Bireysel Emeklilik Fonlarının 2015 Mayıs Ayı Getirileri

2015 yılı Mayıs ayının son işlem gününü geride bıraktık. Oldukça hareketli geçen bir ay oldu. Ayın ilk yarısında Borsa’da “seçim rallisi” heyecanı yaşanırken, ayın ikinci yarısında rüzgar tersine döndü. 18 Mayıs’ta 88 bin seviyelerini gören BIST-100 endeksi, ayı 83 bin puandan kapattı. Dün piyasalar kapandıktan sonra gelen TMSF’nin Bank Asya’ya el koyma kararının ve seçim sonuçlarına ilişkin spekülasyonların olası etkileri önümüzdeki hafta piyasaları etkileyecek gelişmelerden yalnızca ikisi. Yine bütün sonuçlara gebe bir aya girerken, gelin hep birlikte Mayıs ayında hangi BES fonunun en yüksek getiriyi sağladığını, hangi BES fonunun ise kötü performans gösterdiğini inceleyelim.

Sonuçları itibarıyla Mayıs ayında, Nisan ayının tam tersi bir piyasa yaşandı desek yanıltıcı olmaz. 2015 Nisan ayı BES getirilerine baktığımızda hisse senedi bireysel emeklilik fonlarının ortalama %6 civarında getiri sağladığını ve kamu borçlanma araçları BES fonlarının ise %2 civarında kayıplar yaşadığını görüyoruz. Mayıs ayında ise, bu kez kazanan tarafta kamu borçlanma araçları varken, ayın kaybedeni hisse senedi bireysel emeklilik fonları oldu.

Mayıs ayında, en yüksek getiriyi sağlayan fon, Allianz Yaşam ve Emeklilik Koç İştirak Endeksi EYF olurken, listemizin geri kalanı kamu borçlanma araçları ve yine kamu borçlanma araçlarına yatırım yapan katkı emeklilik yatırım fonlarından oluştu. Okuyucularımızın hatırlayacağı üzere, Nisan ayında faizlerin yükselmesi ile değer kaybeden katkı fonları; Mayıs ayında faizlerdeki geri çekilmenin etkisiyle %1,5 civarında getiri sağladı.

Mayıs 2015 en iyi BES

Mayıs ayında, en çok kaybettiren bireysel emeklilik fonu ise Katılım Emeklilik Büyüme Amaçlı Alternatif Hisse Senedi EYF oldu. Mayıs ayı en çok kaybettirenler listemizin geri kalanı da hisse senedi fonlarından oluşuyor. Her ne kadar Mayıs ortalarına kadar Borsa iyi bir çıkış yakalasa da, seçime yönelik endişelerin artmasıyla birlikte, ayın geri kalanında kan kaybetti. Mayıs ayında, hisse senedi fonları ortalama %2,5 kayıp yaşadılar.

Mayıs 2015 En kötü BES

2015 yılının en önemli gündem konularından olan Dolar ise 2,70 seviyelerinde başladığı Mayıs ayında, 2,55’lere kadar gevşese de, ayı 2,65 seviyelerinden kapadı. Dövize yatırım yapan uluslararası borçlanma araçları ve kamu dış borçlanma araçları bireysel emeklilik fonları, böylelikle aylık bazda yatay bir seyir izlemiş oldu.

Haziran ayında, gözümüz kulağımız seçimlerde olacak. Seçime kadar 5 işlem günü var. Pazartesi günü piyasaların Bank Asya’ya TMSF’nin el koyulmasına tepkisi nasıl olacak? Borsa’nın %60’ından fazlasını elinde tutan yabancı yatırımcı bir tedirginlik yaşayacak mı? Geri kalan işlem günlerinde ise borsa, döviz ve faiz cephesinde seçim riskini almak istemeyen yatırımcıların kararları etkili olacak. Seçim sonrası ise piyasalar çok çeşitli senaryolara odaklanmış durumda. Bakalım, tüm bu gelişmelerden bireysel emeklilik fonları nasıl etkilenecek? Soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Comments
 1. emir

  Merhaba,

  Oğlum 2 yaşına girmek üzere BES yaptırdım. Ama fon olarak uzun dönemli nasıl değerlendirmem konusunda çok kararsızım.
  Atak fon olarak mı yoksa Altın olarak mı değerlendirmeliyim bilemiyorum. Değerli yardımlarınızı rica etsem onun geleceği için. Çok teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,

   Uzun vadede en yüksek getiriyi sağlayan yatırım aracının borsa olduğu konusunda yapılmış çokca araştırma var. Dolayısıyla çocuğunuz için yapacağınız uzun vadeli BES yatırımını bu açıdan degerlendirin. Maalesef SPK yönetmelikleri gereği yatırım tavsiyesinde bulunamıyorum. Lakin şu kadarını söylemekte bir sakınca yoktur sanırım. Kendi çocuğum için atak fonları tercih ediyorum. Ama borsanın aşırı değerlendiğini düşündüğüm zamanlarda BES fon dağılımı da gözden geçiriyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published.