Bireysel Emeklilik Fonlarının 2014 Ekim Ayı Getirileri

Dalgalanmalarla geçen bir ayı daha geride bıraktık. Ekim ayı, 2014’ün en çalkantılı aylarından biri oldu. Hisse senedinden, tahvile, altından, dövize kadar bütün yatırım araçları oldukça volatil seyretti. Volatiliteyi ölçümleyen endeks VIX’in aşağıdaki grafiğinde de göreceğiniz üzere Ekim ayında bir sıçrama olmuş durumda.
volatilite endeksiAylık bazda baktığımızda, ortalama %9 değer kazanan BIST 30 endeksine paralel olarak, ayın kazananı hisse senedi emeklilik yatırım fonları olurken; 1,200 doların altına düşen altının ons fiyatıyla birlikte, ayın kaybedeni de altın emeklilik yatırım fonları oldu.

Ergo Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu, Ekim ayında %7,74 yükseliş kaydederek, en yüksek getiriyi sağlayan bireysel emeklilik yatırım fonu olurken; Anadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Yükselen Ülkeler Esnek Emeklilik Yatırım Fonu ise %5,86 değer kaybederek, en çok düşen emeklilik yatırım fonu oldu.

BES 2014 Ekim

2014 Ekim ayı içerisinde hisse senedi emeklilik yatırım fonları ortalama %7 değer kazanırken; altın emeklilik yatırım fonları ise ortalama %4 değer kaybetti.

BES 2014 Ekim en kotu

 

2 ay sonra, 2014 yılını tamamlamış olacağız. Volatilite halen devam ediyor. Bakalım, hangi bireysel emeklilik fonu, yatırımcılarını mutlu edecek?

Comments
 1. can

  Selamlar. önümüzdeki süreçte yabancı devlet tahvillerine dönük bes fonlarının tercihi ne derece mantıklı olabilir. 2015 yılında seçimlerin de olacağını düşünürsek dış piyasalara güvenmek daha mantıklı gibi. Diğer sorum da borsada ciddi düşüş olduğunda hisse senedi fonuna geçersek uzun vadede getiri ihtimali yüksek olur diyebilir miyiz? teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   2014 yılının başında 2,40 seviyelerine yaklaşan Dolar, yıl içerisinde 2,05 seviyelerine kadar düşmüş olsa da, Ağustos sonrası 2,30’lu seviyeleri tekrar zorladı. Son bir aydır da 2,18 – 2,26 bandında dalgalanıyor. 2015’te Fed’in faiz artırımı ile birlikte Dolar’ın daha da değerleneceği tahmin ediliyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş ile birlikte, Türkiye’de görünüm ılımana dönmüş olsa da, yapısal reformlara ihtiyaç duyulduğu bir gerçek. Yatırım bankaları, 2015 yılında, bölgesel risklerin artması, milletvekili seçimleri ve Fed’in hamleleri ile TL’de değer kaybı öngörüyorlar. (Yatırım tavsiyesi değildir.)

   Borsada ciddi düşüş sonrası hisse fona geçmek uzun vadede elbette yüksek getiri sağlayabilir. 2008 yılında 20 bin seviyelerine kadar gerileyen Ulusal 100 endeksinin, 5 yıl sonra 93 bin seviyelere gittiğini hatırlatmak isterim. (Yatırım tavsiyesi değildir.)

Leave a Reply

Your email address will not be published.