T-Bank kimin?

”Bankalar kime ait?” yazı dizimizde bugün T-Bank olarak tanıdığımız ya da çoğumuzun pek de bilmediği Turkland Bank var. 14 şehirdeki şubeleri ile faaliyetlerini sürdüren T-Bank’ın tarihi ve ortaklık yapısına ilişkin bilgiler vermeye çalışacağız. Yazımızda ”T-Bank sahibi kim?” veya ”Turkland Bank kime ait?” benzeri soruların da cevabını vermeye çalışacağız.

Bugün T-Bank adıyla hizmet vermekte olan Turkland Bank A.Ş., 1985 yılında Bank of Bahrain and Kuwait isimli bankanın İstanbul şubesi olarak kurulmuş, 1992 yılında ismi Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası olarak değişmiş, bu isimle 5 yıl kadar faaliyet gösterdikten sonra ise bir çoğumuzun kargo markası olarak bildiğimiz MNG Bank ismini almıştır.

2000li yılların ilk 10 yılında yabancıların Türk bankacılık sektörüne artan ilgileri neticesinde, 2006 yılında Mehmet Nazif Günel kontrolünde olan MNG Bank da Körfez ülkelerinden alıcısını bulmuştur.

2007 yılının ilk yarısında gerçekleşen hisse devri ile MNG Bank’ın Mehmet Nazif Günal kontrolündeki hisselerin Arab Bank ve Bankmed’e devri gerçekleşmiştir.

t bank sahibi kim

Arab Bank, 1930 yılında Ürdün’de kurulmuş, Amman merkezli bir banka olup, en büyük hissedarı Hariri ailesidir. Hariri ailesine ilaveten Arab Bank’ın ortakları arasında Ürdün Sosyal Güvenlik Kurumu ve Suudi Arabistan Maliye ve Ekonomi Bakanlığı da bulunmaktadır.

Bankmed, Beyrut merkezli Lübnan bankası olup, kontrolü tamamen Hariri ailesindedir. Hariri ailesi ülkemizde Türk Telekom sahipliği ile tanınmaktadır. 2005 yılında gerçekleşen ihale ile Türk Telekom’un %55 hissesine sahip olan Oger Telecom, basına yansıyan haberlere göre 2013 yılında Türk bankalarından çekmiş olduğu kredinin eylül ayı taksiti olan 290 milyon dolar tutarındaki ödemeyi gerçekleştiremedi. Oger Grubu’nun borçlarını ödeyebilmek için, Arab Bank’taki hisselerini satışa çıkardığı da basına yansıyan haberler arasında yer alıyor. Eğer bu satış işlemi gerçekleşirse, T-Bank’ın sahipleri de değişebilir.

Bugünkü duruma baktığımızda, T-Bank’ın %50 hissesi Bankmed’e, diğer %50’si ise Arab Bank’a aittir. Yani, ”T-Bank’ın kime ait?” diye sorarsanız, yarısı Bankmed’in yarısı da Arab Bank’ın diyebiliriz. Bankmed ve Arab Bank’ın -şimdilik- Hariri ailesine ait olduğunu düşünürsek, T-Bank’ın sahibi de Hariri ailesidir diyebiliriz.

Türkiye’deki diğer bankaların sahiplerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.