Elektrik Faturasını Azaltmanın Yolları

Biraz önce posta kutumdan elektrik faturasını alıp, 3 Şubat’ta ödemem gereken 158 TL faturayı görünce, ufak çaplı bir şok geçirdim. Öncelikle doğruluğundan emin olmak için, faturamı inceledim. Doğruydu. Durumu kabullendikten sonra, elektrik faturasını nasıl azaltabilirim düşünmeye başladım.

Öncelikle evimizde çok kullandığımız elektrik tüketen cihazları sıralayayım: termosifon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, buzdolabı, mikrodalga, su ısıtıcısı (kettle), televizyon, laptop, süpürge, ütü, saç kurutma makinesi, aydınlatma cihazları… Bütün bu cihazlar hayatımızın bir parçası ve neredeyse onlarsız yaşayamaz durumdayız. Yani, bu cihazları bir şekilde kullanmak durumundayım. Hem bu cihazları kullanmaya devam edip, hem de elektrik faturasını azaltabilir miyim diye düşünürken, bulduğum 3 sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Enerji Sınıfı: Kullandığımız beyaz eşyaların enerji sınıflarının A ve üzeri olması, elektrik faturalarımızı azaltıcı önlemlerin başında geliyor. A enerji sınıfı harici beyaz eşyalar, eski tip olduğu için daha çok elektrik tüketiyorlar. Elektrik faturanızı azaltmaya, eski tip cihazları değiştirerek başlayabilirsiniz. Yakın zamanda hükümetin A enerji sınıfı cihazların kullanımını desteklemek için bir takım teşvikler getirmesi bekleniyor. Muhtemelen, beyaz eşyalarda vergi indirimi gelecek. Böylelikle, siz de eski tip cihazları yenileri ile değiştirebilirsiniz.

Kullanım Alışkanlıkları: Elektrik faturamızı artıran nedenlerin başında, gereksiz kullanımlarımız geliyor. Hepimizin evinde 500 litre hacimli buzdolabı var, ama kimi zaman içi neredeyse bomboş. Çamaşır makinelerimiz 8 kg kapasiteli ama bazı zamanlar bir gömlek yıkamak için makine çalıştırıyoruz. Geniş evlerde, her köşeye bir lamba koyuyor, kapatmayı unuttuğumuzda da kalkıp kapatmaya üşeniyoruz. Tüm bunlar üst üste geldiğinde de elektrik faturası yüksek geliyor. Evimize yeni aletler alırken, kendimize sormamız gereken ilk soru “bu kadar yüksek kapasiteye gerçekten ihtiyacım var mı?”. Örneğin emekliyseniz ve evde 2 kişi yaşıyorsanız, 8 kilogram kapasiteli bir çamaşır makinesini belki hiçbir zaman tam kapasite çalıştırmayacaksınız. Ama, en iyisi olsun diyerek aldığınız 8 kg kapasiteli bir çamaşır makinesine hem alırken çok ödeyecek, hem de her kullanımda normalden daha fazla elektrik tüketeceksiniz. Velev ki, böyle yüksek kapasiteli bir makineniz var, bu durumda da, en akılcı yöntem, çamaşırları biriktirerek yıkamak olacaktır.

Elektrik Şirketini Değiştirmek: Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), faturası 133 liradan yüksek olan abonelere elektrik dağıtım şirketini değiştirebilme hakkını tanıyacak. 2015 yılından itibaren yıllık tüketimi 4 bin 500 kWh’ten daha yüksek olan tüketiciler, elektriklerini istedikleri satıcıdan alabilecekler. Ben Ocak ayında 440 kWh tüketmişim. Yılın geri kalanında da bu şekilde yüksek tüketirsem ki azaltmaya çalışıyorum, 2015 yılında gelecek sistem ile elektrik dağıtım şirketimi kendim seçebileceğim. Böylelikle, %10 civarında daha ucuz elektrik alabileceğim. Ama bunun için en az 1 yıl daha beklemem gerekecek.

Evimde kullandığım elektrikli cihazların enerji sınıfının yükseltmek, kullanım alışkınlarımı değiştirmek ve ilk fırsatta elektrik dağıtım şirketini değiştirmek, benim için elektrik faturasını azaltmanın en kolay üç yolu olarak görünüyor. A enerji sınıfı cihazlar almak için vergi indirimlerini, elektrik şirketimi değiştirmek için 2015’i bekleyeceğim. Bu sırada da, artık koridorda açık kalmış bir lambayı kapatmak için kesinlikle üşenmeyecek, bir gömlek ile makineyi çalıştırmayacağım. Sizin de bana tavsiyeleriniz varsa, seve seve uygulayabilirim. Çünkü bu gidişle, elektrik faturalarımın altından kalkamayacak duruma geleceğim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.