Kredi notu ayın kaçında güncellenir?

Bugüne kadar kredi notu ile ilgili onlarca yazı yazdım, hem bankacılık kariyerim esnasında edindiğim tecrübeleri sizlere aktarmaya çalıştım, hem de kendi kişisel finans serüvenim çerçevesinde öğrendiklerimi sizlerle paylaştım. Bunlar arasında, kredi notunun ne olduğundan, ne işe yarayacağına kadar sayısız bilgi vardı. Ama bu zamana kadar en çok sorulan sorular şunlar oldu:

İlk iki soruya, daha önce yazdığım yazılarda veyahut da gelen yorumlarda sayısız kez cevap verdim. Bugünkü yazımızın konusu ise kredi notu ayın kaçında güncellenir sorusuna yanıt vermek olacak.

Kredi notu ayın kaçında güncellenir?

Kredi notu günlük olarak güncellenir. Kredi notu güncellemesine ilişkin Findeks’in kendi sitesinde verdiği ve aşağıya kopyaladığım bilgi bu yönde.

Notu etkileyen bilgilerin büyük kısmı günlük olarak güncellenir. Ancak bazı bilgiler aylık olarak güncellenmektedir. Güncelleme sıklıkları her geçen gün ihtiyaç doğrultusunda geliştirilmektedir.

Not: Finansal kurumların paylaştıkları bilgilerin raporu etkileme süresi yaklaşık olarak 2 gündür. Bu durumda geciken bir borç ödendiğinde aynı gün içinde raporu etkileme ihtimali yoktur.

Kredi notu güncellemesine ilişkin olarak Findeks’in verdiği bilgilerden şunları anlıyoruz:

 1. Kredi notunu etkileyen bilgiler günlük olarak güncelleniyor. Ancak bu bilgilerin hepsi sizin kredi notunuzu etkilemeyebilir veya 2 gün sonra etkisini görebilirsiniz.

 2. Kredi veya kredi kartı ödemesi yaptığınız günün akşamında kredi notunuza baktığınızda veya risk raporu aldığınızda bir değişiklik görmeyebilirsiniz. Çünkü bu notlar iki gün sonra Findeks kredi notuna etki eder hale geliyorlar.

 3. Bankaların talepleri doğrultusunda verilerimizi daha hızlı ve güvenilir hale getirmek için çaba gösteriyoruz.

10 yıllık banka tecrübemle Findeks’in kredi notu güncellemesine ilişkin yaptığı açıklamalardan benim anladıklarım bunlar. Ama daha derinlemesine, olay bazında örnekler vererek de kredi notu güncellemesinin ne sıklıkla yapıldığına bakalım.

Kredi veya kredi kartı başvurusu: Yeni bir kredi ürününe başvurduğunuzda yüksek ihtimal kredi notu anında güncelleniyordur. Bunun nedeni sizin kredi başvurunuza istinaden Findeks’ten not sorgulaması yapılıyor ve Findeks bunu “yeni başvuru” olarak algılıyordur.

Yeni kredi kullanımı: Yeni bir kredi kullandığınızda bu Findeks sistemine en iyi ihtimal ile ertesi iş günü yansıyor olabilir. Muhtemelen süreç şöyle işliyor: Banka size kredi kullandırdıktan sonra kendi gün sonu işlemlerini takiben bunu Findeks’e bildiriyor. Findeks de gelen bilgiyi sistemlerine gün sonu itibari ile yansıtıyor. Findeks’in kendi açıklamasındaki 2 gün farkı buradan geliyor olabilir. (Buradaki gün sonu kavramı, muhasebesel gün sonu, yani bir nevi hesap kesim diyelim.)

Kredi veya kredi kartı ödemesi: Kredinize ödeme yaptığınızda bunun notunuza 2 gün sonra etki ediyor olması da yukarıda anlattığım kredi kullanım bildirimleri ile aynı sürecin sonucu olabilir.

Geciken ödemeler: Kredi veya kredi kartı ödemenizi geciktirmeniz durumunda da Findeks’e yansıma 2 iş gününü alacaktır.

Özet olarak Findeks kredi notu, bankaların Findeks’e aktardıkları bilgilerin işlenip, puan haline dönüşmesi ile gelişen bir süreç. Buradaki güncelleme işlemleri ise yapılan işleme göre farklılık gösterebiliyor. Yeni kredi başvurusu yaptığınızda kredi notunuz hemen etkilenirken, geciken ödemenizde 2 gün sonra etkilenebiliyor. Bunun da temel nedeni, bankalar kredi kullandırırken, Findeks sisteminden güncel sorgulama yaparken (ki bu sorgulamaların hepsi bankalar için de ücretli), Findeks’e veri gönderirken, kendi gün sonu işlemerinin bitmesini bekliyor ve işlem gerçekleştikten sonraki iş günü Findeks’e bildirim yapılıyor. Dolayısıyla kredi notu güncellemesi de 2 iş gününü bulabiliyor.

Kredi notu ayın kaçında güncellenir?” sorusuna dilimiz döndüğünce, tecrübelerimiz el verdiğince yanıt aramaya çalıştık. Sizler de kendi deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle paylaşabilir ya da sorularınızı iletebilirsiniz.

Comments
 1. mert

  Can bey s.a. daha önce size aynı soruyu sormuştum ama hangi konu başlığına yazdığımı unuttuğum için yanıtınız göremedim kusuruma bakmayın;
  Mali tablo:kamu çalışanıyım aylık gelir 4500 tl
  Kredi skoru :1450
  Yapılandırılmış 2 kredi kartım vardı.Birisi tamamen ödendi 3000 tl limitli.
  Yapılandırlmış kartlardan diğerinin 4000 tl borcu var.
  2 adet kmh var var birisi taksitlendirdim sistem üzerinden kmh kredisi şeklinde.Bu 2 kmh toplam limit 5000 tl.
  Son 18 ayda 2 ödeme geçikme şeklinde bir not vardı findeks raporumda.
  Taşıt için 50000 veya 60000 tl kredi alabilir miyim?Yada kredi alabilir miyim :)
  Not1:Kredi kartını yapılandırdığım vaıfbank yapılandırılmış kredi kartı varken maalesef onaylanmaz eğer bizim kredi kartı olmasaydı sorun değil demişti.
  Not2.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Bence kamu çalışanı olduğunuz için sorunsuz bir şekilde kredi alırsınız. Önce maaş bankanızı tavsiye ederim. Olmaz ise kamu bankalarına bakın.

 2. mert keman

  Eyvallah can bey teşekkür ediyorum

 3. Ünsal Köksal

  Can bey iyi çalışmalar benim kredi notum 1284 duzenli bir şekilde kredi kartı kullanıyor vadesiz hesabımda param var borcumun tamamını ödüyorum kredi çekmek istedim bankam 3000 tl den fazla kredi vermiyor ne zaman on bin TL kredi çekebilirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu sıralar piyalardaki durumlardan ötürü bankalar kredi vermiyor olabilir. Ben de şahsen bu faiz oranları ile kredi çekmenizi tavsiye etmem. Çektiğinizden fazlasını faize ödemeniz gerekebilir.

 4. Murat

  Selam can bey benim sorum şu benim kredi notum 1239 aktif olarak 3 kredi kartı kullanıyorum ve düzenli ödeme yapıyorum ve 4 adet kredim var hepsini düzenli ödüyorum ama notum da pek etki görünmüyor sizce kredi notuma bu kadar ürün kullanmama rağmen niye artmıyor ve son olarak kullanmış olduğum 3 kredi kartının 2 ni kapatsam veya limitini düşürsem sizce kredi notuna olumlu veya olumsuz etki yapar mı

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eski yorumlarınızdan gördüğüm kadarıyla 7 üründen takibe düşmüşünüz. İlk başlarda kredi notunuz 1045 imiş. Zaman içerisinde 1239′a kadar yükselmiş. Daha da yükselmeye devam edecektir. 2019 yılında notunuz daha iyi olacaktır. Kredi kartlarınız gereksizse kapatın tabi ki. Notunuzu etkilemese de kapatın.

 5. Murat

  Cevap için teşekkür ederim can bey evet 7 takipten 3 silindi 4 kaldı onlar da Mart’ta silinecek kredi kartının 1 tanesini kredi aldım diye zoraki verdiler aslında pek kullanmıyorum ama diyorlar 1 yıl içinde kapatırsan kredi notunu olumsuz etkiler

 6. Mert Güngör

  Merhaba Can bey. Benim kredi notum 980 lerdeydi en son 1 ay önce baktığımda. hali hazırda 2 adet kredi kartım var her ikisinin de 500 tl limiti var. Her ay komple borcu kapatmasam da asgarisini bir şekilde yatırıyorum ama yatırdığım gibi geri kullanıyorum. hali hazırda bir tanesine 500 tl diğerine ise 150 tl borcum var ama ödeme günü daha gelmedi. Haziran 18 inde sigortalı olarak çalışmaya başladım asgari ücret olarak ancak burada çalışan sayısı az olduğundan paralar günlük elimize veriliyor. Bildiğim kadarıyla da e-devlet her ayın 23 ünde sistem güncellediği için bsigorta prim süresi 1 ay geriden geliyor. Sorum ise şu; ben işten aralık 7 sinde çıkacağım, bu vakite akdar toplamda 5 ay sigortalı çalışmış olacağım .. Eğer ben kasım ayının 23′ünden sonraki bir zaman bankaya gidersem 5 ay sigortam gözükür değil mi ? Ben kredi çekmek istiyorum şöyle 5000tl kadar, bunun için uğraşıyorum da … Bir de patronumdan rica ettim , gelecek bir para varsa benim hesaba gelse sen oradan işlem yapsan dedim, daha az önce hesabıma 7500 + 7500 olarak 15000 tl para girişi oldu.. Şimdi birkaç günde bir günlük üst limit olan 2500 tl olarak hesaptan çekilecek.. Bu para girdi çıktısı da benim kredi notumu olumlu etkiler mi ? veya ben hazır bu durumdayken bir hafta sonra falan bankaya gitsem kredi başvurusu için verebilirler mi ? Bu arada bu paranın geldiği hesap ziraat bankası. Bana kefil olacak kimse yok, ailemden destek almıyorum kendi ayaklarımın üstünde duruyorum. Amacım krediyi çekip tekrar ödemek ve bu şekilde kredi notumu yükseltmek..

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Öncelikle sitemize 5000. yorumu yapan kişisiniz. Kutlarım :)

   Sorunuzun cevabına gelirsek, öncelikle kendi hesabınızı kimseye kullandırmayın. Bu bir suçtur. Onun dışında yarın size para gönderenler bir suça iştirak eder, bunu savcıya anlatamazsınız. Çünkü, bu hesaptan yapılan bütün işlemlerin sizin nam ve hesabınıza yapıldığını baştan kabul ediyorsunuz. Zaten kredi notuna da bir faydası yok. Kredi notu yanlızca kredili işlemlerden etkilenir. Mevduat hesabı kredili bir işlem değildir.

   Sizin maaş hesabınıza asgari ücret yatmıyor diye anlıyorum. Öncelikle siz bu hesabın maaşınıza yatırılmasını talep edin. Bu durum da yasalara aykırı. Öte yandan sigorta priminizin asgari ücret üzerinden mi yatıyor? Bunu da kontrol ettirin.

   Kredi çekme mevzuusuna gelirsek, bu faiz ortamında kredi çekerseniz, geri ödeyemez batarsınız. Faizler %50′lere varmış. 5 bin lira çekseniz, 2 yıl içinde neredeyse 10 bin lira ödeyeceksiniz. Nasıl olacak? Bunu bir gözden geçirin. Siz şimdi elinizdeki kartları düzenli kullanın yeter. Puan kendiliğinden artar zaten. Artmasa bile belgelenebilir geliriniz olduktan sonra bankalar size kredi verir. Dert etmeyin.

 7. Erkan Kılıç

  Merhaba Benim puanim 1547 daha önceden takip icra vs hiç birseyim Yok 3 yildir 3 kart kullaniyorum, yuksek meblalarda Yani 80 bin Ile 100 bin arasi kredi kullanbilirmiyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Geliriniz uygunsa kredi çekebilirsiniz. Şu an 100 bin liranın aylık taksit tutarı 4.600 lira civarında. Bu tutarda kredi çekebilmek için aylık gelirinizin 10 bin lira seviyesinde olamsı lazım. Çok zorda değilseniz, bu faiz oranları ile kredi çekmenizi tavsiye etmem.

 8. Erkan Kılıç

  Aslina bakarsaniz Ben Bunu cekip 36 ay vadeyle alicam ing den, ve 1 yıl icinde kapatacam taksitlerinde sorun Yok oderiz Ama Kafami kurcalayan bankanın Erken ödemelerde faiz dusuremeyiz demesi

 9. Erkan Kılıç

  Birde Ben kobi kredisi olarak cekicem Bu krediyi uzerime Sadece vergi lehvasi var baska biseykm Yok Banka Zaten kefil ve teminat istemiyor fakat Bu puana 80 90 cikarmi Bilmiyorum biraz daha beklemelimiyim, puanim 1547 olduktan sonra 4 kart odemesi daha yaptim Ama hic kipirdamadi sabitlendimi NE oldu anlamadim daha onceden Sadece 2000 tl kredi cektim onuda Erken kapamistm

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>