BSMV Nedir? BSMV Oranı Kaçtır?

Yolu bankaya düşmüş herkesin duyduğu terimlerden biri de BSMV’dir. Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nin kısaltması olarak kullanılan BSMV, bankalarda yapılan neredeyse bütün işlemlerde karşımıza çıkan bir kavram. Peki bu BSMV nedir?

BSMV yani Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, banka aracılığıyla yaptığınız işlemler neticesinde alınan bir vergi türüdür. BSMV, bankanın müşterilere yansıttığı ücretler veya bankanın diğer bankalarla ya da şirketlerle yapmış olduğu işlemler neticesinde lehe elde etmiş olduğu tutarlar üzerinden hesaplanarak, tahsil edilir. Banka, sizden devlet adına aldığı vergiyi, devlete öder. Yani her ne kadar tahsilatı banka yapsa da, faydalanıcısı devlettir.

BSMV Oranı Nedir?

Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen BSMV oranı, şu an için %5 olarak uygulanmaktadır. Yani diyelim ki, bir EFT işlemi yapacaksınız ve işlem neticesinde banka sizden 50 lira EFT ücreti ve BSMV alacak. Bu durumda BSMV 2.5 lira olacak. Yani siz bankaya 52.5 lira ödeyeceksiniz. Banka sizden tahsil ettiği tutarın 2.5 lirasını BSMV olarak devlete ödeyecek. Bazı bankalar, ücret ve komisyonları tüketiciye BSMV dahil olarak sunar. Bu yüzden bir çok tüketici ne kadar vergi ödediğini bilmez bile. Ama BSMV, devletin toplam vergi gelirleri içerisinde her yıl giderek artan bir paya sahip olmaktadır.

BSMV Hangi İşlemlerden Alınır?

BSMV, bankanın sunduğu bütün ürün ve hizmetler neticesinde aldığı ücretlerden tahsil edilir. Konut kredisine ilişkin faiz ve ücretlerde BSMV muafiyeti vardır. BSMV’nin alındığı belli başlı işlemler şunlardır:

 • EFT ve Havale ücretleri

 • Kredilere ödenen faiz ve ücretler

 • Kredi kartı yıllık aidatı

 • Kredi kartı faizleri

 • Hesap işletim ücretleri

 • Kiralık kasa ücretleri

 • Hisse senedi işlem komisyonları

 • Çek ve senet ücretleri

 • Döviz alım & satım işlemleri

 • Findeks kredi notu raporları

BSMV alınan işlemler listesinde gördüğünüz üzere, bankanın sizden tahsil ettiği neredeyse bütün işlemlerde BSMV alınmaktadır.

”BSMV nedir?”, ”BSMV oranları nedir?” ve ”BSMV hangi işlemlerden alınır?” sorularına cevap vermeye çalıştık. Sizlerin de BSMV ile ilgili soru ve görüşleri varsa, aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Züleyha

  Ziraat bant IBAN nolu hesabımda EFT Ve BSMV aktarılmış işlem yapılmış bu işlemi ben yapmadım BSMV işlemi yapılan aktarma para niçin ve nasıl yapılmıştır EFT BSMV olarak aktarma işlemi görünüyor bana yardımcı ve bilgi verirseniz yapılan işlemin çözümlerine ulaşmak için iyi çalışmalar dilerim

  • Can Balkan

   Anladığım kadarıyla hesabınızdan bir EFT işlemi yapılmış. Bu EFT işlemi için Ziraat Bankası sizden komisyon almış. Komisyon alınca da BSMV yansıtmış. Bir tuhaflık yok. BSMV zorunlu. Bankaların bir çoğu EFT için komisyon alır. Siz EFT yapmışsanız sorun yok demektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.