Akbank Yeni Kredi Kartını Tanıttı: Free

Türkiye finans piyasaları hem yatırımcılar hem de tüketiciler açısından tarihi günlerini yaşıyor desek, mübalağa yapmamış oluruz. 12 yıl aradan sonra BDDK pazara iki yeni oyuncunun girmesine izin verdi: OdeaBank ve Bank of Mitsibushi. OdeaBank hali hazırda şube altyapısını oluşturmaya devam ediyor ve faaliyetlerine başladı. Japon bankası Mitsibushi de 2013 yılı içerisinde pazara girer. Öte yandan DenizBank, Eurobank Tekfen ve Alternatif Bank el değiştirdi.enpara.com, marifetli hesap ve turuncu hesap gibi yeni mevduat ürünlerinin piyasaya sürüldüğüne şahit olduk. Kredi kartı pazarında ise, Halkbank Paraf ile oyuna dahil oldu. Tüm bunlar yaşanırken Akbank da yeni kredi kartı ürünü Free’yi tanıttı.

Açıkcası Akbank’ın yeni kredi kartı Free ile ilgili çok fazla söyleyecek sözüm yok. Garanti Flexi’nin kötü bir taklidi diyebilirim yalnızca. Ama, burada asıl amacımızın bağcıyı dövmek değil üzüm yemek olduğunu düşünürsek, yine de bir tetkik edelim birlikte. Öncelikle Kart Free nedir? Reklamlarında şef salata sipariş edip, yaptığı ek tercihlerle garsonu ambale eden kadını hepimiz gördük. Kart Free de temel olarak reklamdaki gibi şef salata yemek isteyip, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri de ekleyen kadın gibi tüketicinin istediklerini içeren, istemediklerini ise dışlayan bir kart. Peki Türk tüketicisi genel olarak ne istemez? Elbette kart kullanım ücreti. Kart Free’nin temel özelliği bu. Kredi kartı kullanım ücreti, kart aidatı yok. Öte yandan, kartı alır almaz 10 TL kart basım ücretini çakıyorlar -affola-. Bunun dışında Axess’teki tüm chip-para kampanyalarından faydalanabiliyorsunuz ki Garanti Flexi’de Bonus kampanyalarından faydalanabilmek için ücret ödemeniz gerekli. Bunun dışında diğer kredi kartlarında bu özellik var mıdır bilmiyorum ama Free Bütçem özelliği ile, aylık sizin tanımladığınız harcama tutarına ulaştığınızda size SMS yoluyla bildirim yapılıyor. Biz zaten genel olarak, bütün tüketicilerin, harcamalarını sürekli takip etmeleri gerektiğini vurguluyoruz. Onun için bu da bizim pek işimize yarayacak bir özellik değil ki eminim diğer kredi kartlarında da mevcuttur veya diğer kartlar tarafından da oldukça kolay taklit edilebilir diyelim.

Özetle, ben Akbank şubelerine koşup “Aman bana bir Kart Free verin, ölüyorum” diyecek bir müşteri kitlesi şu an için görmüyorum. Kendim de koşmam -ki zaten axess özellikli bir kartım var, canhıraş da olsa kart aidatımı geri alabiliyorum-, arkadaşlarım ve ailem de koşmaz. Ha bu ürünü biraz makyajlar, ek bir kaç şey koyarlar o zaman bakarız, durum ne, ama şimdilik cüzdanlardan ırak..

Comments
 1. rbssmm

  merhaba benim 2 ay önce yasal takibe girip bitmiş olan bir geçmişim var findeksim hesaplanmaya 1100 ile başladı yasal takipte olduğumu nerden bilecem bilmiyorum kara listedeyim 5 yıl bliyorum . Eşimin ise aktif olan 3 kredisi var ödemeleri düzgün bir şekilde yapılan kredi kartları 3 tane düzgün yapılan ve herşeyi bu kredi karttan kullanıp ona ödediğimiz eksi hesabımızda aktif kredi vadeleri çok kısa olduğu için ödemekte zorlanıyoruz eşimin son findeks puanı 1415 çalıştığı bankadan yapılandırma istiyoruz öncelikle nisan ayına kadar bekleme sansımız var artıya çıkmamız odemelerımızı devam ettırmemız duzenlı bı sekılde artırracagını dusunuyoruz ama benım eskıden yasal takıpte olusum yapılandırmamızzı olumsuz etkıler mı puanımızı 1500 uzerı ne zaman cıkabılır daha farklı bı yol var mıdır yukseltmenın amacımız 1700 yapmak fındeksı nasıl yapılır ne kadar surede ekstra onerebılcegınız bır yol ? yoksa benı gecmısımden dolayı ımkansız mı

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bir sorun olacağını sanmıyorum. Kredi çektiğiniz banka ile konuşun, yapılandırma yapacaklardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.