Bireysel Emeklilik Fonlarının 2015 Nisan Ayı Getirileri

2014 yılı başından bu yana bireysel emeklilik fonlarının aylık olarak performanslarını yansıtmaya çalışıyorum. Her ne kadar bu yazı dizilerime çok yoğun bir ilgi olmasa da, epeyce faydalanan okuyucumuzun olduğunu biliyorum. Yazılarımı takip eden okuyucularımız, bireysel emeklilik fonlarının aylık performanslarına bakarak, o ay içerisinde gerçekleşen ekonomik gelişmelerin bireysel emeklilik fonları üzerinde etkilerini gözlemleme fırsatı buluyorlar. Böylelikle, piyasa gelişmelerinin emeklilik birikimlerini nasıl etkileyeceğini öğrenerek, birikimlerini nereye yönlendirmeleri gerektiğine karar veriyorlar.

Bugün de siz değerli okuyucularımla 2015 yılı Nisan ayı bireysel emeklilik fonlarının performanslarını paylaşacağım. Nisan ayında hangi bireysel emeklilik fonu en iyi performansı gösterdi? En kötü performans gösteren bireysel emeklilik fonu hangisiydi? Gelin hep birlikte cevabını bulalım.

2015 yılının geride kalan 4 ayının yıldızı hiç kuşkusuz dolardı. Amerikan Merkez Bankası Fed’den gelen faiz artırım sinyallerinin üzerine, Cumhurbaşkanı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası arasındaki gerilim de tuz biber ekince, Türk Lirası tarihin en zayıf noktalarına kadar geriledi. 7 Haziran’da gerçekleşecek genel seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliklerin de katkısıyla, Dolar 2,60 seviyelerinde seyretmeye devam ediyor. Öte yandan, hisse senedi piyasası da, yaşanan gerilimlerden nasiplenerek, yılın ilk çeyreğinde yatırımcılarını üzmüştü. Nisan ayında, seçim öncesi ralliye hazırlık sinyali veren hisse senetleri %6 civarında ortalama getiri sağlarken, Mayıs ayı ortalarına kadar devam eden yükseliş sonrası, tekrardan Nisan ayının başındaki seviyelere geri döndü. Yani, son 2 aydır pozisyonlarını değiştirmeden hisse senedi bireysel emeklilik fonlarında kalan yatırımcılar, başladıkları noktaya geri döndüler diyebiliriz.

Nisan ayında en çok kazandıran bireysel emeklilik fonu %15 getiri ile Anadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Yükselen Ülkeler Esnek Emeklilik Yatırım Fonu olurken, %6 ortalama getiri ile en çok kazandıran bireysel emeklilik fonları listemizin geri kalanını da hisse senedi fonları oluşturdu.

Nisan 2015 En iyi BES

Nisan ayında en çok kaybettiren bireysel emeklilik fonlarına baktığımızda ise uzun zamandır görmediğimiz bir tablo ile karşılaştık. Katkı emeklilik yatırım fonları ve kamu borçlanma araçları emeklilik yatırım fonları Nisan ayında ortalama %2 değer kaybettiler. Katkı fonlar, bireysel emeklilik ödemelerimize bağlı olarak devletin verdiği katkı paylarının değerlendirildiği fonlardır. Bu fonlar, özel amaçlı olup, yalnızca kamu borçlanma araçlarına yatırım yapmaktadırlar. Nisan ayında kamu borçlanma araçları ile birlikte katkı fonlarının değer kaybetmesinin nedeni ise faizlerdeki yükseliştir. “Faizler yükselirken, kamu borçlanma araçlarına yatırım yapan fonlar neden düşer?” sorusunun cevabı ise bu fonların taşıdıkları borçlanma araçlarının faizinin piyasa faizinden düşük olmasıdır.

Nisan 2015 En kötü BES

2015 yılı Nisan ayı bireysel emeklilik fonlarının performansını özetlemeye çalıştım. Bakalım yılın geri kalanında yatırımcıları neler bekliyor? Seçim sonuçları, Fed’in faiz artırım kararı ve Yunanistan’a ilişkin gelişmeler yılın geri kalanında piyasaları etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. Tüm okuyucularımıza bol kazançlar diliyorum. Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum alanından iletebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.