EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT yani Elektronik Fon Transfer sistemi, Türkiye’de farklı bankalar arasında para gönderilmesine olanak sağlayan sistemdir. EFT, Merkez Bankası bünyesinde faaliyet gösterir ve mesai saatleri içerisinde çalışır.

EFT saatlerini anlattığımız yazımızda da belirttiğimiz üzere, EFT sistemi iş günlerinde 17.30’a kadar çalışmaktadır. Fakat bankalar operasyonel zorunluluk nedeniyle, 17.30’a kadar EFT işlemlerini devam ettiremez ve daha erken sonlandırmak durumunda kalırlar.

Bankaların normal EFT saatleri genellikle 16.00’ya kadar olup, son yıllarda Geç EFT adı altında daha ileri saatlere kadar da EFT hizmeti vermeye devam ederler. Bugün itibarıyla, EFT sistemini en geç kapatan banka Yapı Kredi’dir. Yapı Kredi de Geç EFT ile 17.20’ye kadar EFT işlemleri yapılabilir. Bankaların birçoğunda ise EFT saati 17.15 ile sınırlıdır.

Peki EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT sistemi mesai saatleri dahilinde Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara arasında anlık Türk Lirası transferine izin veren bir sistemdir. Sözgelimi siz internet bankacılığı üzerinden EFT emrini verdikten sonra bu emir otomatik olarak önce sizin bankanızın EFT Merkezi’ne gider. Daha sonra bu emir doğrudan Merkez Bankası EFT Sistemi’ne iletilir. Emri alan Merkez Bankası, bu emri sizin para göndermek istediğiniz karşı tarafın bankasına iletir. Karşı tarafın bankası bu emri aldıktan sonra, ilgili tutarı sizin EFT yapmak istediğiniz kişinin hesabına geçer. Hernekadar uzun uzun anlatılsa da bu işlemlerin hepsi elektronik ortamda yapıldığı için EFT 3-5 dakika içerisinde karşı tarafın hesabına geçer. Burada unutulmaması gereken nokta, anlık olarak karşı tarafın hesabına geçilen EFT’lerin mesai saati içerisinde yapılması zorunluluğudur.

Gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT sistemi 08.30-17.30 arasında çalışan bir sistem olsa da, bu saatler dışında da siz emirlerinizi kendi bankanızın EFT Merkezi’ne iletebilirsiniz. Gece yapılan EFT’ler ertesi sabah bankaların mesaileri başladığında yani genellikle sabah 9’da Merkez Bankası’na iletilir ve bir kaç dakika içerisinde de karşı tarafın hesabına geçmiş olur. Yani gece yapılan EFT’ler, sonraki ilk iş günü saat 09.00’da hesaba geçer.

Haftasonu yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

Hafta sonu yapılan EFT’ler de gece yapılan EFT’ler gibidir. Haftasonu sizin bankaya ilettiğiniz EFT emri, pazartesi günü sabah hesabınızın uygun olması durumunda, bir kaç dakika içerisinde gerçekleşerek, karşı tarafın hesabına geçer. Örneğin, Cumartesi akşam evde otururken, kira ödemeniz için EFT emri verirseniz, bu emir pazartesi sabahı ev sahibinizin hesabına geçecektir.

Tatil günü yapılan EFT ne zaman hesaba geçer?

Tatil günleri yapılan EFT’ler de hafta sonu yapılan EFT’ler gibidir. Tatil süresince verdiğiniz bir EFT emri, tatil dönüşü ilk mesai gününün sabahında, saat 09.00’da karşı tarafın hesabına geçer. Örneğin pazartesi salı tatilse, EFT çarşamba günü hesaba geçer.

”EFT ne zaman hesaba geçer?” sorusuyla ilgili olarak soru ve yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. EFT sorunları ilgili yorumlarınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Comments
 1. Hasan

  her yerde bu bilgiyi arıyordum. Teşekkürler 🙂

 2. Cengiz

  Hafta sonu yurt disindan bana bi akrabam eft ile para yolladi hafta sonu oldugu icin pazartesiye kaldi peki pazartesi saat kacda gelir param

  • Can Balkan

   EFT yurtiçindeki bankaların kullandığı bir sistemdir. Yurt dışından olmaz. Eğer banka aracılığıyla sizin hesabınıza yolladıysa Çarşambaya kadar hesabınıza geçer.

Leave a Reply

Your email address will not be published.