Burgan Bank kimin?

Bankaların sahipleri yazı dizimizde, sırada Burgan Bank var. ”Burhan Bank”, ”Burger Bank” gibi çeşitli esprilere de konu olan Burgan Bank’ın sahibi kim? Bugünkü yazımızda ”Burgan Bank kime ait?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Türkiye’deki son 15 yıl içerisinde gerçekleşen banka ortaklık yapısı değişikliklerinden biri neticesinde tüketiciler Burgan Bank ile tanıştılar. 1989 yılında kurulan ve Tekfen Grubu’na ait olan Tekfen Yatırım Finansman Bankası, 2001 krizinden sonra Bank Ekspresi satın almış, 2006 yılında da Yunanistan merkezli Eurobank grubu ile stratejik ortaklığa gider Eurobank Tekfen markası ile yoluna devam etmiştir.

2008 yılında başlayan global krizin en çok etkilediği ülkelerden biri olan Yunanistan’da bankaların sermaye ihtiyaçlarının doğmasıyla, Eurobank grubu Türkiye’deki iştirakini satmaya karar vermiş ve neticede 2012 yılında, Eurobank Tekfen hisseleri Burgan Bank’a satılmıştır.

Peki Burgan Bank kimin?

Düzenleyici ve denetleyici kurumlardan alınan izinlerin tamamlanmasını müteakip, 2013 Ocak ayı itibarıyla Eurobank Tekfen Türkiye’deki faaliyetlerine Burgan Bank olarak devam etmeye başlamıştır. Bugün 50’nin üzerinde şubesiyle Burgan Bank, bireysel, ticari ve kurumsal müşterilere hizmet sunmaktadır.

burgan bank sahibi kim

Burgan Bank’ın sahibi, Kuveyt merkezli Burgan Bank’tır. Kuveyt’in en büyük 3. bankası olan Burgan Bank, 1977 yılında kurulmuş olup, bugün Cezayir, Irak, Lübnan, Tunus, Malta ve Türkiye’de bankacılık faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Burgan Bank’ın sahibi ise KIPCO yani Kuwait Projects Company’dir. Finans, medya ve eğitim gibi çeşitli alanlara yatırım yapan KIPCO’nun hakim ortağı ise Al Futtooh Holding Company’dir. Bu şirket de Kuveyt Emiri ve ailesine aittir.

kipco shareholder structure

Şimdi, ”Burgan Bank’ın sahibi kim?” sorusunu yanıtlamak için sondan başa doğru gidersek: Kuveyt’in yönetimini elinde bulunduran ailenin şirketi Al Futtooh, KIPCO’nun sahibi. KIPCO ise Kuveyt merkezli Burgan Bank’ın sahibi. Kuveyt merkezli Burgan Bank ise Türkiye’de faaliyet göstermekte olan Burgan Bank’ın sahibi. Kısaca ”Burgan Bank kime ait?” derseniz, ”Kuveytlilerindir.” diyebiliriz.

Türkiye’deki diğer bankaların sahiplerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.