Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Faiz İşler mi?

Bu sitede en çok okunan yazılardan biri kredi kartı asgari ödeme tutarının hesaplamasının nasıl olduğunu anlattığım yazı. En çok sorulan sorulardan biri ise kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse faiz işler mi? Bu yazıda, bu sorunun cevabını vermeye calışacağım.

Kredi karti asgari ödeme tutarı, aylık dönem borcunun %40 ı civarında bir ödemenin bankaya yapılmasını mecbur kılar. Asgari ödeme tutarı aslında kredi kartı borçlusunun bankaya bir niyet bildirmesidir. ”Bak sayın bankacı, bu ay durumum biraz kötü, o yüzden yalnızca asgari ödeme tutarını yatıracağım.” demektir. Bankacılar da asgari ödeme tutarını yatıran müşterilerine, sadece ödenmeyen tutar üzerine faiz yansıtarak bir ceza keserler. Müşterinin hesap özetine yansıtılan faiz dışında, müşteriyi yasal takibe atıp avukata vermezler.

Kısaca, kredi kartı asgari tutarı ödenirse faiz işler mi sorusunun cevabı, evettir. Peki, asgari tutar ödenirse ne kadar faiz işler? Merkez Bankası, kredi kartlarına uygulanacak azami faiz tutarını belirleyerek bankalara bildirir. Bankalar, müşterilerine bundan daha yüksek faiz uygulayamaz. Genellikle, bankaların bir çoğu buradaki en yüksek limitten faiz almayı tercih eder.

Kredi kartı hesap özetinizde 3 farklı faiz oranı vardır. Bunlar alışveriş faiz orani, nakit çekim faiz oranı ve gecikme faiz oranıdır. Örneğin benim kredi kartımın bu aya ait hesap özetinde alışveriş ve nakit çekim faiz oranı %2.02 iken gecikme faiz oranı %2.52. Peki kredi kartı faizi nasıl hesaplanıyor? Bu bilgiyi doğrudan bu aya ait kredi kartı hesap özetimden paylaşıyorum.

Alışveriş Faizi: Hesap Özetinizde belirtilen dönem borcunuzun tamamını, son ödeme tarihine kadar ödemeniz halinde alışverişlerinizden (taksitli işlemler dahil) kaynaklanan borcunuza faiz işletilmemektedir. Dönem borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödemeyerek kredilendirme tercih ettiğiniz takdirde, hesap kesim tarihini takip eden günden son ödeme tarihine kadar Nakit Çekim dışındaki harcamalarınız ile faiz, kart ücreti ve yıllık üyelik ücreti dışında kalan diğer ücretler için günlük ödenmeyen bakiyeye, son ödeme tarihini takip eden günden itibaren ise asgari tutar dışında kalan günlük ödenmeyen bakiyeye akdi faiz oranı üzerinden alışveriş faizi uygulanır. Kredi kartınıza tahsis edilen limiti aşmanız durumunda, aynı gün, aşılan tutara alışveriş faiz oranı üzerinden faiz hesaplanmaya başlar, toplam borç bakiyesi, tahsis edilen limite düşene kadar faiz işlemeye devam eder.

Nakit Çekim Faizi: Nakit Çekim işlemlerinde, aynı gün faiz işlemeye başlamakta ve Hesap Özetinizde, hesap kesim tarihine kadar oluşan faiz yer almaktadır. Hesap kesim tarihi ile ödeme yaptığınız tarih arasındaki faiz, bir sonraki Hesap Özetinizde yer alır. (Aynı uygulama Nakit Çekim hükmünde sayılan “casino vs.” işlemler için de geçerlidir.)

Gecikme Faizi: Hesap Özetinizde belirtilen son ödeme tarihine kadar asgari tutarın altında ödeme yapmanız halinde, asgari tutarın nakit çekim, faiz, kart ücreti ve yıllık üyelik ücreti dışında kalan günlük ödenmeyen kısmına hesap kesim tarihini takip eden günden son ödeme tarihine kadar akdi faiz; faiz, kart ücreti ve yıllık üyelik ücreti dışında kalan günlük ödenmeyen kısmına ise son ödeme tarihini takip eden günden itibaren gecikme faizi uygulanır.

Özetlersek; eğer asgari tutarın altında ödeme yaparsanız gecikme ve alışveriş faizi ödersiniz; eğer asgari ödeme tutarını öder ve borcunuzun bir kısmı bir sonraki aya kalırsa yalnızca alışveriş faizi ödersiniz.

Örnek vererek anlatmak gerekirse; 2016 yılı Ocak ayı kredi kartı dönem borcunuz diyelim ki 1000 lira; asgari ödeme tutarınız ise 400 lira. Eğer 400 lirayı öderseniz geri kalan 600 liraya %2 civarında alışveriş faizi işletilir. (Aylık ortalama 15 lira) Eğer ödeme tutarınız 100 lira olursa; siz asgari ödeme tutarının eksik kalan 300 lirası için gecikme faizi; 600 lirası içinse alışveriş faizi ödersiniz. (Aylık ortalama 25 lira).

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse faiz işler mi sorusuna cevap verdikç Faiz konusu ile ilgili anlamadığınız nokta olursa burayı tıklayarak gecikme faizi ile ilgili yazdığım yazıya bakabilir veya sormak istediğiniz ilave soru olursa aşağıdaki yorum bölümünden bana ulaşabilir veya düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.