Banka Reklamlarına Acun Damgası: AcunBank

Acun Ilıcalı son yıllarda Türkiye’nin en önemli başarı hikayelerinden birini yazıyori yönetiyor ve baş rollerinde oynuyor. Yıllar evvel Acun Firarda ile bir zamanlar Türkiye’de büyüyünce ne olacaksın sorusunun cevabı olmayı başaran Acun Ilıcalı (o zamanlarda tüm gençler arasında bir Acun Firarda olma hevesi yatardı, ne gençler harap oldu bu uğurda), Survivor, Var mısın Yok musun, Yetenek Sizsiniz, O Ses Türkiye derken, ardı ardına başarılı prodüksiyonlara imza attı. Artık onun yanında olan, bal tutan parmağını yalar misali, özellikle medya dünyasının nimetlerinden faydalanmaya başlarken, ondan uzaklaşan veya ters düşenler ise bir şekilde bir takım talihsizlikler yaşıyorlar. Örneğin Show TV’den ayrılmasının ardından, kanalın durumu içler acısı. Prime timeda Şahane Pazar formatlı programlar yayımlamaya başladılar, İç Yapımlar ekibinin kendi yağında kavrulması da Show TV’yi kurtarmayacak gibi görünüyor. Öte yandan gel gelelim Acun’un saflarında yer alan ünlülere.

Hadise: 2012 yılı içinde Trendyol reklamlarında boy gösteren Hadise’nin Trendyol reklamlarından 1.8 milyon TL kazandığı söyleniyor. Öte yandan şimdi de Nestle çikolata reklamlarında rol almaya başlayan şarkıcının Nestle kampanyasından ne kadar aldığına ilişkin bir bilgiye ulaşamadım maalesef. Ama 1 milyon TL’den az olmayacağı kesin.

Mustafa Sandal: Turkcell’in akıllı telefon reklam filmlerinde eşiyle boy gösteren Mustafa Sandal’ın bu kampanyadan 1 milyon 250 bin dolar aldığı söyleniyor. Yani 2 milyon TL’den fazla.

Çikolata, kıyafet, operatör gibi reklamlar Acun’un ekibini durdurmuş değil. Geri kalan ekip üyelerinin tamamı, Banka reklamlarında yer alıyor.

Acun Ilıcalı: Programları sırasında içecekten, yiyeceğe, toplu konuttan, otomobile kadar her türlü reklamı araya sıkıştırmayı beceren Acun, aynı zamanda ING’nin aslanının da kankası oldu ve bu reklamlardan 1 milyon dolar kazandı.

Hülya Avşar: “Pardon ne bank? OdeaBank” sloganıyla OdeaBank’ın ilk reklam yüzü olan Hülya Avşar’ın bu kampanyadan 1.5 milyon dolar aldığı medyaya yansıyan haberler arasında. Bu arada Hülya Avşar’ın OdeaBank şubesini ziyaret ettiği ikinci reklam filminde, masaya otururken, “Al bunlar da benim memelerim, nasıl değerlendireceğiz sayın bankacı?” gibi bir meme açma hareketi olduğunu farkeden bir ben miyim? Çocukluğuma mı inmek gerek acaba, yani art niyetli miyim?

Murat Boz: HalkBank’ın yeni kredi kartı Paraf’ın reklamlarında kendisini canlandıran Murat Boz’un HalkBank’tan 1 milyon TL aldığı söyleniyor.

Sergen Yalçın: Gelgelelim ekibin son üyesi Sergen Yalçın’a. Sergen de Şafak Sezer’e yancı olduğu enpara.com reklamlarında “10 Liraya bile zengin faizi” olduğunu söyledi, tek reklamdan 150bin TL’yi cebine koydu.

Gördüğünüz gibi tam anlamıyla bal tutan parmağını yalar parodisi oynanıyor. Biz sadece juri üyelerini yazdık ama onun dışında ünü geçmiş bir çok eski ünlü ünsüzü de Survivor’a çıkararak tekrardan prim yaptırıyor.

Günün sonunda akıllı adam Acun. Bizleri yani Türk tüketicisini de iyi anlamış. Ne gider ne gitmez bu piyasada iyi biliyor, doğal olarak da ürünlerini ona göre çıkarıyor, pazarlıyor. Öğrenilecek çok şey var. Yıllar önce Acun Firarda olmak isteyen gençlerin küçük kardeşleri şimdi büyüyünce doğrudan Acun Ilıcalı olmak istiyorlar.

Yazıda kullanılan görsel Vatan gazetesinden alınmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.