Odeabank kimin?

2001 krizinden sonra, bankacılık lisansı alan ve faaliyete geçen ilk banka olan Odeabank’ın sahibi kim? Bugünkü yazımızda ”Odeabank kimin?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Odeabank, bundan yaklaşık 4 yıl önce 2012 Ekim ayında faaliyete başlamıştır. 2001 krizinden itibaren bankacılık lisansı vermeyi askıya alan BDDK’dan 10 yıl sonra lisans almayı başaran ilk banka olmuştur. Farklı ve özel bir bankacılık anlayışı ile Türkiye piyasasına giriş yapan banka, o günlerde diğer bankalardan yüksek ücretler vererek transfer ettiği personeli ve yöneticilere sağladığı bir takım imkanlar ile (üst segment araçlar) adından çokca söz etmiştir.

Odeabank ilk şubesini 1 Kasım 2012 tarihinde Maslak’ta açmış olup, son 4 yıl içerisinde Türkiye’deki şubeleşme faaliyetlerine devam etmiştir. Bireysel, ticari ve kurumsal bankacılık alanında faaliyet gösteren Odeabank’ın şube sayısı bugün itibarıyla 50’dir.

Son zamanlar Oksijen Hesap reklamlarıyla öne çıkan Odeabank’ın Çağrı Merkezi ve Odeabank İetişim Merkezi numarası 444 8 444‘tür.

Odeabank’ın ortaklık yapısına baktığımızda yaklaşık %74 ile en büyük payın Bank Audi gruba ait olduğunu görüyoruz. Bank Audi ile birlikte Odeabank’ın EBRD ve IFC gibi küçük ortakları da var. EBRD ve IFC, iki ayrı uluslararası finans kurumu olup, özel sektörü destekleyici faaliyetlerde buluurlar. EBRD yani Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Odeabank’ın %8’lik bir hissesine sahipken, IFC yani Uluslararası Finans Kurumu da doğrudan %6 ve IFC Fonu aracılığıyla da %3 paya sahiptir.

odeabank kimin

Tüm bu rakamlar ve kuruluşlar kafa karıştırıcı olabilir. Daha sade bir şekilde ”Odeabank’ın sahibi kim?” sorusunu yanıtlamaya çalışalım. Odeabank’ın sahibi Bank Audi grubudur. Bank Audi de Audi Saradar grubun bankasıdır. Audi Saradar grup ise, Lübnanlıdır. Yani, ”Odeabank kimin?” diye sorarsanız ”Lübnanlılarındır.” diyebiliriz. Lübnanlı Audi Group ile otomobil markası olan Audi arasında herhangi bir ilişki yoktur.

Türkiye’deki diğer bankaların sahiplerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.