Türkiye’den Yurtdışına Para Gönderme

Yurtdışından Türkiye’ye para nasıl gönderilir?” konusunu daha önce anlatmıştık. Bu yazımızda da ”Türkiye’den yurtdışına para nasıl gönderilir?” ve ”Türkiye’den yurtdışına en ucuz para gönderme” konularını anlatacağız.

Türkiye’den yurtdışına para göndermenin en ucuz ve kolay yolu Transferwise‘dır. Türkiye’de bir banka hesabınız varsa, para göndereceğiniz kişinin de yurtdışında bir banka hesabı varsa, herhangi bir banka şubesine veya Western Union acentesine gitmeden kolaylıkla ve en düşük komisyon ile Türkiye’den yurtdışına para göndermeniz mümkün.

Transferwise ile nasıl para gönderebileceğinizi resimli olarak anlattığımız rehbere ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Örneğin bugün Türkiye’den yurtdışına 200 Euro yani 1074 lira göndermek istediğinizde, ödeyeceğiniz komisyon yalnızca 11,78 lira olacak. Yani 200 Euro’yu Transferwise ile yalnızca 2 Euro gibi bir komisyon ücreti ile yurtdışına gönderebileceksiniz. Aynı tutarda bir parayı banka aracılığıyla veya diğer para trasnfer şirketleri aracılığıyla göndermeye çalıştığınızda ise 20 Euro’lara varan komisyon ödemeniz gerekebilir. Transferwise ile nasıl para gönderileceğini öğrenmek için buradaki detaylı açıklamalarımızı okuyabilirsiniz.

Türkiye’den yurtdışına para gönderirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus parayı hangi şirket ile gönderirseniz gönderin, acenteye gittiğinizde elinizdeki para göndereceğiniz para birimi ile aynı olsun. Örnek vermek gerekirse, Almanya’ya para göndermek istediğinizde elinizdeki tutar Euro olsun veya Çin’e göndermek istediğiniz Dolar olsun. Böylelikle acentenin kur çevrim farklarından kendinizi korumuş olursunuz.

TÜRKİYE’DEN YURTDIŞINA EN UCUZ PARA GÖNDERME YOLUNU ÖĞRENMEK İÇİN BURAYI TIKLAYIN!

Türkiye’den yurtdışına para gödnerirken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da dolandırıcılık kurbanı olmamanızdır. Eğer, Bulgaristan’dan veya Romanya’dan bir genç kız veya kadın ile uzun zamandır telefonla konuşuyor ve evlilik planları yapıyorsanız, bu kişi sizden Türkiye’ye gelebilmek için para istiyorsa, hemen iletişiminizi kesmenizi öneririm. Çünkü parayı gönderdiğiniz anda, ya sizden daha büyük miktarda bir para gödnermenizi isteyecektir ya da bir daha kendisinden haber alamayacaksınızdır. Yurtdışına para gönderirken bu hususları göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Sektörün içerisinden biri olarak, bu yazdıklarım tamamen tecrübelere dayanmaktadır.

Türkiye’den yurtdışına para gönderirken ödeyeceğiniz masraf tutarı parayı nereye, hangi şirketle ve ne kadar para gönderdiğinize bağlı olarak değişmektedir.

Bu noktaları belirttikten sonra, yurtdışına para gönderme yollarını anlatmaya başlayalım.

Bankalar (SWIFT)

Türkiye’de faaliyet gönderen bankaların hemen hemen hepsinden internet bankacılığınız veya şubeye bizzat başvurarak yurtdışına para gönderebilirsiniz. Lakin, banka ile yurtdışına para göndermek en masraflı yöntemdir. Bu yöntem genellikle ticari işlemler için kullanılır. Bankalar, SWIFT mesajları ile yurtdışına para gönderme işlemini yaparlar. Siz Türkiye’deki bankanızdan para transfer emrini verdikten sonra, emir önce Türkiye’deki bankanın yurtdışındaki muhabir bankasına iletilir, daha sonra da muhabir banka aracılığı ile gideceği ülkedeki bankaya. Siz de bu sırada Türkiye’deki bankanıza diğer bankaların muhabir banka masraflarını da ödersiniz. O yüzden 100 Euro para göndermek istediğinizde sizden 50 Euro masraf alırlar. Eğer göndereceğiniz tutar yüksekse, yine de bankaları kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü tutar yükseldikçe ödeyeceğiniz komisyon tutarı oransal olarak azalır. Bir de yurtdışına para gönderirken banka hesabınızdan yollarsanız, genellikle sizden karşı tarafın da banka hesap numarasını isterler. Yani yurtdışına para göndereceğiniz kişinin de bir banka hesabı olması gerekir. Her ne kadar bu işlemi daha güvenli yapsa da, her zaman para göndereceğimiz kişinin bir banka hesabı olmayabilir. Son olarak, banka ile para gönderirken işlme süresi de daha uzun olmaktadır. Para genellikle karşı tarafın hesabına 2 iş günü sonrası düşer. Yani Perşembe günü yurtdışına gönderdiğiniz parayı karşı taraf salı günü alabilir.

Kısa süreli yurtdışı ziyaretlerinizde yurtdışı ATM kullanımına ilişkin detayları da ayrıca bir yazıda belirttik. Burayı tıklayarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Western Union

Western Union ile para gönderme işlemini daha önce detaylı şekilde anlatmıştık. Burayı tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diğer şirketler de olduğu gibi Western Union ile yurtdışına para gönderirken ödeyeceğiniz komisyon tutarı parayı hangi ülkeye gödnerdiğinize, ne kadar para gönderdiğinize ve paranın karşı tarafa ne zaman ulaşmasını istediğinize göre değişmektedir.

Örneklendirerek anlatmak gerekirse, Western Union ile Türkiye’den Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Turkmenistan ve Ukrayna gibi ülkelere para gönderdiğinizde, 100 dolara kadar olan işlemlerde 6$ yani 17 lira ücret ödersiniz. 1000 dolar göndermek isterseniz ödeyeceğiniz komisyon 40$ olur. Öte yandan bu ülkeler dışında kalan ülkelere 1000 dolar göndermek isterseniz 53$ komisyon ödersiniz. Bu hizmet ile para dakikalar içerisinde karşı tarafın hesabına geçer.

Western Union ile para gönderme işlemine ilişkin detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

UPT

Son zamanlarda özellikle PTT ile yapılan anlaşmalar neticesinde yaygınlık kazanan bir diğer para transfer şirketi ise UPT’dir. Aktif Bank’ın PTT acentelikleri aracılığıyla sunduğu bu hizmet ile de yurtdışına para göndermek mümkün. UPT yani Ucuz Para Transferi veya Universal Payment Transfer olarak bilinen sistem ile yurtdışına para göndermek için PTT şubelerine gitmeniz yeterlidir.

UPT ile yurtdışına para gönderirken ödenen komisyon tutarı genellikle Western Union’dan daha fazladır. Örnek vermek gerekirse UPT ile Almanya’ya 1000 Euro göndermek isterseniz, 56 Euro komisyon ödemeniz gerekmektedir.

UPT ile yurtdisina para gonderme

MoneyGram

Türkiye’den yurtdışına para gönderme hizmeti veren bir diğer şirket ise MoneyGram’dır. Türkiye’de Denizbank ve Kuveyt Türk şubelerinde mevcut olan MoneyGram hizmeti ile dünyanın her yerine para göndermeniz mümkün. Western Union’ın en büyük rakibi olan MoneyGram’ın para gönderme ücretleri ise Western Union’a oranla daha fazla. Diğer şirketlerin para gönderme ücretlerini karşılaştırırken verdiğimiz örneği MoneyGram için de uygulayalım. Türkiye’den Almanya’ya 1000 Euro göndermek istediğinizde, MoneyGram ‘ın sizden alacağı tahmini komisyon tutarı 69 Euro olacatır.

Türkiye’den yurtdışına para gönderirken kullanılan en yaygın 4 yöntemi inceledik. Banka, Western Union, UPT ve MoneyGram. Eğer ticari amaçlı yu10 bin dolar gibi tutarları yurtdışına gönderiyorsanız, kesinlikle bankayı kullanmanızı tavsiye ederim. Ama eşinize dostunuza tanıdığınza sıkışık bir anında para gödnermek istiyorsanız da Western Union en uygun seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Yine de para gönderme işlemini gerçekleştirmeden önce, acentelere sorup bilgi almanızda fayda var.

Türkiye’den yurtdışına para göndermek için en uygun seçeneklerden biri de payPal‘dı. Lakin, BDDK nezdinde yaşadıkları lisans probleminden ötürü bir süre önce payPal Türkiye’ye hizmet vermeyi bıraktı. Umarım geri döneceklerdir. PayPal dışında Türkiye’den yurtdışına para gönderiminde kullanılan bir diğer şirket ise Transferwise‘dı. Şimdilik Transferwise ile yurtdışından Türkiye’ye para transferleri devam ederken, Türkiye’den yurtdışına para göndermek mümkün değil. Umarım ilerleyen zamanlarda Türkiye pazarında faaliyet gösteren para transfer şirketlerinin sayısı artar ve böylelikle yurtdışına para göndermek isteyenler için daha ucuz yöntemler bulunabilir. Yazımızın giriş kısmında okuduğunuz üzere, Mayıs 2018 itibarı ile Türkiye’den yurtdışına Transferwise ile para gönderme tekrar aktif hale gelmiştir. Transferwise ile nasıl para gönderebileceğinizi resimli olarak anlattığımız rehbere ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Türkiye’den yurtdışına para gödnermek ile ilgili sorularınızı aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. En kısa zamanda sorunuza cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca varsa bu şirketler ile ilgili deneyimleriniz, onları da bizlerle ve tüm okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Ersin

  Merhaba. Portekizde okuyan arkadaşıma para göndermek istiyorum. Yaklaşık olarak 300 tl. yani 70 eoro civarı. Birisine hediye almasını istiyorum çünkü. Şunu merak ediyorum onun ziraat hesabı var. Bende burdan kendi ziraat hesabımdan veya denizbank garanti farketmez onun hesabına para göndermek için ne yapmam gerekli. şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kendisinden Ziraat Bankası’nın hesap numarasını isteyin ve normal EFT işlemi yapın. Böylelikle en ucuz şekilde parayı onun hesabına geçmiş olursunuz.

 2. Yagmur

  Ben almanya da okuyorum ve bir banka hesabi actim. Ailem bana para gonderecek ancak ne sekilde yapmak en uygun her yeri okudugum halde cözemedim. 3 secenegim var:
  1. Western union (pahali oluyor)
  2. Ziraat ten hesabim var oraya tl yuklerlerlerse onu herhangi bir atm den euro olarak cekebiliyorum
  3. Sparkasse deki hesabima euro gonderebilirler

  • Can Balkan

   Hangi sıklıkta ne kadar para ihtiyacınızın olduğunu bilmiyorum ama Ziraat hesabından Euro olarak çekmek makul olabilir.

 3. Sunay

  Merhabalar ben Bulgaristanda yasiyorum ve Turiyeden bana para gonderiyorlar ve tutar herzaman cok oluyor para gonderim tutarlarini bana yazarmisiniz mesala atiyorum 5000 dolar tutar nekadar olur Turkiyeden Bulgarsitana

  • Can Balkan

   Size Türkiye’den ne sıklıkla ve ne amaçla para geliyor acaba?

 4. Can Karabulut

  Iyi gunler . Çinden bir adet laptop satın almak için anlaştığım firmaya ziraat bankasindan 2200 $ dolar eft yaptim. Swift kodunu firma bilgilerini falan herseyi eksiksiz girip kontrol ettim . 7 gün gecmesine rağmen para ellerine ulaşmadi . Ziraati aradim parayi gonderdiklerini ve paranin araci bankada olabilecegini soylediler . Firmada para ellerine gecmesse siparişimi iptal edeceklerini soyluyorlar indirimle almıştım . Bu para ne kadar sure sonra gider . Niye bu kadar bekletiliyor . Yardimci olabilirseniz sevinirim .

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Genelde bu kadar gecikme olmaz. Karşı tarafın güvenilir olduğuna emin misiniz? Dolandırıcılık kurbanı olabilirsiniz.

 5. halil

  Can Bey selamlar,

  Macaristanda bulunan bir banka hesabına 1500 euro göndermem lazım. En uygun nasıl bir yol izleyebilirim? Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Euro olarak ve banka hesabına göndermeniz gerekiyorsa, çalıştığınız bankadan bir Euro hesabı açtırarak, SWIFT yapabilirsiniz. Yani bankalar arası trasnfer ile yollamanız en hızlı ve uygun çözüm olacaktır.

 6. Ahmet

  Merhabalar,

  SWIFT icin belirli bir limit ve islem sikligi var mi? Misal bana auda basinda ve ortasinda TR den 10.000 USD gonderebilirler mi? Hem yasal hem de ekonomik olur mu?

  Tesekkurler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   SWIFT için bir sınır yok. Paranın kaynağı ve kullanım amacı belli olduğu sürece istediğiniz kadar tutarı gönderip alabilirsiniz.

 7. cem

  Merhabalar. İngiltere’de bir dil okuluna kayıt için 5000 pound para göndermem gerekiyor. yarın başvuru için son gün ve paranın ellerine ulaşmada yaşanacak gecikme sıkıntı çıkarır mı bilmiyorum. hangi yöntemi kullanırsam güvenli ve uygun gönderim yapabilirim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Dil okulları genellikle Western Union ile ödeme alırlar. Western Union’ın “dakikalar içerisinde” seçeneğiyle parayı karşı tarafa 10 dakikada transfer edersiniz. Yalnız alıcının güvenliğinden emin olun. Bazen “dil okulu” kısvesiyle de insanları dolandırabiliyorlar. İnternette okul ile ilgili yorumları vs. okuyun ve gerçekten öyle bir okulun varlığından emin olduktan sonra parayı gönderin.

 8. ABDULLAH EREN

  Mrb Romanya da kardeşim var 20 bin USD gönderecem en hızlı ve en az masrafsız para nasıl gönderebilirim acaba

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu kadar yüksek tutarı bir seferde göndermek için en makul yöntem bankadır. Banka ile para 2-3 gün içerisinde geçer. 50 dolar civarında da masraf ödersiniz. Lakin bu hafta Noel tatilinden dolayı Avrupa bankaları sıkıntılı. Transferlerde gecikmeler olabilir.

 9. Azer

  Meraba Amerikadaki bur arkadasima 850 usd gondericem en kisa zamanda nasil yollarim ve ne kadar komisyon alinir bunu ziraat bankdan yapabilirmiyim??

  • Can Balkan

   Merhaba,
   En hızlı Western Union ile gönderebilirsiniz. $50 dolar civarında masraf ödersiniz. Herhangi bir Western Union acentesinden gönderebilirsiniz. Ziraat Bankası da Western Union acentesi. Oradan da gönderebilirsiniz.

 10. murat

  mrh Ben cine para gondermek istiyorum western union komisyonu cok fazla oluyor bunu bank a hesabim uzerindende yapabilecegimi soylediler bilgisi olan varsa yardimci olurmusunuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ne kadar göndereceğinizi bilmiyorum ama 10 bin doların üzerindeyse banka kullanmak daha cazip olabilir. Banka ile yurtdışına para göndermek için yapmanız gereken, burada bir USD hesabınızın olması ve karşı tarafın isim ya da şirket bilgileri ile IBAN numarasını bilmeniz. Ayrıca, karşı tarafta ödemenin yapılacağı bankanın SWIFT kodu da gerekli. Bu bilgileri edindikten sonra hesabınızın olduğu bankanın internet bankacılığından ya da şubesine giderek yurtdışına para gönderme işlemini yapabilirsiniz. GÖndereceğiniz tutara bağlı oalrak komisyon değişmekle beraber, banka için 50 Dolar civarından başlar ve 200 dolarlara kadar çıkabilir.

 11. Unal

  Merhaba, ben ingilterede oturuyorum. ailem turkiyedeki evlerini Sataran maliyeti olan £60000-70000 civarindaki parayi benim ingiltere hesabima gondermek istiyor. Su ana kadar yaptigim arastirmalara gore Internet bankaciligi ile Swift en uygunu gibi gozuksede bsmv degeri konusunda bilgi alamadigimiz icin karar veremedik. Sizin oneriniz nedir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu ölçekteki bir işlemi kesinlikle banka ile yapmanızı tavsiye ederim. BSMV değeri ile neyi kasttettiğinizi bilmiyorum lakin bu işlemin toplam masrafı 100-150 poundu geçmez diye tahmin ediyorum. İşlem maliyetinden ziyade paranın güvenle hesabınıza geçmesi en önemli unsur.

 12. Ahmet

  Merhaba,
  İngiltere’de ev almak istiyorum,orada bir bankada hesabım var(bu banka Türkiye’de de var).Hangi şekilde para transferi yapabilirim ve maliyeti ne olur bana?Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Göndereceğinzi tutar yüksek olduğu için ve banka her iki ülkede de mevcut olduğu için banka kanalını tercih edin. Parayı göndermeden önce çalıştığınız şubeye gidin ve komisyonun pazarlığını yapın. Söz gelimi 100 bin pound için ödeyeceğiniz komisyon en fazla 100 pound olur.

 13. Zey

  İtalya ya para göndermek istiyorum. Fakat karşı tarafın şu anda bir banka hesabı yok. En güvenilir ve en pratik şekilde para transferi yapmak istiyorum nasıl yapabilirim?

 14. hasan

  Merhaba. İspanya ve Dubai de ki bankalarda hesabı olan birine her ay düzenli olarak 800 Usd para göndermem gerekiyor. sizce hangi ülkedeki hesabına gönderirsem daha az masraflı ve ne kadar olur. internet bankacılığında göndermek mümkün müdür. ? çok teşekkürler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yabancı para transfer yapacağınız için her iki ülkede de ücret benzer olacaktır. Hasbel kader, İspanya’daki banka hesabı BBVA’deyse ve sizin buradaki hesabınız da Garanti’deyse belki biraz daha ucuz olabilir ama çok birşey farkedeceğini sanmıyorum. Eğer bu işlem uzun süre devam edecekse, bir Enpara hesabı açıp transferleri oradan yapabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla en ucuz yurtdışı transfer ücreti Enpara’da. Banka farketmeksizin bu işlemleri internet bankacılığınız üzerinden yapabilirsiniz. Muhabir banka komisyonu ile birlikte her işlemin yaklaşık 50 dolar civarında masrafı olacaktır diye tahmin ediyorum.

 15. Ali

  Marhaba meksikaya para 20-25 dolar gondermek istiyorum.en uygun ve sürede uzun olmamak şartıyla (en fazka 1 hafta) nasıl gönderebilirim ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   En uygun yöntem Western Union olacaktır. Acenteye gittiğinizde aceleniz olmadığını belirtirseniz daha az komisyon ödersiniz. Yani dakikalar içinde para gönderme servisini değil, normal olanı tercih edin.

 16. ahmet yılmaz

  Merhaba ben (azerbaycan bakü’ye temelli olarak yerleşeceğim için) evimi satıp parasını bakü’ye transfer etmek istiyorum.İlk defa böyle bir işlem yapacağım güvenli ve en az masraflı nasıl bir yol izlemem gerekiyor?Teşekkürler….

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Azerbaycan’a yerleştikten sonra hesap açtırdığınız bankada bir de USD hesabı açtırın ve bankadaki görevliye bilgi verin. Türkiye’de ev sattığınızı ve parasının geleceğini söyleyin. Türkiye’de de hesabınızın bulunduğu bankadan parayı USD’ye çevirin ve internet bankacılığı üzerinden gönderimini sağlayın. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Türkiye’deki bankaya da öncesinde bilgi vermenizde fayda var. Çok büyük tutarları güvenlik nedeniyle engelleyebilirler. Ama eğer alıcı ve gönderici aynı kişiyse çok sorun olmaz.

 17. Umut ylmz

  Ben kameruna para gönderecem karşı tarafın hesap numarası yok. En uygun ve kolay olarak nasıl gönderebilirim?

 18. Mete Tolon

  Can bey, oncelikle elinize saglik, cok guzel bir site hazirlamissiniz. Arastirma yaparken, tesadufen buldum ve hemen favorilerime ekledim.
  Benim de bir sorum olacak.
  Turkiye’de (Garanti Bankasi) ve yurtdisinda (Belgrad), kendi adima hesaplarim var.
  Turkiye’deki hesabimdan yurtdisindaki hesabima yaklasik 100.000Euro transfer etmem gerekiyor bir emlak alimi icin.
  Bu transfer icin en uygunu bir hesabimdan baska bir hesabima swift gibi gorunuyor. Ama toplamda ne kadar masraf cikar bilemedim. Bu islem icin en uygunu sizce de banka transferi midir? Bir de ne kadar kesinti olur toplamda yaklasik olarak?
  Tesekkurler, selamlar,
  Mete

  • Can Balkan

   Mete Bey merhaba,
   Bu tutar için en makul yöntem banka transferi olacaktır. Masrafınız 100 Euro’yu geçmez diye tahmin ediyorum. Para da bir kaç gün içerisinde ulaşır. Kolay gelsin.

 19. Gökhan topuz

  Merhabalar. Öncelikle böyle bir site hazırlayıp sunduğunuzz için teşekkürler. İspanya’da bir firmaya bir sipariş için yaklaşık 40euro göndermem lazım. Swift kodu , iban numarası filan mevcut. Acaba nasıl gönderebilirim.

  • Gökhan topuz

   Birde en ucuz masraflı şekli nasıl olur acaba. Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İnternet bankacılığınızdan ilgili detayları girerek alıcı firmaya para gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz tutar kadar da komisyon çıkar muhtemelen. Hesaba göndermek durumunda olduğunuz için maalesef bunun dışında da alternatifiniz yok.

 20. Mahmut Uslu

  Can Bey merhaba,

  Almanyada bir ev almayi düsünüyorum, Türkiyede ailemin Euro olarak hesaplari var ve ordan yaklasik 100.000 Euro cekip Almanyadaki ev icin kullanmak istiyoruz. Sizce vergi + ücret dahil en mantikli yol hangisi?

  selamlar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu transferin bir vergisi yok. Ücret olarak da en fazla 100 euro masraf çıkar. Ailenizin Euro hesabından, sizin hesabınıza banka aracılığıyla transfer edin. 2 gün içerisinde para sorunsuz gelir. Hayırlı olsun eviniz.

 21. nuraydın

  usa da bir konut almak istiyorum daha önce amerikada bir hesap açtırmıştım şimdi oraya paramı transfer edip orada bir konut almak istiyorum ama o bankaki hesabımın numarasını bulamıyorum acaba ne yapabilirim

  • Can Balkan

   ABD’deki banka ile iletişime geçin. Bu bilgiyi onlardan başkası veremez.

 22. duygu özyer kılınç

  merhaba ,
  öncelikle soruları yanıtlayıp bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Prag taki bir bankaya 1450 euro swift yapmam gerekiyor.masraf olacağını biliyorum ama beni asıl tedirgin eden benden masraf alındığı halde paranın tamamının pragtaki bankaya yatmaması.bunu daha öncede tanıdıklarımda şahit oldum.100 euro yatması gerekiyor.masraflar hariç kişi 100 euro yatırıyor ama bir bakmışız karşı tarafa 40 euro gönderilmiş.karşı tarafa 1450 euro olarak gitmesi için ne yapmam gerekiyor?bir de aracı kullanmayan banka var mı türkiye de?yabancı bankaların aracı kullanmadığı yönünde bir söylenti duydum.doğrumudur?teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Yurtdışına para gönderme işleminde 3 farklı komisyon tahsilatı yapılır. İlki, Türkiye’deki bankanın masraf tahsilatı, ikincisi muhabir banka komisyon tahsilatı, son olarak da lehdar bankanın alacağı masraf. Çoğunlukla, gönderici banka komisyonu ve muhabir banka komisyonu gönderenden kesilse de, lehdar banka komsiyonu giden paranın içerisinden alınabiliyor. Daha sonra mutabaklışabileceğiniz biriyse 50 euro fazla göndermenizde fayda var. Değilse, para gönderirken, bütün masrafları amir, yani gönderenin üstelenmesi seçeneğini işaretleyin. Böylelikle muhabir banka komisyonu dahil, bütün masrafların size yansıtılması gerekir. Ya da bankaya talimatı bu şekilde verin. Yabancı ortaklı bankalar muhabir ilişkilerinden ötürü bir takım indirimler yapabilirler ama sınırlı olacaktır. Örneğin Yapı Kredi’den bir başka Unicredit şubesine indirimli para gönderme olanağınız mevcut. Ama Çekya’da böyle bir banka var mı, ya da lehdarınızın bankası ile TR’deki bankanın bir ilişkisi var mı bilemiyorum. Aşağıda muhabir bankalara ilişkin yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.
   https://paranya.com/muhabir-banka-nedir/

 23. BALNUR

  MERHABA ben kazakistana yaklaşık 400 dollar göndermek istiyorum alıcının ordaki bankalarda hesabı var westrn komisyonu ybiraz yüksek gibi geldi PTT den para gönderebilir miyiz hangisi uygun yardımcı olurmusunuz? teşeşkürler

 24. celil

  selamlar irana para gönderem lazım western unionla gönderemiyorum subesi yok ziraat bankası iban istedi iran bankaları iban sistemine gecmemiş irana nasıl para göndrebilirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Önce PTT, olmazsa da Halkbank ile görüşmenizi tavsiye ederim. Iran konusu maalesef tam bir muamma. Ticari işlemler için Halkbank üzerinden gönderilebildiğini biliyorum ama bireysel işlemlerde durum nasıl bilmiyorum.
   Gönderebilirsiniz, bizi de bilgilendirmenizi rica ederiz.

 25. Sinan kunduru

  Kolay gelsin öncelikle gercekten cok iyi olmus siteniz bilgilendirme konusunda ben İngiltere de yasıyorum ama Türkiye’ye gelip evimi satıp bulgarda bir arkadasa borcum var yani yaklaşık olarak 45.000 Levi türkiye de Bulgar parasına cevirip yollayabilir miyim yani burdan Bulgar parası olarak yollayabilir miyim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bulgar Levi, Euro’ya fikslendiği için 23.000 Euro parayı banka aracılığıyla arkadaşınıza gönderirseniz, borcunuzu kapatmış olursunuz. Lev ile uğraşmanıza gerek yok.

 26. Sinan kunduru

  Böyle yüksek meblaları arkadasıma hangi yolla ulaştırsam daha az komisyon öderim ve daha rahat gönderebilirim ayrıca oraya turistik geziye gitsem orada hesap acsam parayı oraya havale edebilir miyim?

  • Can Balkan

   Banka ile gönderirseniz daha az komisyon ödersiniz. Turistik gezi ile gittiğiniz bir ülkede, banka hesabı açtırmanız oldukça zor. Ama şansınızı deneyin. Hesabı açtırırsanız, parayı da gönderirsiniz.

 27. Mağcan Adeşov

  Merhaba, ben bu yazın Antalya’ya gidip otelde çalışmaya başlıyorum. Kazakistan’da yaşayan aileme nasıl gönderebilirim? En kolay yollarını açıklayabilir misiniz, lütfen? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizin için en iyi ve kolay yöntem Western Union olacaktır. Maaşınızı aldıktan sonra Western Union acentesi olan bir banka şubesine giderek, Kazakistan’a para gönderebilirsiniz. Western Union, Türkiye’den CIS ülkelerine indirimli para gönderme olanağı sunuyor. Örneğin, Türkiye’den Kazakistan’a “Ertesi Gün” teslim olacak şekilde;

   100 Dolar için 3 Dolar,
   200 Dolar için 4 Dolar,
   300 Dolar için 7 Dolar,
   400 Dolar için 10 Dolar,
   500 Dolar için 13 Dolar

   komisyon ödersiniz.

 28. Erkan

  Merhaba

  Türkiye deki hesaptan Almanya daki hesaba nasıl para yollanır? İşbank takı görevli Almanya İBAN inin eksik olduğunu (eksik değil ama, Almanya da İBAN 22 rakam), sistemin kabul etmediğini söylüyor. SWİFT koduna rağmen kabul etmiyormuş. Çözüm nedir? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Siz İş Bankası internet bankacılığı üzerinden mi işlem yapmayı denediniz? Böyle bir şey pek mümkün görünmüyor. Sistemin izin vermesi gerekiyor. Eğer görevli aracılığıyla işlem yapmayı denemiş ve olumsuz yanıt almışsanız başka bir görevli ile tekrar deneyin. Genel Müdürlüğü arayıp Dış İşlemler Operasyon bölümünden bilgi alabilirsiniz.

 29. Selim

  Can bey merhaba,yeni çıkan varlık yasasıyla ilgili sorularım olacak yanıtlarsanız sevinirim .Öncelikle sormak istediğim konu şu İsviçre’de yaşayan arkadaşım İsviçre’deki banka hesabından benim şirket hesabıma para gönderebilir mi,yasadan yararlanmak için her iki hesabında aynı olması mı gerekli 2. si İsviçre bankası tarafından para transferi için sorun çıkar mı aydınlatırsanız sevinirim saygılar

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Konu oldukça teknik. Maliye Bakanlığı’na danışabilirsiniz. Yanlış yönlendirme yapmak istemem. İsviçre bankalarının sorun çıkartacağını sanmıyorum.

 30. Mehmet

  Selam ben bulgaristan para gondercem ama nasilsi gondercem onu bilgiler vermissin

 31. Muhammed

  Türkiyede bir 400 bin tl degerindr evim var onu satıp Endonezyaya yerleşmek istiyorum.Endonezyaya para transferi Western Unionla ile mi ?ziraat banakasinda hesabim var Swift yaparak göndermem daha doğru olur.Swift islemi halkbank yada diger bankalarda daha uygun maliyetli mi bu konuda bilginiz var mį ?

  • Can Balkan

   Bu büyüklükteki tutarı banka ile göndermeniz gerekiyor. Bu tutar için banka değiştirmeye gerek yok. Nerede hesabınız varsa, oradan gönderin. En fazla 20-30 dolar farkeder.

 32. Muhammed

  Swift mi western Unioun mu daha guvenilir ve ucuz olur

  • Can Balkan

   Güvenirlikte sıkıntı yok. 400 bin lirayı WU ile gönderemezsiniz, problem burada. Parça parça göndereceğiniz için de WU pahalıya gelir.

 33. Hasan

  Merhabalar ben yunanistana 7000 euro gondermek istiyorum ziraat bankasinin atmsinden euro olarak yatirabiliyor muyuz karşı tarafin ziraat hesabi mevcut karşı tarafda yunanistanda atmden euro olarak parayi cekebilir mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Karşı tarafın hesabına Ziraat Bankası ATM’sinden Euro yatırmayı becerebilirseniz, Yunanistan’dan ATM’den para çekilebilir. Yalnız, yabancılara uygulanmıyor diye biliyorum ama, Yunanistan’da hala ATM’den günlük para çekme limiti 50 Euro gibi düşük bir tutar ile sınırlı olabilir. Bunu muhakkak kontrol edin.

 34. Hasan

  Teşekkür ederim

 35. Sabire

  Merhaba. Azerbaycanda yaşayan ailem yapıkredi bankasında hesap açarsa, ben Türkiyeden o hesaba tl göndere bilirmiyim?Gönderme masrafım ne kadar olur? Mâlüm dolar çok yükseldi, ben de masrafımı en aza indirmek istiyorum. Önceden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sanırım Yapı Kredi Azerbaycan Bankası’nda ailenizin TL hesap açıp açamayacağını ve sizin oraya para gönderip gönderemeyeceğinizi soruyorsunuz. Bunu doğrudan banka yetkililerine sorsanız daha iyi olur. Ancak ben size başka bir yöntem önereyim. Siz Türkiye’deki Yapı Kredi’den veya Azerbaycan’da şubesi olan herhangi bir bankadan hesap açtırıp, söz gelimi bir Maestro bir de Visa banka kartı alabilir, birini ailenize verebilirsiniz. Aileniz de bu bankanın Azerbaycan’daki ATM’sinden Manat çekerse, muhtemelen daha az komisyon ödersiniz.

 36. Ebrar

  Merhaba ben romanyaya gıdecegım . Aılem bana ıkı bın cıvarı bır para gonderecek. Ama nasıl yapalım bılmıyoruz. Romanyada herhangı bır banka hesabım yok . Turkıyede yapıkredı kartım var onu romanya da da kullanabılır mıyım vısa card? Annem dırek o karta para gonderırse ne sekılde cekebılırım? Kısacası masrafsız ve kolay bır sekılde para elıme nasıl ulasır? Tesekkurler

 37. Candan

  Can Bey herkese tek yorumlarınız için ve bilgilendşrmeniz için öncelikle çok teşekkür ederim.
  Ben Özbekistan’da annesi ile yaşayan insanlar kızım için her ay düzenli olarak 1000 tl veya 200-250 usd arası para göndermek istiyorum.
  Bildiğim kadarı ile ocak 2018 de ziraat orada bir bankanın hisselerini aldı ve ortak oldu.
  Benim ziraatte hesabım yok ama artırabilirim.
  İnternet bankacılığı ile buraya transfer yapıp ziraatten de kızımın annesinin açtıracağı ziraat hesabına göndersem en uygun ucuz şekilde transfer yapmış olur muyum? Yoksa WU mu kullanmalıyım? Sürekli göndereceğim için bir usd nin bile önemi var. Tekrar teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Western Union ile Özbekistan’a ertesi gün özelliğiyle para gönderdiğinizde 250 Dolar için 7 Dolar ücret ödüyorsunuz.
   Ziraat Bankası’nın Özbekistan’da bankası var. Eğer Ziraat Bankası’nın müşteri temsilcisi ile konuşursanız belki özel bir anlaşmaları vardır. Böylelikle Ziraat Bankası kartı ile orada daha ucuza para çekiliyordur. Bunlar bankanın özel uygulaması olduğu için bilemiyorum açıkcası. Ama mantıken bir avantajının olması gerekiyor.

 38. Omer

  Merhaba Can Bey. Benim Letonya’da ki yurduma 150 euro depozito transfer etmem gerekli gerekli. Yurdun banka hesap bilgileri (IBAN vs.) elimde. Bankanın adı “Swedbank”. En az kesintili şekilde bu parayı nasıl gönderebilirim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aşağıda linkte anlattığım şekilde gönderebilirsiniz. Orada yurtdışından Türkiye’ye transfer anlatılıyor ama tersi de aynı şekilde. 11 lira ücret ödeyerek ve hesabınızdan 825 lira olarak 150 Euroyu gödnerebilirsiniz. (tutarı şu anki kur ile çevirdim, ufak tefek değişiklikler olabilir. komisyon 10 lira civarında olacaktır. Daha ucuzunu da bulmanız mümkün değil.)

   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

 39. OLCAY

  iyi günler western unioın ile yurt dışına her ay bir arkadaşıma 2 bin tl civarı para gönderiyorum benim sorum acama ilerde yasal bir sıkıntı olurmu vergi ve diğer..neden niye gidiyor.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizin durumunuzda sıkıntıya düşen birini görmedim de duymadım da.

 40. Arslan

  Merhabalar Can bey. Öncelikle yazınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler. Benim Kırgızistan’da yaşayan bir arkadaşıma para göndermem gerekiyor. Onun ordaki bankasında TL hesabı varmış (Bankanın adı Demirbank bu arada). Biraz araştırma yaptım, Demirbank’ın Türkiye’de iki tane aracı bankası varmış, Türkiye İş bankası ve Yapı Kredi. Bana banka ve hesap bilgilerini verdi, ancak IBAN numara orada kullanılmıyormuş, hesap numarasına gönderme yapacağım zaman da, onun banka adı çıkmıyor. Acaba normal eft havale yapabilir miyim onun TL hesabına? Şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Türkiye’den Kırgızistan’a SWIFT sistemi aracılığıyla TL para göndermeniz biraz zor gibi. Normal EFT işlemi yapamazsınız. Aksi bir uygulama varsa bilmiyorum. İnternet bankacacılığı yerine şubeden bir sormayı deneyin. Ancak, bence Western Union ile göndermek daha mantıklı olabilir, eğer göndereceğiniz tutar yüksek değilse.

 41. ateş

  merhabalar buradan filipinlerde bir arkadaşıma para göndermek istiyorum parayı dolar veya euroya çevirip göndermek bana çok para kaybettireceği için tl bazında gönderip oranın para birimi olan peso olarak alması ve bu şekilde paranın karşı tarafa ulaşmasını istiyorum ancak göndereceğim miktar biraz yüksek olcak ve paranın bankalar arasındaki işlem ücretlerinden en az şekilde etkilenmeden western union veya moneygram tarzı para transferlerinden hariç nasıl ve hangi yolları deniyerek gönderebilir nasıl yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizin için en uygun yöntem aşağıda detaylarını anlattığım Transferwise olacaktır. Transferwise ile 10 bin lira gönderdiğinizde, karşı tarafın eline 83.377 peso geçer. Siz de yalnızca 70 lira ücret ödersiniz. (Komisyon ana paradan tahsil ediliyor. Siz 9930 lira göndermiş oluyorsunuz teknik olarak.) Yani komisyon oranınız binde 7 olur. Ayrıca, paranız da gerçek kur üzerinden çevrilir. Örneğin şu an 1 TL – 8.40 peso.

   https://paranya.com/yurtidisina-para-gonderme/

 42. Eren Gürkan

  Can bey merhaba çok yararlı bir site yapmışsınız elinize sağlık.
  Ben 6 aylığına Polonyaya staja gidiyorum. Yanımda büyük meblağlar götüremeyeceğim.
  Ailemin bana aydan aya 100-200 euro gibi bir para göndermesi sözkonusu olacak. Gittiğim yerde Türk bankası var mı bilmiyorum ama Berline çok yakın. Sizce gittikten sonra orada bir Türk bankasında hesap açtırsam ailem de o hesaba transfer yapsa komisyon vs çok fazla tutar mı ya da farklı bir öneriniz olur mu? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hiç Berlin ile Türk bankası ile falan uğraşmanıza gerek yok. Polonya’ya indiğiniz gün zaten okulda bir oryantasyon vs. olacaktır. Oradaki görevli arkadaşlara danışın, hangi bankadan hesap açtırayım diye. Okulun içinde bile şube olabilir. Gidin oradan bir hesap açtırın. Daha sonra IBAN numarasını ailenize verin. Bu yazıda anlattığım şekilde, Transferwise ile aileniz size Türkiye’deki kendi hesaplarından doğrudan TL olarak göndersinler. Mesela 1000 lirayı Türkiye’deki bir hesaptan sizin Polonya’daki hesaplarına gönderdiklerinde sizin hesabınıza 577 Ziloty yatacak. Bu işlemin toplam maliyeti de 12 lira olacak. (1000 liraya dahilç Yani 988 lira 577 ziloty olarak çevriliyor.) Başka ekstra bir ücret, masraf, kur farkı, vs. yok.

 43. ahmet albayrak

  merhaba arkadaslar bugun ablam turkiyeden bana para yatirdi westerden sirbistana ama parayi cekemedim parayi tam elime vericeklerdi otomatik para geri ablama dondu anlamadim giti money gramdan da denedik aynisi neden boyle anlamadim kac senedir bu problemi yasamadik para otomatik man geri donuyor yada 15 dakikalik bi sure diyor 15 dakika sonra gidiyorum yine geri dondu diyor anlamaim giti

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sizin veya ablanızın yapmış olduğu bir şüpheli işlemden dolayı para geri dönmüş ve işlem iptal edilmiş olabilir. İlave olarak sadece isim benzerliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Ancak, hem Western Union hem de Money Gram’da aynı olayın yaşanmış olması ilginç. Nedenini ben anlayamadım. Bunun dışında Sırbistan’a özel bir durum da yaşanıyor olabilir. Bazen bir bölgede kumar, uyuşturucu, göçmen kaçakcılığı gibi işlemlerde artış trendi gözleniyorsa, para gönderme servisleri o bölgeye yönelik işlemleri komple durdurabiliyorlar.

 44. Hakan

  Merhaba bana Suriye’den 10.000 dolar para gönderecekler en uygun nasıl gönderebilirler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Alabilirseniz, Western Union en uygun yöntem olacaktır.

 45. Hakan

  Merhaba western unıon dışında Suriye’den para gönderebilirlermi western unıon masrafı 10.000 dolar İçin biraz yüksek bilgilendirirseniz sevinirim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka yoluyla göndermeyi deneyebilirler. Daha ucuz olacakıtır.

 46. murat

  Can bey Merhabalar,
  Kanada’ya 2200 CAD civarında bir para transferi yapmam gerekiyor. En ekonomik yöntem nedir? Eğer banka kanalı ise hangi banka daha uygun olabilir? Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ben Transferwise’ı tavsiye ederim. 2200 CAD için cebinizden komisyon dahil 10.471 lira çıkar (şu anki kur ile). Bu tutarın yalnızca 59 lirası komisyondur. Bundan daha ucuz para gönderebileceğiniz bir yöntem henüz yok.

 47. Cemal

  Ben eşimle türkiyede yaşıyorum kazakistana yerleşicez türkiyede. Kazakistana tl olarak 200 bin tl göndermem lazım yardımcı olurmusınız

  • Can Balkan

   Yanlış yönlendirmek istemem ancak Kazakistan’da parayı TL olarak çekebileceğinizi sanmıyorum. Siz burada uygun bir kur ile parayı USD’ye çevirin ve Kazakistan’da açacağınız bir USD hesabına parayı gönderin. Hesabınızın bulunduğu şubeden arkadaşlar yardımcı olurlar.

 48. Celal taşçı

  Ben akraba ma yurtdışı iban nosu na para göndermek ısyiyorum ben kendi iban no suyla gönderebilirmiyim çok değil 370 euro

  • Can Balkan

   Tabi gönderebilirsiniz. Aşağıdaki linkte anlattığım şekilde Transferwise ile gönderirseniz, yalnızca 18 lira komisyon ödersiniz. Banka ile doğrudan gönderdiğinizde ise masraf 50 Euroyu bulabilir.

   https://paranya.com/yurtidisina-para-gonderme/

 49. Döne

  Yurtdışına ihracat yapacaksınız. İhracat yapılacak ülke ile 500.000 $ lık anlaşma yapıldı. Ancak o ülkeden parayı buraya aktarmaya kalktığınızda ülkenizdeki bankalar, ihracat yapacağınız ülkeden para kabul etmediklerini söylüyorlar. Resmi bir ambargo olmamasına rağmen parayı ülkemize getiremiyorsunuz. Çözüm önerisi olan var mı?

 50. Begli Nazarov

  Merhaba
  Türkiyede bir üniversite öğrencisiyim. Türkiye den Amerika’ya 2000$ para göndermek istiyorum. Alıcının IBAN numarasını felan biliyorum ve transfer acil değil (3-4gün). En masrafsız hangi yolu önerirsiniz? Transferwise nasıldır veya onun dışında bildiğiniz bi yol önerirseniz sevinirim.
  Teşekkürler
  Saygılarımla

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Burada banka hesabınız varsa, TÜrkiye’den yurtdışına en ucuz para gönderme yöntemi Transferwise. Hele aceleniz de yoksa, kesinlikle Transferwise.

 51. Aytac Kuscu

  Merhaba,
  cok degerli bir site yapmissiniz, ellerinize saglik, verdiginiz bilgiler cok degerli.
  Benim Avusturya Denizbank AG’da hesabim olmakla, Türkiye Denizbank A.S.de de hesabim var ve bu iki banka arasinda IBAN hesap numaralarina EUR meblaglari göndermek istiyorum.
  Denizbankin Avusturyadan Türkiyeye para gönderme ücretlerini ögrendim (yurtdisindan bilgi almak daha kolay) fakat Türkiyeden Avusturyaya ücretler ne kadar? Denizbank A.S. IBAN ile Türkiyeden Denizbank Avusturyaya para gönderebilirmiyim?
  Cevabiniz icin simdiden cok tesekkürler.
  Aytac

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Denizbank AG ve Denizbank AS grup şirketleri. Dolayısıyla kendi içlerinde para gödneriminin diğer bankalar arası transferlere nazaran daha hesaplı olması gerekiyor mantıken. Türkiye Denizbank’tan Avusturya Denizbank’a para gönderim ücretlerini maalesef ben de bilmiyorum. Göndereceğiniz tutara göre değişmekle beraber, ortalama 20 Euro civarında olacağını tahmin ediyorum.

 52. Deniz

  Merhabalar şu an fransadayım ve burada bir banka kartım var. türkiyeden ailem bana 1500 € gönderecek. daha önce 500 € gönderdiler ancak 20€ kesintili geldi bana 480€ gözüküyordu hesapta ayrıca onlardan da işlem ücreti kesilmiş tl cinsinden.daha komisyonsuz nasıl bir yöntemle para gönderebilirler bana? *benim adıma her türlü banka işlemi yapmak için vekaletnameleri var.
  teşekkürler

 53. ali

  merhaba can bey,

  eşim Umman’da çalışmaya başladı yaklaşık 1.5 ay önce. size çözemediğimiz bir kaç sorumuzu sormak istiyorum. her ay yaklaşık olarak 800-1000 riyal arası yani 10.000 – 14.000 tl arası Türkiye’ye gönderecek. bunu nasıl yapmamız konusunda sizden bilgi almak istedim. araştırdığımız kadarıyla ;

  1) westernunion seçeneği var. dediğim meblağlar baz alındığında 10.000 tl için komisyon sanırım yüksek olur ve bir de her ay tekrarlanacağı için yıla vurduğumuz zaman milyarca para kaybı demek oluyor bu.
  2) Transfervize moneygram gibi yerler var internetten okuduğumuz kadarıyla biraz daha makul masraf çıkıyor diyorlar. ama bu yöntemler hakkında bir bilgimiz ya da tecrübemiz yok, güvenilir midir bilemiyoruz. masrafları da yine her ay tekrarlanacağı için yine milyarlarca para kaybı olur diye düşünüyoruz.

  3) orada HCBC bankası mevcut. şöyle bir yöntem olabilir mi. eşim buradan hcbc bankasından hesap açsa daha sonra muscat’taki hcbc den TR hesabına parayı yatırmak istese oradakiler TR hesabını görebilir mi yada işlem yapabilir mi yapılıyor diyelim bu swift ile gönderme olacaktır diye düşünüyorum pahalıya kaçar ortalama 800 riyal için.yada her iki taraftan da hesap açılsa bizdeki gibi mesela İstanbul ve Ankara’da hesap açtığımızda banka uygulaması üzerinden ikisini de görebiliyoruz bu durumda da öyle görebilir miyiz kendimiz hcbc internet bankacılığı üzerinden parayı hesaplarım arası havale seçeneği ile daha uyguna gönderebilir miyiz ?

  4) parayı toplu olarak gönderme seçeneği. örneğin 6 ayda bir 5000-6000 riyal yani 60-70.000 tl banka ile komisyon ücreti daha uyguna gelir ancak aylık ödemelerimiz olduğundan bu seçeneği kullanamıyoruz maalesef.

  5) Bende bu ay oradaydım ve yaklaşık 145 riyal bozdurdum tl yaptırdım oradaki change officelerden birinde. 10 a yakın change office gezdik hepsi farklı farklı komisyon alıyordu bir tanesi 145 riyal için tl ye çevirince yaklaşık 1950 tl civarında bir para verdi bize yaklaşık 30 tl gibi bir komisyon aldı o yüzden diğer bir seçenek bu olabilir parayı elden getirmek. eşimde yine oradaki işi gereği ara ara gelecek Türkiye’ye ancak bu seçeneği de maalesef aylık ödemelerimiz olduğu için kullanamıyoruz.

  aklımıza gelenler bunlar can bey. bu seçenekler için bizi aydınlatabilirseniz çok seviniriz. veya daha başka türlü bildiğiniz bir yöntem var ise bizimle paylaşabilirseniz seviniriz. iyi çalışmalar dileriz.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Anlattığınız senaryoların hepsinde benzer komisyon masraflarına katlanmak zorundasınız. Eğer bunlardan kaçınmak istiyorsanız, tek yöntem parayı beraberinde getirmek. Uluslararası seyahatlerde 10 bin dolara kadar olan tutarları beyan etmeden yanınızda taşıyabilirsiniz. Tutar 10 bin dolardan yüksek olduğunda ise hem çıkış yağtığınız ülke hem de giriş yaptığınız ülkeye bildirimde bulunmak durumundasınız. İlk başlarda aylık kredi miktarınız kadar parayı Western Union ile transfer edin, kalanını Umman’da banka hesabınızda tutun. Türkiye’ye geleceğiniz zaman bankadan çekip, yanınıza alın ve bu kez Türkiye’deki banka hesabına yatırın. Bir kere bu döngüyü tutturduğunuz zaman, ilerleyen aylar için hiç sorun olmayacaktır.

 54. Gamze

  Merhaba,
  Öncelikle erasmusa İspanya’ya gideceğim orada anlaştığım ev sahibi 100Euro deposit istiyor. En uygun gönderim yolu hangisi olur ? Ev sahibi ıban numarası dahil tüm banka bilgilerini benimle paylaştı.
  Bir diğer sorum ailem bana türkiyeden para göndermek isterse türk lirası şeklinde sizce en makul hangisi olur ?
  Teşekkürler ..

 55. Soner

  Alman’ya ya 800 euro göndereceğim bunu endüşük maliyet ile nasıl yapabilirim zarar etmek istemiyorum zaten yüksek kurdan aldım…Yardımcı olur sanız çok sevinirim

  • Can Balkan

   Eğer sizin ve para göndereceğiniz kişinin banka hesabı varsa, aşağıda linkte anlattığım şekilde, Transferwise ile yurtdışına para gönderebilirsiniz. Masraf yalnızca 30 lira olacaktır. Yani 5 Euro’dan daha az bir masrafla Türkiye’den Almanya’ya para gönderebileceksiniz.

   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

   Artık Transferwise Türkçe de hizmet veriyor. Bütün site Türkçe. Takıldığınız husus olursa, tekrar yazın, yardımcı olalım.

 56. Kamil

  Can bey, yazinizdan anladigim kadariyla yurt disina yuksek mevlada para transferi icin banka en iyisi.

  Yalniz, TR deki banka da bulunan $ ve Euro ve TL hesablarindan hepsini Ingiltere’ye gondermek istiyorum. Bu transfer en iyi ne sekilde olur? .Yani, $ ve Euro yu ayni banka da TL cevirip de mi gondermek daha iyi? Yoksa tum hesaplar TL ye dondukten sonra yine ayni bankada Sterline cevirip demi transfer yapilmasi daha uygun olur, sizce?

  Sorular icin sabriniza ve zamaniniza tesekkurler.
  Kamil

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tek seferde transfer işlemi yaptığınızda, en az tutarda banka komisyonu ödersiniz. Onun için ilk önce bütün hesapları Sterline çevirin, daha sonra da para gönderim işlemini gerçekleştirin. Bazı bankalar doğrudan Dolar satıp Sterlin alacak sisteme sahiplerdir. Eğer Türkiye’deki bankanızda Dolar-Sterlin çevrimine izin veriyorsa, TL’ye dönmeden direk Sterline dönün. Günün sonunda tüm birikiminizi Streline çevirdikten sonra da SWIFT işlemi ile tek seferde transferi gerçekleştirebilirsiniz. En makul yöntem bu olacaktır.

 57. Hülya

  Almanya’da 4 ayrı hesaba 50 euro yatırmam lazım sınav başvurusu için. Transfer wise ile yaptığımda dekont alabiliyor muyum? Bir de her dekontta ayrı şekilde kod yazarak açıklama girmem gerekiyor başvuru için bunu nasıl yapabilirim

  • Can Balkan

   Banka dekontu görünümünde olmasa da PDF olarak bir dekont alabiliyorsunuz. Bu dekontta para transferine ilişkin bütün bilgiler mevcut. İlave olarak, açıklama kısmına bir not yazdığınızda bu da dekontta görünecektir.

 58. Ugur

  Merhaba,
  Turkiye’den Romanya’ya 4000 euro gondermek istiyorum. Western Union 200 euro gibi bir komisyon aliyor. SWIFT mi yoksa transferwize mi tavsiye edersiniz? Hangisi daha uygun olur?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tabi ki de Transferwise. Eğer siz TL gönderir,karşı taraf da Ley olarak ödemeyi alırsa, size masrafı 150 lira gibi bir şey olacaktır.

 59. Hafize Colak

  merhaba, sizce türkiyeden yurtdışına ya da yurtdışında türkiyeye yapılan para transferi hacmi nedir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Ticari işlemler harici yapılan havale tutarları, uzun yıllardır düşme eğilimindeydi. Ancak son yıllarda hem genç Türk nufusunun yurtdışına çalışmaya gitmesi, hem de Suriyeli mülteciler nedeniyle, tekrar yükseliş trendine girdi. Tam tutarı bilmemekle beraber, Türkiye’ye gönderilen tutarın 1.5 milyar USD civarında olduğunu biliyorum. Çıkış ise 500 milyon dolar seviyesindeydi.

 60. Seda Oztekin

  Merhaba, Turkiye’deki USD hesabimdan birikimlerimi almanyadaki euro hesabima aktarmak istiyorum. Tutar 150.000 USD civarinda. Guvenlik ve kur ceviri kaybi, masraf dusunuldugunde, banka swift tranferinin en uygun yol oldugunu dusunuyorum. Sizin tavsiyeniz ne olur?

Leave a Reply

Your email address will not be published.