Amazon’un sahibi kim?

Ülkemizde e-ticaret alanında faaliyet gösteren Hepsiburada, Gittigidiyor, n11.com ve Sahibinden.com gibi sitelere çok yakında bir yenisi daha ekleniyor: Amazon. 2018 yılı içerisinde Türkiye’ye geleceği kesinleşen Amazon, şimdiden Türkiye ofisi için eleman alımlarına başlamış durumda. Amazon’da çalışmak isteyenler buraya tıklayarak, ilgilendikleri pozisyona başvurabilirler.

Bu yazımızda, Amazon nerede kuruldu, Amazon’un sahibi kim, Amazon’un sahibinin serveti ne kadar gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Türkiye’de de Aliexpress markasıyla bilinen Alibaba grubundan sonra dünyanın en çok satış yapan e-ticaret sitelerinden Amazon.com, bundan 24 yıl önce 1994 yılında Jeff Bezos tarafından ABD’de kuruldu. Şirket ilk kurulduğunda online kitap satışıyla ilglenirken, bugün video oyunlardan teze meyve sebzeye kadar hemen her ürünü Amazon’da bulmak mümkün. Elektronik ticaret faaliyetlerine ilave olarak, Amazon Prime, Amazon Fire, Amazon Echo, Amazon Alexa gibi çeşitli marka ve ürünler de geliştiren Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra İngiltere, Fransa, Kanada, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Avustralya, Japonya, Brezilya, Çin, Hindistan ve Meksika’da faaliyet gösteriyor. 2018 yılında Türkiye faaliyetlerine başlaması beklenen Amazon kime ait?

Amazon, 1994 yılında bilgisayar mühendisi olan Jeff Bezos tarafından Seattle’da bir garajda kuruldu. Amerikan kültüründe, araç park etmenin yanı sıra çeşitli hobi faaliyetlerinin de gerçekleştirildiği garajlar, girişimciler tarafından sıklıkla ilk ofis olarak da kullanılıyor. Amazon’un yanı sıra Apple ve Google da birer garaj girişimleridir. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, bugün de şirketin en büyük hissedarı yani sahibi durumunda. Elinde 80 milyona yakın Amazon hissesi bulunduran Jeff Bezos, $130 milyar dolardan fazla serveti ile bugün Dünya’nın en zengin insanıdır.

Jeff Bezos ile birlikte şirketin en büyük 3 bireysel ortağı ise sırasıyla Andrew R. Jassy, Jeffrey M. Blackburn ve Jeffery Wilke’dir.

Andrew R. Jassy, 88 bin adet Amazon hissesine sahiptir ve Amazon’a bağlı bir şirket olan Amazon Web Services’ın CEO’su olarak görev yapmaktadır. Amazon hisselerinin bugünkü değerinin $1,739 dolar olduğunu düşünürsek, Andrew R. Jassy’nin Amazon’daki payı 150 milyon dolar civarındadır. Her ne kadar Amazon kurucusu Jeff Bezos’un servetinin binde biri dahi olsa, Jassy Amazon’un en büyük ikinci bireysel hissedarıdır.

Jassy’nin ardından Amazon’un bireysel yatırımcılarından bir diğeri ise yine Amazon’da üst düzey yöneticilik yapan Jeffrey M. Blackburn’dur. 1998 yılından bu yana Amazon’da çalışan Blackburn’un elinde bugün 65 bin adet Amazon hissesi bulunmaktadır. Amazon hisselerinden dolayı Blackburn’un serveti yaklaşık $113 milyon dolardır.

 1999’dan bu yana Amazon’da çalışamakta olan bir diğer üst düzey yönetici Jeffery Wilke ise elindeki 65 bin adet hisse ile Amazon’un bilinen en büyük bireysel yatırımcılarındandır.

Amazon’un sahibi kim? sorusuna yanıt ararken, Amazon tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Sermaye Piyasası Kurulu diyebileceğim SEC’e yapılan bildirimleri dikkate aldık ve Amazon’un bilinen bireysel hissedarlarını açıkladık.

Amazon’un bireysel yatırımcılarına ilave olarak bir de kurumsal yatırımcıları mevcuttur. Yani çok çeşitli fonlar, bankalar ya da diğer şirketler de Amazon hisse senedi alarak veya başkaları adına aldıkları Amazon hisse senetlerini bünyelerinde tutarak Amazon’un sahipleri arasına girmişlerdir. Nasdaq’ın web-sitesinde de görebileceğiniz üzere bugün itibarıyla Amazon’un %58’i kurumsal yatırımcılar tarafından tutulmaktadır. Yaklaşık 2,400 kurumsal yatırımcının Amazon’da sahip olduğu hisse senedi adeti 281 milyondur. Bugün itibarıyla bu hisselerin değeri ise $480 milyar dolardan fazladır.

Amazon’un sahipleri arasında yer alan kurumsal yatırımcılardan en büyükleri ise sırasıyla şu şekildedir:

  • Vanguard Group
  • Blackrock
  • FRM (Fidelity)
  • T. Rowe Price
  • State Street Corp

Buraya kadar anlatılanlar neticesinde, “Amazon’un sahibi kim?” sorusuna verebileceğimiz en iyi yanıt şöyle olacaktır: Amazon’un kurucusu Jeff Bezos halen Amazon hisselerinin çoğunluğuna sahip olsa da Bezos ile birlikte birçok bireysel ve kurumsal ortağı vardır.

Amazon’un sahibi, Amazon’un kurucusu veya Amazon’un Türkiye’ye geliş tarihi ile ilgili herhanmgi bir soru ve görüşünüz varsa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığından bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.