Diğer Ülkelerde Patates Fiyatları

Ülkemizde patates fiyatlarındaki artış yine gündemde. 4 yıl önce yine bir Haziran ayında patates fiyatları uçmuş ve yetkililer stokçuları suçlamıştı. Aradan geçen bunca zamanda maalesef bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Vatandaş yine cep yakan gıda fiyatları ile karşı karşıya. Tarım ve hayvancılık politikaları değişmediği sürece kimi zaman sebze fiyatları, kimi zaman et fiyatları ve bazen de yumurta fiyatındaki artışı konuşmaya devam edeceğiz. Sorun yapısal, konunun uzmanı değiliz, lakin bugün Bloomberg’te yayınlanan ve patates ekicilerinin görüşlerine verilen yazıdan okuduğumuz kadarıyla, patates fiyatlarının artışının temel nedeni ekili alanların azalması ve yüksek girdi maliyetleri.

Son iki gündür, patates fiyatının 5 lirayı geçip, 7 liraya yaklaştığı yönünde çıkan haberlerden sonra, sosyal medyada Litvanya’ya uçak ile gidip 100 kilogram patates alındığında, maliyetin daha ucuza geleceği yönünde çeşitli paylaşımlar yapılmasının ardından  bu yazıyı yazmaya karar verdik.

sebze fiyatlarındaki artış

Diğer ülkelerdeki patates fiyatlarına bakmadan önce, ülkemizdeki gıda fiyatlarının artışına bir göz atmakta fayda var. Bugün Bloomberg HT tarafından yayımlanan ve yukarda bir örneği sunulan görselde de görüldüğü üzere, patates fiyatı geçen yıl Haziran ayına göre %300 artmış. Soğanda ise artış %200. Yani soğanın fiyatı 3 katına çıkmış. En temel besin maddelerinin fiyatları ikiye üçe çıkarken, açıklanan enflasyon rakamı ise %11. Yani, işçi, memur maaş artışları ya da enflasyon zamları %11’e göre yapılıyor ama gerçekte ise fiyatlar iki üç katına çıkıyor. Yani işçinin alım gücü azalıyor.

Şimdi gelelim diğer ülkelerdeki patates fiyatlarına. Bu yazımızda karşılaştırma yapacağımız 10 ülkeyi aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurarak seçtik.

1- Coğrafi yakınlık: Fiyat karşılaştırması yapacağımız ürün bir besin maddesi olduğu için coğrafi koşullardan ve hava durumundan fiyatları etkilenebilir diye düşünerek, komşumuz Yunanistan ve Bulgaristan’daki fiyatlara baktık.

2- Ekonomik yakınlık: Fiyat seviyelerinin üzerinde etkili olan bir diğer husus ise ülkelerin ekonomik büyüklükleri. Kişi başına düşen gelir ve alım gücü de etkili olan hususlar. Bu özellikler açısından Polonya ile oldukça benzeşeceğimizi düşündük.

3- Dış güçler: Ülkemiz üzerinde sürekli planlar yapan Almanya, İngiltere, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki patates fiyatlarına bakmamak olmazdı.

4- Zenginlik: Örneklemimize İsveç’i dahil etmemizin tek nedeni, belki bizden fersah fersah zengin olan bir ülkede patates fiyatının bizden yüksek olabileceğini düşünmemizdi. Yanıldık.

5- Sosyal Medya: İnternette çeşitli mecralarda dönen Litvanya’da patatesin ne kadar ucuz olduğunu gösteren görseller sonrası Litvanya’yı da çalışmamıza eklemiş bulunduk.

Bu beş etkeni göz önünde bulundurarak, 10 ülkeyi dahil ederek yaptığımız çalışmadan ülkemiz anlının akıyla çıkmayı başararak, en yüksek patates fiyatına ulaşmış oldu. Listemiz ve ülke bazlı diğer detaylar aşağıda.

 paranya.com Patates Fiyatları
Ülke TL Yerel Para
Litvanya 1.26 TL 0.23 Euro
Polonya 1.59 TL 1.25 Ziloti
Bulgaristan 2.49 TL 0.89 Leva
Fransa 2.58 TL 0.47 Euro
Yunanistan 2.75 TL 0.50 Euro
İsveç 5.29 TL 9.90 Kron
Almanya 5.49 TL 1 Euro
A.B.D. 6.25 TL 1.32 Dolar
Ingiltere 6.26 TL 1 Pound
Türkiye 6.95 TL 6.95 TL

Önce ülkemizdeki patates fiyatı ile başlayalım. Çarşıda pazarda elbette daha ucuzunu bulmak mümkün olabilir, lakin biz bütün ülke pazarlarını tek tek dolaşamayaağımız için internetin nimetlerinden faydalanmaya karar verdik ve sanal marketlerden fiyat topladık. Ülkemizde Migros’un sanal marketinden baktığımız taze patates fiyatı 6.95 liraydı. Asgari ücretin 1603 lira olduğunu göz önünde bulundurursak, asgari ücretle çalışan bir Türk işçisi aylık kazancı ile 231 kilogram patates alabiliyor.

patates fiyati turkiye

Patatesin en ucuz olduğu ülke Litvanya’da ise bugün itibarıyla patates 0.23 Euro, yani 1.26 lira. Litvanya’daki patates fiyatını Barbora isimli bir online marketten aldık.  Ekran görüntüsü de aşağıda mevcut. Litvanya’da asgari ücret 400 Euro. Asgari ücret ile çalışan bir Litvan işçi, aylık kazancı ile evine 1739 kilogram yani neredeyse 2 ton patates alabiliyor. Türk işçisinden 7.5 kat daha fazla.

patates fiyati litvanya

Patatesin ucuz olduğu bir diğer ülke ise Polonya. Litvanya ile sınır komşusu olan Polonya, gelişmişlik bakımından ülkemiz ile oldukça benzemekte. Hem kişi başına düşen milli gelir hem de alım gücü açısından gelişmekte olan ülkeler kategorisinde değerlendirebileceğimiz Polonya’da patatesin kilosu 1.25 Ziloti, yani 1.59 Lira. Polonya’da asgari ücret 2,100 Ziloti. Yani Polonyalı bir işçi, asgari ücret kazancı ile 1.680 kilogram patates alabiliyor.

patates fiyati polonya

Bizde patates fiyatı uçmuşken komşumuz Bulgaristan’da durum ne diye baktık. Bulgar vatandaşlar 0.89 Leva ödeyerek 1 kilogram patates alabiliyorlar. Yani TL olarak söylersek, Bulgaristan’da patatesin kilogramı 2.49 lira. 510 levaya çalışan Bulgar asgari ücretli işçi, evine 573 kilo patates götürebiiyor.

patates fiyati bulgaristan

Aşıklar şehri Paris’e yolunuz düşerse muhakkak patates alın. Fransa 0.47 Euro yani 2.58 lira fiyat ile patatesin en ucuz olduğu ülkelerden birisi durumunda. Dolayısıyla Fransa’ya gitmişken, patates almadan dönmeyin.

patates fiyati fransa

 

Ekonomik krizin etkilerinin hala sürdüğü komşumuz Yunanistan ise Kıbrıs’ta ithal ettiği patatesleri 0.50 Euroya yani 2.75 liraya satıyor.

patates fiyati yunanistan

Hayat pahalılığının yüksek olduğu ülkelerden biri olan İsveç’te ise patatesin bir kilogramı yaklaşık 10 İsveç Kronu. Yani 5.29 lira.

patates fiyati ISVEC

Havalimanlarımızı, otoyollarımızı ve köprülerimizi kıskanan Almanya’da patatesin kilosu 1 Euro. Yani 5.49 lira. Almanya’da asgari ücretin 1500 Euro olduğunu düşünürsek,  asgari ücret ile çalışan bir Alman, aylık kazancı ile evine 1.5 ton patates alabilir. Yani, bizim 6.5 katımız.

patates fiyati almanya

Amerika Birleşik Devletleri’nde patatesin fiyatını Amazon Fresh’te bulabildik. Kilo fiyatının yaklaşık 1.32 Dolar olduğunu görüyoruz. Eyaletlere ve vergilere göre fiyat değişiklik gösterebilir, ancak bu haliyle kilo fiyatının TL olarak 6.25 lira olduğunu söyleyebiliriz.

patates fiyati amerika

Okyanusun bu yakasında İngiltere’de ise patates 1 sterlinden, yani 6.26 liradan satılıyor. Hemen hemen bizdeki kadar pahalı  İngiliz bir vatandaş saatlik asgari ücret kazancıyla 8 kilogram patates alabilir. Ayda 160 saat çalıştığını kabul edersek, yine 1 tondan fazla patates alabiliyor İngiliz işçisi.

patates fiyati ingiltere

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere biz fiyatları bulabildiğimiz online marketlerden derledik. Eğer siz değerli okuyucularımız bu karşılaştırmayı yapabileceğimiz daha güvenilir bir kaynak bulabilirlerse bizimle paylaşmalarını rica ederiz. Ayrıca, eğer yurtdışından yaşıyor ve bulunduğunuz ülkedeki patates fiyatını biliyorsanız aşağıda yorum bölümünden bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.

Evet değerli okuyucularımız, diğer ülkelerdeki patates fiyatlarını karşılaştırdığımız ve hayatınızdan 4 dakikanızı alan bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Siz de bize teşekkür etmek isterseniz, aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Comments
  1. Ergin

    Güzel bir karşılaştırma olmuş, teşekkürler. Alım gücümüz ne yazık ki çok düşük.

Leave a Reply

Your email address will not be published.