Bireysel Emeklilik Fonlarının 2014 Mart Ayı Getirileri

2014 yılının ilk çeyreğini geride bırakırken, Mart ayında hangi bireysel emeklilik fonunun yüksek getiri sağladığına, hangi bireysel emeklilik fonunun ise kötü performans gösterdiğine gelin hep beraber bakalım.

Yılın ilk iki ayında altın ve döviz bireysel emeklilik fonları yüksek getiri sağlarken, Mart ayında, özellikle seçim öncesi Borsa İstanbul’da görülen ve halen devam etmekte olan yükselişin katkısıyla, hisse senedi fonları yıl içerisindeki kayıplarını telafi ederek, Mart ayı getiri şampiyonu oldular.

Öte yandan, özellikle Kırım gerginliği ve iç piyasada dövizin yükselmesiyle tırmanan Altın fonları ise, Kırım gerginliğinin görece yatışması ve Fed’in tahvil alımlarını 10 milyar $ daha azaltmasının ardından, altın fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle, Mart ayında yatırımcılarını üzdü.

Bireysel emeklilik fon bazına getirilere bakarsa, 3 Mart – 31 Mart tarihleri arasında en yüksek getiriyi %10,70 ile AEU kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik BIST Temettü Endeksi Emeklilik Yatırım Fonu sağladı. Bu fonu sırasıyla HHB kodlu Halk Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, CHH kodlu Cigna Finans Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, MHH kodlu MetLife Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, IEH kodlu ING Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, AHB kodlu Anadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Beyaz EYF, AZH kodlu Allianz Emeklilik Büyüme Amaçı Hisse Senedi EYF, AG3 kodlu Anadolu Hayat Emeklilik Grup Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, VEH kodlu Vakıf Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF ve HES kodlu Axa Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu izledi.

2014 Yılı Mart Ayı BES En Yüksek 10Listeden de göreceğiniz üzere, hisse senedi fonları Mart ayında ortalama %10 getiri sağladılar. Kuşkusuz Borsa İstanbul 100 endeksinin %11 civarında yükselmesi, bu getirinin en önemli nedeni oldu. Peki, Borsa İstanbul neden yükseldi? Somut bir neden olarak, seçim öncesi anketlerde Ak Parti’nin oy oranının %40’ların üzerinde çıkmasıyla başlayan yükseliş, yerel seçimlerden iktidar partisinin başarı ile ayrılmasıyla devam etti. Seçim sonrası ilk haftayı da yükselişle tamamlayan Borsa’da bakalım önümüzdeki günler nasıl geçecek?

Kaybedenler cephesine baktığımızda ise, %5,17 kayıp ile Allianz Yaşam ve Emeklilik Uluslararası Teknoloji Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu, Mart ayında en çok kaybettiren BES fonu oldu. En çok kaybettirenler listesinde geriye kalan 9 fonun hepsi altın olmak üzere, sırasıyla, VGA kodlu Vakıf Emeklilik Altın EYF, BNA kodlu BNP Paribas Cardif Emeklilik Altın EYF, GRA kodlu Groupama Emeklilik Altın EYF, AEL kodlu Avivasa Emeklilik Altın EYF, GHA kodlu Garanti Emeklilik Altın EYF, ZHN kodlu Ziraat Emeklilik Altın EYF, AEA kodlu Anadolu Hayat Emeklilik Altın EYF, AZN kodlu Allianz Emeklilik Altın EYF, AMZ kodlu Allianz Yaşam ve Emeklilik Altın EYF en çok kaybettiren fonlar oldular.

2014 Yılı Mart Ayı BES En Kötü 10Altın bireysel emeklilik fonları yılın ilk iki ayında iç piyasada dövizin yükselmesi, uluslar arası piyasada ise altının ons fiyatının 1,400 $ seviyelerine yaklaşmasıyla, en çok kazandıran fonlar olmuştu. Mart ayında ise, Kırım gerginliğinin fiyatlanması ve Amerikan Merkez Bankası Fed’in tahvil alımlarını azaltma kararının etkisiyle, altın fiyatları tekrardan 1,300 $ seviyelerinin aşağısına sarktı. Bu durum neticesinde, altın bireysel emeklilik fonları Mart ayını ortalama %4 civarında kayıplarla tamamladılar.

2014 yılının ilk 3 ayı geride kaldı. Peki sizin bireysel emeklilik birikimleriniz nasıl değerlendi? Yılın ilk 3 ayında karda mısınız, yoksa zararda mı? Yılın geri kalanında fon tercihiniz nasıl olacak?

Leave a Reply

Your email address will not be published.