Dosya Masrafı Sorgulama

Bankalar bu zamana kadar kullandırdıkları krediler için dosya masrafı adı altında bir takım komisyon tahsilatları yapıyordu. Daha sonra, Yargıtay bu masrafları haksız bularak, dosya masraf iadesinin yolunu açtı. Son iki yılda, yüzbinlerce kredi müşterisi dosya masraf iade başvurusu yaptı. Dosya masraf iadesi başvuruları neticesinde bugüne kadar müşterilere 5 milyar TL yani eski parayla 5 trilyon lira dosya masrafı iadesi yapıldı.

Özellikle 2014 yılı öncesi kullandırılan kredilere yönelik olarak başlatılan dosya masraf iadesi başvurularını Ziraat Bankası gibi bankalar doğrudan kabul edip, dosya masraf iadelerini gerçekleştirirken, bankaların bir çoğu Tüketici Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemeleri’nden gelecek kararlara göre hareket etti. Kredi kullanan sayısı bir hayli fazla olunca, dosya masraf iade başvuruları için de sıra oldu. Önceden, bir kaç ay içerisinde sonuçlandırılan dosya masraf iade işlemleri, artık daha uzun sürüyor. Bu yazımızda, dosya masraf iade sürecini bekleyenler, dosya masrafı sorgulamalarını nasıl yapabileceklerini anlatacağız.

Dosya masrafı sorgulama e-devlet üzerinden kolayca yapılabiliyor. Dosya masrafı yapmak için öncelikle e-devlete giriş yapmanız gerekli. TC kimlik numaranız ve şifrenizi kullanarakkolayca e-devlete girip dosya masraf sorgulamanızı yapabilirsiniz. E-devlet’te tüketici şikayetleri için oluşturulmuş, özel bir uygulama var. Tüketici Şikayeti Uygulaması adı verilen bu uygulama aracılığıyla dosya masraf sorgulama işlemleri yapılabiliyor. Uygulamaya ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüketici Şikayeti Uygulaması’na giriş yaptıktan sonra, açılan ekranda dosya masraf sorgulaması yapmak için Tüketici Şikayet İşlemleri‘ni tıklamanız gerekmektedir. Burayı tıkladığınızda, açılan sekmelerden Yaptığım Şikayetler kısmını tıkladığınızda, dosya masraf iadesi veya başka konularda yapmış olduğunuz bütün başvurular görünecektir.

Birden fazla dosya masraf iadesi yapmışsanız, şikayet ettiğiniz bankanın adına göre dosya masraf iadesinin durumunu görebilirsiniz. Dosya masraf iadesi ”işleme alındı” ibaresini görüyorsanız, bu dosyanızın hali hazırda, heyet tarafından incelendiğini belirtmektedir. Normalde, tüketicilerin yaptığı şikayetlerin 90 gün içerisinde karar bağlanması gerekirken, tüketici hakem heyetlerindeki yoğunluktan ötürü işlemler 6 aydan daha uzun sürmeye başlamıştır. Öyle ki bazı okuycularımızdan gelen bilgilere göre, 1 yıldan daha uzun süredir dosya masraf iadesi bekleyen tüketiciler var.

Dosya masraf iadesine ilişkin olarak yaptığınız başvurunuzu internet üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi başvuru yaptığınız heyete şahsi başvuru ile de sorgulayabilirsiniz. Dosya masraf iade kararı çıktıktan sonra, adresinize de bilgilendirme yapılabilir. Bazı durumlarda da, daha size dosya masraf iadesinin sonuçlandığını öğrenmeden, parayı hesabınızda görebilirsiniz.

Dosya masrafı sorgulamaya ilişkin soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. Sorularınıza kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.

Comments
  1. Mahir Daştan

    Dosya masrafı kararı elime ulaştı fakat o bankada hesabım yok parayı nasıl almam gerekiyor??

    • Can Balkan

      Bankaya başvurup, hesap numaranızı iletebilirsiniz. EFT yaparlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.