Polis Maaşı

Bir zamanlar öğretmen açığı gerekçesi ile iktisat, işletme ya da gıda mühendisliği gibi alakasız bölümlerden mezun olanlar, kısa bir formasyon sonrası öğretmen olarak atanmış; çoğumuzu iktisatçı bir ilkokul öğretmeni ya da mühendis bir matematik öğretmenimi eğitmişti. Birkaç yıl önce de hükümet aldığı bir karar ile üniversite mezunlarını polis yapma kararı almış, bu kez de atanamayan ne kadar öğretmen varsa polis olmuştu. Yani Türkiye’de yaşıyorsanız, dönemin şartları sizin kariyer planınızı bütünüyle değiştirebilir.

Peki, şu anda Türkiye’de sayıları 300 bine yaklaşan ve kimi zaman vatandaşa uyguladıkları orantısız şiddetle kimi zamanda ağır çalışma koşullarıyla medyada kendilerine yer bulan polislerin maaşları ne kadar?

Son yıllarda polislerin sayısı hızla artarken, polislerin maaşları da yükseldi. Gençler arasında polislik mesleği çocukluk hayali olmaktan çıkıp, istenen bir meslek halini aldı. Peki 2014 yılı polis maaşları ne kadar?

Polisler ne kadar kazanıyor?

Birçok meslekte olduğu gibi, emniyet görevlilerinin maaşları da çalıştıkları birim ve çalıştıkları bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor, görev tazminatı alınabiliyor. 2014 yılı polis maaşlarına baktığımızda, göreve yeni başlayan bir polis memurunun maaşı 3,000 TL’yi bulurken, başkomiserlerin maaşları ise 3,500 TL’ye yaklaşıyor. Ama tazminatlarla bu maaşlar daha da artabiliyor. Örneğin Doğu’da görev yapan bir özel harekatçının maaşı 4,000 TL’yi geçebiliyor.

2014 yılı polis maaşları bu şekilde. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Polis maaşı yüksek mi yoksa düşük mü? Bu maaşla geçinilir mi? Polislik mesleği zor mu? Polisler gençlere bu mesleği tavsiye eder mi? Görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden diğerleri ile paylaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.