Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Ülkemizdeki kredi kartı borçlularının sayısı 30 milyondan fazla. 1 milyon kişi ise kredi ve kredi kartı borçlarından dolayı yasal takipte. Bu insanların peşinde icra takibi olduğu için de endişeliler ve kredi kartı borcu olan kişi yurt dışına çıkabilir mi diye merak ediyorlar. Bu yazımızda kredi ve kredi kartı borcu olanların yurt dışına çıkabilir mi sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kredi kartı her ne kadar bir ödeme aracı olarak icad edilmiş olsa da ülkemizdeki uzun taksit alışkanlığı nedeniyle bir borçlanma aracına dönmüş durumda. Hayat pahalılığı, adaletsiz ücretlendirme ve bilinçsiz kullanım ise kredi kartı borçlularının sayısını artırmakta ve kredi kartı mağdurlarına her gün yenilerini eklemektedir.

Kredi kartı borcunun ekstre kesim tarihten itibaren genellikle 10 gün içerisinde ödenmesi beklenir. Kredi kartında ilgili dönem borcunun tamamını ödeyemeyecek olan müşteriler için asgari ödeme kolaylığı getirilmiştir. Eğer 3 ay boyunca kredi kartı dönem borcunuzun asgarisini yatırmazsanız kredi kartı borcunuz yasal takibe girer.

Kredi kartı borcu olanlar yurt dıına çıkabilir mi?

Kredi kartı borcu olanların yurtdışına çıkmasında bir engel bulunmamaktadır. Seyahat hakkı anaysal bir hak olup, kredi kartı borcunuzun olması bu hakkı kullanmanıza engel teşkil etmez.

Bu sitede yazı yazmaktaki en önemli amacım tüketicilerin finansal okur yazarlığını artırmaya katkı sağlamak. Bu vesileyle kredi kartı kullanımı ile ilgili olarak size de bir kaç tavsiyede bulunmak isterim.

1- Kredi kartı borcunuzun olması yurt dışına çıkmanıza engel olmasa da siz kredi kartı borçlusu olmamaya özen gösterin.

2- Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Yani yaptığınız harcamaları kısa süre içerisinde nakit olarak ödemeniz beklenir. Kredi kartını bir borçlanma aracı olarak görüp de bütçenizi aşacak taksitli işlemler yapmaktan kaçının.

3- Kredi kartı borcunuzu zamanında ve eksiksiz ödeyin. Bunu bir alışkanlık haline getirin. Eğer kredi kartı borçlarınızı zamanında öderseniz, kredi notunuza olumlu etkisi olacaktır ve ileride kredi çekmek istediğiniz zaman daha makul oranlar alabilirsiniz.

4- Kredi kartınızın güvenliğine dikkat edin. İnternette bilmediğiniz ve güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın. Şifresini kimseyle paylaşmayın.

5- Aylık gelirinizden daha yüksek limitiniz varsa limitinizi düşürtün. Ücretli çalışansanız birden fazla kredi kartı sahibi olmamaya çalışın.

Kredi kartı borcu olanlar yurt dışına çıkabilir mi konusuyla ilgili olarak soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Ufuk

  Merhaba size bir sorum olacak.ben yaklaşık iki yıldır yurtdışında yaşıyorum turkiyede kredi borçlarım var ve bir kaç aydır ödeyemiyorum hakkımda icra takibi başlatılmış ve yazın türkiye ye döneceğim acaba herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım gümrükte veya turkiye de. Cevabınız icin şimdiden teşekkür ediyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anayasa’nın “suç ve cezalara ilişkin esaslar” başlıklı 38. Madde hükmüne göre, “hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.”
   Maddeden de göreceğiniz üzere borcunuz olduğu için hakkınızda bir tevkifat yapılmaz. Öte yandan daha önce bankalarla yapılandırma sözleşmesi falan imzalayıp uymadıysanız, alacaklı hakkınızda 3 aya varan tazyik hapis cezası çıkartabilir. Daha önceden herhangi bir ödeme taahhütünüz yoksa bu durum da sizi etkilemez. Dolayısıyla sıkıntısız gelip dönersiniz. Ama uygun olunca borçlarınızı ödemenizi tavsiye ederim.

 2. engin akan

  Ben Türkiye de yaşamaktayım 3 bankaya toplamda 72 bin tl borcum var 1 si kefillikten 54 bin tl diğerleri kendi borcum 18 bin tl tüm borçlar icrada eşimin Bulgaristan da yaşayan babası vefat etti tek mirasçı eşim eşime yüklü miras kaldı bu kadar borcum varken yurt dışına çıkıp bu taşınmazları satmamız sorun olur mu kaldı ki satılınca zaten bankalara olan borçlarımızı da ödeyeceğiz

  • Can Balkan

   Hiç bir sorun olmaz.

 3. Hüseyin

  Merhaba benim bankalara yaklasik 100 bin tl borcum var ve maliyeyede yaklasik 20 bin borcum var yurtdisina Almanyaya evlenip gitmeyi dusunuyorum bi sorun olurmu ? Cevabiniz icin simdiden cok tesekur ederim ..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yurda giriş çıkışınızda borçlarınız bir engel teşkil etmez. Ancak ilerleyen zamanda mal, vs. edineceğinizde borçlar peşinizi bırakmaz ve faiziyle ödemek durumunda kalabilirsiniz. En güzeli durumunuz düzelince peyderpey ödeyip, bu borçlardan kurtulmaktır.

 4. Burak Buyuktuna

  Merhaba 2 farkli banka ve 1 adet gsm operatörüne toplam 13 bin tl gibi bir borcum var ve 3 aydir ödeyemiyorum 1 yildir yurt disinda yasiyorum avukatlar sürekli arayip duruyor ancak herhangi bir taahhütte de bulunmadim arayan hukuk bürosu her seferinde türkiyeye geldigimde geri dönemeyecegimi söylüyor ve yurt disi cikis yasagi uygulanacagindan bahsediyor eylül ayinda türkiyeye gelmeyi düsünüyorum ancak tereddütlerim var konu hakkinda güncel bilginiz var ise aydinlatabilirmisiniz herhangi bir kanun degisiklisi vs

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Devlet bile kendi vergi borçları için yurtdışı çıkış yasağı uygulayamazken, avukat banka borcu için nasıl yasak kararı aldırabilecekmiş? Hukuk forumlarına da sorun isterseniz, ancak avukatların amacı göz korkutup tahsilatı hızlandırmak. Bunu yaparken de maalesef yalan ve yanlış bilgi vermekten çekinmiyorlar. Sizi arayan muhtemelen avukat bile değil, avukatlık ofisinde asgari ücretle çağrı merkezi hizmeti veren bir yetkili. Kafanıza takmayın. O avukatlık bürosu da bir daha aradığında aşağıdaki anayasa maddesini hatırlatın.

   Anayasa’nın “suç ve cezalara ilişkin esaslar” başlıklı 38. Madde hükmüne göre, “hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.”

 5. Osman

  Can Balkan senin sayende her aradığım sorunun cevabını buldum çok teşekürler süper sin

  • Can Balkan

   Sağolun. Sevindim bir işe yaramasına.

 6. veysi

  bir arkadaşım umman.da çalışma izni alacak 260 bin tl vergi borcu var çalışma izini.ne engelmi teşkkür ederim

  • Can Balkan

   Hiç bir engel teşkil etmez. Arakdaşınız çalışmalı ki, borcunu ödesin. Vergi borcu olanlar yurtdışına çıkabilir.

 7. merve

  bisey sormak istıyorum benim esım yeni geldi turkıyede onunda kredi borclar var ve avukatlar devamlı arıyorlar veya msj atıyorlar tutuklanma karar cıkacak diye bizde eylulde turkiye de gıtmeyen dusunuyorsunuz bi problem olurmuu gumruk de felan

  • Can Balkan

   Hiç bir sorun olmaz. Müsterih olun.

 8. merve

  tamam da kesinmi cunku esım bayadır odemıyor ve esıme aılesıe devanlı msjlar gelıyo tutukulama karar cıkabılır dıyee

  • Can Balkan

   Eğer ödemediği borçlar için banka ile yapılandırma yapıp da sözleşmeye sirayet etmediyse sıkıntı yaşar, ancak normal bir krediyi ödemedi diye sıkıntı yaşamaz. Ben hukukçu değilim. Sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız, gitmeyin.

 9. mrnoname

  Merhaba hocam,benim kredi bordum mevcut 2 ayrı bankaya,ve sigotasız işde çalışıyorum,şimdi yurt dışına çıkma gibi bir olayım var pasaportum vs. var zaten yurt dışına çıkmam istediğimde gümrükten vs kontrolden geçerken borçlu oludgum için bir engel bir sıkıntı yaşarmıyım acaba hocam.

  • Can Balkan

   Merhaba, hiç bir engel yaşamaşsınız. Bol şans.

 10. Yorgun

  Benim 260 bin kadar borcum var ödeyecek durumum yok yurtdışına nasıl çıkabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz yuvam dağıldı dağılacak bunun 35000 tlsi bankalar nasıl bi yol çizebilirim yardımcı olurmusunuz allah rızası için

  • Can Balkan

   Eğitiminize ve tecrübelerinize uygun bir çok iş imkanı mevcut. Eğer bir vasfınız yoksa, bir çok inşaat şirketinin yurtdışı şantiyeleri var. Buralarda iş bakabilirsiniz. İnternette araştırın lütfen. Dünyanın sonu değil. Muhakkak bir çıkış yolu bulunur.

 11. Yorgun

  Çok teşekkür ederim benim bi vasfım yok hangi yolla çıkarım vize vereceklerini sanmıyorum bunalım içindeyim intiharın eşiğine geldim bi kızım var elim kolum. Bağlanmış durumda ateş çemberinin ortasında kaldım evim kira geçinemiyorum arkadaş kurbanı oldum güvendim iyi niyetimden istifade etti oda kaçtı ortada yok allah yanına bırakmasın tek tesellim ailem onlarda bunaldı alacaklılardan tek çıkışım orda toparlanmak kaçak yollarla gitmem için ne önerebilirsiniz çok sağolun can bey

  • Can Balkan

   Gemicilik şirketlerine ve inşaat şirketlerine bakın. İnternette araştırabilirsiniz. Borç da dünyanın sonu değil. Ülkenin yarısından fazlası borçlu, sıkıntı içinde. Sakin davranın.

 12. Can

  Can bey merhaba,
  İşyerim iflas etti ve ciddi derecelerde olmasa bile toplamda bankalara, tğrktelekom, Türkcell e hacizli borçlarım oluştu. Ayrıca toplamda 3 firmaya senet vermiştim toplamda 60 bin tl borcum var. Aile birleşim vizesi başvurusu yapacağım, eşim Almanya’da. Acaba yurt dışı yasağı konulabilir mi ?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim efendim. İyi günler dilerim
  Saygılarımla

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hiç bir sıkıntı çıkmaz. Almanya’da 3 ay çalışır, Türkiye’deki borçları kapatırsınız zaten. Bol şans.

 13. KAZIM

  selam lar can bey iyi gün ler dilerim sizin aydınlatmalarınızla
  yüregim ferah bul du benim de banka ya bir miktar borcum ve çok sıkıntılı günler yaşadım ve halada yaşı yorum boşan manın eşigin deyim madi imkanım yok oldu kısacası eşimden dolayı bütün hayatım mahvoldu ve 3 veya 4 aya kadar yurt dışına gitmek isti yorum orda yeni bir işyeri kurmak is ti yorum tabiki burdaki borç larımı bir önce kapat mam gerek tigini bili yorum ve kapatacagım da
  sizin bizleri bilgi len dirmenizden dolayı çok teşekürler ederim

  • Can Balkan

   Yorumunuz için teşekkürler. Umarım istediğiniz hayata bir an önce kavuşur ve refaha erersiniz.

 14. KAZIM

  can bey merabalar bi bilgi daha almak isti yorum sizden de bil gilen dirir seniz sevinirim bu geçmiş elektirk veya dogal gaz su gibi neden lerden dolayı yurt dışı çıkış engelleni yormu acaba bil gilen dirir seniz sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Fatura borçlarınız yurtdışına çıkışınıza engel teşkil etmez.

 15. can

  merhabalar can bey benim sorum şu şekilde nişanlım alman vatandaşı yanlız benim tükiyede icralarım var ama az az miktarda nikahı almanyada yapmak istiyoruz ve ben orda kalacam bu durum vize almama ve oraya gitmeme engelmidir acaba şuan türkiyede kamu personeliyim maaşımdan kesiliyo her ay cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vize durumu özel bir durum. Koşulları farklı. Borçlu olunca vize verilmez gibi bir kaide yok. Bir de siz eş durumundan alacaksınız. Sıkıntı olacağını sanmam. Ama nihai karar konsolosluğundur. İcraalıkken yurtdışına çıkış ile ilgili ise bir kısıtlama yok.

 16. KAZIM

  CAN BEY ÇOK TEŞEKKÜRLER BİLGİLEN DİRDİGİNİZ İÇİN İKAMETİNİZ İSTAN BUL MU ACABA BİR DE PARMAK ÖLÇÜLERİNİZ NEDİR ACABA SİZE BİR HEDİYE GÖN DERMEK İSİTYORUM
  BANA BİR ADRES ATA BİLİRMİSİNİZ ŞAH Sİ ADRESİNİZ OLMASI DA ÖNEMLİ DEGİL SİZE ENYAKIN POSTANE ADRESİ DE OLABİLİŞR VEYA ULAŞA BİLECEGİNİZ BİR YERDE OLABİLİR TEŞEKKÜRLER

  • Can Balkan

   Kazım Bey,
   Bir süredir iş seyahatindeydim. Yorumunuzu şimdi okuyorum. Düşünmeniz yeter efendim. Lütfen zahmet etmeyiniz. ALmış kadar oldum. Saygılar…

 17. mustafa

  Merhaba benim borcum var malımı satıp borcumu ödeyecegım fakat malın ustundekı toplam fıyat malı sattıgım fıyattan yuksek cıkıyor 200 bın gıbı bır fark var arada bankalar gereklı ındırımlerde yardım etmıyor bır mucıze olursa bu durumdan kurtulurm olmazsa ıcradan satılacak borcum yıne olacak.Şimdi sorum şu ya ölecem ya yurt dısına gıdecegım yurt dısına gıttıgm takdırde orda hakkımda bır yakalama ulkeye ıade gıbı seyler olurmu yapacak baska bırseyım yok cunku ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borcunuzun dışında hakkınızda başka bir dava yoksa, hiç bir ülke bankaya borcunuz var diye sizi sınır dışı etmez.

 18. Abdur Coskun

  Benim bankaya 1000 liradan az borcum var ve beni icraya verdiler, beni icra ofisi aradi beni korkutmaya calistilar, ben dedimki yurt disinda is buldum gidip calisip odiyecem, bana dedilerki yurt disina cikma engeli var cikamazsin. ama bu sayfayi okuduktan sonra rahatladim, bilgilendirmeniz icin tesekur ederim Can efendi

 19. yusuf

  bankalara elektrik dağıtım şirketine gsm şirketlerine ait 150bin borçlarım var ve bunlar icrda.
  devlete vergi dairesi ve sgk yada 50bin civarında borcum var. bunlar da icrada. ailemi burada bırakıp yurt dışında calışmaya gideceğim. bu borclar yani icralar yurt dışına çıkmama engel midir

  • Can Balkan

   Borçlar veya icra takibi yurtdışı çıkışına engel değildir.

 20. Salim

  Merhaba bankaya kredi kartı borcum vardı Varlık şirketine devredilmiş sorum şu yurtdışından Türkiye’ye para gonderirsem bu paraya el konulurmu Western unionla veya başka bir şekilde

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Para banka hesabınıza düşerse, bloke konulma ihtimali var.

 21. Salim

  Tesekkurler Tekrar merhaba parayı yurtdisindan ben yollayacam Türkiye’den birine benim Türkiye de banka hesabım yok

  • Can Balkan

   Alıcının sıkıntılı bir durumu yoksa, bir şey olmaz. Yollayabilirsiniz.

 22. Özkan

  Merhaba, bankadan öğrenci kredisi çekmek istiyorum yurt dışında çaşışma programları var masrafları yaklaşık 15bin tl civarı bu parayı bankadan çekip 3 aylığına yurt dışına çıkıp çalışmak istiyorum döndüğümde o kazandığım parayla borcumu ödeyebilirim kısacası para çekip 3 ay yurt dışına çıkabiliyor muyuz herhangi bir sıkıntı yaşamadan?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalara olan borç yurtdışına çıkmanıza engel teşkil etmez.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>