Bireysel Emeklilik Fonlarının 2014 Haziran Ayı Getirileri

2014 yılının ilk yarısını geride bırakırken, Haziran ayında hangi bireysel emeklilik fonunun yüksek getiri sağladığına, hangi bireysel emeklilik fonunun ise kötü performans gösterdiğine gelin hep beraber bakalım.

Yılın ilk iki ayında altın ve döviz bireysel emeklilik fonları yüksek getiri sağlarken, özellikle seçim öncesi Borsa İstanbul’da görülen ve halen devam etmekte olan yükselişin katkısıyla, hisse senedi fonları yıl içerisindeki kayıplarını telafi ederek, Mart ve Nisan aylarında olduğu gibi Mayıs ayında da getiri şampiyonu oldular.

Öte yandan, özellikle Kırım gerginliği ve iç piyasada dövizin yükselmesiyle yılın ilk 2 ayında yatırımcılarının yüzünü güldüren Altın fonları Haziran ayının da yıldızı oldular.

Bireysel emeklilik fon bazına getirilere bakarsa, 30 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında en yüksek getiriyi %10,3 ile BNA kodlu BNP Paribas Cardif Emeklilik Altın EYF sağladı. En çok kazandıran bireysel emeklilik fonu listesinde geriye kalan 9 fonun hepsi altın olmak üzere, sırasıyla, GHA kodlu Garanti Emeklilik Altın EYF, VGA kodlu Vakıf Emeklilik Altın EYF, ZHN kodlu Ziraat Emeklilik Altın EYF, GRA kodlu Groupama Emeklilik Altın EYF, AEL kodlu Avivasa Emeklilik Altın EYF, AMZ kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik Altın EYF, AEA kodlu Anadolu Hayat Emeklilik Altın EYF, AGA kodlu Asya Emeklilik Altın Katılım EYF ve HEA kodlu Axa Emeklilik Altın EYF en çok kazandıran BES fonları oldular.

Haziran 2014 Bireysel Emeklilik GetiriAltın bireysel emeklilik fonları yılın ilk iki ayında iç piyasada dövizin yükselmesi, uluslar arası piyasada ise altının ons fiyatının 1,400 $ seviyelerine yaklaşmasıyla, en çok kazandıran fonlar olmuştu. Mart ayında ise, Kırım gerginliğinin fiyatlanması ve Amerikan Merkez Bankası Fed’in tahvil alımlarını azaltma kararının etkisiyle, altın fiyatları tekrardan 1,300 $ seviyelerinin aşağısına sarktı. Nisan ve Mayıs aylarında ise, Altın yatırımcılarını zayıflayan Dolar/TL vurdu. Bu durum neticesinde, altın bireysel emeklilik fonları Mayıs ayını ortalama %4 civarında kayıplarla tamamladılar. Haziran ayında ise tekrar 1,300 $ seviyelerinin üzerine çıkan Altın fonları yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı.

Kaybedenler cephesine baktığımızda ise, %1,98 kayıp ile CHH kodlu Cigna Finans Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu, Haziran ayında en çok kaybettiren BES fonu oldu.

Bu fonu sırasıyla, EIH kodlu Ergo Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, HHB kodlu Halk Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, ALH kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, MHH kodlu MetLife Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, AEU kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik BIST Temettü Endeksi Emeklilik Yatırım Fonu, GEH kodlu Garanti Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu, GHH kodlu Garanti Emeklilik Hisse Senedi EYF, AEH kodlu Avivasa Hisse Senedi EYF ve IEH kodlu ING Emeklilik  Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu izledi.

Haziran 2014 Bireysel Emeklilik EN KötüListeden de göreceğiniz üzere, hisse senedi fonları Haziran ayında sınırlı da olsa kayıp yaşadı. Borsa İstanbul 100 endeksinin ayın başında 79,290 puandan başlayan serüvenini ayın sonunda 78,489 puandan tamamlaması yani %1 civarında düşmesi, hisse fonlardaki bu sınırlı kaybın en önemli nedeni oldu.

2014 yılının ilk yarısı geride kaldı. Peki sizin bireysel emeklilik birikimleriniz nasıl değerlendi? Yılın yarısında karda mısınız, yoksa zararda mı? Yılın geri kalanında fon tercihiniz nasıl olacak? Yorumlarınızı aşağıya yazabilir, sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.