSJ’ın haberine göre Target (TGT), Smartly adında farklı markalara ve değişik demografik yapılara uygun yeni bir indirimli ürün hattı başlatmayı düşünüyor. Buna göre, bu hattın içinde 2 doların altında satın alınabilecek 70’e yakın ev malzemesi bulunacak.

American Airlines (AAL) 3. çeyrekte koltuk başına cirosunu arttırmasına rağmen restorasyon ve birleşme giderleri nedeniyle 230 milyon dolar gider beklediklerini açıkladı. Bu haber sonrası şirket hisseleri %6.6 değer kaybetti.

Tilray (TLRY), halihazırda çalıştığı ithalat ve dağıtım kanalı şirketi Alef Bioteknoljiyi, 250.000 doları nakit ve 4.75 milyon doları hisse senedi karşılığı olmak üzere toplamda 5 milyon dolara satın aldığını açıkladı. Şirket bu sayede başta Şili olmak üzere Güney Amerika ülkelerine kendi markalı ürünlerini satabilecek.

Edwards Lifesciences (EW), yeni kalp kapakçığı teknolojisi üzerinde çalışmak adına 1,000 hasta kapasiteli bir klinik açacağını duyurdu. Bu teknolojinin, özellikle yüksek risk taşıyan açık kalp ameliyatlarında yararlı olması bekleniyor.

Netflix (NFLX), New Mexico’nun en büyük şehrinde bulunan prodüksiyon stüdyosu ABQ Stüdyosu’nu satın alacağını açıkladı. Şirket bu satın almanın önümüzdeki 10 yıllık süreçte ABD’de 1 trilyon dolar değerinde prodüksiyon hacmi yaratacağını tahmin ediyor.

• Mühendislik ve inşaat şirketi Fluor (FL) yönetimi, şirketin biri Avrupa’da ve bir diğeri Çin’de olmak üzere aldığı cezalardan dolayı 3. Çeyrek gelir rakamının analist beklentilerinden bir miktar aşağı olarak, 4.6 milyar dolar civarı gerçekleşeceğini belirtti.

• Aralık sonunda mobil ödeme sistemi şirketi Square (SQ)’den ayrılacak CFO Sara Friar, sosyal network şirketi Nextdoor’da CEO olarak görev yapmaya başlayacak. Şirket, şimdiden boşalan pozisyon için arayışa geçmiş durumda olduğunu açıkladı.

• Yüksek faiz oranlarına paralel bono getirilerindeki artışın etkisi, ABD borsalarında devam ediyor. 2 gün içinde Dow Jones Endüstri endeksi 1400 puan kaybederek son yılların en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Yurt Disi Borsalar Bulteni 4

Leave a Reply

Your email address will not be published.