Bireysel Emeklilik Fonlarının 2014 Ağustos Ayı Getirileri

Bir yaz mevsimini daha geride bıraktık. Şimdi hasat ve yaprak dökümü zamanı. Bakalım, Ağustos ayı biterken hangi bireysel emeklilik fonu hasat vermiş, hangi fonda yaprak dökümü yaşanmış.

2014 yılı, hem finans piyasaları hem de siyasi olayları ile yatırımcılar için unutulmayacak bir yıl oldu. Yılın başında ülkemizin gündemini meşgul eden yolsuzluk dosyaları, sonrasında gelen yerel seçimler ve geçen ay noktaladığımız cumhurbaşkanlığı seçimleri. Dışarıda ise, kaynayan Suriye’ye ek olarak, bazı bölgeleri IŞİD’in kontrolüne geçen bir Irak. Ukrayna’nın doğusunda devam eden çatışmalar…

Bütün bu gelişmeler neticesinde, piyasalar ve buna bağlı olarak emeklilik fonlarında da dalgalı bir seyir oldu. Her ne kadar hisse senedine bağlı fonlar ilk 8 ayda en yüksek getiriyi sağlamış olsalar da, Ocak, Şubat ve Haziran aylarında Altın fonlarının da başarılı performans sergilediğini gördük.

Ağustos ayına geldiğimizde, yeni hükümet ve özellikle ekonomi yönetiminin kimlerden oluşacağının getirdiği tedirginlik ile borsa satıcılı bir seyir izlerken, döviz cephesinde -özellikle dolarda- 2.20 sınırlarına tekrar gelsek de, 2.13 ile başladığımız ayı 2.16 seviyelerinde tamamladık.

Ağustos 2014 En İyi 10 BESAğustos ayında Dolardaki hareketlilik döviz endeksli fonlara yaradı. Döviz cinsi enstrümanlardan oluşan kamu dış borçlanma araçları emeklilik yatırım fonları ve uluslar arası piyasalara yatırım yapan fonlar Ağustos ayında en yüksek getiriyi sağlayan fonlar oldu. Allianz Yaşam ve Emeklilik Uluslar arası Teknoloji Hisse Senedi EYF %5,02 getiri ile Ağustos ayının getiri şampiyonu oldu.

Ağustos ayında siyasi belirsizliklerin etkisiyle hisse senedi piyasasında sınırlı da olsa geri çekilmeler yaşandı. BIST 100 endeksi %2 civarında değer kaybederken, hisse senedine dayalı emeklilik yatırım fonlarında kayıplar %4’ü buldu. Ağustos ayında en çok kaybettiren emeklilik yatırım fonu %4,53 kayıp ile Avivasa Emeklilik Hisse Senedi EYF oldu.

Ağustos 2014 En Kötü 10 BES2014 yılı Ağustos ayı bireysel emeklilik yatırım fonlarının performansları bu şekildeydi. Bakalım Eylül ayı nasıl geçecek? Sizler hangi emeklilik yatırım fonunu tercih ediyorsunuz? Düşünce ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak iletebilir, sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.