Almanya’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın en önemli sorunlarından biri de Türkiye’ye para göndermek için ödedikleri yüksek komisyonlar veya kur çevrim farkları. Bugünkü yazımızda, Almanya’dan Türkiye’ye en ucuz para transfer yöntemini bulmaya çalışacağız. Almanya’dan Türkiye’ye para havalesini araştırırken, Ziraat Bankası Türkiye havalesi, İş Bankası Türkiye havalesi, DenizBank Türkiye havalesinin yanı sıra Western Union, Moneygram gibi para transferinde yaygın kullanılan kuruluşları ve son zamanlarda hesaplı para gönderim ücretleri ile öne çıkan online para gönderme sistemi Transferwise‘ı inceleyeceğiz.

Almanya’dan Türkiye’ye para gönderirken üç noktayı dikkate almanız çok önemli.

1-) Yalnızca komisyon oranına değil kur çevrim farkına da bakın. Çünkü bir çok şirket buradan gizli kar etmektedir. Yani bugün 1 Euro, 3.83 Lira ederken, Türkiye’ye havale yaptığınız şirket kuru 3.58’den çeviriyorsa ödediğiniz komisyona ilave olarak 65 Euro da kur farkı ödersiniz. Ama Transferwise ile gönderdiğinizde paranız kurun gerçek değerinden yani 3.83’ten çevrilir ve yalnızca belirtilen komisyonu ödersiniz ki örneğin 1.000 Euro için yalnızca 9.90 Euro.

2-) Türkiye’ye para gönderirken zamanlamayı iyi yapın. Örneğin acil bir durum olduysa ve hemen para göndermeniz gerekiyorsa dakikalar içerisinde parayı gönderen servisleri kullanın. Daha fazla ücret ödersiniz ama en azından paranız en hızlı şekilde teslim olur. Öte yandan, her ay Türkiye’deki kredi ödemeniz için veya Türkiye’deki ailenize yardım için düzenli olarak para gönderiyorsanız, 1-3 gün arasında parayı gönderen servisleri de kullanabilirsiniz.Örneğin her ayın 15’inde ailenizin eline para geçmesi gerekiyorsa, ayın 11’i gibi ödemeyi geçerseniz, ailenizin hesabına rahatlıkla 15’inde para geçmiş olur.

3-) Online servisleri kullanın. Paranızı herhangi bir acenteye veya banka şubesine giderek gönderirseniz ve para gönderdiğiniz kişi parayı yine bir acenteden veya şubeden elden teslim alırsa, bu en yüksek ücretli para gönderme servisi olur. Bunun yerine Transferwise gibi online para gönderme sistemlerini, bankaların internet bankacılığı servislerini veya Western Union’ın online aplikasyonlarını kullanın. Online servisler her zaman daha ucuzdur.

Şimdi hep birlikte Almanya’dan Türkiye’ye en ucuz para gönderme yolunu bulalım.

Transferwise

İngiltere’de yaşayan ve her ay memleketi Estonya’ya düzenli para göndermek zorunda olan ve yüksek para gönderme ücretlerinden ve gizli kur farklarından bıkan 2 Estonyalı gurbetçi tarafından kurulan Transferwise, Almanya’dan Türkiye’ye en ucuz para gönderme yöntemini sağlayan sistemlerden bir tanesi. Almanya’daki banka hesabınızdan Türkiye’deki her hangi bir banka hesabına para gönderen Transferwise ile herhangi bir acenteye gitmenize gerek kalmıyor. Bugün itibarıyla Almanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro göndermek istediğinizde, yalnızca 9.90 Euro komisyon karşılığında paranızı gönderebileceksiniz. Türkiye’ye gönderdiğiniz 1000 Euro ise gerçek kur ile yani 3.83’ten çevrilerek Türkiye’deki hesaba geçiyor. Transferwise ile para gönderirken dikkat etmeniz gereken tek husus zaman. Transferwise ile Türkiye’ye gönderdiğiniz para ortalama 3 iş günü içerisinde hesaba geçiyor. Yani Türkiye’ye gönderdiğiniz paranın dakikalar içerisinde alıcıya ulaşması gerekiyorsa, başka bir servis kullanmanızı tavsiye ederiz. Transferwise ile nasıl para göndereceğinizi öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Transferwise Almanyadan Turkiyeye Havale

Türkiye Havalesi

Almanya’dan Türkiye’ye para göndermenin bir başka yolu da Türkiye havalesi. Özellikle Almanya’da faaliyet gösteren Ziraat Bankası, İş Bankası ve DenizBank aracılığıyla Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Şimdi gelin, bu bankaların Türkiye’ye para gönderme ücretlerini karşılaştıralım.

 • Ziraat Bankası

Türkiye’de yaygın şube ağına sahip Ziraat Bankası ile Almanya’dan Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Ziraat Bankası’nın Berlin, Duisburg, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Köln, Münih, Nürnberg ve Stutgart şubelerinden veya internet bankacılığı üzerinden hızlı ve uygun fiyata Türkiye’ye para gönderebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda göreceğiniz üzere Ziraat Bankası’ndan Türkiye’ye para gönderme ücreti ne kadar para gönderildiğine ve paranın nasıl gönderildiğine göre değişiyor. Yazımızın başında da belirttiğim üzere, internet bankacılığı ile yapılacak havaleler daha ucuz. Karşılaştırmamızın kolay olması açısından, Ziraat Bankası ile Türkiye’ye 1000 Euro göndermenin ücreti 13 Euro. Eğer bankadaki hesabınızdan 1000 Euro gönderirseniz para gönderme ücreti 11 Euro. Eğer işlemi kendi internet bankacılığı üzerinden yaparsanız 4 Euro.

Ziraat Bankası Almanyadan Turkiyeye Havale

 • İş Bankası

Almanya’dan Türkiye’ye havale yaparken kullanabileceğiniz bir diğer banka da İş Bankası. İş Bankası ile şube aracılığıyla Türkiye’ye 1000 Euro göndermenin ücreti 15 Euro iken İş Bankası internet bankacılığı ile bu işlemi gerçekleştirmenin ücreti ise 4 Euro.

İs Bankası Almanyadan Turkiyeye Havale

 • DenizBank

 Almanya’dan Türkiye’ye para transferi için kullanabileceğiniz bir diğer banka ise DenizBank. DenizBank şubeleri ile Türkiye’ye 1000 Euro göndermenin ücreti 8 Euro iken, internet bankacılığı üzerinden yapılacak havaleler ile Türkiye’ye para gönderme ücreti 6.5 Euro. (Normalde ücretler 5.5 Euro ve 4 Euro ama DenizBank 2.5 Euro da kur çevrim ücreti alıyor.)

Denizbank Almanyadan Turkiyeye Havale

Western Union

Hem Türkiye’de hem de Dünya’da yaygın acente ağıyla hızlı para transfer hizmeti sunan Western Union ile Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek mümkün. Western Uníon acenteleri ile Türkiye’ye para gönderebileceğiniz gibi Western Union Online ile internet üzerinden de para gönderebilirsiniz. Western Union ile hesabınızdan Türkiye’ye para göndermenin ücreti 5 Euro. Ama bu komisyona ilave olarak parayı Türkiye’de Türk Lirası olarak aldığınızda yaklaşık 55 Euro da kur çevrim farkı ödüyorsunuz. (Bugün itibarıyla Euro-TL kuru 3.83 civarındayken, Western Union kuru 3.62 olarak hesaplamaktadır.)

Western Union Almanyadan Turkiyeye Havale 2

MoneyGram

Almanya’dan Türkiye’ye para gönderebileceğiniz bir diğer para transfer şirketi ise Money Gram. MoneyGram’ın websitesi üzerinden Türkiye’ye kredi kartınız veya banka kartınızla para göndermek istediğinizde 20 Euro ücret ödemeniz gerekiyor. BU ücrete ilave olarak, gönderdiğiniz 1000 Euro, Türkiye’de 3.580 lira olarak tahsil edilebiliyor. Yani yaklaşık 65 Euro kur çevrim farkı ödüyorsunuz. Bu durumda toplam maliyet 85 Euroyu buluyor.

MoneyGram Almanyadan Turkiyeye Havale

Almanya’dan Türkiye’ye en ucuz para gönderme yolunu araştırdık. Yazımızın en başında da söylediğim gibi Türkiye’ye pra gönderirken kesinlikle online sistemleri yani internet üzerinden para gönderebileceğiniz sistemleri deneyin. Böylelikle, şube ve acenteler için ekstra maliyete katlanmak zorunda kalmazsınız. Almanya’dan Türkiye’ye para gönderirken, eğer hesabınız varsa Ziraat, İş Bankası ve DenizBank gibi bankaları kullanabileceğiniz gibi, Almanya’da herhangi bir bankadaki hesabınızdan Transferwise ile Türkiye’deki bir banka hesabına da para gönderebilirsiniz. Bunlara ilave olarak Western Union ve MoneyGram’ın zaman zaman yaptıkları para gönderme kampanyalarını da takip edebilirsiniz.

Almanya’dan Türkiye’ye para göndermeye ilişkin soru ve yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

Yazıda kullanılan görseller 6 Ocak 2017 tarihinde ilgili şirketlerin web-sitelerinden alınmıştır.

Comments
 1. ibrahim

  türkiye ATV televizyon kanalinda avrupa yayini olarak verilen,müge Anlinin tatlisert programindaki yardim kampanyasina katkida bulunmak istiyorum ama ekranda verilen iban numarasini almak maalesef mümkün degil cabucak geciyor,bu yardim ziraat bankasi frankfurt araciligi ile yapiliyor,acaba bana bu yardim ich icin acilan hesap numarasinin iban nosunu bildirirmisiniz.
  iyi günler dilegiyle

 2. Sibel

  Fransadan bana para gelcek ama her hangi bir bilgim yok havale ucreti orda karsilarsa turkiyede de cekerken de karsiliyornuyuz kesintiyi bide ziraat yada akbank yatacak 160 euro gelcek bana simdiden teşekkür

  • Can Balkan

   Komisyonların hepsini karşı taraf üstlenmişse, para olduğu gibi hesabınıza yatar.

 3. Muhsin

  Weiden in der Oberpfalz, Almanya buradan bana para gönderecekler acaba hangi banka ile iygun ?

  • Can Balkan

   Sizin banka hesabınızın nerede bulunduğu çok önemli değil. Karşı tarafın banka hesabı varsa Transferwise ile gönderebilir, yoksa da herhangi bir Western Union acentesinden para gönderilebilir. Sorunuzun cevabı gönderilecek tutara göre de değişir.

 4. Tufan aslanoglu

  Oncelikle selam hocam Bana almanyadan 3 bin euro gönderildi ziraat bankası turk lirası hesabına vebu para 10 günden fazla süredir geçmedi.şubeye gittigide ekranlarında görünmedi sorum şu efendim almanya’da TL hesabıma euro gönderilir mi ve ne zaman geçer bu para bazıları euro TL ibanin a geçmez sadece euro hesabına geçer şeklinde belirtiyorlar. Orda arkadaş a sorduğumda bu paranın gönderildiğini söylemektedir aslı nedir cvp verirseniz mutlu olurum…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Arkadaşınız size paranın gönderilme belgesini iletse ve üzerine konuşsak daha iyi olur. Çünkü her türlü ihtimal mevcut. Almanya’dan Euro gödneriyorsa, TL olarak hesaba geçmesi tabi ki mümkün. Ama hangi kanal ile gönderdi? Banka aracılığıyla mı Western Union mı? Dekont isteyin, ona göre bakalım.

  • hakan arici

   ayni sey benim de basimda ve gonderilen para hala hesabima gecmedi. Gonderen almanya’da bir sigorta sirketi ve iban ve swift kodu dogru olarak hesabima agustos 15’inde gonderildigini yazili teyid etmesine ragmen araya kurban bayrami 30 agustos tatili v.s.ile birlikte 20 gundur parayi bekliyorum.. Swift kopyesini istedim ancak henuz alamadim
   nedir yorumunuz can bey ? gecikmenin sebepleri tecrubelerinize gore nedir ?
   slmlar

   • Can Balkan

    Gecikmenin nedeni sizin de belirttiğiniz üzere resmi tatiller. Para Türkiye’deki bankanın SWIFT havuzuna düşmüştür de, bir memur zahmet edip parayı size geçmemiştir henüz. Eğer evrakta hata yoksa, para er geç gelir.

 5. VC

  Merhaba. Almanyadan türkiyeye 20.000 Eur en uygun hangi yolla gönderilebilir?
  Tesekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise ile veya banka kanalıyla göndermeniz en uygun yöntem olacaktır. Western Union ile limite takılabilirsiniz. Parayı bölmeniz gerekir, o da maliyeti arttırır.

 6. Ömer

  Eşim almanyadan mandat postal ınternational diye bir yerden 200 euro gonderdı bu parayı turkıyeden nerden alabılırım bırde masrafı dustugumuzde 192 euro gelıcek gozukuyor bunu tl olarakmı alabılırım yoksa euro olarakmı tl alırsam guncel kurdanmı alabılırım

  • Can Balkan

   PTT’ye gitmeniz gerekli büyük bir ihtimalle. 192 Euro olarak talep ederseniz, Euro olarak verirler.

 7. mervan

  merhabalar arkadaşım almanyada bana 4.000 bin euro gönderecek denizbankta dolar hesabım var yeni bir euro doviz hesabımı açmam lazım

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tabi bir Euro hesabı açmanız gerekiyor. İnternet bankacılığınız varsa kolayca açabilirsiniz. Euro IBAN numarasını verin arkadaşınıza.

 8. Merwan

  İnternet bankaciliginda Eruo kendi hesabında tl yapıp benim tl hesabıma gönderebilirmi

 9. Suleyman

  Merhabalar ben turkiyede calisacagim ve maasim almanyadan gelicek bunun icin nasil bi hesap acmaliyim ayligim bana nasil ulasabilir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   TÜrkiye’de herhangi bir bankaya gidip hesap açtırmak istediğinizi söyleyin. Hesabınız TL olarak açıldıktan sonra, internet bankacılığından bir de Euro banka hesabı açtırabilirsiniz. İşvereniniz doğrudan sizin EURO hesabınıza parayı gönderebilir. İhtiyacınız kadarını TL’ye çevirip, bankanın vereceği kart ile ATM’den çekebilirsiniz.

 10. Yalcin

  Almanyadaki almanbankasi hesabimdan SHARE olarak Türkiyedeki isbankasindaki Euro hesabima para gönderdim. Önceden bu havaleden isbankasi herhangi bi ücret yada komisyon alinmiyordu ama son gönderdigim havalelerden alinmis. Isbankasi burda bi yanlislikmi yapti yoksa komisyon konusunda bi degisiklikmi var. Isbankasinin gelen havaleden komisyon almammasi icin bi yol varmi

  Tesekkürler

  • Can Balkan

   İş Bankası’na sormanızı tavsiye ederim. Muhtemelen muhabir banka komisyonu tahsil etmişler.

 11. burak

  merhaba kolay gelsın bı akrabam almanyadan 20 mılyon eoruyu turkıye tranfer etmek ıstıyor boylebuyuk bır parayı tranfer etme ıslemı nasıl oluyor dırek bankadan burdakı hesaba gonderebılırmı

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu ölçekteki bir para transferinin gerçekleşmesi esnasında çıkış ülkesi para transfer işleminin gerekçesi veya paranın kaynağına ilişkin kanıt doküman talebinde bulunabilir. Ha keza Türkiye’de paranın geleceği hesap da benzer bir sorgulama yapabilir. İşlem öncesi alıcı bankanın bilgilendirilmesinde fayda var.

 12. esra sezgin

  merhaba almanyaya gideceğim.türkiyedeki ziraat bankasındaki paramı almanyaya gidince kullanabilirmiyim.yani almanyada da ziraatin internet bankacılığını kullanabilirmiyim.ordaki ziraat bankasından atm den para çekebilirmiyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Almanya’daki Ziraat Bankası, Türkiye’deki Ziraat’e bağlı olsa da tamamen ayrı bir kuruluş. Almanya Ziraat Bankası’nın internet bankacılığını kullanmanız için Almanya Ziraat müşterisi olmanız gerekiyor. ATM kullanmanızda herhangi bir engel yok. Diğer bankalara göre para çekme komisyonları daha ucuz olacaktır.

 13. Seher

  MErhaba.
  Ben nakit 10 000 euro yollamam lazim turkiyeye.
  Bunu hangi bankada yapa bilirim almanyada.
  Kendim fransada yasiyorum.
  Turkiyede Kuveyt Türk hesabim Var.
  Zirrat bankasinda yollasam olurmu yani nakit limit ne kadar bilginiz varmi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka transferlerinde herhangi bir üst limit yok.

 14. mehmet

  asus firması satın alındığınız ürünün 150tl sini para aidase olarak geri veriyor. almanyadan parayı eft ile tl olarak yolluyor. Neymiş kampaya da tl deniyormuş, Yutrtdışınan tl olarak barayı banka hesabıma nasıl gonderebilirler. Bildiğim kadarıyla yurtdışı eftler dolar olarak gerçekleşiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published.