Yurt Dışı Borsalar Bülteni 2

Yurtdışı piyasalarda geride bıraktığımız haftada gerçekleşen önemli gelişmelere yer vereceğimiz ve QNB Finansinvest’in katkılarıyla hazırlanan Yurt Dışı Borsalar bülteninin ikinci sayısında, siz değerli okuyucularımıza Michael Kors’tan Tinder’a çeşitli şirketlerden haberleri getireceğiz. 10 maddelik bülten halinde sunacağımız bu gelişmelerin yanı sıra, geride bıraktığımız hafta Avrupa turizmininin en önemli şirketlerinden olan Thomas Cook‘un da sıcak havalar nedeniyle nasıl bir günde %28 değer kaybettiğine yer vereceğiz.

2008 krizi sonrası gelişmiş ekonomilerde toparlanma tamamlanmış durumda. Ancak, geride bıraktığımız haftada tasarruf, verimlilik ve politik nedenlerle bir çok şirketin işçi çıkarabileceğine yönelik haberleri okuduk. Bunlardan ilki Wells Fargo‘nun 2020 yılına kadar çalışan sayısını %5 ila %10 oranında azaltıp, 4 milyar dolarlık bir tasarruf sağlama hedefini duyurmasıydı. Avrupa’da ise ilaç devi Novartis verimliliği artırmak amacıyla 2 bin kişinin işine son verdiğini ve bu hamlenin şirkete 1 milyar dolar tasarruf sağlayacağını duyurdu. Brexit için tarih yaklaşırken, şirketler de tedbir almaya devam ediyor. Hızlı tüketilen tüketim malları alanında faaliyet gösteren Unilever, Hollanda’da ve İngiltere’de bulunan genel müdürlüklerini tek çatı altında birleştirme planını kamuya duyurdu.

Yurt Disi Borsalar Bulteni 2

Şirketlerin duyurduğu tasarruf tedbirlerine ilave olarak geçtiğimiz hafta iki önemli satın alma da kamuya yansıyan haberler içerisindeydi. Bunlardan ilki medya devi Comcast’ın, İngiliz televizyonu SKY‘ı alarak, en büyük rakibi FOX Grubu’nun önüne geçmesiydi. Kıtalar arası satınalma yapan tek şirket Comcast değildi. Yine bir Amerikan moda devi olan Michael Kors‘un Versace’yi 2 milyar dolar karşılığında satın almaya çok yakın olduğu da kamuya sızan bir diğer satın alma kararıydı.

Reel sektörde birleşme ve satın almalar devam ederken, teknoloji devlerinden de skandalları önleyici çeşitli tedbirler gelmeye devam ediyor. Facebook, daha önce Twitter ve Google’ın yaptığı gibi, artık politik kampanyaları desteklememe kararı aldı. Tinder uygulamasının sahibi Match Group ise uygulamadaki güvenlik önlemlerini artırdığını duyurdu. Artık, kadınlar erkekler ile görüşmeden önce çok daha fazla güvenlik sorusu sorabilecekler.

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere, geçtiğimiz hafta yaşanan kayda değer gelişmelerden bir tanesi İngiliz taril operatörü Thomas Cook’un bir günde %28 değer kaybetmesiydi. Londa Borsası’nda (LSE) TCG tickerı ile işlem gören Thomas Cook, 2018 yazında Avrupa’da hissedilen sıcaklıkların ortalama üzerinde seyretmesi nedeniyle, gelirlerinde azalış meydana gelebileceğini duyurduktan sonra, hisse fiyatı hızla değer kaybetti.

Sitemizi takip eden okuyucularımızın bildiği üzere, hisse senedi yatırımına en uzak kişilerin bile anlayabileceği nedensellik ilişkilerini duyurmaktan büyük keyif alıyoruz. Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız kamyonet satışlarından piyasa analizinin nasıl yapılabileceğini anlattığımız yazıda kaleme aldığımız gibi kelebek etkisini hisse fiyatlarında da görmek mümkün. Thomas Cook‘un hisselerinde yaşanan da buna güzel bir örnek teşkil ediyor. Aşağıdaki haritada görebilceğiniz üzere, 2018 yazında tüm Avrupa’da sıcaklıklar mevsim normallerinin 5 ila 7 derece üzerinde seyretti. Normalde 23-25 derece olan ortalama sıcaklıklar 30 derecenin üzerine atınca vatandaşlar, Türkiye veya Yunanistan gibi destinasyonlar yerine yaşadıkları bölgelerdeki deniz, göl ya da nehir kıyılarında tatil yaptılar. Daha önce tatilini planlamış ve son dakika tatile gitmek isteyenler de daha ucuz rakamlar ödeyerek tatile gittiler. Bu durum Thomas Cook gibi tur operatörlerinin gelirlerinin azalmasına neden oldu. Şirketin kar beklentilerinin zayıflamasının akabinde ise yatırımcılar ellerindeki hisse senetlerini satmaya başladılar. Bu da Thomas Cook’un hisse fiyatını olumsuz etkiledi. Derslerde anlatılacak kadar yalın bir hikaye. 

Avrupa'da hava sıcaklıkları beklentilerin üstünde gerçekleşti

Yurt dışı piyasalarda yaşanan gelişmeler ile ilgili daha önce yayınlamış olduğumuz yazılara ulaşmak için burayı tıklayabilir, yurt dışı piyasalarda işlem yapmaya başlamak içinse QNB Finansinvest’in yurt dışı işlemler platformuna üye olabilirsiniz.

Dünya borsalarında yaşanan gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz. Aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere görüşlerinizi iletmeniz bizleri memnun edecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.