Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Ülkemizdeki kredi kartı borçlularının sayısı 30 milyondan fazla. 1 milyon kişi ise kredi ve kredi kartı borçlarından dolayı yasal takipte. Bu insanların peşinde icra takibi olduğu için de endişeliler ve kredi kartı borcu olan kişi yurt dışına çıkabilir mi diye merak ediyorlar. Bu yazımızda kredi ve kredi kartı borcu olanların yurt dışına çıkabilir mi sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kredi kartı her ne kadar bir ödeme aracı olarak icad edilmiş olsa da ülkemizdeki uzun taksit alışkanlığı nedeniyle bir borçlanma aracına dönmüş durumda. Hayat pahalılığı, adaletsiz ücretlendirme ve bilinçsiz kullanım ise kredi kartı borçlularının sayısını artırmakta ve kredi kartı mağdurlarına her gün yenilerini eklemektedir.

Kredi kartı borcunun ekstre kesim tarihten itibaren genellikle 10 gün içerisinde ödenmesi beklenir. Kredi kartında ilgili dönem borcunun tamamını ödeyemeyecek olan müşteriler için asgari ödeme kolaylığı getirilmiştir. Eğer 3 ay boyunca kredi kartı dönem borcunuzun asgarisini yatırmazsanız kredi kartı borcunuz yasal takibe girer.

Kredi kartı borcu olanlar yurt dıına çıkabilir mi?

Kredi kartı borcu olanların yurtdışına çıkmasında bir engel bulunmamaktadır. Seyahat hakkı anaysal bir hak olup, kredi kartı borcunuzun olması bu hakkı kullanmanıza engel teşkil etmez.

Bu sitede yazı yazmaktaki en önemli amacım tüketicilerin finansal okur yazarlığını artırmaya katkı sağlamak. Bu vesileyle kredi kartı kullanımı ile ilgili olarak size de bir kaç tavsiyede bulunmak isterim.

1- Kredi kartı borcunuzun olması yurt dışına çıkmanıza engel olmasa da siz kredi kartı borçlusu olmamaya özen gösterin.

2- Kredi kartı bir ödeme aracıdır. Yani yaptığınız harcamaları kısa süre içerisinde nakit olarak ödemeniz beklenir. Kredi kartını bir borçlanma aracı olarak görüp de bütçenizi aşacak taksitli işlemler yapmaktan kaçının.

3- Kredi kartı borcunuzu zamanında ve eksiksiz ödeyin. Bunu bir alışkanlık haline getirin. Eğer kredi kartı borçlarınızı zamanında öderseniz, kredi notunuza olumlu etkisi olacaktır ve ileride kredi çekmek istediğiniz zaman daha makul oranlar alabilirsiniz.

4- Kredi kartınızın güvenliğine dikkat edin. İnternette bilmediğiniz ve güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın. Şifresini kimseyle paylaşmayın.

5- Aylık gelirinizden daha yüksek limitiniz varsa limitinizi düşürtün. Ücretli çalışansanız birden fazla kredi kartı sahibi olmamaya çalışın.

Kredi kartı borcu olanlar yurt dışına çıkabilir mi konusuyla ilgili olarak soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Ufuk

  Merhaba size bir sorum olacak.ben yaklaşık iki yıldır yurtdışında yaşıyorum turkiyede kredi borçlarım var ve bir kaç aydır ödeyemiyorum hakkımda icra takibi başlatılmış ve yazın türkiye ye döneceğim acaba herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım gümrükte veya turkiye de. Cevabınız icin şimdiden teşekkür ediyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anayasa’nın “suç ve cezalara ilişkin esaslar” başlıklı 38. Madde hükmüne göre, “hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.”
   Maddeden de göreceğiniz üzere borcunuz olduğu için hakkınızda bir tevkifat yapılmaz. Öte yandan daha önce bankalarla yapılandırma sözleşmesi falan imzalayıp uymadıysanız, alacaklı hakkınızda 3 aya varan tazyik hapis cezası çıkartabilir. Daha önceden herhangi bir ödeme taahhütünüz yoksa bu durum da sizi etkilemez. Dolayısıyla sıkıntısız gelip dönersiniz. Ama uygun olunca borçlarınızı ödemenizi tavsiye ederim.

 2. engin akan

  Ben Türkiye de yaşamaktayım 3 bankaya toplamda 72 bin tl borcum var 1 si kefillikten 54 bin tl diğerleri kendi borcum 18 bin tl tüm borçlar icrada eşimin Bulgaristan da yaşayan babası vefat etti tek mirasçı eşim eşime yüklü miras kaldı bu kadar borcum varken yurt dışına çıkıp bu taşınmazları satmamız sorun olur mu kaldı ki satılınca zaten bankalara olan borçlarımızı da ödeyeceğiz

  • Can Balkan

   Hiç bir sorun olmaz.

 3. Hüseyin

  Merhaba benim bankalara yaklasik 100 bin tl borcum var ve maliyeyede yaklasik 20 bin borcum var yurtdisina Almanyaya evlenip gitmeyi dusunuyorum bi sorun olurmu ? Cevabiniz icin simdiden cok tesekur ederim ..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yurda giriş çıkışınızda borçlarınız bir engel teşkil etmez. Ancak ilerleyen zamanda mal, vs. edineceğinizde borçlar peşinizi bırakmaz ve faiziyle ödemek durumunda kalabilirsiniz. En güzeli durumunuz düzelince peyderpey ödeyip, bu borçlardan kurtulmaktır.

 4. Burak Buyuktuna

  Merhaba 2 farkli banka ve 1 adet gsm operatörüne toplam 13 bin tl gibi bir borcum var ve 3 aydir ödeyemiyorum 1 yildir yurt disinda yasiyorum avukatlar sürekli arayip duruyor ancak herhangi bir taahhütte de bulunmadim arayan hukuk bürosu her seferinde türkiyeye geldigimde geri dönemeyecegimi söylüyor ve yurt disi cikis yasagi uygulanacagindan bahsediyor eylül ayinda türkiyeye gelmeyi düsünüyorum ancak tereddütlerim var konu hakkinda güncel bilginiz var ise aydinlatabilirmisiniz herhangi bir kanun degisiklisi vs

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Devlet bile kendi vergi borçları için yurtdışı çıkış yasağı uygulayamazken, avukat banka borcu için nasıl yasak kararı aldırabilecekmiş? Hukuk forumlarına da sorun isterseniz, ancak avukatların amacı göz korkutup tahsilatı hızlandırmak. Bunu yaparken de maalesef yalan ve yanlış bilgi vermekten çekinmiyorlar. Sizi arayan muhtemelen avukat bile değil, avukatlık ofisinde asgari ücretle çağrı merkezi hizmeti veren bir yetkili. Kafanıza takmayın. O avukatlık bürosu da bir daha aradığında aşağıdaki anayasa maddesini hatırlatın.

   Anayasa’nın “suç ve cezalara ilişkin esaslar” başlıklı 38. Madde hükmüne göre, “hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.”

 5. Osman

  Can Balkan senin sayende her aradığım sorunun cevabını buldum çok teşekürler süper sin

  • Can Balkan

   Sağolun. Sevindim bir işe yaramasına.

 6. veysi

  bir arkadaşım umman.da çalışma izni alacak 260 bin tl vergi borcu var çalışma izini.ne engelmi teşkkür ederim

  • Can Balkan

   Hiç bir engel teşkil etmez. Arakdaşınız çalışmalı ki, borcunu ödesin. Vergi borcu olanlar yurtdışına çıkabilir.

 7. merve

  bisey sormak istıyorum benim esım yeni geldi turkıyede onunda kredi borclar var ve avukatlar devamlı arıyorlar veya msj atıyorlar tutuklanma karar cıkacak diye bizde eylulde turkiye de gıtmeyen dusunuyorsunuz bi problem olurmuu gumruk de felan

  • Can Balkan

   Hiç bir sorun olmaz. Müsterih olun.

 8. merve

  tamam da kesinmi cunku esım bayadır odemıyor ve esıme aılesıe devanlı msjlar gelıyo tutukulama karar cıkabılır dıyee

  • Can Balkan

   Eğer ödemediği borçlar için banka ile yapılandırma yapıp da sözleşmeye sirayet etmediyse sıkıntı yaşar, ancak normal bir krediyi ödemedi diye sıkıntı yaşamaz. Ben hukukçu değilim. Sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız, gitmeyin.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>