Akzirve Gayrimenkul kimin?

Son bir haftadır reklamlarını sıkça görmeye başladığımız Akzirve Gayrimenkul ile ilgili herkesin kafasındaki ”Akzirve kimin?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

”Akzirve Gayrimenkul. Daima zirvede projeler.” sloganıyla dönen reklamlarda, zirveye tırmanan bir dağcıyı görüyoruz. Şirketin ismi ve reklamın verdiği mesajla bir çok kişinin zihninde sanki Akparti ile doğrudan ilişkiliymiş izlenimi yaratan Akzirve Gayrimenkul’ün kime ait olduğunu cevaplamaya çalışacağız.

Akzirve Gayrimenkul, İstanbul’da Kartal, Zeytinburnu Ambarlar ve Bahçeşehir projeleriyle adından söz ettiren bir şirket. 2014 yılında, Zeytinburnu Ambarlar bölgesindeki araziyi satın alan şirket, hak sahiplerinin her birine 1 milyon dolar ödeme yapmış ve arazinin maliyeti 250 milyon doları bulmuştu. Ambarlı Kooperatifi’nde yer alan nakliyeciler için ise Akzirve Gayrimenkul, Hadımköy bölgesinde bir lojistik yatırımı yapmıştı. Bahçeşehir arazini ise 120 milyon dolara satın alan şirketin, inşaat harcamalarıyla beraber İstanbul’a yaptığı yatırım 870 milyon dolara ulaştı. Peki bu Akzirve kime ait?

Akzirve Holding, Suudi Arabistan merkezli Al Qemam grubu bünyesinde faaliyet gösteriyor. Al Qemam, Arapça’da ”Zirve” anlamına geliyor. Şirket, Türkiye’deki faaliyetleri içinse Akzirve ismini uygun görmüş. Akzirve Gayrimenkul’ün başında ise İbrahim Maasef var. Maasef, Ürdün doğumlu. Ürdün’de üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 1989 yılında yüksek lisans eğitimi için Türkiye’ye gelmiş. Türk vatandaşı ile evli olan Maasef de daha sonra Türk vatandaşlığını almış. Suudi Arabistan’da mermer ve inşaat üzerine yoğunlaşan Al Qemam Grubu’nun Türkiye’deki faaliyetlerini yöneten Maasef, ülkemizde 1992 yılında mermer ve seramik üretimine başlamış. 2012 yılında İstanbul ofisini açan şirket, daha çok yatırımcı kimliği ile bilinirken artık geliştirici olarak da daha çok göz önünde bulunacağa benziyor. Maasef de Akzirve Gayrimenkul’ün CEO’su olarak çalışmalarına devam ediyor.

Akzirve Gayrimenkul’ün portföyünde şimdilik 6 proje var. En bilinen projesi Pega Kartal. 2016 Nisan ayında tamamlanan proje, Ege Yapı ile birlikte İstanbul Kartal’da inşaa edildi. En büyük ses getirecek 2 projesinin lansmanı ise bu ay içerisinde yapılacak. Bu projeler Bahçeşehir ve Zeytinburnu Ambarlar projesi. Her iki projede de konut, residence ve ofislerle birlikte dükkanlar&mağazalar yer alıyor. Akzirve Bahçeşehir projesinin ilk etabının 2018 yılıdna tamamlanması planlanırken, Akzirve Zeytinburnu projesinin ise 2020 yılında tamamlanması öngörülüyor.

”Akzirve Gayrimenkul kimin?” ve ”Akzirve sahibi kim?” sorularına yanıt vermeye çalıştık. Özetlemek gerekirse, Akzirve’nin sahibi Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Grubu.

Akzirve ile ilgili soru ve görüşlerinizi altta yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

Comments
 1. Mustafa Oktay

  Merhabalar, merak ettiğim bir konu var, sorabilirsiniz dediğiniz için size sormak istedim. Birden fazla ülkede halka açık olan şirketler, hisselerini nasıl paylaştırıyor? Mesela Turkcell hem TR de hem de ABD de halka açık..Aynı tüzel kişiliğin mi hisse senetleri TR’de TL bazında bir kısmı, ABD de USD bazında bir kısmı halka açılıyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Çok benzer şekilde oluyor. Bildiğim kadarıyla Turkcell’in hisseleri ADR olarak işlem görüyor. Yani American depository receipt. Ama bu hisselerin Turkcell ortaklık yapıısında bir karşılığı var. Öte yandan tersi bir örneği de DOCO’da görüyoruz. DOCOö Viyana borsasında işlem görmekle beraber aynı şekilde Borsa İstanbul’a da kote… Fiyat hareketi de paralel zaten.

 2. Erol alpar

  İbrahim maasef abiyle görüşmek isterim

Leave a Reply

Your email address will not be published.