Bankacı Maaşı

24 Ocak 1980’de ülke olarak karma ekonomiden serbest piyasa ekonomisine geçmemizle birlikte, bankacılık mesleği de gözde meslekler arasına girmeyi başardı diyebiliriz. 1994 ve 2001 krizlerinde sallantılı dönemler geçirilmiş olsa da, ülkemizde bankacılar yaşamlarını her zaman belirli bir refah seviyesinin üzerinde sürdürmüşlerdir.

Günümüzde sayısı 50’yi aşan bankada 200 bin civarında bankacı çalışmaktadır. Her ne kadar ilerleyen yıllarda ATM, internet ve telefon bankacılığı gibi şubesiz bankacılık kanallarının yaygınlaşmasıyla, bankaların personel sayısı da azalmaya başlayacak olsa da şu sıralar artan şube sayısı ile birlikte bankalar her yıl binlerce yeni mezunu işe almaktadırlar. Hal böyle olunca, etrafta bankacı olduğumu bilenler durmadan benzer soruları yöneltmektedirler: “Bankacı maaşları ne kadar?”, “Bankacılar ne kadar kazanıyor?”, “Bankacılar kaç para alıyor?” gibi.

Bankacı maaşları, 3 temel unsura göre farklılaşır:

Banka: Bankacı maaşları, her bankada farklıdır. Banka kamu bankası mı yoksa özel banka mı? Banka yatırım bankası mı yoksa mevduat toplayan bir banka mı? Banka Türk bankası mı yabancı banka mı? Tüm bunların cevabını bilmeden, yani hangi bankadan bahsettiğimizi bilmeden bankacı maaşlarını bilebilmemiz mümkün değil.

Tecrübe: Her işte olduğu gibi, bankacılıkta da tecrübenize göre aldığınız maaş artar. Yeni mezun biriyle, 5 yıllık tecrübesi olan kişi aynı kazanmaz. Tabi, belirli bir aşamayı geçtikten sonra, tecrübenin pek önemi kalmaz. 3 yıllık bir çalışanın, 10 yıllık çalışandan daha yüksek maaş aldığını görebilirsiniz.

Bölüm: Dananın kuyruğunun koptuğu yer burasıdır işte. Bankacı maaşlarını belirleyen en önemli unsur, bankacının çalıştığı bölümdür.

Halk arasında, bankada çalışan herkes bankacı olarak bilinse de, bankacılar kendi içlerinde gişe görevlisi, çağrı merkezi agent’ı, satış temsilcisi, yazılım uzmanı, müfettiş, mali analist, hazine uzmanı, operasyon yetkilisi gibi onlarca şekilde farklılaşırlar. Yapılan işin niteliği ve çalışılan birime göre, bankacıların aldıkları maaşlar da değişir.

Bir üniversitenin işletme bölümünden mezun olup, Garanti Bankası’nda çalışmaya başlayan 3 arkadaş üzerinden örnek verelim.

Ali: Şişli Şubesi’nde Gişe Asistanı olarak çalışmaya başladı. Eline ayda net 1,100 TL geçiyor. Bir süre buna benzer bir maaş almaya devam edecek. Gişeden kurtulup, pazarlamaya geçmeyi başarabilirse zamlar ve primlerle beraber 3 yıl sonra 2 bin TL’nin üzerinde maaş almaya başlayacak. Üzerinde sürekli hedef baskısı ile yaşayacak.

Aylin: Hazine Operasyon bölümünde çalışmaya başladı. İlk yıllar eline 1,200 TL maaş geçer. Tek düze bir iş yapacak. Kıdemi arttıkça maaşı da artacak. Müdür olamadıkça, 5,000 TL’yi göremeyecek.

Ahmet: Teftiş Kurulu’nda müfettiş yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Eline ayda net 2,300 TL geçiyor. Taşraya şube denetimlerine gitmeye başladıkça, 3,000 TL’nin üzerinde maaş almaya başlayacak. Müfettiş olduktan sonra maaşı 5,000 TL’yi geçecek. 7-8 sene sonunda ya bir şubeye ya da bir Genel Müdürlük birimine müdür olarak atanacak. 10. yılında, çalıştığı şubenin ya da birimin performansına göre 10,000 TL – 20,000 TL maaş alacak.

Gördüğünüz gibi 3 arkadaş, aynı bankanın farklı birimlerinde çalışmaya başladılar ve hepsinin kariyer yolları da aldıkları maaşlar da farklılaştı. Yani “bankacı maaşı ne kadar?” sorusuna cevap verebilmek için, yukarıda anlatılanların hepsini bilmemiz gerekiyor. Kaldı ki, bunları bilsek bile, yan yana çalışıp bire bir aynı işi yapan iki kişi arasında bile, maaş farklılıkları olabiliyor. Hayatın her alanında olduğu gibi, burada da iş pazarlık kabiliyeti ve diğer yeteneklerinize kalıyor.

Aramızda bankada çalışan var mı? Eğer varsa, bankacılar ne kadar maaş alıyorlar, bir de kendilerinden dinlemek isteriz.

Comments
 1. aslı

  Bankada bir süre bulundum birimz gişede 2 yıllık elemn olrk 1700 alırken yeni giren biri 1900 alıyordu 1 yıllık elemanda 1800 alıyordu böle değişk birşey.

 2. Sema

  Merhabalar…ben istanbul ticaret universitesi ogrencisiyim bolumum 4 yillik bankacilik ve finans(hazirlik okudumve bolumum %30 ingilizce)mezun olunca ne kadar maasla baslarim bilginiz var mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankada başladığınız bölüme göre değişkenlik gösterir. Eğer operasyon bölümünde uzman yardımcısı olarak başlarsanız, 1500 lira civarında alırsınız. Ama Management Trainee olarak başlarsanız, 2000 lirayı geçer. Öte yandan, Teftiş Kurulu’nda başlarsanız, giriş maaşını 3 bin liraya yaklaşır. Bankacılıkta ilk 5 yıl maaşlar kötü olsa da, sonrasında yan haklarla birlikte ortalama üzerinde gelir elde edersiniz. Performansınıza ve çalıştığınız bölüme bakar.

 3. seo danışmanı

  Uzun zamandır araştırdığım konuydu teşekkürler

 4. opencart web tasarım

  Makaleniz için çok teşekkür ederim

 5. Baki

  Merhabalar ben Sermaye Piyasası bölümü 3.sınıf öğrencisiyim,hedefimde yatırım danışmanlığı bir de müfettişlik var.Çok detaylı araştırdım ikisini de lakin burada o konulardan tecrübeli birisi varsa fikirlerini,tavsiyelerini dinlemek isterim bunlarla ilgili her konuda,teşekkürler şimdiden

  • Can Balkan

   Merhaba Baki,
   Kendine bir hedef belirlemiş olman çok güzel. Benim naçizane verebileceğim en önemli tavsiye, mezun olmadan aracı kurumlarda veya bankaların çeşitli bölümlerinde staj yapmandır. Böylelikle günlük rutin içerisinde yapılan işleri görüp, pozisyonun senin için uygun olup olmadığını anlayabilirsin. İkinci bir tavsiye vermem gerekirse, gece gündüz İngilizce bilgini ilerletmeye çabala. Onlarca ücretsiz program var. Youtube’da milyonlarca video var. Bunları izle. Hatta, direk finans alanı ile ilgili olanları izle. Evinde BLoomberg International sürekli açık olsun. Son olarak, OKU. Eline ne geçerse oku.

 6. Baki

  Staj olarak Borsa İstanbulda yapoabilme imkanım var veya Vakıf Yatırımda,açıkçası yapmadan önce sizden bilgi almak istedim.Müfettişlik benim liseden beri hedefimde olan bir meslek ama şirket analizleri yaparak sanal olarak yatırım yapmayı da gerçekten seviyorum.

  • Can Balkan

   Ne kadar çok kurum ne kadar çok bölüm ve pozisyon görürsen, kafanı netleştirmek açısından o denli faydalı olur. Müfettişlik hayalin ise o yönde ilerleyebilir, yatırım tarafını da kendi portföyünü oluşturarak bastırabilirsin. Ama bana sorarsan müfettişliğin karşısında yatırım danışmanlığı veya yatırım bankacılığı içerisindeki herhangi bir bölüm (dealer, broker, treasury, research, etc.) daha heyecan verici.

 7. Baki

  Merhabalar tekrardan bir sorum olacaktı size biraz araştırma yaptım ama bir türlü bulamadım,bir bankada yatırım danışmanlığı nasıl yapabiliriz herhangi bir sınav süreci geçiriyor muyuz müfettişlikteki gibi veya uzmanlıktaki gibi hiç bir yerde bulamadım

  • Can Balkan

   Her banka işe alım süreçlerinde kendine özel yöntemleri uygulasa da, yatırım danışmanlığı gibi uzmanlık gerektiren alanlarda da bankalar en azından yetenek sınavı yaparlar. Bu sınavda başarılı olup, İnsan Kaynakları ile yapacağınız görüşmede de iyi performans gösterirseniz, daha sonra ilgili bölüm yöneticisi yetkinliklerinizi ölçer. Hemen hemene bütün bölümler için işleyiş bu şekildedir. Bankalarda yatırım tarafında daha çok bankaların aracı kurumlar faaldir. Onun dışında Ekonomik Araştırmalar gibi içsel bölümler aracılığıyla bankanın Aktif Pasif Komitesi dediğimiz APKO’ya destek sağlarlar. Müşterilerden ziyade banka aktiflerinin yönetilmesinde görüş verirler.

 8. Vural

  Merhaba bir sorum olacaktı,bir bankanın genel müdürlüğünde ki hazine bankacılığı bölümünde yatırım bankacılığı departmanında nasıl işe başlanılır,başvuru işe alım süreci hakkın bir fikriniz var mı?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu tip pozisyonlar için büyük bankalar mezuniyet sonrası toplu alımlarla Management Trainee programı başlatır ve uygun olan adaylar bu departmanlara yönlendirilirler. İngilizcenizin mükemmel, kafanızın zehir ve sinirlerinizin de çelik olduğunu gösterebilirseniz, siz de yatırım bankacısı olabilirsiniz. Bol şans.

Leave a Reply

Your email address will not be published.