VakıfBank Borç Kapama Kredisi

2019 yılı kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük yaşayanlar için iyi haberlerle başladı. İlk olarak geçtiğimiz hafta başında Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi adını verdiği  ve 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla bütün bankalardaki kredi kartı borçlarının Ziraat Bankası’na uygun faiz oranlı kredi ile transfer edilmesine olanak tanıyan borç kapama kredisini duyurdu.

Ziraat Bankası’nın ardından bu hafta başında kredi kartı borçluları için bir diğer iyi haber yine bir kamu bankası olan VakıfBank’tan geldi. VakıfBank, Yanındaki Güç Paketi adını verdiği ürün ile hem kredi kartı borçlularına hem de gecikmede veya takipte kredisi olan VakıfBank müşterilerine 3 müjde verdi.

VakıfBank borç yapılandırma kredisi

VakıfBank, Ziraat Bankası borç transfer kredisinde olduğu gibi, 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla diğer bütün bankalarda bulunan kredi kartı borçlarının 1.10 veya 1.20 gibi düşük bir faiz oranıyla VakıfBank’a transferine olanak sağlayan kredi ürününü duyurdu. Yanındaki Güç Paketi adı verilen bu borç transfer kredisi ile VakıfBank müşterileri diğer bankalarda bulunan kredi kartlarının  31 Aralik 2018 tarihi itibarıyla gecikmiş borçlarını VakıfBank’a transfer edebilecekler.

Ziraat Bankası borç birleştirme kredisinde olduğu gibi VakıfBank’ta da 24 aya kadar vadeli kredilerde %1.10 aylık faiz uygulanırken, 24 ile 60 ay arası vadeli kredilerde ise %1.20 aylık faiz uygulanacak. Diyelim ki sizin Garanti Bankası’na 12 bin lira, Yapı Kredi’ye 5 bin lira, DenizBank’a 3 bin lira kredi kartı borcunuz var. Bu borçları ya geç ödüyorsunuz ya da yalnızca asgarisini yatırıyorsunuz. Bu borçlar için ortalama %2 gecikme faizi uygulanıyor olsa, yalnıza gecikmeler için 500 lira faiz ödüyorsunuz demektir. Siz her ay ilave 500 lira faiz ödeseniz de borcunuz maalesef hiç azalmıyor. Borç sarmalından bir türlü çıkamıyorsunuz. VakıfBank’ın sunduğu bu imkan ile 20 bin lira kredi çekip, bütün bankalara olan kredi kartı borcunu kapatabilirsiniz. 20 bin lirayı ise 60 aya kadar varan vadelerle VakıfBank’a geri ödeme imkanınız mevcut. Normalde ihtiyaç kredileri için vade sınırı 36 ay iken Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın borç birleştirme kredilerinde 60 aya kadar vadeden yararlanma imkanı mevcut.

Şimdi farklı bankalara toplam 20 bin lira kredi kartı borcu olan birinin borç kapama kredisi kullanarak bu borcu çeşitli vade ve faiz oranlarında aylık ne kadar taksitlerle geri ödeyebileceğini inceleyelim.

20 bin lira borç transfer kredisi hesaplama

Yukarıdaki tabloda da göreceğiniz üzere, VakıfBank Yanındaki Güç Paketi kapsamında 20 bin lira borç kapama kredisi çektiğiniz takdirde, 24 ay vadeli 1.10 faizli kredi ile aylık 978 lira ödeyerek borcunuzu 2 yıl içerisinde kapatabilirsiniz. Ancak burada daha farklı bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Bir önceki paragrafta da bahsettiğim üzere, eğer 20 bin lira kredi kartı borcunuzun yalnızca asgarisini ödeyerek döndürüyorsanız, kredi kartlarına ortalama 500 lira gecikme faizi ödüyorsunuz demektir. Ancak bu 500 lira tabir-i caizse bir nevi havaya gidiyor diyebiliriz. Çünkü anapara borcunuz hiç azalmıyor. Ancak yukardaki tabloda da göreceğiniz üzere VakıfBank’tan 20 bin lira borç transfer kredisi çekip, 60 ay vade ile aylık 500 lira ödeyerek 5 yılın sonunda borcunuzu tamamen kapatabilme imkanına kavusabilirsiniz. Yani kredi kartlarının gecikme borçları için boş yere faiz ödemektense borç transfer kredisinden yararlanarak, 3-5 yıl içinde borcunuzu bir daha asla yapmamak kaydıyla temizlemek, sizi çok rahatlatacaktır.

VakıfBank Yanındaki Güç Paketi, yalnızca kredi kartı borçlularına değil, takipteki kredi müşterilerine de bir takım imkanlar sunuyor. 30 Nisan 2019 tarihine kadar yapılacak başvurular ile VakıfBank’tan aldıkları kredi veya kredi kartlarından dolayı takibe düşmüş müşterilerin, takip dolayısıyla oluşan faizlerini sıfırlıyor ve borcu da 12 eşit taksitle ödeme imkanı sunuyor. Borcu fazla olanlar için her ne kadar 12 ayda geri ödeme çok zor olacaksa da, takipteki kredi miktarı büyük olmayan müşteriler için bunun da önemli bir fırsat olduğunu belirtmemizde yarar var.

VakıfBank’ın son fırsatı ise VakıfBank’tan kredi çekip ödemekte güçlük çeken ve 1 taksit ve daha fazla gecikmesi bulunan müşteriler için uygun faiz oranları ve 3 ay geri ödemesiz yapılandırma imkanı sunuyor olması. Örneğin 100 bin liranın altında borcu olup da 31 Aralık 2018 tarihi itibarı ile gecikmesi bulunan müşteriler, VakıfBank şubelerine başvurarak %0.98 gibi piyasanın çok altında bir faiz oranı ile borçlarını yeniden yapılandırabilirler.

VakıfBank’ın borç transferi kredisi ve diğer fırsatları ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede bankacı uzmanlar tarafından yanıt verilecektir.

 

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

Şu HTML etkiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>