Kredi notu ayın kaçında güncellenir?

Bugüne kadar kredi notu ile ilgili onlarca yazı yazdım, hem bankacılık kariyerim esnasında edindiğim tecrübeleri sizlere aktarmaya çalıştım, hem de kendi kişisel finans serüvenim çerçevesinde öğrendiklerimi sizlerle paylaştım. Bunlar arasında, kredi notunun ne olduğundan, ne işe yarayacağına kadar sayısız bilgi vardı. Ama bu zamana kadar en çok sorulan sorular şunlar oldu:

İlk iki soruya, daha önce yazdığım yazılarda veyahut da gelen yorumlarda sayısız kez cevap verdim. Bugünkü yazımızın konusu ise kredi notu ayın kaçında güncellenir sorusuna yanıt vermek olacak.

Kredi notu ayın kaçında güncellenir?

Kredi notu günlük olarak güncellenir. Kredi notu güncellemesine ilişkin Findeks’in kendi sitesinde verdiği ve aşağıya kopyaladığım bilgi bu yönde.

Notu etkileyen bilgilerin büyük kısmı günlük olarak güncellenir. Ancak bazı bilgiler aylık olarak güncellenmektedir. Güncelleme sıklıkları her geçen gün ihtiyaç doğrultusunda geliştirilmektedir.

Not: Finansal kurumların paylaştıkları bilgilerin raporu etkileme süresi yaklaşık olarak 2 gündür. Bu durumda geciken bir borç ödendiğinde aynı gün içinde raporu etkileme ihtimali yoktur.

Kredi notu güncellemesine ilişkin olarak Findeks’in verdiği bilgilerden şunları anlıyoruz:

 1. Kredi notunu etkileyen bilgiler günlük olarak güncelleniyor. Ancak bu bilgilerin hepsi sizin kredi notunuzu etkilemeyebilir veya 2 gün sonra etkisini görebilirsiniz.

 2. Kredi veya kredi kartı ödemesi yaptığınız günün akşamında kredi notunuza baktığınızda veya risk raporu aldığınızda bir değişiklik görmeyebilirsiniz. Çünkü bu notlar iki gün sonra Findeks kredi notuna etki eder hale geliyorlar.

 3. Bankaların talepleri doğrultusunda verilerimizi daha hızlı ve güvenilir hale getirmek için çaba gösteriyoruz.

10 yıllık banka tecrübemle Findeks’in kredi notu güncellemesine ilişkin yaptığı açıklamalardan benim anladıklarım bunlar. Ama daha derinlemesine, olay bazında örnekler vererek de kredi notu güncellemesinin ne sıklıkla yapıldığına bakalım.

Kredi veya kredi kartı başvurusu: Yeni bir kredi ürününe başvurduğunuzda yüksek ihtimal kredi notu anında güncelleniyordur. Bunun nedeni sizin kredi başvurunuza istinaden Findeks’ten not sorgulaması yapılıyor ve Findeks bunu “yeni başvuru” olarak algılıyordur.

Yeni kredi kullanımı: Yeni bir kredi kullandığınızda bu Findeks sistemine en iyi ihtimal ile ertesi iş günü yansıyor olabilir. Muhtemelen süreç şöyle işliyor: Banka size kredi kullandırdıktan sonra kendi gün sonu işlemlerini takiben bunu Findeks’e bildiriyor. Findeks de gelen bilgiyi sistemlerine gün sonu itibari ile yansıtıyor. Findeks’in kendi açıklamasındaki 2 gün farkı buradan geliyor olabilir. (Buradaki gün sonu kavramı, muhasebesel gün sonu, yani bir nevi hesap kesim diyelim.)

Kredi veya kredi kartı ödemesi: Kredinize ödeme yaptığınızda bunun notunuza 2 gün sonra etki ediyor olması da yukarıda anlattığım kredi kullanım bildirimleri ile aynı sürecin sonucu olabilir.

Geciken ödemeler: Kredi veya kredi kartı ödemenizi geciktirmeniz durumunda da Findeks’e yansıma 2 iş gününü alacaktır.

Özet olarak Findeks kredi notu, bankaların Findeks’e aktardıkları bilgilerin işlenip, puan haline dönüşmesi ile gelişen bir süreç. Buradaki güncelleme işlemleri ise yapılan işleme göre farklılık gösterebiliyor. Yeni kredi başvurusu yaptığınızda kredi notunuz hemen etkilenirken, geciken ödemenizde 2 gün sonra etkilenebiliyor. Bunun da temel nedeni, bankalar kredi kullandırırken, Findeks sisteminden güncel sorgulama yaparken (ki bu sorgulamaların hepsi bankalar için de ücretli), Findeks’e veri gönderirken, kendi gün sonu işlemerinin bitmesini bekliyor ve işlem gerçekleştikten sonraki iş günü Findeks’e bildirim yapılıyor. Dolayısıyla kredi notu güncellemesi de 2 iş gününü bulabiliyor.

Kredi notu ayın kaçında güncellenir?” sorusuna dilimiz döndüğünce, tecrübelerimiz el verdiğince yanıt aramaya çalıştık. Sizler de kendi deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilir ya da sorularınızı iletebilirsiniz.

Comments
 1. mert

  Can bey s.a. daha önce size aynı soruyu sormuştum ama hangi konu başlığına yazdığımı unuttuğum için yanıtınız göremedim kusuruma bakmayın;
  Mali tablo:kamu çalışanıyım aylık gelir 4500 tl
  Kredi skoru :1450
  Yapılandırılmış 2 kredi kartım vardı.Birisi tamamen ödendi 3000 tl limitli.
  Yapılandırlmış kartlardan diğerinin 4000 tl borcu var.
  2 adet kmh var var birisi taksitlendirdim sistem üzerinden kmh kredisi şeklinde.Bu 2 kmh toplam limit 5000 tl.
  Son 18 ayda 2 ödeme geçikme şeklinde bir not vardı findeks raporumda.
  Taşıt için 50000 veya 60000 tl kredi alabilir miyim?Yada kredi alabilir miyim :)
  Not1:Kredi kartını yapılandırdığım vaıfbank yapılandırılmış kredi kartı varken maalesef onaylanmaz eğer bizim kredi kartı olmasaydı sorun değil demişti.
  Not2.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Bence kamu çalışanı olduğunuz için sorunsuz bir şekilde kredi alırsınız. Önce maaş bankanızı tavsiye ederim. Olmaz ise kamu bankalarına bakın.

 2. mert keman

  Eyvallah can bey teşekkür ediyorum

 3. Ünsal Köksal

  Can bey iyi çalışmalar benim kredi notum 1284 duzenli bir şekilde kredi kartı kullanıyor vadesiz hesabımda param var borcumun tamamını ödüyorum kredi çekmek istedim bankam 3000 tl den fazla kredi vermiyor ne zaman on bin TL kredi çekebilirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu sıralar piyalardaki durumlardan ötürü bankalar kredi vermiyor olabilir. Ben de şahsen bu faiz oranları ile kredi çekmenizi tavsiye etmem. Çektiğinizden fazlasını faize ödemeniz gerekebilir.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>