Bireysel Emeklilik Fonlarının 2015 Haziran Ayı Getirileri

Haziran ayı ülkemizde seçimler ve seçim sonucu sandıktan çıkan koalisyon tartışmaları ile geçti. Dünya gündemi ise Çin‘den gelen zayıf göstergelerin etkisi altındaydı.

7 Haziran seçim sonuçları ile AKP’nin tek parti iktidarının devam etmeyeceğinin kesinleşmesi ile piyasalar 8 Hazirana büyük bir karamsarlıkla başladılar. Türk Lirası, yabancı para birimleri karşısında değer kaybederken, Borsa ise satıcılı bir seyir izledi. Seçimin üzerinden 2 aydan daha fazla bir süre geçmesine rağmen henüz bir koalisyon kurulabilmiş değil. Piyasalardaki dalgalanmalar da devam ediyor.

Seçimlerin damgasını vurduğu Haziran ayında bireysel emeklilik fonlarının getirilerine bakarsak, yabancı paraya dayalı kamu dış borçlanma araçları gibi emeklilik yatırım fonlarının %2 civarında getiri sağladığını görüyoruz. Kaybedenler cephesinde ise Şubat, Mart ve Mayıs aylarında olduğu gibi hisse senedi emeklilik yatırım fonlarını görüyoruz.

Haziran ayında %2.06 ile en yüksek getiriyi sağlayan bireysel emeklilik yatırım fonu Ergo Emeklilik Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları EYF olurken, en çok kazandıran ilk 10 emeklilik yatırım fonundan 6’sı kamu dış borçlanma araçları, 4’ü ise esnek fonlar oldu.

Haziran'15 En Iyi Bireysel Emeklik Fonlari

Katılım Emeklilik Büyüme Amaçlı Alternatif Hisse Senedi EYF %2.72 kayıp ile Mayıs ayında olduğu gibi Haziran ayında da bireysel emeklilik yatırım fonları arasında en çok kaybettiren fon oldu. Haziran ayında en çok kaybettiren 10 fonun tamamı hisse senedi fonları oldular.

Haziran'15 En Kotu Bireysel Emeklik Fonlari

2015 yılının ilk yarısında emeklilik yatırım fonlarının performansına baktığımızda ise yabancı paraya endeksli “yükselen ülkeler”, “uluslararası teknoloji” ve “altın” gibi bireysel emeklilik yatırım fonlarının en yüksek getiriyi sağlayan fonlar olduğunu görüyoruz. Kaybedenler cephesi ise hisse senedi emeklilik yatırım fonlarından oluşuyor.

2015 yılının ilk 6 ayında en yüksek getiriyi sağlayan fon %19.91 ile Anadolu Hayat Emeklilik Büyüme Amaçlı Yükselen Ülkeler Esnek EYF olurken, en kötü performansı ise %5.69 düşüşle Ziraat Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF gösterdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.