TransferWise ile Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme konusunda okuyucularımızdan gelen ”TransferWise nedir?”, ”TransferWise güvenli mi?”, ”TransferWise kullanan var mı?” ve ”TransferWise nasıl kullanılır?” gibi sorulara cevap olabilmesi için tüm okuyucuklarımızın kolaylıkla anlayabileceği ve TransferWise ile rahatça para gönderebileceği rehber niteliğinde bir yazı kalemeye almaya karar verdik. TransferWise ile para gönderimi konusunda cevabını bulamadığınız veya merak ettiğiniz bir soru olursa, bizlere ve diğer okuyucularımıza yazının altında yer alan yorum bölümünden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

TransferWise nedir?

TransferWise, Uluslar arası para transferlerine aracılık eden bir şirkettir. TransferWise, Londra’da ikamet eden ve her ay memleketleri Estonya’ya para gönderirken ödedikleri yüksek komisyon ve kur çevrim farklarından şikayetçi olan iki Estonya vatandaşı tarafından 2010 yılında İngiltere’de kurulmuştur. Bugün TransferWise bünyesinde 600’den fazla kişi çalışmakta olup, 35 ülkeden para gönderebilme ve 60 ülkeden para alabilme hizmeti sunmaktadır. TransferWise aracılığıyla her ay £500 milyon puond yani 2 milyar TL (eski parayla 2 trilyon) para transferi yapılmaktadır.

TransferWise güvenli mi?

Evet. TransferWise, İngiltere merkezli bir şirket olup, İngiltere ve dolayısıyla Avrupa Birliği’nin düzenleyeci ve denetleyici kurumlarının uygulamalarına tabiidir. İngiltere’de bizdeki karşılığı ile BDDK benzeri bir otorite olan FCA lisansına sahip olan TransferWise, Avrupa’daki tüketicileri korumak için düzenlenmiş olan Avrupa Birliği Ödeme Servisleri Yönetmeliği’ne de tam uyum göstermekle mükelleftir. Yani kısaca TransferWise ile yapacağınız transferler güvenlidir.

TransferWise kullanan var mı?

TransferWise, her kesimden bir çok insan ve işletme tarafından kullanılmaktadır. İnsanların tarafsız olarak herhangi bir servis veya ürün hakkında görüşlerini belirtebilecekleri Trustpilot isimli web-sitesinde bugün itibarıyla TransferWise hakkında 30 bin üzerinde yorum yapılmış olup, hizmet kalitesi 9.5 olarak belirtilmiştir. Siz de aşağıdaki linke tıklayarak TransferWise kullananların yorumlarını okuyabilirsiniz.

https://www.trustpilot.com/review/transferwise.com

Neden TransferWise kullanmalıyım?

TransferWise, yurtdışından Türkiye’ye en ucuz para gönderme yöntemi olduğu için tercih edilmektedir. Daha önce yazdığımız yurtdışından Türkiye’ye para gönderme isimli yazımızda, TransferWise ile birlikte WesternUnion ve Moneygram’ın komisyon oranlarını karşılaştırmış ve neticede Türkiye’ye para göndermek için en ucuz yöntemin TransferWise olduğunu bulmuştuk. Buraya tıklayarak detayları okuyabilirsiniz.

TransferWise nasıl kullanılır?

TransferWise ile para göndermek oldukça kolay olmakla beraber, dil konusunda sıkıntı yaşayanlar için, adım adım TransferWise kullanımı aşağıda görseller ile açıklanmıştır. İlave sorunuz olursa yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2019 yılı itibarıyla artık Transferwise’ı Türkçe olarak kullanabilmek de mümkün. Transferwise ile para gönderme için hazırladığımız detaylı rehbere ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Para transfer işleminin anlaşılabilir olması için bir örnek üzerinden gideceğiz. Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme. Biz akılda kalması açısından, Almanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro para gönderiminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Buraya tıklayarak TransferWise sitesine giriş yapınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir açılış ekranı gelecektir. Bu ekrandan isterseniz dil seçeneğinizi değiştirebilirsiniz. Maalesef şu an için Türkçe dil seçeneği yok. İngilizce’nin yanı sıra Almanca, Fransızca, Rusça gibi seçenekler mevcut. Biz TransferWise ile para transferi anlatımını İngilizce ekran üzerinden yapacağız. Siz de adımları takip ederseniz, kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

TransferWise sitesine giriş yaptıktan sonra, ana ekranın sağında yer alan ve aşağıda resmini göreceğiniz kısımdan, göndereceğimiz para tutarını girip işleme başlayacağız.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 1

Bu görselde, üst tarafta yer alan ”You send”, ”sizin gönderdiğiniz para” demek. Burayı tıklayarak istediğiniz tutarı girebilirsiniz. Bizim örneğimizde 1000 Euro ifadesi yer almakta. Yine bu 1000 rakamının yanında yer alan kısımdan göndereceğimiz para birimini seçebiliriz. Biz, TransferWise ile Almanya’dan para göndermek istediğimiz için EUR seçiyoruz, ama siz TransferWise ile Amerika’dan para gönderiyorsanız USD seçebilirsiniz.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 2

Yukarıdaki görselde alt tarafta yer alan ”Reciepent gets approximately” ise ”Alıcının yaklaşık olarak eline geçecek parayı” belirtir. Biz TransferWise ile yurtdışından Türkiye’ye 1000 Euro gönderdiğimiz için Türkiye’de parayı gönderdiğimiz kişinin hesabına para Türk Lirası olarak geçecek. Dolayısıyla alttaki para birimi sekmesinden TRY’yi seçmemiz gerekiyor. Zaten bayrağımızı göreceğiniz için seçiminizi kolayca yapabilirsiniz.

Burada yapacağınız seçim çok önemli değil, işleme başladığımızda ilk adımda göndermek istediğiniz tutarı değiştirme şansınız var.

Evet gördüğünüz üzere biz Almanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro gönderdiğimizde, gönderdiğimiz kişinin hesabına geçecek para tutarı 3,633 lira. Şu anda kur ise 3.66. Yani 3,660 lira yerine 3,633 liraya 1000 Euromuzu Türk Lirası’na çevirmiş ve aynı zamanda Türkiye’ye göndermiş olacağız. Yani, bu işlemin toplam maliyeti bize yalnızca 9.90 Euro olacak. Başka herhangi gizli bir maliyet yok.

Şimdi göndereceğimiz tutarı ve alıcı ülkeyi seçtiğimize göre ”Get started” yazılı yeşil butona tıklayabiliriz. ”Başlayalım” demek.

”Get started”a tıkladıktan sonra, aşağıdaki pencere açılacak. Buradan TransferWise sistemine giriş yapacağız. Yani nasıl ki mailinize ya da internet bankacılığına girerken bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç duyuyorsanız, TransferWise için de bir kullanıcı adı veya şifreye ihtiyacınız var. Ama, eğer Facebook veya gmail kullanıcısıysanız, doğrudan Facebook veya gmail ile bağlanabilirsiniz. Eğer Facebook veya gmail ile bağlanmak istemiyorsanız, ”Your mail address” yazan kısma kullandığınız gerçek bir mail adresini yazabilir, ”Create password” kısmında ise TransferWise sisteminde kullanacağınız şifreyi oluşturabilir, ‘‘Sign up for free” yazan yere tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 3

Şimdi açılan aşağıdaki ekranla 5 adımda Türkiye’ye para transfer işlemini tamamlamış olacağız.

1. adım – Ne kadar para göndermek istiyorsunuz?

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 4

Hesabımıza giriş yaptıktan sonra, 5 adımda tamamlanacak bir ekran ile karşılaşacağız. Bunun ilk adımı ”How much would you like to transfer?” yani ”Ne kadar para göndermek istiyorsunuz”. Biz Almanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro göndereceğimiz için seçimimizi buna göre yapıyoruz. Yine bu ekranda karşı tarafa ne kadar para geçeceği ve paranın ne zaman ulaşacağı görünüyor. Sisteme göre paranın tahmini varışı 26 Aralık Pazartesi günü olacak ve bu işlem için yalnızca 9.90 Euro komisyon ödeyeceğim ki bu tutara kur bozma farkı da dahil. Göndereceğimiz tutarı seçtikten sonra ”Continue” yani ”Devam” diyoruz.

2. adım – Bu kişisel mi yoksa ticari bir işlem mi?

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 5

TransferWise ile iş amaçlı veya eşe dosta ya da kendi hesabımıza para gönderebiliyoruz. Biz, 1000 Euro’yu kişisel hesabımızdan transfer edeceğimiz için bu adımda kendi ismimizin göründüğü yeri seçiyoruz.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 6

Açılan ekranda kişisel bilgilerimizi girmemiz gerekiyor.

Full first and middle names – Adınız ve varsa ikinci adınız

Full last name(s) – Soyadınız

Date of birth – Doğum tarihiniz (gün-ay-yıl olarak)

Phone – Telefon numaranız

Your address – Adres bilgileriniz

Country – Ülke

City – Şehir

Address – Adres

Postal code – Posta kodu

Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra Continue diyoruz ve 3. adıma geçiyoruz.

3. adım – Parayı kime gönderiyorsun?

Kendi bilgilerimizi girdikten sonra açılan ekranda alıcı bilgilerini girmemiz gerekiyor. Burada ”Myself” seçeneğini tıklayarak kendinize para gönderebilir veya ”Someone else” seçeneğini tıklayarak başkasına para gönderebilirsiniz.

Biz Almanya’dan Türkiye’ye 1000 Euro’yu kuzenimize gönderdiğimizi varsayalım ve ”Someone else” seçeneğini tıklayalım. Burayı tıkladıktan sonra alıcı detaylarını girmemiz gereken bir form karşımıza çıkacak. Açılan formun orta kısmında ”I know their bank details” yani ”Alıcının banka hesap bilgilerini biliyorum” yazılı bir kısım var. Eğer gönderdiğiniz kişinin banka hesap bilgileri ile birlikte, adresini ve hesap numarası teyidi için nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport gibi bilgilerini biliyorsanız burası seçili kalsın. Gönderdiğiniz kişi aile üyeniz ise kendisinden bu bilgileri edinmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle işlem daha hızlı şekilde yürüyecektir. Öte yandan, TransferWise ile para gönderdiğiniz kişinin isim ve maili dışında başka bir bilginiz yoksa ”I know their bank details” yazan kısıma tıklayarak thick işaretini kaldırmanızı öneririm.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 7

Biz parayı Almanya’dan Türkiye’deki kuzenimize gönderdiğimiz için alıcının kimlik bilgilerini ve hesap bilgilerini biliyoruz ve para gönderme formunu bu şekilde dolduruyoruz. Siz de aşağıdaki adımları takip ederek, formu kolayca doldurabilirsiniz.

Their email – Alıcının email adresi

Full name of the account holder – Alıcının tam ismi (Nüfus cüzdanında göründüğü şekliyle)

Reciepent’s address – Alıcının adresi

Country – Ülke

City – Şehir

Address – Adres

Postal code – Posta kodu

Bank details – Alıcının banka hesap bilgileri

IBAN – Alıcının IBAN numarası

Document type – Alıcının kimlik çeşidi

Please select document type – Burayı tıklayarak alıcının kimlik detaylarını girmeniz gerekmektedir

Document number – Döküman numarası (Nüfus cüzdanı için fotoğrafın altında yer alan seri numarasını ve numarayı yazabilirsiniz.)

Issuer country – Dökümanın ait olduğu ülke. Burayı tıklayarak ”Turkey” seçmeniz gerekiyor.

Issued on – Veriliş tarihi (Nüfus cüzdanlarının arka tarafında yer alan veriliş tarihini yazıyoruz.)

Expiry date – Son kullanım tarihi (Yeni kimliklerde mevcut olsa da, eski nüfus cüzdanlarında bu tarih mevcut değil, boş bırakabilirsiniz. Eğer bir terslik olursa veriliş tarihinden sonraki 10 yılı yazabilirsiniz. Yani veriliş tarihi 01.01.2015 ise 01.01.2025 yazabilirsiniz.)

Reciepent’s phone number – Buraya alıcının telefon numarasını girmeniz gerekmektedir. 90-532-5555555 formatında girebilirsiniz.

Bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girdikten sonra ”Confirm” yani ”Onayla” butonuna tıklamamız gerekiyor.

Her ne kadar form uzun ve sıkıcı görünse de sık para gönderen biriyseniz, bu bilgileri bir kere girdikten sonra aynı kişi için tekrar doldurmanıza gerek kalmayacak.

Alıcı bilgilerini girdikten sonra, kendi kimliğimizi doğrulamamız gerekiyor. Yazımızın başında ”TransferWise güvenli mi?” sorusunu cevaplarken, TransferWise‘ın bir çok denetleyici ve düzenleyici kurumların yönetmeliklerine tabi olduğunu yazmıştım. TransferWise, yurtdışından Türkiye’ye para gönderirken, tüketiciyi korumak ve herhangi bir dolandırıcılık faaliyetini veya bunun dışında kara para aklama gibi suçların önlenebilmesi için, sizden kimlik doğrulama işlemi talep ediyor. Kimlik doğrulama işlemi için aşağıda gördüğünüz ekranda ”Start ID Check” yani ”Kimlik kontrolüne başla” yazan yere tıklamamız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemini pasaport veya nüfus cüzdanı ile yapabilirsiniz.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 8

Kimlik doğrulama işlemi için bilgisayarınızın yanına bir kimlik alın. ”Start ID Check” butonuna tıkladıktan sonra açılan ekranda ”Start verification” butonuna tıklamamız gerekiyor.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 9

Start verification” butonuna tıkladıktan sonra açılan ekranda ”Choose issuing country” yazan yerden kimliğin ait olduğu ülkeyi seçmemiz gerekiyor. ”Select ID Type” yazan ekrandan ise kimlik doğrulama işleminde hangi kimliği kullanacaksak, onu seçmeliyiz.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 10

Seçimimizi yaptıktan sonra açılan ekranda bize yine iki seçenek sunulmaktadır. ”Use webcam to scan document” yazan yere tıklayarak, kimliğimizi bilgisarayın kamerası aracılığıyla taratabilir veya ”Upload existing image” yazan yere tıklayarak daha önce çekmiş olduğumuz kimliğimizin fotoğrafını sisteme yükleyebiliriz.

”Upload existing image” yani ”Varolan fotoğrafı yükle” yazan yere tıkladıktan sonra açılan ilk ekranda ”Upload image of the front” yani ”kimliğinizin ön yüzünün fotoğrafını yükleyin” yazıyor. Burada ”Choose file” yazan yerden kimliğimizin ön yüzünün fotoğrafını bilgisayarımızdan seçerek sisteme yükleyebiliriz.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 12

Kimliğimizin ön yüzünün fotoğrafını yükledikten sonra ”Confirm” edip arka yüzü için de aşağıdaki gibi açılan ekrana yüklememizi yapabiliriz.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 13

Kimliğinizin arka yüzünü de yükledikten sonra ”Confirm” ettiğinizde yüklediğiniz dokumanlar otomatik olarak analiz edilir. Aşağıdaki ekranda görebilirsiniz.

TransferWise ile Yurtdışından Türkiye'ye Para Transferi 15

Kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra, 4. adımda size işlem özeti gösterilir. En son adımda ise, parayı hangi hesabınızdan seçeceğinize karar verirsiniz. Sonrasında kendi hesap bilgilerinizi girer ve TransferWise ile para gönderme işlemini tamamlamış olursunuz.

Comments
 1. Timur Arslan

  Can Bey, cok tesekkur ederim. Sayenizde her ay 50-60 euro komisyon ödemekten kurtuldum. Zaten her ay düzenli bir sekilde Türkiye’ye para göndermem gerekiyordu. Transferwise ile cok az komisyon ödeyerek bu islemi hallettim. Ayrica para Türkiye’deki hesaba gercek kurdan yatti. Bu mesaji da size tesekkur etmek icin yaziyorun. Bilgileri paylastiginiz icin cok saolun.

 2. Ulusher

  Can bey, bana yurt dışından 250€ gelecek. Enpara.com müşterisiyim ve “Euro” hesabım var. Yurt dışından gelecek olan 250€ yu gönderici, hesabıma “Euro” olarak atabilir mi?
  Bir diğer sorum; Türkiye’den gönderim yapabiliyor muyuz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef Transferwise ile yalnızca TL olarak gelebilir hesabınıza. Transferwise’ın komisyon tutarlarının bu kadar düşük olmasının nedeni de bu zaten. Para sanki basit bir havale işlemi gibi geçiyor hesabınıza. Dolayısıyla siz Enpara TL hesabınızı verirseniz, TL olarak geçer. Daha sonra zaten uygun kurdan dönersiniz. En fazla bir kaç lira zarar edersiniz belki. Şu an için Türkiye’den gönderim mümkün değil ama bildiğim kadarıyla izin için çalışmalar devam ediyor.

 3. Betull

  Merhaba..Maestro grimmcard tan işlem yapamıyor muyuz? Diğer kartlarda olduğu gibi CVC yok yardımcı olur msunuz ?

  • Can Balkan

   Merhaba Betül Hanım,
   Maestro debit card ile de ödeme yapabilirsiniz. Anladığım kadarıyla sizin elinizde Sparkasse’nin bir kartı var. Debit ödemede CVC soruyor ise SOFORT aracılığıyla ödemeyi deneyebilirsiniz. SOFORT grimmcard’ı destekleyecektir. SOFORT’u seçmek için son ödeme ekranında Kreditkarte, Banküberweisung ve SOFORT seçeneklerini göreceksiniz. Buradan işleminize güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz. İlave bir ücret yoktur.

 4. Betull

  Çok teşekkür ederim ilginize öncelikle.. 13 ocak cuma günü transfer yaptım hala ulaşmadı. Kardeşime yolladım. Onunda mı transferwise üye olması gerekir? Bi kaç tane mail ulaşmış ona ama karşıdan yükleme bağlantısı silindi diyor.

  • Can Balkan

   Betül Hanım tekrardan merhaba,
   Öncelikle endişelenmenize gerek yok. Umarım paranın aciliyeti yoktu. ”Yükleme bağlantısı kesildi” ne demek bilmiyorum açıkcası. Sizden ricam Transferwise’da ”Transfers” kısmına bakmanız. Paranın nerede olduğunu görebilirsiniz. Eğer içiniz rahat edecekse, Transferwise Destek ekibi ile de iletişime geçebilirsiniz. Kardeşinizin Transferwise üyesi olmasına gerek yok. Eğer kimlik bilgilerini falan doğrulamışsanız sorun olmaması gerekir. Cuma günü akşam yaptınız ödemenizi sanırım ve SOFORT ile yaptınız. SOFORT ödemelerinin Almanya içerisinde Transferwise hesabına geçmesi de bir kaç iş gününü bulabiliyor. Siz ödemenizi Cuma yaptınız, Salı günü SOFORT’tan para gelmiş olsa bile en geç bugün veya yarın sabah kardeşinizin hesabına geçmiş olması gerekir. Lütfen durumdan bizleri de haberdar edin.

   • Ertan

    Merhaba umarım cevaplarınız. Amerikadan domain satışı kaynaklı bir dolar gönderi si olacak hesabıma aşağıda yer alan transfer seçimlerinden birini seçmem isteniyor. Hem güvenli hemde az maliyetli hangi öneriyi şeçmem dogru olur. Transferwise amerikadan çalışıyor mu?
    Domain Sale Disbursement

    By check – U.S.

    $25

    By check – not U.S. (Balance Minimum $100)

    $6

    By PayPal

    Free

    By PayPal – not U.S.

    $1

    By direct deposit – U.S. bank

    Free

    By eCheck – not U.S. (Balance Minimum $25)

    $5

    By ACH – not U.S. (Balance Minimum $10)

    $1

    By wire transfer – not U.S. bank (Balance Minimum $1,000)

    $15

 5. Volkan Yoldas

  Merhaba Can Bey . Peki Ben Baskasında Degilde Tr deki KENDİ Ziraat Bankası Bankamatik Hesabima Para Göndermek İstedigimde, Ozaman MySelf ‘ mi Secmem Gerekiyor . Elimde Naspa Sparkasse’nin Maestro Bankamatik Kartı Var CV Kodu Yok . Sofort Seceneginimi Secmem gerekiyor ? MySelf de Resimli Bir Şekide Anlatsaydınız İyi Olurdu Tskler .

  • Can Balkan

   Merhaba Volkan Bey,
   Transferwise ile kendi hesabınıza göndermek istediğinizde MYSELF seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Sparkasse Maestro kart için SOFORT seçeneğini işaretlemeniz gerekecek. SOFORT parayı Naspa Sparkasse hesabınızdan alıp Transferwise hesabına otomatik olarak aktaracak. Daha sonra da Transferwise bu parayı sizin Türkiye’deki hesabınıza aktaracak. İşlem 5 iş gününe kadar sürebiliyor ama oldukça ekonomik. Eğer yurtdışından Türkiye’ye düzenli para gönderiyorsanız, Transferwise kullanmanızı tavsiye ederim.

 6. Volkan Yoldas

  Tekrar Merhaba Can Bey Bilgilendirmeniz İçin Cok Tsk Ederim . Anladigim Şuki Bu Sistemde, Euro Hesabimdan – Trde deki ( TL İban Hesabima) Para – TL – Olarak Geciyor… Yani En Son Kısımda ‘Para Aktarılması’ İçin ( TL İban Hesabi Vermeliyim )… Peki Kardeşim Euro Hesabimdan – Trde deki ( Euro İban Hesabima) Para – Euro – Olarak Aktaramıyormuyum ? ” Bu Arada Herkez Sizin Gibi Konularla ilgilenmiyor. Demek İstedigim Baskası Olsa Banane Kendi İlgilensin Bulsun Cvp Veremem Ugrasamam Der Gecer. Allah Razı Olsun Kardeşim … ”

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet, yurtdışındaki Euro hesabınızdan, Türkiye’deki TL hesabınıza para gönderebiliyorsunuz. Transferwise ile EUR’dan EUR’ya transfer mümkün değil maalesef. Almanya’daki EURO hesabınızdan, Türkiye’deki TL hesabınızın IBAN’ına parayı gönderebilirsiniz. Bol şans diliyorum. İşlemi gerçekleştirdikten sonra, yorumlarınızı tekrardan iletmenizi rica ederiz.

 7. Volkan Yoldas

  Merhaba Can Bey Bugun Deneme Amaclı 100 Euro Transer Yaptım… Aktarıldıgı Zaman Sizi Tekrardan Bilgilendirecegim. Tskler .

  • Can Balkan

   Hayırlı olsun Volkan Bey. Umarım sorunsuz bir işlem olur.

 8. Ahmet Soylu

  Benim hesaplarima gore ABD den para yollamak icin Western Union Transferwise a gore daha ucuz. Ben her ay 100 TL gibi bir sey yolluyorum daha buyuk paralar icin bilemem

  • Can Balkan

   Ahmet Bey,
   Amerika’dan Türkiye’ye $1000 gönderiminde, Transferwise $10 ücret alırken, WU $40 alıyor. İlgili yazıyı aşağıda bulabilirsiniz. Siz de bizimle ne kadar komisyon ödediğinizi paylaşırsanız, diğer okuyucularımız için de faydalı olur.
   https://paranya.com/amerikadan-turkiyeye-para-gonderme/

 9. Berk

  abi ben ingiltere google adsense üzerinden kazanıyorum , transferwise hesabında bi IBAN falan varmı ? yani istediğim şu . google oraya yollasın oradan da türkiyedeki hesabıma yollayayım .. teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba Berk,
   Maalesef Transferwise şu an için yalnızca para transferlerine aracılık etmekte.

 10. Mehmet

  Elinize emeğinize sağlık. Sizden bir ricam var bizi Türkiye’den Amerika’ya para göndermek icin de bilgilendirebilir misiniz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Göndermek istediğiniz tutar 7-8 bin doların üzerindeyse Banka hesabından SWIFT yaparak gönderebilirsiniz. Daha az tutarlar için Western Union’ı deneyebilirsiniz.

 11. Emre baytar

  Merhabalar,

  Herşeyi çok ney açıklamışsınız fakat tek takıldığım konu transferwise a para aktarımı. Örneğin benim paypalde, payoneerde veya abd hesabımda param var bu parayı transferwise a nasıl aktaracağım. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Emre Bey merhaba,

   Para gönderirken son adıma geldiğinizde sizden ödemeyi yapacağınız hesaba ilişkin detaylar istenecektir. BU aşamada, örneğin ABD’deki banka hesap numaranızı verebilirsiniz. Bu bir tür EFT emri olacak. Sizin ABD’deki hesabınızdan Transferwise’ın ABD hesabına para otomatik olarak aktarıldıktan sonra işleminiz gerçekleşecek. İlk adam, Transferwise’ın sizin hesabınızdan parayı çekmesi, ikinci adımda Transferwise’ın para göndermek istediğiniz Türkiye’deki hesaba tutarı TL olarak aktarması.

   Umarım izah edebilmişimdir.

 12. Hakan

  Merhaba Can Bey. Bana isvicreden para transferi yapilacak. Transferwise kullanacaklarını soylediler. Benim parayı almam için transferwise hesabı açmam gerekiyor mu? Ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba Hakan Bey,
   Sizin birşey yapmanıza gerek yok. Türk Lirası bir hesap numarası vereceksiniz ve para o hesaba geçecek.

 13. bayram

  Merhaba can bey,

  Bende türkmenistanda açılmış Visa kredi karı mevcut. Normalde o kartı kullanarak yurtdışı alışveriş sitelerinden alışveriş yapabiliyorum. Aynı zamanda o karttan türkiyedeki bankamatiklerde dolar çekebiliyorum. Sorum şu:
  Bu karttan türkiyedeki arkadaşın hesabına(Yapıkredi) para aktarabilir miyim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef kredi kartınızın bu özelliği destekleyip desteklemediğini bilmiyorum. Türkiye’deki kredi kartları ile Türkiye içinde EFT yapabilmek mümkün. Nakit çekim işlemi olarak kabul ediliyor ama sizin kartınızın durumunu ilgili bankaya sormanızı tavsiye ederim.

 14. Deniz

  Merhaba, para gönderirken ilk adımda kişisel bilgilerin yazıldığı yere bulunduğum ülkenin adresini mi yazmam gerek yoksa vatandaşı olduğum ülkenin mi ?
  Bi de banka hesabım amerikada olan hesabım olmalı değil mi ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız, hesabınızın ABD’de olması gerekmektedir. Kişisel bilgiler kısmına da ikamet ettiğiniz ülkeyi yazın lütfen.

 15. AHMET

  Merhabalar, transferwise ile Endonezya’dan Türkiye’ye para göndermek için gerekli adımları tamamlayıp, online bankacılık ile transfer yapılamadığı için banka ile iletişime geçiyorum fakat banka transfer için 40 usd istiyor. Bu durumda ne yapmam gerekir acaba? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla şu an Endonezya’dan Transferwise ile para gönderilemiyor. Endonezya’ya para göndermeniz mümkün ama Endonezya’dan IDR olarak para çıkışı yapamıyorsunuz. Şimdilik başka bir yöntem denemenizi tavsiye ederim.

 16. mert

  merhaba. benim arkadasim yurtdisindan eur hesabindan transwife ile para gonderdi ama benim eur hesabimi aldi .bu para tl hesabimi vermedigim icin bana yinede ulasirmi yoksa iademi olur tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Para bir şekilde ulaşabilir de iade de olabilir. Bankadan bankaya göre değişebiliyor. Para yakın zaman önce gönderilmişse, Transferwise ile iletişime geçip, alıcı hesap numarasını değiştirebilirsiniz.

 17. Ercan

  Can Bey merhaba,
  Açıklayıcı yazınız için teşekkür ederim. Yurtdışındaki bir müşterimiz fatura ödemesini transferwise ile yapmak istiyor. Şirket hesabımızı verdiğimizde yatıran bilgisi olarak müşterimizin adını mı yoksa transferwise’ı mı görüyoruz? Şirket hesabımıza gelen paranın müşterimizden geldiğini açıklama kısmında görebiliyor muyuz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Güzel soru. Gönderen kısmında müşterinizin adının görüneceğini sanmıyorum. Para size Transferwise’ın hesaplarından gelecek. Açıklama kısmında birşeyler görünme ihtimali var. Muhasebe veya gümrük mevzuatı açısından soruyorsanız, müşteriniz para gönderme formunun çıktısını alıp, kaşeleyip imzalasın, hatta pro*forma numarası ya da şu tarihli yüklemeye istinaden yüklemeye istinaden ödeme yapılmıştır gibi bir not da düşebilir. Hesabınıza düşen tutar ile müşterinin gönderdiği tutar uyumlu olacağı için, işlemin ilgili ihracat kaydına istinaden yapıldığı açıklanabilir. Yine de gümrükçü veya muhasebecinizden bilgi alın.

   • Ahmet

    Merhaba Can bey Transferwise ı ilk defa duyuyorum ve okuduğum yorumlar itibariyle oldukça avantajlı görünüyor ancak merak ettiğim bir kaç soru var.. bu yorumlar genellikle 2017 görünüyor daha güncel yorumlar yok mudur ayrıca bu Transferwise a hangi ülkelerden TR ye para gönderilebilir bunların isimlerine nerden ulaşabiliriz?

    • Can Balkan

     Merhaba,
     Transferwise’ı hala kendim aktif olarak kullanmaktayım. Çevremdeki bir çok insan da kullanıyor. Bütün Avrupa ülkeleri, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, vs. gibi bütün büyük ülkelerden para alım gönderimi yapılıyor.

 18. Nurdan deniz

  Merhabalar benim sorum, euro kuru gönderdigimiz gündeki mi yoksa hesaba islendigi gündeki fiyattanmi hesaba yatmis oluyor? Örnegin ben 4.08 deyken para yolluyorum ama 5 gün sonra para hesaba gectiginde 4.15 oluyor veya düsebiliyor 4.04 tl oluyor.. bilgilendirirseniz sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Temel olarak gönderimi yaptığını gündeki kur dikkate alınır. Yalnız bunun bir ilave uyarısı mevcut.

   Transferwise’ın işlem sayfasında da görebileceğiniz üzere, size o an verdiği kurun garanti olmadığını, sizin paranızı TL’ye döndüğü zamanki kuru esas alacağını belirtir. Ama o gün siz yurtdışındaki hesabınızdan Transferwise’a parayı geçerseniz, aynı gün dönüşü gerçekleşir ve çok büyük farklılıklar olmaz. Bu farklılıklar artı ya da eksi yönlü de olabilir. Ama Transferwise’ın kur çevrim farkından para kazanma gibi bir iddiası yok. Zaten kuruluş amacı da bu. Kur aşağı ya da yukarı yönlü hareket edebileceği için onlar da muhtemelen en kısa zamanda yerel paraya dönüş yapmak isteyeceklerdir.

   Benim tahminlerim bu yönde. Arkasında benim görebildiğim şüphe uyandıran bir işlem yok. -en azından şimdilik-

 19. Derya

  Can Bey cok tesekkurler, 2 gundur ispanya’dan turkiye’deki hesabima nasil para transferi yaparim diye dusunuyor yabanci banka hesabimin cepteki uygulamasindan uluslararasi havaleyi yapmaya calisiyordum ama bir turlu calismiyordu. Az once sizin anlatiminiz sayesinde ucretsiz para trasferi gerceklesti. 2 gun sonra turk hesabima gececegi bilgisini aldim, umarim hesaba gecmede de sorun olmaz.tesekkurler detayli anlatim icin. iyi gunler

  • Can Balkan

   Rıca ederim Derya Hanım. Mümkünse para hesabınıza geçtikten sonra da bilgilendirme yapar mısınız?

 20. Mehmet

  Amerika’dan Türkiye’ye yüklü miktarda para göndermek en sorunsuz şekilde nasıl hallederiz 1-2 milyon dolar gönderen hesabı ayrı alıcının
  Hesabı ayrı izin alınıyormu nasıl yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

  • Can Balkan

   Bu büyüklükteki bir işlemden önce buradaki bankayı bilgilendirmenizde fayda var. Ayrıca nadir de olsa paranın kaynağına ilişkin soru gelebilir. Bankanızla görüşün.

 21. Sema

  Merhaba transferwise ile dolar gonderdigimiz para hic degistirilmeden alt secenegi de dolar secsek ne olur. Cunku alicinin dolar hesabina para gonderilcek. TL ye donusturme yapilmamasi icin ne yapicaz?Tesekkur ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef Transferwise’da parayı Dolar olarak alma şansınız yok.

 22. Gökhan

  Yazılan her şeyi yapmış olmama rağmen invalid Issued on hatası veriyor

  • Can Balkan

   Başka hesaptan para göndermeyi deneyin. Hesap ile ilgili bir sıkıntı olabilir.

 23. merve

  merhaba bu her ulkeden yapilabiliyormu ben azerbaycanda okuyorum ve size bir kac sorum olacak
  1-mutlaka azerbaycanda hesap acmali ve bu acilan hesap herhangi bir banka olabilir
  mi ?
  2 -Ay icinde gonderecegimiz para miktarinda sinir var mi ?
  3-gonderilen para miktar dolar ve euro olmak zorunda mi azarbaycanin para si(azn)gonderebiliyormuyuz
  rahtsiz ettigim icin kusura bakmayin ve bilgileriniz icin tesekur ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise maalesef Azerbaycan’da şimdilik kullanılmıyor.

 24. MURAT BİLTEKİN

  fastan yani marrodan türkiyeye nasıl para nasıl gönderilir

  • Can Balkan

   Western Union ile gönderebilirsiniz.

 25. mustafa

  Öncelikle gerçekten sizi takdir ediyorum sorulara herzaman cevap vermişsiniz benim sorumda şu Türkiyeden yurddışına TL-USD olarak para gönderebiliyormuyuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz Türk Lirası yatırıp, karşı taraf USD olarak çekebilir mi diye soruyorsunuz anladığım kadarıyla. Eğer öyleyse, evet bu şekilde para gönderebilirsiniz. Ama eğer yurtdışına TL gönderebilir miyim diye soruyorsanız, bu mümkün değil. Karşı taraf Dolar, Euro, ya da lokal para piriminde parayı çekebilir.

   • Muhammed

    İyi günler arkadaşım nijeryadan bana 100 dolar gönderdi para halen bana ulaşmadı kaç günde bana ulaşır Türkiye’de ikamet ediyorum

    • Can Balkan

     Merhaba,
     Hangi aracı kurum ile gönderdi bilmiyorum ancak Western Union ve Money Gram gibi servisler parayı en geç ertesi gün ulaştırırlar.

 26. mustafa

  cevap için tşkler evet burdan TL olarak çıkacak karşı tarafa USD olarak yatacak birde bunu nasıl yapacağım ben siteden nasıl olacağını bulamadım send kısmına gelince orada göndereceğim tutarda TL yok yardımcı olabilirmisiniz

  • Can Balkan

   Ben sorunuza genel olarak cevap verdim. Maalesef Transferwise ile şu an Türkiye’den yurtdışına para gönderilemiyor. İleride inşallah. Siz şimdilik Western Union ile gönderin. Ama WU acentesine gitmeden parayı başka bir yerde dolara çevirin. Böylelikle gereksiz kur çevrim farkı ödemezsiniz.

 27. Kaan Mert

  Selamlar Can bey yazınız gerçekten açıklayıcı. Benim sorum ben Avustralya da okumaktayım ve Türkiye’den ailem bir miktar para gönderecek WU çok kesinti yaptığı için Transferwise çok uygun. İlk olarak gönderim yapılıyor mu buraya eğer yapılıyorsa alıcının bilgileri pasaport mu olacak yoksa kimlik mi ? Çünkü burada ki banka hesabım kimlikle değil pasaportla açıldı. Sorun çıkartırlar korkusuyla sormak istedim.Şimdiden teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Kaan Bey merhaba,
   Maalesef şu an için Türkiye’den yurtdışına para gönderirken Transferwise kullanılamıyor. Avusturalya’dan Türkiye’ye gönderebilirsiniz ama Türkiye’den gönderilemiyor şu an için.

   (Mayıs 2018 itibari ile Türkiye’den yurtdışına Transferwise ile para göndermek mümkün hale gelmiştir.)

 28. Mehmet

  Merhaba Can Bey. Para talebi oluşturamıyorum. TL birimi yok. Para isteği oluşturup linkimi gönderecektim ama malesef olmuyor. Neden dir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu an Türkiye’den yurtdışına Transferwise ile para gönderilemiyor maalesef.

   (Mayıs 2018 itibari ile Türkiye’den yurtdışına Transferwise ile para göndermek mümkün hale gelmiştir.)

 29. EMRE İSMAİL ÖZCAN

  Can Bey merhabalar.. Öncelikle her bireyin sorularına cevap vermenizden hemde güzel anlatımlarınızdan dolayı tebrik ve teşekkür ederim. Size bir sorum olacak. Transferwise ile para transferi hakkında. İngiltere’ den bir yabancı bir arkadaşım Türkiye’ye bana Para yollayacak. Transferwise için her iki tarafında bir hesap mı oluşturması gerekiyor. Yoksa gönderecek arkadaşım siteye girip gerekli bilgiler vs. doldurduktan sonra direkt olarak benim banka hesabıma mı gelecek?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise ile para göndermek için her iki tarafında bankada hesabı olması gerekiyor. Arkadaşınız, Transferwise’dan para gönderme işlemini yaparken, kendisinin hesabından ya da banka kartından para çekilecek ve sizin Türkiye’deki hesap numaranıza transfer gerçekleşecek. Oldukça kolay ve hızlı bir işlem.

 30. Kadir

  Nísanlim ingiltereden bana para gönderecek aynı gün içinde cekebilirmiyim ? Haftasonu gonderiyo?

  • Can Balkan

   Eğer Western Union ile gönderiyorsa çekebilirsiniz.

 31. Serkan

  Merhabalar,
  Öncelikle tüm açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Ben Romanya’da yaşıyorum ve Türkiye ye para yollamak istiyorum. Romanya’dan acaba Transferwise’ı kullanabilir miyim? Eğer gönderebiliyorsak, yerel para birimi (RON) kullanabilir miyiz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Evet Romanya’dan Türkiye’ye RON cinsinden para gönderebilirsiniz. 1000 RON için 10 RON ücret alacaklardır. Bugün itibarıyla, 1000 RON gönderdiğinizde komisyon dahil Türkiye’deki hesaba 927 TL geçecek.

 32. Esma

  Can Bey Merhaba
  Bana Almanya’dan bir havale gerçekleşti dün ama henüz hesabıma gelen bir para olmadı. Nereden yardım ve destek alabilirim. Acilen dönüş yapabilirseniz çok sevinirim.

  • Can Balkan

   Esma Hanım merhaba,
   Para aynı gün içerisinde geçmez çoğunlukla. Bir kaç gün daha bekleyin. Bilgiler doğruysa endişelenecek bir durum yok.

 33. Cenk

  Can Bey Merhaba,

  Öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim. Bir sorum olacaktı. Bir arkadaşımı ilk kez kullanmak üzere Kanada’dan Türkiye’deki hesabıma para göndermesi için yönlendirdim. Yalnız ben ona yanlışıkla Kanada doları hesap numaramı vermişim. Paranın TL şeklinde havale yapıldığını bilmiyordum. Hesabım İş Bankası’nda. Bu durumda TL olarak gelen para Kanada doları hesabına yatar mı, yatmaz ise paranın akibeti ne olur? Bankada mı tutarlar? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Can Balkan

   Cenk Bey merhaba,
   Paranız büyük ihtimalle hesabınıza yatar. Ama dönme ihtimali de var. İş Bankası Dış İşlemler Operasyon Birimi’nin insafına kalmış. Öncesinde Genel Müdürlüğü arayıp, bu birimden biri ile görüşüp durumu izah edebilirsiniz. En kötü ihtimalle paranız geri döner, boş yere komisyon ödenmiş olur.

  • Ahmet

   Merhaba can balkan bey
   Para transferwise gondermek turkiyeden endonezyaya olabilir mi?
   benim para US Dollar işbankasıdan

   • Can Balkan

    Merhaba,
    Maalesef Türkiye’den para çıkışı şu an için Transferwise ile mümkün değil.

    (Mayıs 2018 itibari ile Türkiye’den yurtdışına Transferwise ile para göndermek mümkün hale gelmiştir.)

 34. İsmail

  Abd debit hesabımdan burdaki tr hesabıma para yolladım tl hesabıma para geldi ama abd hesabımdan para halen kesilmemiş.Bu konu hakkında bilginiz var mı?
  Teşekkürler…

  • Can Balkan

   Amerika’daki banka size bir güzellik yapmış 🙂 Merak etmeyin, banka unutmaz alacağını. Kendi hesaplarında mutabakat yapınca ilgili bakiyeyi hesabınızdan çekerler. Ama ilginç bir durum olmuş.

 35. İsmail

  Can bey
  Bir sorunum var.Abd hesabımı kapatmak için banka 25$ ücret talep ediyor.Abd banka hesabıma en uygun nasıl 25$ gönderebilirim?
  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef doğrudan hesaba para aktaracağınız için banka kanalıyla wire transfer yapmanız gerekmektedir. SWIFT olarak göndereceksiniz. 40-50 dolar ücret ödersiniz. Varsa Amerikada bir arkadaşınız, sizin hesabınıza geçsin parayı, siz kendisiyle mahsuplaşın daha sonra.

   (Mayıs 2018 itibari ile Türkiye’den yurtdışına Transferwise ile para göndermek mümkün hale gelmiştir.)

 36. Ozlem

  Iyi gunler size bir sorum olacakti ben yurt disindan trdeki bir tanidigima para cikarttim onun hesabina amahesap numarasinda yanlislik olmus para yatmamis benbu durumda neyapmaliyim ilk defa biyle bir sorunla karsilasiyorum sorunu nasil duzeltebilirim ?parayi geri yada trde hesaba nasil aktartabilirim ??

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer Western Union, Money Gram gibi bir servis ile göndermişseniz, iptalini talep edebilirsiniz. Banka aracılığıyla göndermişseniz, gönderdiğiniz şubeye gidip düzeltme talep edebilirsiniz. Bir şekilde para size ya da karşı tarafa teslim edilir. Endişe etmeyin. Kaybolmaz.

   • Ozlem

    Cok tesekkurler

 37. Aylin

  Merhaba öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim.
  Ben el emeği birşeyler yapıp satmaya çalışıyorum Almanya’dan bir müşterim bugün Garanti bankası hesabıma 180 euro gönderdi Volksbank tan.
  Bu para benim hesabıma sorunsuz geçer mi euro olarak göndermiş olarak görünüyor bana gönderdiği dekontta ama benim hesabım TL hesabı ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankadan bankaya transfer işlemleri genellikle 3 iş günü içerisinde neticelenir. Bazen alıcının hesabından da komisyon kesintisi olabilir. TL hesabınıza EUR hesaptan gelen bir para, Garanti Bankası’nın işlem havuzuna düştükten sonra, ilgili kişi tarafından insiyatif kullanılarak TL’ye dönülerek hesabınıza yatırılır. Bu işlem gerçekleşmezse Garanti Bankası’nı arayabilirsiniz.

 38. Aylin

  Çok teşekkür ederim sağolun

 39. ercan

  merhabalar rusyadaki bir hesaptan turkiyedeki bir hesaba para gonderebiliyormuyuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef şu anda Rusya’dan Türkiye’ye Transferwise ile para göndermek mümkün değil.

 40. Can

  Can Bey Merhaba,

  Oncelikle faydali bilgi paylasiminiz icin tesekkur ederim.
  Sorum su ki: Suudi Arabistan’dan Turkiye’ye para gondermek istiyorum, Transferwise araciligiyla Arabistan’dan gonderebilir miyim? Sorma sebebim uygulamadaki mevcut currency’ler arasinda Riyal bulunmamakta. Ama merak ettigim USD olarak gondermek istesem ve currency’i bu sekilde belirtsem, nereden gonderdigimin bir onemi var mi?

 41. mehmet burhaniye

  Merhabalar ben Bulgaristan’dan Türkiye’ye para göndereceğim, bu para gönderme süresi nekadar? birde 9,90 eurodan daha fazla kesinti olarak gösteriliyor bunun sebebi nedir acaba?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Komisyon tutarı göndereceğiniz tutara göre değişebilir. Eğer parayı kendi hesabınıza gönderiyorsanız 1 gün içerisinde geçecektir hesaba. Diğer kişiler için de 2-3 gün sürebiliyor.

 42. Aydın

  Merhaba,
  Bu seri numarasına varana kadar kimlik doğrulamasını 1000 €/£/$ altındaki transferler için istemiyor sanırım doğru mudur?
  İkinci bir sorum da İngiltere’de freelance iş yaptığım müşterimden bana bu yolla ödeme yapmasını istemem nasıl olur sizce? Bu zamana kadar 300 £ civarında iki ödemeyi Western Union ile aldım ve kurdan etkilendim doğal olarak. Şimdi bir 650£ civarında ödeme alacağım ama buradan istesem müşterimi benim kimlik bilgilerimi girmekle uğraştırmış olur muyum?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Karşı taraf size para gönderirken yalnızca adınızı, soyadınızı ve IBAN numaranızı girmesi yeterli olacaktır.

   https://transferwise.com/help/article/1779289/other-european-transfers/try-transfers

   1000 poundun altındaki ödemeler için de karşı tarafın bir ID verification yapmasına gerek olmayabilir. Soyadların farklı olması ve maalesef Türkiye’nin riskli grupta yer alması nedeniyle bir takım kontroller olabilir.

   Bir de Transferwise’ın borderless account diye bir özelliği var. Sizin çok işinize yarayabilir. İncelemenizi tavsiye ederim.

   WU ile size para gönderirken, kendisinden ödemenin size TL olarak değil Pound olarak yapılmasını isteyebilirsiniz. Müşterinize bir külfet getirmez bu. Yalnızca para gönderim formunda sizin parayı GBP olarak almanız gerektiğini işaretlesin. Siz acenteden parayı eksiksiz GBP olarak alır ve istediğiniz kurdan kendiniz bozarsınız.

 43. ilayda erhalac

  Merhabalar , transferwise ta hesap ismim Account Holder
  TW ilayda Erhalac , bu şekilde cıkıyor bana ödeme yapacak kişilere hesap ismimi ne şekilde vermem gerekiyor ismimin önündeki TW vermem gerekiyormu ? Ayrıca benim euro hesabıma , arkadaşlarım sepaa ödeme yapabiliyormu ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Adınızı soyadınızı ve hesap numaranızı vermeniz yeterli. Sizin EURO hesabınıza SEPA ödemeleri gelir. Sıkıntı olmaz.

   • ilayda erhalac

    Cevabınız için teşekkür ederim , Peki euro bakiyeme gelen ödemeleri ben istediğim isme tl hesabına gönderebiliyor muyum euro bakiyesini? Yani sadece kendi ismime gönderebiliyorum diye bir kural yok değil mi?

    • Can Balkan

     İstediğiniz kişinin TL hesabına gönderebilirsiniz. Bir sınırlama yok.

     • ilayda erhalac

      Cok teşekkür ederim bilgilendirme için , son olarak soracağım benim hesabım borderless account , yani kimlik adres onayladım , benim euro hesabıma ödemeler geldikçe benden tekrardan bir doğrulama talepleri olurmu hiç ?

     • Can Balkan

      Gelen işlemler illegal bir iş görüntüsü çizmez ise hiç bir sorun olacağını sanmıyorum. Ben de size bir soru sorayım. Siz Türkiye yerleşik olarak ve iş amaçlı mı açtınız borderless accountu?

 44. ilayda erhalac

  Bana ödemeler almanya üzerinden sepa ödemesi olarak yapılacak , evet iş üzerine açtım farklı kişilerden ödemeler gelecek , 400 eur , 600 eur , 900 eur gibi miktarlar gelecek devamlı , kimlik ve adres onayı yaptım sınırsız hesabınız aktif edildi dedi , ödemeler aldığım zaman rahatlıkla istediğim tl hesabına farklı isimlere vs ödeme gönderebilir miyim euro bakiyemi ?

  • Can Balkan

   İlk bir kaç ay sıkıntı olmaz. Lakin daha sonra sizden bu işlemlerin amacını belgelemenizi isteyebilirler.

   • ilayda erhalac

    Teşekkür ederim tüm yanıtlanırız için , bir sorum daha var , transferwise de kayıtlı numaramızı kaybedersek numara değişikliğini nasıl yapacağız ? Numarayı kaybedersek hesaba giremeyecekmiyiz ?

    • Can Balkan

     Bir problem olacağını sanmıyorum. En fazla müşteri temsilcileri ile iletişime geçer ve numaranız kayıtlı e-mailinize gönderilmesini sağlarsınız.

     • ilayda erhalac

      Komple numarayı kaybedersek yani hattı kaybedersek demek istedim , bu arada euro bakiyesini herhangi bir tl hesabına gönderdiğimizde ne kadar sürede tl hesabına gidiyor para.

     • Can Balkan

      İlk soruyu anlamadım. Doğrudan Transferwise’a sorabilirsiniz. Euro bakiyeden TL hesaba genellikle 1 gün içerisinde geçiyor. Kimi zaman 2-3 günü de bulabiliyor.

 45. recep

  merabalar ben ben fıransada calıştım ınşahat şirketinde bık kodula iban kodunu verdım olmuyomuş diyolar calıştıgım yerden nasıl paramı alıcam yardımcıolurmusunuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ne lazımmış peki? Çalıştığınız yere sorun lütfen. Ne istiyorlar?

 46. ilayda erhalac

  Merhabalar can bey , pazartesi günü almanyadan euro ödemesi yapıldı fakat hala hesabıma yansımadı , bugün çarşamba oldu 3 gün geçti bu kadar sürebiliyor mu acaba ?

  • Can Balkan

   İlk işlemlerde sürebilir. Şüpheli bir durum varsa inceleniyordur. Bunları doğrudan Transferwise’ın support bölümüne sorabilirsiniz. Daha sağlıklı bilgi verirler.

 47. recep

  benden iban numarasıla bik kodu istediler vewrdim evro hesabı actırdım bide şimdi diyolarki sıkıtı var bik kodundan olmuyomuş diyolar nasıl ala biliriz oparayı ordan

  • Can Balkan

   Hesabınızın olduğu bankaya ait SWIFT kodu ile IBAN numaranız para çekmek için yeterlidir.

 48. recep

  verdım onları olmuyo diyolar neyapmamlazım anlamadım

 49. ilayda erhalac

  İyi akşamlar , transferwise euro hesabıma pazartesi günü yapılan 450 eur sepa ödemesi hala gelmedi bu normal mi ? sorun ne olabilir sizce ? daha önce cumartesi yapılan 20 eur ödeme pazartesi yatmıştı bakiyeme , support bölümünede ulaşamıyorum tatil nedeniyle vs yazıyor .. Bu ödemenin bu kadar uzaması normal mi acaba? olabiliyormu böyle.

  • Can Balkan

   Daha önce 20 Euro sorunsuz iletildiyse demek ki 450 euronun iletilmesinde bir sorun olmuş. BU kadar uzun sürmemesi lazım. Bunun bir çok nedeni olabilir. Şüpheli işlem bunların başında gelir. Öte yandan Noel tatili olması sebebiyle de bir gecikme yaşanıyor olabilir. Sorularınızın cevabını Transferwise verecektir. Biz sadece tahmin yürütüyoruz. Ama para eninde sonunda ya size ya da göndericiye iade edilecek. Kaybolmaz.

 50. Kübra

  Merhaba Almanyadan bana yani türkiyeye para transferi olucak ama benim parayı almak için napmam lazım hesap mı açmalıyım ? şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer yurtdışından para Transferwise ile gelecekse bir hesabınızın olması gerekli. Western Union veya MoneyGram gibi acente vasıtasıyla gönderim yapan servisler içinse hesap numarasına ihtiyac yok. Kimliğiniz ile gidip çekim yapabilirsiniz.

 51. Alican

  Merhaba,
  Türkiye’de yaşıyorum. İngiltere’de banka hesabım ve bu hesapta kalan bir miktar param var. Bu parayı transferiwise ile Türkiye’ye göndermek için transfer talimatı girdiğimde , para bankadaki hesabımdan otomatik olarak transferwise’a çekilecek mi (yani, banka ve transferwise’a kendi arasında bu transferi yapacak mı), yoksa transferwise’dan transfer talimatı girmeden önce bu parayı transferwise’a ben mi aktarmalıyım?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İngiltere’deki bankadaki hesaba elektronik erişiminiz olması gerekmektedir. Transferwise’da işlem detaylarını girdikten sonra, son aşamada hesabınızdan paranın çekilebilmesi için Transferwise sizi bankanın işlem platformuna yönlendiriyor. Ama burada yalnızca kullanıcı adınızı ve şifrenizi giriyorsunuz ve para hesaınızdan otomatik olarak çekiliyor. Özetle sizin daha önce Transferwise’a para aktarmanıza gerek yok. İşlem sırasında son aşamada para hesabınızdan çekiliyor.

   • Alican

    Can Bey, hızlı cevabınız için teşekkür ediyorum. Yakın zamana kadar Türkiye’den İngiltere’deki hesabıma online olarak ulaşıp para transferleri yapabiliyordum. Aslında hala online olarak ulaşıp hesabımı takip edebiliyorum. Yani kullanıcı adımı ve şifrelerimi kullanarak hesabıma online erişim yapabiliyorum. Ama herhangi bir şekilde para transferi ya da birine ödeme yapamıyorum. Çünkü PINSENTRY diye bir cihaz olmadan, online banking’e gitilse bile bu işlemler artık yapılamıyor.
    (bu cihazla, bankacılık işlemi için gerekli bir kod üretilip para transferi sırasında online olarak bu kod giriliyor. Bir tür Türkiye’de bankaların cep telefonlarımıza gönderdiği kod gibi. ) . Tabi, ben artık İngiltere’de yaşamadığım için bu cihaz bende yok. O yüzden, TransfeWise’da transfer yaparken son noktada yönlendirme yaptığında bu cihaz olmadan sadece kullanıcı adım ve şifre ile transfer gerçekeşir mi, emin olamıyorum. TransferWise ile daha önce hiç transfer yapmadığım için son noktada nasıl bir bilgi isteniyor, onu da bilmiyorum. Sizin düşünceniz nedir?
    Tekrar teşekkürler.

    • Can Balkan

     Güvenlik nedeniyle bankanız bu işlemi onaylamayacaktır diye tahmin ediyorum. Çünkü bu da bir ödeme işlemi ve PIN cihazına ihtiyacınız vardır. Ama şansınızı deneyebilirsiniz yine de.

 52. Merhabalar Can Bey,

  Suudi Arabistan’dan Türkiye’deki aileme Suudi Arabistan’daki Banka Hesabı üzerinden aylık para göndermede daha az işlem masrafı ödeyebilmek adına hangi transfer yöntemini kullanmamı önerirsiniz?

  Teşekkür Ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Transferwise şu an için Suudi Arabistan’dan para göndermenize imkan vermiyor maalesef. Şu aşamada en makul yöntem yine acente aracılığıyla Western Union gibi görünüyor. Sık para gönderiyorsanız Western Union’ın MY WU programına kayıt olup indirim kazanabilirsiniz.

 53. Burakcan

  Merhaba Can Bey.Almanyadan bir yakınım Türkiye hesabıma Transferwise aracılığıyla para transferi gerçekleştirecek.Merak ettiğim sorular şunlar.
  -Benim transferwise hesabim olması gerekiyor mu?
  -Yurtdısından transfer yapacak kişinin benim bilgilerimi gireceği bölüme Banka IBAN numaram,ad soyad ve e mail adresimi yazması yeterli midir?
  -Son olarak,bu parayı hesabımın olduğu banka ATM’den cekebilir miyim? Yoksa anlasmalı bir Bankadan’mı alacağım? Cevabınız icin simdiden teşekkür ederim İyi aksamlar dilerim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise hesabınızın olmasına gerek yok. Normal Türk Lirası hesabınıza gönderebilir.
   IBAN numaranız, adınız soyadınız ve mail adresiniz yeterli olacaktır.
   Hesabınıza gelecek normal bir paradan hiç bir farkı yok. Dilediğiniz gibi çekebilirsiniz.

 54. Fatih

  Merhaba can bey kardesim adina TransferWise uzerinden para gönderimi yaptim fakat gönderirken yanlislikla gönderen kisinin ismini yani benim ismim yerime kardesimin adini yazmisim herhangi bir sorun olurmu?birde turkiyeden tl yerine euro alinabiliyormu ?tesekkurler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sorun olacağını sanmıyorum. Para hesabınızdan ya da kartınızdan çekilmiştir. Size “Money received” maili geldiyse, para yola çıkıyor demektir. Merak etmeyin. Ama isterseniz support@transfer.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Transferwise’ın artık Türkçe desteği var. Türkiye’de TL hesaba göndermeniz gerekiyor. Ama döviz kuru bire bir aynı. Kur çevriminden bir kaybınız yok.

 55. Fatih

  Cok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

 56. Sinan

  Merhaba Can bey. Ben İngiltere’den trye para göndereceğim Türkiye’de ki hesap sterlin hesabı transfer wise ile göndereceğim para sterlin olarak mı yatırılır başka kur olarak mı?

  • Can Balkan

   Merhaba Sinan Bey,
   Transferwise ile Türkiye’ye para transferi yaaprken, Türkiye’deki alıcı hesabınız TL olmalıdır. İngiltere’den gönderdiğiniz sterlin, gerçek piyasa kurundan TL olarak Türkiye’deki hesabınıza geçer. Siz para geçtikten sonra internet bankacılığından ilgili tutarı sterline dönebilirsiniz isterseniz. Transferwise’ın bu kadar ucuz olmasının nedeni de işlemleri lokal para ile gerçekleştirmesi.

 57. Mustafa

  Can Bey merhabalar. Bildiğiniz üzere paypal Türkiye deki işlemlerini dondurdu.
  Benim paypal hesabımda olan paranın (dolar) Transferwise vasıtasıyla Türkiye ye transferi yapılabilinir mi? Yani paranın çekileceği yer paypal, gönderileceği nokta Türkiye deki banka hesabım olabilir mi? ( parayı TL olarak alacağım.) Olabilirse şayet ilave başka bir ücret alınır mı?
  Çok teşekkür ederim…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise’ın borderless account diye bir hesabı var. Paypal’daki parayı oraya aktarıp, oradan da Türkiye’deki ehsabınıza aktarabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

 58. Hilal

  Merhabalar Japonya’dan Türkiye’ye Transferwise yöntemiyle para göndermek mümkün mü? Bir de gönderirken Türkiye’de herhangi bir bankadan TL hesabı gerekli onu anladım, peki Japonya’da da herhangi bir banka hesabının olması mı gerek? Farkediyor mu hangi banka olduğu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Japonya’dan Türkiye’ye Transferwise ile para göndermek mümkün. Ancak, bu işlem için Japonya’da bir bankada hesabınız olması gerekiyor. Hangi banka olduğu farketmez. Çünkü para Japonya’daki hesabınızdan çekilip, Türkiye’deki hesabınıza aktarılacak. İlave olarak Japonya kanunları gereğince, Japonya’da bir adresinizin olması gerekiyor. Transferwise bu adrese “forward prohibited post” diye bir posta göndererek, adresinizden emin oluyor. Bu işlem iki gün sürüyor ve yalnızca ilk sefere mahsus. Diğer işleminizde bunu yapmanıza gerek yok. Adres kontrolü ilk gönderi için.

 59. Burak

  Yurt dışında yaşayan akrabam benim ptt kartıma para gönderebilir mi ?

  • Can Balkan

   Evetö Transferwise aracılığıyla doğrudan PTT kartınıza para gönderebilir. Tek yapmanız gereken kendisine hesabın IBAN numarasını vermeniz. Kartınızın IBAN numarasını, kartı ATM’ye sokarak öğrenebilirsiniz.ATM’de “IBAN görüntüle” diye bir seçenek olması lazım.

 60. Nuray

  Merhaba arkadaşım bana gürcistan bank of georgia bankasindan cumartesi gecesi 1500 euro eft yaptı bugün çarşamba ama para hala yatmadi benden vadesiz euro hesabımı swift hesabımı falan aldı para hala gelmedi bi yanlışlık mı var acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anladığım kadarıyla Transferwise ile gönderilmemiş para. Çünkü Transferwise ile para aynı gün hesaba geçiyor genelde.

   Banka ile gönderildiyse, pazartesi işleme alınmıştır. En geç yarına kadar hesaba geçmesi lazım, eğer geçmezse siz bankanıza sorun, karşı taraf da kendi bankasına sorsun.

 61. ilayda erhalac

  Merhaba can bey , Transferwise’ın borderless account özelliği gibi olan almanya iban veren başka bir uygulama site vs varmıdır acaba?

  • Can Balkan

   Benim bildiğim yok maalesef.

 62. Yesim

  Mrb..tr ye para transferi yaptım ama ödemeyi benmi yatiricam onu anlamadım.. hesabımdan cekilcekse banka bilgilerim yok nasıl oluyor???

  • Can Balkan

   Transferwise ile Türkiye’ye yurtdışından para göndermek için, parayı göndereceğiniz ülkede sizin adına açılmış bir banka hesabı, banka kartı ya da kredi kartı olmalı. En son adımda sizden ödemenin nasıl yapılacağını soruyor. Her ülke için farklı ödeme seçenekleri mevcut. Bulunduğunuz ülkede sizin için uygun ödeme seçeneğini belirledikten sonra işleminiz tamamlanmış oluyor. Size ilk önce “Money received” yani ödeme alınmıştır şeklinde bir mesaj gelmesi lazım. BU mesaj geldikten sonra saatler içerisinde para Türkiye’ye iletiliyor.

 63. Derya

  Merhaba bende şunu merak ettim eşim Ürdün’de de çalışıyor ordan para transferi için öncelikle oranın herhangi bir bankadan hesap açıp bnm burdaki banka hesabıma mı atıyor ve bu işlemi direk transferwise sitesinden mi yapacak teşekkür ediyorum şimdiden

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef Transferwise ile Ürdün’den para göndermek henüz mümkün değil.

 64. selimc

  Merhaba Can bey.Bilgiler çok değerli.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Sanal kartla yükleme yapıp,gönderebilir miyiz yurtdışından Türkiye’ye?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ne tür bir sanal kart acaba? Kredi kartının sanal kartı mı ya da banka hesabınıza bağlı bir sanal kart mı? Yoksa, başka bir ödeme sisteminin sanal kartı mı?

   Yurtdışındaki bir bankanın vermiş olduğı kredi kartınızın sanal kartından Transferwise ile Türkiye’ye para gönderebilirsiniz.

 65. selimc

  Selam Can bey..Bankaya ait bir ödeme sistemi.iBAN numaralı bir hesap.EURO kuru.

  • Can Balkan

   Tabi ki bir sorun olmaz. Mesela Avrupa ülkelerinin bir çoğunda Sofort aracılığı ile para gönderilebiliyor. Ödeme ekranına geldiğinizde 10’dan fazla seçenek beliriyor. Orada sizin için uygun olanı seçersiniz.

 66. Fatih

  Merhaba can bey Avrupadan Türkiye’ye transferwise üzerinden döviz gönderiliyormu? Birde aylık Türk lira olarak gönderdiğimde belli bir gönderim limiti varmı transferwisede?mesela ayda 3 sefer 5 bin tl gönderme hakkım varmı tesekkürler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise ile Avrupa’dan döviz olarak gönderdiğiniz para GERÇEK ve GÜNCEL kur üzerinden karşı tarafın hesabına TL olarak yatar. Transferwise’da herhangi bir para gönderme limiti yok (Tek işlem için limit soruyorsanız 1.2 milyon Euro, ama debit-credit kart ile ödeme yaparken de 2,500 Euro limiti var.)15 bin Euro’yu geçtiğinizde adres kaydınızın kanıtlanması isteniyor.

 67. burak

  Elimde param kart var yurtdışından bir dostum bana para yollayabilir mi bu yolla

  • Can Balkan

   Param IBAN bilgisini gönderici ile paylaşmanız yeterli olacaktır. Transferwise ile yurtdışından gönderilen para, kısa süre içerisinde Türkiye’deki bir hesaptan sizin hesabınıza aktarılır.

 68. Alper

  Merhaba Can Bey, Brezilya’da yaşıyorum ve bilmiyorum takip ediyor musunuz ancak burada bankayla ilgili herhangi bir işlem bile yapmak saatlerimizi alıp günümüzü cehenneme çevirirken , döviz transferi yapmak gerçekten inanılmaz sancılı bir iş. Türkiye’de ki döviz hesabımdan Brezilya’daki hesabıma para transferi yapmak istiyorum ve neredeyse bütün yorumları ve tabi ki yazınızı okudum. Gerçekten çok faydalı bir transfer aracı. Şu an için Türkiye’den para göndermek mümkün müdür acaba ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Başka ülkelerdeki uygulamaları işittikçe, ülkemizde bankacılık sisteminin iyi çalıştığını tekrar tekrar görmüş oluyoruz. Brezilya deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Maalesef şu aşamada Transferwise’dan yurtdışına para göndermek mümkün değil. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor zannediyorum. İlerleyen zamanda Türkiye’den yurtdışına da bu sistemle para göndermek mümkün olacaktır.

 69. Haşim

  Mrh cuma gunu belcikadan bana esim 50 euro transfereise ile gonderdi islemin pazartesi 14:55 de hesabiniza gececek denildi.ilk defa transferwise ile gonderdi bana bu dogrurmudur yurtdisindan turkiye hesaba gecmesi kac gun surer

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Artık Transferwise ile gödnerilen paralar genelde AYNI gün içerisinde hesaba geçiyor. Hatta bir kaç saat diyelim. Örneğin sabah gönderilmişse, öğleden sonra karşı tarafın hesabında oluyor. Ama ilk kez gödnerirken, kimlik doğrulaması dolayısıya bir kaç gün gecikme yaşanır. Normalde paranın bugün sizin hesabınıza geçmiş olması gerekiyordu. Doğrular mısınız?

 70. Haşim

  Yorumlarda para 2 3 is gunu icersinde hesaba gectigini okudum .ama madem 2 3 is gunu icinde gerceklesiyorsa neden para gonderirken 1 is gunu deniliyor onu anliyamadim

  • Can Balkan

   Bazı işlemlerde kimlik doğrulaması, ya da adres doğrulaması nedeniyle gecikmeler yaşandığı için kimseyi mağdur etmemek adına daha uzun bir sürede geçebileceği belirtiliyor. Ama artık işlem süresi çok kısaldı. AYNI gün içerisinde hesaba para geçiyor. Özellikle ilk işlemden sonraki işlemler çok daha hızlı.

 71. Haşim

  Yanlişlikla bankamdaki kayitli adresimi degil benim diger bankadaki eski adresimi vermismisim aceleye feldi biraz karistirmisim ama iban numara butun diger bilgiler dogru bu sorun olur mu ?

  • Can Balkan

   Adres sorun olmaz. Eğer eşiniz hesap bigilerinizi doğru bir şekilde girmişse, bugün yarın düşer hesabınıza. Eşinizin de sizin de ilk transferiniz olduğu için bu kadar uzun sürmüştür. Bir de Avrupa saati ile 5’te gönderdiğinizi söylemişiniz. Avrupa’da saat 5’ken Türkiye’de bankalar kapalı. Yani bu işlem Pazartesi sabahı başladı. Bugün gelir. Eşinize sorun, ona mail gelmiş mi, paranın alındığına dair? “Money received” şeklinde bir mail geliyor olması lazım.

 72. Fethi

  Merhabalar can bey öncelikle verdiginiz cabuk cevaplar icin tesekkur ediyorum.avrupadan Türkiye’ye kredi kartı hesabına para gönderimi yapabiliyormuyuz?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartınızın IBAN numarası mevcutsa, gönderim yapabilirsiniz.

 73. Haşim

  Mrh can bey ilk para islemim gerceklesti 2,ci gunde para hesabimdayi .dun aksam yine para gonderildi transferwise ile paranin bugun ulasacagini soylemis .ama bu sefer esime herhangi bir mail falan gonderilmemis .recived money maili gitmemis.ama para banka hesabindan cekilmis.bugun sorunsuz para gecer mi hesabima .lutfen .teswkurler simdiden

  • Can Balkan

   Parayı aldılarsa, gönderirler. Bugün geçmiştir hesabınıza diye tahmin ediyorum.

 74. Azer

  Merhaba Can bey . Birkac sorum olacak . Ben Azerbayaycanda yasiyorum ve Turkiyedeki arkadasimin TR Hesabina paraya yatirmak istiyorum . Bu site ile kendi banka kartimdan parayi Turkiyedeki arkadasimin banka (herhangi banka Ziraat, isbankasi ve s.) hesabina yollayabilirmiyim ? Para direkt olarak arkadasin hesabina mi gidecek ? Arkadasin Transferwise uyesi olmasina gerek yok yani? IBANi yazarak kolayca gonderebilirim parayi? Ben 50€ yolluycaksam benim kartimdan ilave komisyon cikacak mi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şu an için Transferwise hizmetlerini Azerbaycan’da kullanabilmek maalesef mümkün değil. Ama normalde, kendi banka hesabınızdan, herhangi bir kişinin banka hesabına para yollayabilirsiniz. Para yolladığınız kişinin Transferwise üyesi olmasına gerek yok. IBAN’ına kolayca yollayabilirsiniz. 50 Euro gönderdiğiniz takdirde 1 Euro gibi bir komisyon alınır. Ama sizin hesabınızdan yalnızca 50 Euro kesilirken, karşı tarafa giden paranın içerisinden bu komisyon tahsil edilir.

 75. Mustafa

  Merhaba Can Bey. Nufüs cüzdanımızı göndermek riskli değil mi? Hem de hesap bilgilerimizle? Birde ben Letonya’ya göndermek istiyorum. Sistem işleyişinden ötürü uzun sürer mi? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Nüfus cüzdanını göndermenin de herhangi bir tehlikesi yok. Sonuç itibarıyla Transferwise, İngiltere’den ve faaliyet gösterdiği ülkelerden gerekli izinleri almış para transfer hizmeti sağlayan bir şirket. Nasıl ki Türkiye’de bankaya gittiğinizde ya da hat aldığınızda köşe başındaki ne olduğu belli olmayan telefon bayiisine nüfus cüzdan kopyasını veriyorsak, bu şirket ile paylaşmamızda da bir sakınca yok diye düşünüyorum.

 76. barışşşş

  selam merhabalar türkiyden hollanda bir şirkete para göndermem gerekiyor fakat 1 haftadır gitmedi bankanız ile görşün diyor. iptal edip tekrar deniyorum kartınız da problem oldugu söyleniyor. mastercad var nasıl yardımcı olabilirsiniz acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Konuyla ilgili olarak aşağıda yer alan linkten Transferwise Destek Ekibi ile görüşebilirsiniz. Türk çalışanlar da mevcut.

   https://transferwise.com/contact

 77. Neo

  Merhaba Can bey,benim sorum,Türkiyeden Azerbaycana bu yöntemle para gönderebiliyormuyuz? Peki karşı taraf bu meblağı hangi para birimi ile alabilir? önceden teşekkür ediyorum

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalsef şu anda Transferwise ile Azerbaycan’a para göndermek mümkün değil.

 78. Furkan

  Çok faydalı bir yazı teşekkür ediyorum ve ayrıca sorulan tüm sorulara ayr ayrı cevaplamanız gerçekten takdire şayan.

  • Can Balkan

   Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

 79. Fatih

  Merhaba can bey transferwise uzerinden para gönderme Limiti ne kadar?200 bin tl gönderebilirmiyim yurtdisindan turkiyeye?guvenlimidir?herhangi bir sorun olurmu?parca parcami göndersem?tesekkurler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise ile dilerseniz 1 milyon Euro gödnerebilirsiniz. Güvenlidir. Sorun olmaz. Parça parça gödnermenize gerek yok. Ancak, bu kadar yüksek tutar için Transferwise sizden ek belge isteyebilir. İkamet kağıdı, gelir belgesi, banka hesap cüzdanı gibi…

   Ayrıca 50 bin Euro’nun komisyonu 250 Euro. Bu büyüklüktekli bir tutar için daha cazip banka komisyonu bulunabilir.

 80. Ugur

  Merhaba Can Bey,
  Transferwise’in paylaşmış olduğu Almanya IBAN numarasını freelance çalıştığım şirkete versem (direk olarak TR’ye ödeme yapmıyorlar) gelen parayı daha sonra Türkiye’deki hesabima alabilir miyim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise’dan Borderless Account açtırarak, ödeme alabileceğinizi tahmin ediyorum. Oraya gelen ödemeyi de Türkiye’deki hesabınıza aktarırsınız.

 81. Fırat

  Merhabalar Can bey, bildiğiniz üzere Paypal 2016’dan beri Türkiye’de hizmet vermiyor. Etsy ve Amazon gibi sitelerde satış yapan birisi olarak ödeme almak için alternatif goshopier kullanıyorum ancak yurtdışında insanlarda bu seçeneğe pek sıcak bakmıyor ne yazık ki. US temelli bir hesap açıp verificationunu Payoneer ile tamamlayıp ödeme almanın mümkün olması ile ilgili birkaç şey okudum, merak ettiğim şey ise aynı işlemin Türkiyeden açılmış Transferwise Borderless Account ile mümkün olup olmadığı, çünkü eğer seçme ihtimalim olursa TransferWise’ın oranları daha çekici geliyor. Zaman ayırıp tüm soruları cevapladığınız için teşekkür ediyorum .

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sorunuz için teşekküre ederim. Transferwise Borderless Account ile ilgili yakında bir yazı yayınlayacağım.
   Transferwise Borderless Account açabilir ve Amazon ödemelerini bu hesaba alabilir, daha sonra da Borderless Account’tan Türkiye’deki hesabınıza aktarabilirsiniz. Bununla ilgili şu an için bir sıkıntı yok.

   • Fırat

    Makalenizin yayınlanmasınının üzerinden ! seneyi aşkın süre geçmesine rağmen hala mesajlara cevap vermeniz büyük bir profesyonellik göstergesi, tebrik ediyorum. Amazonun API’ı sayesinde bunun mümkün olduğunu biliyorum,sorum PayPal ile. Bildiğim kadarıyla Payoneer sisteminin yaptığı şey Sanal bir USA bankası oluşturmak, PayPal’a tanıtmak ve ödeme almak bu yüzden mümkün. Ödemeyi Türkiye’de çekmek için de Payoneer’in 2 hafta içinde yolladığı kart kullanılıyor. Aslında yaptıkları işten ötürü doğal ama %15’e varan komisyon oranları küçük-orta işletmeler için bel kırıcı. TransferWise’ın Borderless Accountunun aynı şekilde kullanılabileceğinden ( yani Borderless Account kullanılarak PayPal’ın verify edilebileceğinden ) emin misiniz acaba ?

    • Can Balkan

     Teşekkürler. Paypal’dan Transferwise Borderless Account’a para aktarmakta bir sorun yok gibi görünüyor. Paypal hesabınızda, banka hesabı tanımlamak istediğinizde, Transferwise Borderless Account ile oluşturduğunuz banka hesabını tanımlayabilirsiniz. Amerika için, BSB Numarası soran yere Transferwise ACH Routing Number kopyalayın, Account Number’a da Transferwise Account Number. Bir deneyin bakalım. Eğer bir hata almazsanız, bununla ilgili bir rehber oluşturalım beraber.

     • Fırat

      Anlaştık, deneyip size döneceğim.

     • Can Balkan

      Merakla bekliyoruz 🙂 Ekran görüntüleri alırsanız harika olur.

 82. Bürge Sena Vural

  İşlemi yaptıktan sonra parayı nerden alacağımı nasıl seçebiliriz?

  • Can Balkan

   Para doğrudan banka hesabına gelecek. Parayı alırken de gönderirken de bir banka hesabının olması gerekiyor. Hesaba aldıktan sonra istediğiniz ATM’den ya da şubeden parayı çekebilirsiniz.

 83. Fatih

  Merhaba can bey yurtdışından Türkiye’deki bankaya döviz gönderilirken banka alış fiyatındanmı bozuyor yoksa satış fiyatındanmı bozuyor?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer Transferwise için soruyorsanız, zaten para gönderme ekranında gönderdiğiniz tutarın kaçtan bozulacağını görüyor ve onaylıyorsunuz. Genelde bu tutar, banka alış tutarına daha yakın oluyor. Ama bu kuru para gönderene kadar sabitliyor. Yani siz parayı gönderdiğinizde kur düşse dahi, yüksekten bozulmuş oluyor. Kur yükselirse şayet, düşükten bozdurmuş oluyorsunuz. Ama en azından kaçtan bozulacağını parayı gödnermeden görmüş oluyorsunuz. Hile hurda çakallık yok.

 84. Fatih

  Transferwise değil can bey banka alırken alış fiyatındanmı bozuyor

 85. Fatih

  Can bey transferwiseyle banka arasında karşılaştırma yaptım transferwise daha iyi bozuyor dövizi dediğiniz gibi birde garantili fakat parayı bankadan çekerken herhangi bir masraf oluyormu kesinti felan ?

  • Can Balkan

   Hiç bir masraf yok. Türkiye’de bir banka hesabına para gönderiyorsunuz ve paranızı istediğiniz gibi kullanıyorsunuz. Transferwise ekranında hangi parayı görüyorsanız, o para hesabınıza geçiyor. Bankanın ilave bir komisyonu yok.

 86. ulas binay

  Merhaba Can bey,

  Bişey soracağım benim şuan X banka daki paramı önce transferwise göndermem gerekiyor sonra karşı ülkeye göndereceğim? Yoksa ben transferwise X bankamdaki bilgileri gireceğim ve transferwise otomatikman benim X bankamdaki parayı gönderecek karşı ülkeye?

  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba Sn. Binay,

   Teknik olarak para otomatik çekiliyor diyebiliriz, ama siz kart bilgilerinizi giriyorsunuz. Yani, debit kartınızla internetten alışveriş yapıyormuş gibi düşünün.

   Kolay gelsin.

 87. Fethi

  Merhaba can bey transferwise üzerinden Türkiye’ye 25 bin tl limit var yazıyor.daha fazla gönderilmiyor neden acaba döviz kurlarından dolayı olabilirmi düzelirmiki bu sorun ?

 88. Fethi

  The exchange rate is really volatile right now. So we have temporarily limited Turkish Lira transfers to a maximum of 25,000 TRY per transfer. Bu şekilde yazıyor can bey bu sorun düzelmezmi?

  • Can Balkan

   Yani tahmin ettiğim üzere, piyasadaki volatiliteden dolayı limit koymuşlar. Kurlardaki hareket normale döndüğünde, limiti tekrardan 1 milyon liraya çıkarırlar.

 89. emre

  Merhaba, teyzem yurtdışından bir miktar para gönderdi. gönderirken GBP to EURO seçmiş fakat verdiğim hesap TL hesabı. Transfer tamamlandı demiş teyzeme fakat benim hesabıma daha geçmedi. Burada herhangi bir sorun olur mu? Bir de transferin hesabıma geçtiği konusunda bir mail alırmıyım alıcı olarak. ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer Transferwise ile Türkiye’deki hesaba göndermiş ise Euro göndermesi mümkün değil. Sistem kabul etmez. Eğer etmiş ise teyzenize “Money received” başlıklı bir email ulaşması lazım. Bunun içeriğinde de şöyle bir şey yazar: “We’ve just received your money. Now we can start your transfer of xxx GBP to TRY.” Teyzeniz bunu bir kontrol etsin. Ayrıca sizin mail adresinizi vermiş ise size de “xxx xxx has sent you money” başlıklı bir email gelmesi lazım.

   • emre

    Bana böyle bir mail geldi. “xxx has sent you money” diye. şu tarihte hesabınızda olacak yazıyor ve bazı bilgiler içeriyor mail.
    Fakat progress aşamalarında şöyle olaylar var:
    -We received your GBP
    -We paid out your EUR
    – Your transfer’s complete. We sent xxx EUR to yyyy. The rate ….
    bu şekilde.

    • Can Balkan

     İlginç. Peki paranın hesabınızda olacağı tarih geçti mi? Normalde saatler içerisinde işlem tamamlanıyor. Bence teyzeniz Transferwise ile irtibata geçsin. Eğer bu para sorunsuz bir şekilde TL hesabınıza gelirse, Transferwise bir kez daha gönlümü kazanacak.

 90. emre

  hesaba geçeceği tarih bugün yani 21 eylül. Fakat daha hesaba geçen bir ücret yok. Yarına kadar bekliyim daha sonrasında teyzem kendileri ile iletişime geçer artık. Teşekkürler yardımın için.

 91. Sema

  Can bey Merhaba, dünden beri yazdıklarınızdan inanılmaz yararlandım, öncelikle bunun için teşekkür ederim.
  Bana ABD’den biraz yüklü miktarda bir para gelecek, ancak banka aracılığıyla gönderimde sorun yaşadıkları için başka kanallar aramaya koyulduk. Anladığım kadarıyla TransferWise’da yurt dışından para talep şansımız da var. Gönderici kişi için bu formları doldurmak oldukça zor, o yüzden ben talep edip kendimle ilgili IBAN vb ayrıntılı bilgileri kendim gireyim, o sadece kendi bilgilerini girip talebimi yerine getirmekle ilgilense… …dedim. Bu mümkün mü acaba? TransferWise’a üye oldum ama bilgilerimi konfirme etmek için beş gün bekleyecekmişim, bu sırada herhangi bir işlem yapamadığım için size sormak istedim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eskiden böyle bir özellik vardı ancak daha sonra bunu kaldırdılar. Şu an para talep edemiyorsunuz maalesef.

 92. arif

  iyi günler. Açıklamalarınız için teşekkür ederim. benim de bir sorum olacak. göndereceğim kişinin sadece adını soyadını ve e mailini yazarak para göndereceğim. son adımda bana bir iban ve referans numarası verdiler. para yatırma seçeneği olarak online bankacılığı seçmiştim. parayı bu ibana yatırmam gerektiği söylendi fakat bu ibana eft yapmam için isim soyisim yazmam gerekiyor. bu kısma göndereceğim kişinin mi adını yazacağım yoksa transferwise mı yazacağım yoksa verdikleri referans numarasını mı yazacağım?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Alıcının Transferwise olması gerekiyor. Eğer para gönderim formunda referans kısmı varsa, oraya, değilse açıklama kısmına muhakkak referansı yazın. Tam göndermek istediğiniz tutarı gönderin. Eksik ya da fazla değil.

 93. Sezer

  Merhaba, transferwise hesabı açarak kendi adıma Amerikada bir banka hesabı sahibi olabilir miyim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise’ın “Borderless Account” özelliği var. Ancak şu an için bu hesaba sahip olabilmek için AB, İngiltere, Avustralya veya ABD’deki bir bankada hesabınızın olması gerekiyor. Akabinde, Transferwise Borderless Account açtırarak, Amerika’da da banka hesabı sahibi olabilirsiniz.

 94. Didem

  Can Bey Merhaba,
  Öncelikle bilgilendirici yazınız ve detaylı cevaplarınız için çok teşekkürler. Elinize emeğinize sağlık.
  Benim sorum 2 kasım cuma günü Amerikadan Türkiye saati ile 17:00 gibi bir para gönderildi bana. Fakat bana ne bir mail confirmation nede herhangi bir bilgi ulaştı. Gönderecek kişiyide çok sıktığımdan soramıyorum ne kadar zamanda bu para bana ulaşır acaba?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bugün en azından size mailinin ulaşması lazım. Para da en geç yarın gelir diye tahmin ediyorum. (Tutar büyükse bir takım kontrollere ve verifikasyona takılabilir.)

 95. Didem

  Teşekkür ederim cevabınız için.
  Tutar 2000$, inşallah mail gelir.

 96. Yucel

  Ingıltereye gittigimde Turkıyede kendı hesabıma para gondermek istiyorum. İngilterede herhangi bir bankadan debit kart çıkarmam yeterli mi ? Başvururken mi internet bankacılığını açtırmak gerekiyor? Türkiyedeki aynı sistemmi bu konuda ?

  • Can Balkan

   Evet, İngiltere’den bir banka hesabı ile birlikte debit kart ve internet bankacılığı erişiminizin olması gerekiyor. Sistem aşağı yukarı TÜrkiye ile aynı.

 97. Gülten

  Merhabalar
  Ben tr de direk banka hesabina yani kisiye dryilde bankanin kendisine odeme yapmam gerekiyor her ay düzenli taksit gönderecegim fakat gönderim sirasinda üye numaramin ve adimin bildirilmesi zorunlu bu sekilde transferwise den tr ye para göndermem mümkünmü…..
  Yazilanlarin hepsi kisiye özel para gönderimi peki bankaya göndrrmek istedigimizde nasil bi yol izlicez yada bu mümkünmü…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz anladığım kadarıyla kredi ödemesi gerçekleştireceksiniz. Eğer böyleyse kredinin bağlı bulunduğu bir hesap vardır. BU hesaba para gönderebilirsiniz. Alacaklı olarak da kendi isminizi yazmanız gerekiyor. Eğer kredi değil de bankanın kendisine göndermeniz gerekiyorsa da yine göndermeniz gereken hesap numarasını ve bu kez de alacaklı adına bankanın adını yazıp gödnerebilirsiniz.

 98. bora merih

  Merhaba, Cezayirden transferwise ile Turkiyedeki hesabima para gonderebilirmiyim ? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef şu an için Transferwise Cezayir’de faaliyet göstermemektedir.

 99. Merve D.

  Merhaba Can Bey,

  Şimdi ben yukarıda anlattıklarınızı okudum. Ama yine de bazı şeyleri anlamadım. Nepalde bir müşterim var bana para göndermesi gerekiyor. Western Union kesintileri çok olduğu için TransferWise kullanmak istiyoruz. Müşteri Nepalden TransferWise hesabı açacak bu şekilde benim banka hesabıma para gönderebilir mi?? Ya da müşteri kendi TransferWise hesabından benim TransferWise hesabıma para gönderse ben bu parayı nasıl alabilirim??
  Western Union üzerinden para gelince normalde Türkiye’deki anlaşmalı bankalardan çekebiliyoruz parayı kimlikle çok kolay oluyor. TransferWise ‘dan gelen parayı nerden çekebiliriz??

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise da Western Union gibi uluslararası para transferlerine aracılık eden bir kurum. WU’dan tek farkı, fiziksel acentelerinin olmaması. Yani WU’da para göndermek ve almak için bir acenteye gitmeniz gerekirken, Transferwise’da ise para doğrudan göndericinin banka hesabından çekilip, alıcının banka hesabına yatıyor. Bunu internetten alışveriş yapmak gibi düşünebilirsiniz. Yani müşterileriniz Transferwise’ın kullanımda polduğu ülkelerden birinde ikamet ediyorlarsa, Transferwise’da hesap oluşturduktan sonra, internet bankacılıklarına bağlanarak para gönderme işlemi yapabilirler. Para gönderimi yaparken, sizin Türkiye’deki Türk Lirası hesabınızı vermeniz gerekmektedir.
   Ancak şu an için Nepal’de bu hizmet maalesef sunulamıyor.

 100. meryem

  Merhaba
  Amerikadan bana banka üzerinden para gönderecekler. Benim hangi bilgileri paylaşmam gerekiyor?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yurt dışından Transferwise ile para alabilmek için adınızı, soyadınızı, banka IBAN numaranızı, banka SWIFT kodunu ve email adresinizi paylaşmanız yeterli olacaktır.

 101. Yagmur

  Merhaba,
  Ben Ingiltere’de yasiyorum ve ailem bana para gonderecek fakat miktar biraz fazla oldugu icin su uyari cikti:

  It’s best to pay from your bank branch
  Many banks won’t let you send as much as xxx USD online in one go from a personal account. If your bank has limits like this, try and set up your transfer on a day when you have time to visit the bank.

  Bu durumda banka uzerinden nasil transferwise’i kullanacak ailem? Is bankasi ile calisiyorlar ve de dolar olarak gondermek istiyorlar. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Tesekkurler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aileniz size TL transfer etmeli ve siz de parayı GBP olarak almalısınız. Sistem şöyle işliyor: Aileniz Türkiye’deki kendi banka hesaplarından Transferwise’ın Fibabanka’da bulunan hesabına parayı gönderecekler. Para Transferwise’ın Türkiye’deki hesabına geçtikten sonra, Transferwise İngiltere’deki banka hesabından sizin İngiltere’deki banka hesabına parayı gönderecek. Bu durumda transfere tek engel ailenizin Transferwise’ın Türkiye’deki hesabına yapacağı EFT’nin banka limitine takılması. Bunu da banka şubesinden emir ile çözebilirler. Ancak tutar çok yüksekse, parayı göndermeden önce Transferwise müşteri hizmetleri ile görüşerek özel komisyon oranı almaya çalışın ya da banka ile SWIFT olarak gönderin. Bunun karşılaştırmasını yapın lütfen.

 102. Muharrem

  Merhaba, ben Almanya dan Türkiye ye 1000EUR göndercem. Alacak kişinin euro hesapi var,ben parayi sparkasseden gönderebilirmiyim. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sparkasse’den doğrudan gönderebilirsiniz. Ancak maliyet daha yüksek olacakır. Onun yerine Transferwise aracılığıyla yine Sparkasse kartınızı kullanarak gönderim yapabilirsiniz. Ancak bu sefer karşı tarafın TL hesabına parayı göndermeniz gerekmektedir. Almanya’dan Türkiye’ye 1.000 Euro göndermenin maliyeti Transferwise ile 7 euro olacak. Alıcıya da para gerçek zamanlı kurdan yatacak. Herhangi bir kur farkı uygulanmayacak.

 103. selim

  Selam Can bey.Değerli bilgiler için teşekkürler,emeğinize sağlık.

  Transferwise borderless accountumaİBAN E yani, yurtdışından başka kişinin banka hesabından para alabilir miyim? Mesela EURO accounta EURO olarak.Karşı tarafın transferwise kullanması gerekli mi yoksa İBAN EURO hesap numaramızı vermemiz yeterli mi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Pek tabi. Benim Borderless accountum için Almanya’da bir hesap numaram mevcut ve buraya başka yerlerden Euro ödeme alabiliyorum. Karşı tarafın Transferwise kullanmasına da gerek yok. IBAN vermeniz yeterli. Avrupa dışındaysa ilave olarak SWIFT kodunu da verirsiniz. Bu bilgilerin hepsi mevcut hesap detayınızda.

 104. fuat

  Merhaba; Gerçekten bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler çok yararlı paylaşım, benim sorum şu: yurtdışından Paypal’a gelen paramı Transferwise hesabıma aktarmak istiyorum, Transferwise hesabımı nasıl Paypal’a tanıtırım transfer kodu yada ID Transferwise.com dan nereden nasıl alabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim, birde ilk defa Türkiyeden üyelikte, Türkiyeden oluşturulan profile Güvenlik sms onay kodu TR telefonlara düşmüyor bu konuda bir bilginiz varmıdır, şimdiden çok teşekkürler?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer Transferwise’ın “Borderless Account”una sahip değilseniz, Transferwise’ın size sağladığı bir hesap numarası yok.
   SMS onay kodu ile ilgili olarak Transferwise’dan destek alabilirsiniz.

 105. Zeki

  Merhaba Can bey , öncelikle tüm bilgilendirme için teşekkür ederim. Para transferi konusunda gönderim yapacağımız kişinin kimlik bilgilerini bilmiyorsak , tarafımıza sadece mail bilgisi paylaşılmışsa nasıl bir yol izlemeliyiz? Teşekkürler .

 106. İbrahim

  Ziraat bankası İban numarama sırbistandan 04.07.2018 Tarihinde 348.000 EURO transfer oldu ama halen bu paramı alamadım ne yapmam gerekir

  • Can Balkan

   Bankanın, Dış İşlemler Operasyon bölümü ile irtibata geçip, gecikmenin sebebini öğrenebilirsiniz.

 107. volkan

  merhabalar italya’daki karım için para yollayacağım internet bankacılığından yapıyorum iban yanlış diyor sürekli ziraat bankasını anlamadım herşeyi doğru giriyorum şimdi burayı gördüm buradan yollayacagım kesin gideceğinden nasıl emin olabilirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hiç bir problem olmaz. Yollayabilirsiniz. Günde binlerce kişi kullanıyor. Ayrıca kendim de defalarca kullandım. Hiç bir sıkıntı ile karşılaşmadım. İçiniz rahat olsun.

 108. Ahmet

  Can bey merhaba. Ben transferwise hesabımı stripe bağlamak istiyorum. Stripe TL ile çalışmadığı için euro hesabı istiyor. Türkiyeden transferwise üzerinden euro hesabı açıp stripe bağlayabilir miyim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Türkiye’de yerleşikseniz, Euro hesabı açabileceğinizi düşünmüyorum ama bir deneyin isterseniz şansınızı. Bizi de bilgilendirirseniz sevinirim.

   • Melih

    Can Bey Merhaba ,

    Yaklaşık üç haftalık bir süreçden beri Londra dan 1.2 mio eur transferwise aracılığı ile Akbank hesabımıza gönderilmiş parayı bulmaya ve almaya çalışıyoruz. Sender gün ve gün şirketi l yazışmalarını , cevapları ve paranın izini bize yolladı. Muhabir banka bilgileri , referans numaraları. Ayrıca sender ile şirketimizin iş protokol anlaşmaları da bankaya ıslak imzalı teslim edidi. Ne yazık ki banka bize yardımcı olamaıyor, para izini süremiyorlar. Tıkanıp kalmış durumdayız . Tek bir neden kadar indirgedil. Gönderim üzerinde MT 103 SINGLE CUSTOMER TRANSFER ibaresi mevcut. Bildiğim kadarıyla Türkiye için MT line ları kapalı ya da mevcut değil. Transferwise londra dan kendi hesabına alırken bu methodu kullanımış olup da türkiye de bunun geçerli olmadıgını bildiginden normal line ları kullanıp gönderim mi yağar , ya da uyarı vermez mi sistemi ? ya da bu durumdan dolyayı mıdır parayı bir türlü hesaba aktaramamamız ?
    Teşekkürler

    • Can Balkan

     Merhaba,
     Öncelikle bu büyüklükteki bir transferi yapmadan evvel, Transferwise destek ekibi ile iletişime geçilip geçilmediğini merak ediyorum. Bu hem daha düşük bir komisyon oranı almanızı hem de sürecin daha sağlıklı yürütülmesini sağlardı. Ama siz alıcı taraf olduğunuz için, işlemin Türkiye’de tıkandığını düşünüyorum. Ya da muhabir bankada takıldı para. Bu durumda size yardımcı olacak olan da Akbank’tır. Şube ile değil de doğrudan bankanın Dış İşlemler Operasyon birimi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Konu oldukça teknik. Tutar büyük. Herhangi bir yanıltıcı bilgi vermek istemem. Süreci başarı ile sonuçlandırdıktan sonra bizi de bilgilendirirseniz, seviniriz.

 109. Ahmet

  İşte benim sorunum da bu. Sizden bu konuda yardım almak istemiştim. Stripe üzerinden ödeme almanın başka bir yolu var mı?

 110. Alper Özbay

  Merhaba can bey, ben vpn kullanarak paypala hollanda adresi ile kayıt oldum Paypal’a transferwise euro hesabımı eklemek istiyorum fakat ibanı eklediğimde şu uyarıyı alıyorum. ” The information you entered is incorrect. Please check your information and try again. ” girdiğim iban numarasında herhangi bir yanlışlık yok. Usd hesabı açtığımda ise bana herhangi bir iban veya hesap numarası bilgisi vermiyor. Bunu nasıl çözebilirim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Şurada süreci anlatan bir link mevcut. Anlatılanları uygulamanızı rica ederim.
   https://moneytransfercomparison.com/how-to-transfer-money-from-paypal-to-transferwise/

   • Alper Özbay

    Can bey geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Attığınız linki inceledim fakat burada gösterilen adımların hiç birini paypalda yapamıyorum. Gösterdiği şekilde link a bank account’a bastığımda direkt olarak karşıma iban menüsü çıkartıyor başka bir seçenekte sunmuyor.

 111. Fatih Yasin Söndüren

  google adsense için transferwise kullanmak istiyorum fakat şöle bir sorun var kimlik doğrulama kısmını anlamadım nasıl kimliğimi doğrulayacağız ve de IBAN kısmına enparamdaki IBAN numaramı girdim bu yöntem doğru mudur googleden gelen para enparaya mı gidecek direk olarak biraz kesilmiş surette teşekkürler

  • Can Balkan

   Anladığım kadarıyla Adsense ödemelerinizi yabancı para üzerinden alıyorsunuz. TL ödeme alıyorsanız, Google zaten Türkiye’deki bankalara kesintisiz ödeme yapıyor. Kimlik doğrulaması çoğunlukla kimliğinizle beraber selfie çekilerek ya da yalnızca kimliğin fotoğrafını gönderilerek yapılıyor.

 112. Hafize Colak

  Merhaba,

  Kullanıcının hesap bilgilerini bilmiyorsak işlem nasıl devam ediyor?

  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hesap bilgilerini öğrenip, işleme o şekilde devam etmenizi tavsiye ederim.

   • Bilal

    Can bey merhaba, ben yurt dışından para alacağım ve ziraat bankası hesabımı kullanıyorum.Gonderen kişi ziraat bankası IBAN numaramı mi girecek yoksa uygulamadaki uluslararası banka IBAN numarasını mi girecek

 113. furkan

  merhaba bana euro gelicek hesabım var fakat .Bana gelen parayı nakit olarak nasıl çekebilirim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İlgili bankanın herhangi bir şubesinden veya bazı ATM’lerinden çekebilirsiniz.

 114. Murat

  MErhaba, turkiye deki bir bankada doviz hesabim var. Bankamdaki dovizi bozdurmadan doviz olarak transferwise a aktarabiliyor muyum acaba? Bunu nasil yapabilirim
  Cok tesekkur ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.