Bireysel Emeklilik Fonlarının 2015 Ağustos Ayı Getirileri

Temmuz ayına ilişkin değerlendirmelerimizi yaparken üç önemli noktayı vurgulamıştık: 1) Siyasi belirsizlik ve artan terör olayları 2) Çin yavaşlaması 3) Fed’in faiz artırım kararı. Belirttiğimiz bu üç nokta, Ağustos ayında yaşananların da bir özetini oluşturdu.

7 Haziran seçimlerinden sonra hükümet kurulamamasının ardından erken seçim kararı alındı. Bununla beraber Suruç’ta patlayan bomba sonrası terör eylemleri artarak devam etti. Özellikle son 2 gündür çok acı haberler alıyoruz. Yakın zamanda olayların yatışacağı yönünde bir beklenti de maalesef yok.

22 Ağustos Pazartesi sabahı dünyadaki bütün piyasalar Asya’dan başlayan depremle uyandi. Çin’in yavaşlamasının yarattığı tedirginlikle global piyasalarda büyük çöküşler meydana geldi. Kayıplarin 8 trilyon dolara yaklaştığı kaydedildi. Şok etkisi geçtikten sonra, bu çalkantıların ardından Fed’in Eylül ayında gerçekleştireceği toplantıda faiz artırmayabileceği görüşü ortaya atıldı. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek toplantıda Fed’in alacağı karar hala muamma olsa da, olası bir faiz artırımının gelişmekte olan piyasalar üzerinde hasar bırakması bekleniyor. Artırımın piyasaları rahatlatacağını düşünenler de yok değil.

Türkiye’de ve Dünya’da yaşanan tüm bu gelismeler sonucunda Türk Lirası, Dolar ve Euro karşısında zayıflamaya devam ederken Borsa’da da kayıplar devam ediyor.

2015 yılı Ağustos ayı bireysel emeklilik yatırım fonlarının performanslarına baktığımızda Altın fonları için adeta bayram havasinda geçen bir ay görürken, hisse senedi endekslerinin ise Mayıs’tan bu yana devam eden düşüşü sürdürdüklerini görüyoruz.

Ağustos ayında küresel boyutta endişelerin artmasıyla yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri Altın’a ilgi arttı. Ons fiyatındaki artışa ek olarak yurtiçinde Türk Lirası’nın da değer kaybetmesiyle altının grami 110 lira seviyelerine kadar yükseldi. Aylık bazda baktığımızda ise Altın Emeklilik Fonlari %9’a varan getiri sağladılar. Ağustos ayında en çok kazandıran bireysel emeklilik yatırım fonu Garanti Emeklilik Altın EYF oldu.

Agustos 2015 En Iyi 10 Bireysel Emeklilik

Mayıs ayından bu yana aşaği yönlü dalgali bir seyir izleyen Borsa Istanbul, yurtiçindeki siyasi belirsizliğe global çalkantıların da eklenmesiyle, Ağustos ayında da yatırımcılarını üzmeye devam etti. Hisse senedi emeklilik fonları aylık bazda %7’ye varan kayıplar yaşarken, en kötü performansı gösteren fon, Ergo Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF oldu.

Agustos 2015 En Kotu Bireysel Emeklilik

Eylül ayında bireysel emeklilik fonlarınızın geleceğine etki edecek siyasi ve ekonomik gelismelerde bir değişiklik şu an için yok. 1 Kasım seçimleri, terör, Fed, Çin… Bunları konuşmaya devam edeceğiz. Bakalım nasıl bir gelecek bekliyor bizleri?

Leave a Reply

Your email address will not be published.