Ailem Ziraat Güvencesinde

Son zamanlarda televizyonlarda dönen başarılı bir sigorta reklamı var. Sevimli küçük bir çocuk, bir yetişkinin yapması gerektiği gibi, sabah erkenden kalkıp, hazırlanmakta, kahvaltısını yapıp yola koyulmakta, toplu taşıma kullanarak işe gitmekte, gün boyu çalıştıktan sonra, akşam markete uğramakta ve alışveriş yapmakta. Sonrasında da evde TV izleyerek günü tamamlamaktadır. Bu sırada dış ses “Sizin yokluğunuzda çocuğunuz bunların hiç birini yapamaz.” diyerek reklamın mesajını iletmekte.

Hatırladınız mı bu reklamı? Ziraat Sigorta’nın “Ailem Ziraat Güvencesinde” isimli ürünün tanıtıldığı bu reklam, son zamanlarda izlediğim mesajı en net veren reklamlardan biri. Sigorta gibi prim ve teminat kavramlarının çok da net olmadığı bir sektörde, Ailem Ziraat Güvencesinde isimli ürünün reklamı; hem prim tutarını hem de tazminat tutarlarını net olarak vermekle birlikte; hepimizin başına gelebilecek bir kaza neticesinde yaşanabilecek tatsızlıklara da ayna tutmuş.

Ülkemizde maalesef kaderci anlayış neticesinde sigorta ürünleri hak ettiği değeri bulamamış; sektörün prim ve teminat yapısındaki karışıklıklar, haklı tazminat taleplerinin bahanelerle geri çevrilmesi veya tazminat almak için yapılan dolandırıcılıklar neticesinde hem sektör temsilcilerinde hem de vatandaşta bir takım çekinceler meydana gelmiştir. Lakin, Ziraat Bankası’nın ailem güvende temalı ürünlerine benzer sigorta ürünlerinin çoğalmasıyla, sigortalıların sayılarının da artacağını düşünmekteyim.

Ailem Ziraat Güvencesinde nedir?

Ailem Ziraat Güvencesinde, Ziraat Bankası iştiraki Ziraat Sigorta’nın sunduğu bir sigorta ürünü olup, yıllık 118 TL karşılığında yapılan bir sigortadır. Bu sigortayı yaptırdıktan sonra, 12 ay içerisinde başınıza gelebilecek bir kaza neticesinde vefat ederseniz, varis olarak atadığınız kişiye peşinen 25 bin TL ödenmekte ve 10 yıl boyunca her ay 1,000 TL ödeme yapılmakta; ayrıca eğitim gören çocuğunuz varsa, 10 yıl boyunca her yıl 1,000 TL ekstra ödeme yapılmaktadır. 10 yıl boyunca her ay ödenecek 1,000 TL, 12 ayda bir %10’u aşmamak kaydıyla TÜFE oranında arttırılmaktadır.

Ailem Ziraat Güvencesinde ürününün teminat kapsamı nedir?

Ailem Ziraat Güvencesi ürününden faydalanabilmek için, sigortalı kişinin bir kaza neticesinde hayatını kaybetmiş olması gerekmektedir. Sigorta kapsamında kaza olarak nitelendirilen bazı durumlar şunlardır;

 • Trafik kazası (otomobil, tren, uçak, vs. dahil)
 • Yangın, elektrik çarpması, yıldırım
 • Boğulma, donma
 • Gasp, darp, kaçırılma, ateşli silahla vurulma
 • Asansör kazaları
 • Gaz duman sonucu zehirlenme
 • Hayvan saldırısı, haşerat sokması, kene ısırması,
 • İş kazaları

Ailem Ziraat Güvencesinde ürününden kimler yararlanabilir?

Ziraat Bankası aile güvence sigortasından 18-65 yaş arasındaki vatandaşlar yararlanmakla birlikte, maden, patlayıcı, gemi inşa ve enerji gibi riskli işlerde çalışanlar kapsam dışıdır.

Türkiye gibi kazanın fıtrat kabul edildiği ülkelerde her ne kadar sigorta ürünleri yaygınlık kazanmamış olsa da, ilerleyen yıllarda bu trendin değişeceğini düşünüyorum. Ziraat Bankası’nın aile güvence sigortası özelinde konuşursak; ülkemizde her an bir trafik canavarı sizin şeridinize geçip aracınıza çarpabilir; durakta beklerken hayvan bir minibüs şoförü sizi ezebilir; takımının galibiyetine sevinen bir maganda tarafından kurşunlanabilir ya da üç kuruş daha fazla kar etmek için asansörün bakımını ihmal eden açgözlü bir işveren canınıza kıyabilir. Her gün haberlerde buna benzer onlarca olay izlemekteyiz. Yaşamamız artık bir tesadüf halini almış. Tüm bu çerçevede günlük sadece 30 kuruş, yani ayda 10 lira vererek, başınıza gelebilecek böyle bir felaket sonrasında geride bıraktığınız insanların hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştırabilirsiniz.

İster Ziraat’ın aile güvence sigortası, isterseniz bir başka şirketin ferdi kaza sigortası olsun; sigorta yaptırmanızda yarar var. İnsan başına ne geleceğini bilemiyor ve reklamda da söylediği gibi “Sizin yokluğunuzda çocuğunuz bunların hiç birini yapamaz.”

Comments
 1. zubeyde

  Merhaba cocugum icin kucuk bir kumbara olusturmam mumkunmu aylık kucuk miktarda ona hesap acıp buyuyene kadar birikmesini saglayabilecegim bir hesap bu konuda ne yapmalıyım.iyi calısmalar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bir çok bankanın “kumbara” fonları var. Ama 100 TL civarında aylık birikim yapmayı düşünürseniz, bireysel emeklilik “devlet katkısı”ndan dolayı daha mantıklı.
   Kumbara fonlarına ilişkin bilgilere şu linkten: https://paranya.com/ilk-param/
   Bireysel emeklilik ile ilgili bilgilere ise şu linkten: https://paranya.com/category/bireysel-emeklilik/
   ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.