Katılım Emeklilik

Ülkemizde faiz hassasiyeti olan kesimler, genellikle klasik bankacılık yerine katılım bankacılığını tercih ediyor veya mümkünse bankacılık sisteminden tamamen uzak kalmaya çalışıyor. Bu kesimin tasarruflarını değerlendirebilmeleri ve bireysel emeklilik sisteminin gelişimine de katkı sağlaması amacıyla, ülkemizde yer alan katılım bankaları veya bazı bireysel emeklilik şirketleri, faizsiz emeklilik planları sunuyorlardı. Örneğin, Bank Asya’nın emeklilik şirketi olan Asya Emeklilik, Türkiye’nin ilk faizsiz bireysel emeklilik şirketi olarak kurulurken; Vakıf Emeklilik gibi şirketler de müşterilerine faizsiz emeklilik fonları sunuyorlardı. Artık, faizsiz bireysel emeklilik pazarında yeni bir oyuncu daha var: Katılım Emeklilik.

Katılım Emeklilik, Al Baraka Türk Katılım Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın ortaklığı ile faaliyete başladı. Bireysel emeklilik ürünlerinin yanı sıra faizsiz hayat sigortası lisansına da sahip olan Katılım Emeklilik, 5 yılda 500 bin bireysel emeklilik katılımcısına ve 1 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşarak, en büyük 10 bireysel emeklilik şirketinden biri olmayı hedefliyor.

Albaraka Türk ve Kuveyt Türk ortaklığı ile kurulan Katılım Emeklilik, iki bankanın 500’e yakın şubesi aracılığıyla ürünlerini pazarlamayı planlıyor. Şu aşamada 5 ayrı katılım emeklilik fonu sunan şirketin fonları şu şekilde;

  • Katılım Emeklilik Alternatif Standart Emeklilik Yatırım Fonu
  • Katılım Emeklilik Alternatif Esnek Emeklilik Yatırım Fonu
  • Katılım Emeklilik Alternatif Altın Emeklilik Yatırım Fonu
  • Katılım Emeklilik Alternatif Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu
  • Katılım Emeklilik Alternatif Katkı Emeklilik Yatırım Fonu

Standart, Esnek, Altın ve Hisse Senedi emeklilik yatırım fonlarının yanı sıra, devlet tarafından verilen %25 devlet katkısı için de Katkı emeklilik yatırım fonu kurulmuş durumda.

Faizsiz emeklilik yatırım fonlarının içeriğinde bulunan finansal araçlar şunlardır:

•          Katılım bankalarında açılacak katılma hesapları
•          Katılım endeksine uygun hisse senetleri:
•          Altın ve kıymetli madenlere
•          Faizsiz menkul kıymet yatırım fonları
•          Türkiye’de veya yurtdışında ihraç edilen sukuk, kira sertifikası vb. faizsiz borçlanma araçları

Katılım Emeklilik şirketinin, normal emeklilik şirketlerinden farklı olarak, bir de İcazet belgesi var. Aşağıda görebileceğiniz belgede, Katılım Emeklilik tarafından sunulan ürünlerin, İslami finans prensipleriyle çelişmediği belirtilmektedir.

katılım emeklilik icazet belgesiFaizsiz emeklilik ya da normal emeklilik; inançlarınız gereği hangisini tercih ettiğiniz çok önemli değil, tamamen kişisel seçiminiz. Lakin, geleceğiniz için bireysel emeklilik yaptırmanız çok önemli. Bireysel emekliliğin faydalarını daha önce burada anlaşmıştım. Damlaya damlaya göl olur prensibinden hareketle, bugünkü damlaların yarın bir göle dönüşmesi amacıyla, hemen bugün bireysel emekliliğe başvurun ve fonlarınızı düzenli bir şekilde takip ederek, geleceğinize yatırım yapın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.