Banka Kara Liste Sorgulama

Bir zamanlar, kredi ve kredi kartı ödeme düzensizlikleri ve karşılıksız çek ve protestolu senetler, bankalar tarafından Merkez Bankası’na gönderiliyor ve Merkez Bankası tarafından da diğer bankalara bir liste halinde dağıtılıyordu. Bundan dolayı, bu sistem vatandaşlar arasında “merkez bankası kara listesi” olarak yayılmaya başladı. Tüketicilerin kredi ve kredi kartı başvurularının olumsuz sonuçlanmasının nedeni, banka çalışanları tarafından “kara liste” olarak açıklanıyordu. Banka kara liste sorgulaması, 28 Haziran 2013 tarihine kadar Merkez Bankası tarafından yapılıyorken, artık bu sistem Türkiye Bankalar Birliği nezdinde kurulan Risk Merkezi’ne devrolmuştur.

Siz de “kara listede miyim” diye endişeleniyorsanız, banka kara listesi sorgulamasını kendiniz oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kara liste sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

1)Ziraat Bankası, İş Bankası, Halk Bankası, DenizBank, Şekerbank veya Alternatif Bank’ın her hangi bir şubesine gidin.

2)Risk Merkezi Raporu almak istediğinizi söyleyin. Her ne kadar bir takvim yılı içerisindeki ilk başvuru ücretsiz olsa da muhtemelen banka sizden 5 TL talep edecektir. Dikkat edin Kredi Kayıt Bürosu raporu ile karıştırmasın görevli. Çünkü bir de kredi notunu öğrenmek için alınan Kredi Kayıt Bürosu kredi notu raporu var.

3)Nüfus cüzdanınızı verin.

4)Raporunuzu alın.

Aldığınız raporda, geriye dönük 10 yılda bankalarla yaptığınız bütün kredili işlemlere ilişkin detayları göreceksiniz. Merkez Bankası bu kayıtları 5 yıl boyunca saklarken, Risk Merkezi bu süreyi 10 yıla çıkardı. Raporu dikkatle inceleyin, eğer borcunu kapadığınız ve hala listede olan bir borç var ise, 444 99 69 numaralı telefondan Risk Merkezi’ni arayarak, itiraz sürecine ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

Kara liste sorgulama raporu elinizde ve son 10 yılda ödememiş olduğunuz borçlarınız var. Eğer son 10 yıllık işlem listenizde takipte krediniz bulunuyorsa, kara listedesiniz demektir. Üzülmeyin. Yalnız değilsiniz. Şu anda Türkiye’de borcunu ödemediği için kara listede olan 3 milyon insan var. Bunların 1 milyonu 2013 yılında listeye dahil oldu. Ayrıca, listedeki toplam kayıt sayısı 10 milyon.

Kara listeden çıkma niyetindeyseniz, öncelikle ödenmemiş borçlarınızı tespit edin. Sözgelimi siz Garanti Bankası Bonus kart nedeniyle kara listeye girmiş olabilirsiniz. Ama artık bu borcunuzu Garanti Bankası, bir varlık yönetim şirketine satmış olabilir. Borcunuzu ödeme niyetindeyseniz bu şirketler ile temasa geçin. Yapılandırma ve az az ödeme gibi seçenekleri değerlendirin. Kara listede olanlara kredi imkanı tanıyan bankaları araştırın.

“Kara listeden nasıl çıkılır?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Kredinizin takibe atılmasının üzerinden 10 yıl geçmişse ve siz bu sırada borcunuzu ödemişseniz, teorik olarak artık kara listede değilsinizdir. Eğer kredi kartı veya kredi ödemelerini düzenli ödemeye başlamışsanız, kredi notunuz yavaş yavaş yükselir ve aradan biraz zaman geçtikten sonra, siz de kara listede olmayan tüketiciler gibi kredi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Comments
 1. mehmt avkaya

  bir sorum olacak size … yanıtlarsanız sevinirim. e-mail adresime cevap atarsanız çok daha iyi olur.
  şimdi .. bir bankaya kapattığımı düşündüğüm kredi kartımı kapatmadığımı ve 70 tl kadar borcum olduğunu öğrendim. bunu kapatmak istediğimde avukata verildiğini ve banka ile herhangi bir ilişkim kalmadığını söylediler. bende bunun üzerine bahse konu avukatın telefon numaralarını alıp ulaştım ve borcumu o aşamada kapatırsam bana herhangi bir zarar olmayacağını söylediler. bende hemen o saat içinde ödedim ve ödediğime dair avukattan mail almak istediğimi söyledim. onuda aldım. fakat şimdi kredi çekmemde engel teşkil ediyor. bu sorunu nasıl çözebilirim ?

  • Can Balkan

   Mehmet Bey,
   Maalesef, 70 TL’lik borç yüzünden yasal takibe konu olmuşsunuz. BU bildirim, borcunuzun olduğu banka tarafından Kredi Kayıt Bürosu’na yapılmış. Yeni başvurularınız da bu yüzden onaylanmıyor. Konuyla ilgili yapılacak birşey yok. Ancak, kredi kartınızı kapattıktan sonra yansıyan bir borç olmuş ise, görüşme kayıtlarınızı talep edip, bankaya itirazda bulunabilir, KKB’ye yapılan bildirimlerde düzeltme yapılmasını isteyebilirsiniz. Ama yine de, işiniz zor görünüyor. Kolay gelsin…

 2. halil ibrahim cakici

  Ben kredi basvurusunda bulundum bana bin liralik kredi karti takibinde olduğumu soylediler ama benim hic birseyden haberim yok bu yuzden kiredi alamiyorum ne yapmaliyim

  • Can Balkan

   Öncelikle hemen kredi notu raporu almalısınız ve takibinizin hangi bankadan olduğunu öğrenip, banka ile iletişime geçmelisiniz. Oratada bir sahtecilik durumu olabilir. Sonrasında savcılığa başvurmanızda fayda var. Ama ilk iş takibin nereden kaynaklandığını öğrenmek.

 3. nihat

  ben nihat ben kıredı kartım icralık oldu ama hepsını ödedım ama bankalar kıredı vermıyo merkez bankası sılmesı lazım benı kara lısteden sılın saygılarımla arz edıyorum

 4. ada

  merhaba, kredi kartımın borcunu ödemeyi unuttuğum için yasal takibe alınmış bunu öğrendiğimde borcumun hepsini kapattım 2 yıl gecti uzerinden fakat kredi kartı talep ettiğimde bankalar olumlu yanıt vermiyor. ne yapabilirim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Maalesef beklemekten başka çareniz yok. Mümkün olursa, çalıştığınız maaş bankanızdan 50 TL dahi olsa bir kredili mevduat hesabı açtırmayı deneyin. Bu hesapta hareket oldukça, Findeks kredi notunuz da yükselecektir.

 5. ece

  Merhabalar, 2 yıl önceden kalma kredi kartı borcum olduğunu avukat beni arayınca öğrendim. Borcumun olduğu bankaya gittim bana 450 TL borcum olduğunu ve avukata intikal ettiğini ve bu işi avukatla halletmem gerektiğini söylediler. Aynı gün içinde avukatı tekrar aradım ve masraflarla birlikte 700 TL civarında ödeme yapıp borcumu kapattım. Banka ise adresim, telefonum, her şeyim belliyken bana 2 yıldır ulaşamadığını söyledi. Böyle bir saçmalık ömrümde görmedim. Avukata sicilimi nasıl temizletebileceğimi sorduğumda, bana bir belge fakslayacaklarını ve o belgeyle birlikte adliyedeki ilgili birime gitmem gerektiğini söylediler. Şimdi ihtiyaçlarım sebebiyle 10.000 TL lik kredi kullanmam gerekiyor. İşim ve ekonomik durumum buna elverişli fakat yazdıklarınızı okuduktan sonra açıkçası ürktüm. Adliyeye gidip şansımı denemeli miyim yoksa diğer arkadaşlar gibi bende 5 yıl beklemek mi zorundayım? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vallahi adliyeden sicil temizlendiğini ilk kez duyuyorum. Sanırım avukat “adli sicil”den bahsetti. Burada söz konusu olan “kredi sicili”. Sizin kredini yasal takibe konu olduğu için, şu durumda Findeks kredi notunuzun da düşmüş olması gerekir. Kredi çekmek artık sizin için, en azından bir süre epeyce zor. Önce Findeks kredi notunuzu öğrenin, sonrasında ise eğer krediye acil ihtiyacınız varsa, maaş bankanızı deneyin. Bol şans.

 6. ersen

  merhaba..benim 2004 yılında 14 adet çekim vuruldu..bunların ödemesini zaman için de yaptım..ama ödediğim çek yapraklarını bankama iade etmeden imha ettim..şimdi bunlar ödenmemiş gözüktüğünden bankalar dan kredi alamıyorum…Risk Merkezi Raporun da bunlar gözüküyor…şimdi 2015 yılına girdiğimiz de 10 yıllık zaman aşımı kapsamına girmiş olacakmıyım..yoksa çekler hala ödenmemiş gözükecekler mi?..bu arada 2 tane bankadan kredi kartım var ve ödemelerinde 1 sıkıntı olmadan kullanıyorum..vereceğiniz bilgiler için teşekkürler çalışmalarınızda başarılar…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   10 yıllık süre geçmiş olacağı için Risk Raporu’nda görünmeyeceğini tahmin ediyorum. Şu an için 2 kredi kartınız varsa teorik olarak, “kara liste”de olduğunuzu söyleyemeyiz. Ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapmaya devam ettiğiniz sürece, geliriniz doğrultusunda bankalardaki kredibiliteniz artacaktır.

 7. İbrahim

  İşbankın bir şubesinde kullanmakta olduğum 700 tl. tutarındaki kredili mevduat hesabına aylık ödemeleri yaparken banka personelinin bana borcumu kapatmam gerektiğini, hakkımda kanuni takip başlatıldığını söylemesi üzerine derhal kredimi kapattım. Hiçbir avukat ile muattap olmadım. Hiçbir Aavukat masrafı, mahkeme masrafı vs. ödemedim.KKB notumu incelediğimde söz konusu borcumun idari takip başlamadan düzenli ödemelerin akabinde kanuni takip görülmektedir.Ne yapmam gerekir.Yardımlarınız için teşekkürler.

  • Can Balkan

   Son ödeme tarihinizin üzerinden 90 gün geçmeden, bankalar kanuni takip başlatamaz. Şikayetinizi öncelikle bankaya bildirin ve düzeltilmesini talep edin. Aksiyon alınmazsa, TBB Hakem Heyeti’ne ve eğer 90 gün geçmeden kanuni takip başlatıldığını düşünüyorsanız BDDK’ya başvurabilirsiniz. Bol şans diliyorum.

 8. SAMET

  Benim 2004 yılından kredim dondurulmuştu. 10 yıllık zaman aşımı olmuş mudur ? Bu borcum silinmiş midir ? Bu konuda yardım olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

  • Can Balkan

   Kredinizi geri ödemiş miydiniz? Borcunuz kapatılmış mıydı? En iyi yolu, Findeks kredi raporu alarak, açık olan kredilerinizi öğrenmektir.

 9. serdar altiyaprak

  Merhaba Can Bey benim sorunum kredi karti ile ilgili. Yaklasik 2 sene kredi karti borcumu odeyemedigim icin yasal takibe dustum sanirim beni telefonla aradilar ve bende borcun tamamini kapattim. Avukat masrafi ya da herhangi bir ekstra ucret odemedim. Borcumu odeyeli 3 sene oluyor. Sizce kara listede miyim ?

 10. derya

  is bankasi .teb ve yapı krediden kart almıştım avukata dustukten sonra odedim ve kartı kapattım …öğrenciyiM…us bankasında taksite bağlanmıştim geç odedim ve taksidi iptal ettiler toptan odedim …nasıl ne zaman sicili mi silerler

 11. mehmet

  merhaba ;
  ben 2014 haziran ayında akbanktan kredi ve kredi kartı takibe alındım ama bana icra veya avukata verilmediğim söylendi hemen ödedim hepsini ama üstünden 1 sene geçtikten sonra kredili ürünleri kullanabileceğim söylendi ama hala bu takip gözüktüğü için kredi ve kredi kartı kullanamıyorum bunu nasıl halledebilirim 5 YIl bekleyecek miyim.
  teşekkürler..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   5 yil beklemenize gerek yok. Bu takipteki krediler kredi raporunuzda gorunse dahi diger odemeleriniz ve geliriniz iyiyse tekrardan kredi alma sansiniz var. Maas aldiginiz bankanin subesine danismanizi tavsiye ederim.

 12. songül

  merhaba can bey.
  iş bankasından kredi kartı kullandım. 2012 yılının yaz dönemim de taksitlendirme yapılarak kart borcunu ödedim. Kara listeden çıkmak için 5 yıllık süreyi beklemeden başta türlü çıkma imkanım yok mu. Mesela yakınlarımdan birinin kredi kartından kendi adıma bir ek kart çıkarsam süreç nasıl olur. Yine de 5 yılın dolmasını beklemek zorunda mıyım? Yada borcu ödedik merkeze dilekçe yazıp kara listeden silinme işlemi talep edebilir miyiz.
  iyi çalışmalar…

  • Can Balkan

   Songul Hanim,
   Findeks kredi notunuzu ogrenmenizi tavsiye ederim. Siz eger 2012 yilinda takibe dusmus iseniz ve sonrasinda herhangi bir kredili urunun odemesini duzenli yapmissaniz, su anda kredi notunuz gayet iyi durumdadir. Sorunsuz bir sekilde kredi cekebilir, ya da kredi karti alabilirsiniz (tabi ki bir geliriniz var ise)

 13. vedat

  geriye dönük 10 yıllık kredi kredi kartı borcunu TBB risk merkezi raporundan görüntüleyip kayıtlarına ulaşabiliyoruz anladığım kadarıyla 10 yıllık sürenin dolmasıyla yasa kanun gereği zaman aşımına uğradığını da biliyoruz fakat benim sorum sayın editöre şu olacak peki bu yasal takibe uğramış borç durumumuzun üzerinden yıl itibari ile 11 yıl geçmişse risk merkzi raporunda görülürmü,eğer görülürse risk merkezinin yönetmeliğine borçlar kanunun aksine bir durum oluşmuş olmazmı şimdiden çok teşekkürler

  • Can Balkan

   Vedat Bey,
   Sordugunuz soru kanuni boyut iceriyor. Borclar Kanunu’ndaki zaman asimi surelerini bilmiyorum maalesef. Lakin risk merkezi raporu bir nevi bankalarin bilgi paylasim platformu ve burada hangi bilgileri ne kadar sure ile muhafaza edecekleri kendi tasarruflarindadir diye dusunuyorum.

 14. hasan

  Şuan hiçbir bankaya tek kuruş borcum yok herhangi bir hacizimde kalmadı yaklasık 4 yıldır hacizim yok ama kredi kartı alamıyorum ilgileninirseniz sevinirim

 15. Yaklasık 4 yıl kadar önce yazılan çeklerim vardı hacizli duruma düştüm ve o sıralarda hepsini ödedim ama ödeyipte bankaya teslim etmediğim çekim varmı hatırlamıyorum ve hiçbir bankaya hiçbir borcum yok suan 8 yıl önce aldığım iş bank k kartım var ama diğer bankalardan k kartı alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Can Balkan

   Hasan Bey merhaba,
   Kredi notunuzun 1193 oldugunu belirtmisiniz. Bu not, kredi karti alabilmek icin yeterli. Lakin halen odenmemis gorunen cekiniz olup olmadigini anlamak icin Findeks uzerinden kredi notu raporu alin ve acik risklerinizi gorun. Raporda da birsey gorunmuyorsa, Is Bankasi’na ait kredi kartinizi duzenli odemeye devam edin. 1 sene icerisinde durum duzelecektir.

 16. Hocam anlamanıza teşekkür ederim

 17. recep aktaş

  2013 senesinde eşim iş bankasından okul kredisi ile ilgili takip e alnımış borç hemen ödendi ve şu an hiç bir bankaya ve kuruma borcu yok kredi kartı ve kredisi yok fakat kredi notu çok riskli notu nasıl düzeltebiliriz.

  • Can Balkan

   En kolay yöntem nakit karşılıklı tüketici kredisi kullanmanızdır. 3 bin liralık 6 ay vadeli kredi kullanın. Ödemeleri zamanında ve eksiksiz yapın. Puanınız yükselecektir.

 18. Yilmaz

  Merhaba cem bey 2013 yılında takibe alındım ama borclarimi verilen zamanda ödedim ve hesapları kapattım.avukatlik veya icralik olmadim.ancak risk raporu aldığımda kanuni takip yazıyor.bide su an ödemekte olduğum duzenli kredim ve kredi kartim var,akbankta arti param kapalıydı onuda açtılar ama kredi kartı veya kredi alamıyorum puanim dusuk olduğu için mi acaba yoksa raporda yazan kanuni takip kara liste mi oluyor.yanitlarsaniz sevinirim.teşekkürler.

  • Can Balkan

   Yılmaz Bey,
   Kendinizin de belirttiği üzere 2013 yılında bir krediniz kanuni takibe alınmış. Kanuni takip için illa ki avukatlık ya da icralık olmanıza gerek yok. 90 gün içerisinde ödemeniz gereken taksiti ödememişseniz, doğrudan takibe atılırsınız. Bu şekilde de bildirim yapılır. Maalesef sizin durumunuz da böyle. Ama can sıkacak bir durum değil. Siz ödemelerinizi düzenli yapmaya devam edin, yakında kredi de kullanır hale gelirsiniz.

 19. Hasan

  Merhaba can bey, ben kredi kartı yönünden 19.01.2012 yılında kanuni takibe alındım ama odeme güncelleme tarihi kredi raporunda 12.06.2013 gozukuyor. Benim kredi raporumdaki kanuni takip ne zaman silinir? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Hasan Bey merhaba,
   Takipteki krediyi 2013 yılında mı kapadınız yoksa daha önce mi? 2018 yılına kadar alacağınız raporlarda bu takipteki kredi görünebilir ama eğer szin başka bir krediniz veya kredi kartınız varsa ve ödemelerini düzenli yapıyorsanız, zaman geçtikçe takipteki kredinizin notunuza etkisi azalır.

 20. halil

  Merhaba. İyi çalışmalar.
  1 yıl once 2 tane kredi kartımdan dolayı, kara listeye girdim, 1 yıl once tamamını ödedım kapattım borcumu. findeksten puanımı sorguladıgımda 670 halkbankasında 1100 puan görunuyor.

  memurum, 5000 tl maaşım var, su an devam eden bir kredim var , toplamda 53.000 tl cekmıstım su ankalan ana para 22.000 ve aylık 1270 tl taksıtle duzemlı olarak oduyorum.
  maaş bankama 30.000 tl için kredi başvurusunda bulundum RED geldi.
  şu an yasalaşan sicil afından fgaydalanabilir miyim ? nasıl bir yol izlemeliyim..
  teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi sicil affına ilişkin görüşlerimi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Yazıda da belirttiğim üzere bankalar bu affı dikkate almak mecburiyetinde değil. Uygulamada nasıl olacağını henüz bilmiyoruz ama özellikle özel bankalar sicili bozuk olan müşterilere kredi vermekte çekingen davranmaya devam edebilirler. Siz şu anda açık olan kredilerinizin ödemelerini düzenli yapmaya devam edin. Zaten memursunuz. Kısa zamanda kredi notunuz da kredi siciliniz de daha düzgün hale gelir ve kolaylıkla yeni krediler alabilirsiniz.

   https://paranya.com/kredi-sicil-affi-cikti-mi/

 21. tugrul

  merhaba findeks risk raporuma baktım bugün. 2016 mayıs ayında idari takip yazıyor. puanım 599 .Anlayamadım kara listedemiyim değil miyim? puanımı nasıl yükseltirim kredi kartım var düzenli ödeme yapıyorum hatta gün öncesi erken ödeme yapıyorum. vadeli hesabım var. borcum hiç yok.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kara listede değilsiniz ama maalesef puanınız çok düşük. Kredi kartınızı düzenli bir şekilde ödemeye devam edin, kesinlikle yeni kart başvurusu veya kredi başvurusu yapmayın. En geç 6 ay içerisinde puanınız tekrardan 1000 üzerine çıkacaktır.

 22. halil

  MERHABALAR, 1 YIL ONCE TAKİBE GİRDİM VE KAPATTIM BORCUMU, KARA LİSTEDEYDIM, 4 YILDIR ODEDIGIM BIR KREDIM VAR AYLIK 1260 TL , 2 AY ONCE 15.000 KREDI CEKTIM AYLIK TAKSIDIM 460 TL, DAHA ONCELERI KREDIYE BASVURUYORDUM HEP RED GELIYORDU 2 AY ONCE MAAS ALDIGIM BANKAYA BASVURDUM KREDIM ONAYLANDI, SIMDI BIR SORUM 2 AY SONRA DUGUNUM VAR VE 20.000 TL DAHA KREDIYE IHTIYACIM VAR,
  MAAŞIM 5200 TL
  AYLIK ODEDIGIM KREDI TAKSIDI 1700
  KREDIM ONAYLANIR MI ACABA?_

 23. mevlüt

  merhabalar benim kredi kartından dolayı yasal takibe alındığım bi borcum var. fakat benim bu borctan hiçbir şekilde haberim yoktu taki bi bankaya kredi cekmek için başvurana kadar. ben bütün kredi kartlarımı sıfırlayıp kapattım nasıl olduysa böyle bi borç görünüyor findeks raporunda. ve ne yazık ki bu borçtan hiç ama hiçbir şekilde bilgilendirilmedim bu yüzden pisi pisine 114 tl için kara listeye düşmüşüm. şimdi sorum ben bu kredi kartı borcumun hangi bankaya olduğunu nasıl öğreneceğim ve nereye nasıl ödeyebilirim. kredi kartı kullandığım bankalara başvurduğum zaman borcum gözükmüyor ne yapmalıyım kafayı yyemek üzereyim. ikinci sorum bu bankayı bilgilendirmediği için dava edebilir miyim*?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hakkınızda açılmış bir takip dosyası mevcut mu diye e-devlet’ten bir kontrol eder misiniz?
   Dava açma konusunda ise eğer banka sizin kayıtlı adresinize taahhütlü bir bildirim yapmamış ise elbette şikayet hakkınız saklıdır. Bankalar genellikle bu hususları atlamazlar. Ama isterseniz önce BDDK’ya ve TBB’ye başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra da avukatınız ile konuşarak dava açabilirsiniz. Hukuk alanına girdiği için sürece ilişkin çok kapsamlı bilgim yok.

 24. Ahmet OKAY

  Merhabalar…
  2015 senesinde öğrenciyken kullandığı bir kartımı van depremi sonrasında geçirdiğim bazı sorunlar nedeniyle 3 ay ödeme yapamayarak tarafıma ihtarname keşide edilmiştir.öğrenir öğrenmez 900 tl limitli kartımın 400 tl lik borcunu bankaya ödeyerek kartımı kapattım ve borcu yoktur kağıdı aldım.üzerinden 2 sene geçti ve 2,5 senedir sigortalı çalışmaktayım veteriner hekimim kazancımda güzel.bankalara kredi kartı başvurusu yaptığımda sürekli ret alıyorum, en son bir bankadan neden ret aldığıma dair detaylı bir bilgi istediğimde kapattırdığım 900 tl limitli kartımın 400 tl olan ödediğim borcumun sistemde hala göründüğü ve onu kapatmadan kredi kartı veremeyeceklerini söylediler.Bunu duyunca Bankaya gidip KKB güncellemesi içeren bir dilekçe yazdırdılar bana ve olabilir böyle birr durum merkez bankasına haber vermeyebiliyorlar bazen, 3 iş günü içerisinde düzeltilecek bu durum dendi. bu sebeple ben düzeltildiğinde 2-3 hafta sonra kart başvurusu yapsam kredi kartı çıkartırmı bankalar, ayrıca böyle bir sorumsuzluk yaptığı için bankanın tahsilat bölümüne şikayette bulunabilirmiyim?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankaya elebette şikayette bulunabilirsiniz ama bir sonuca götürmez bu sizi. Sıklıkla yaşanan bir durum maalesef. Borcunuzu KKB’de silindikten sonra 6 ay içerisinde normal bir şekilde kredi ve kredi kartı kullanabilir duruma geleceğinizi düşünüyorum.

 25. Samet

  2 kredi kartının borcunu geciktirirdim kara listeye alındım fakat borcunu ödeyelim 5 yıl oldu hala karşıma çıkıyor ne kredi ne kredi kartı kullanabiliyorum nasıl düzelir yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Öncelikle borcunuzu kapatmış olduğunuzun bilgisi Findeks’e yansımış durumda mı kontrol edin. Eğer borç kapaması yansımamışsa ilgili bankaların risk merkezlerini arayıp sizin borç durumunuza ilişkin güncel bilgiyi Findeks’e aktarmalarını söyleyin.

   İlave olarak maaş aldığınız bankadan nakşit blokeli kredi kartı alabilirsiniz. Epeyce faydası dokunacaktır.

 26. Samet

  Findeks kredi notunuz hesaplanamiyor diyor borç 0 gözüküyor ama neden kredi notumu göstermiyor

 27. RAMAZAN YILDIRM

  MERHABA CAN BEY BENİM GARANTİ YE HSBC YE BORCUM VARDI BUNLARI ÖDEDİM YAKLAŞIK BİR BUÇUK İKİ SENE OLDU ŞUANDA DÜZENLİ BİYERDE SİGORTALI YÜKSEK MAASLI Bİ ŞİRKETTE ÇALIŞIYORUM BİR SENEDİR AMA HANGİ BANKAYA GİTSEM BANA KREDİ KARDTI VERMİYOR SİCİL AFFI DEDİLER AMA NASIL YARARLANCAM NASIL YAPCAM BİLMİYORUM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Gereksiz yere başvuru yapmayın. Maaş almakta olduğunuz bankaya gidip nakit blokeli kredi kartı alın ve ödemelerini düzenli yapın. 6 ay sonra düzlüğe çıkarsınız.

 28. RAMAZAN YILDIRM

  can beyb gitim olmuyor yapmıyorlar

 29. Ozlem

  Can bey merhaba benim 2013 te takibe alindigim gorundugu icin hicbir sekilde banka urunlerinden yararlanamiyorum calistigim bankayi aradigimda yardimci olmuyorlar 1 sene bekleyecekmisim.2018 den sonra ancak diyorlar bu vadenin kisalmasi icim veya urun kullanmam icin yapmam gereken bir yol var mi acaba yardimci olur musunuz ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Nakit blokeli kredi kartı alıp, ödemelerinizi düzenli yaparak süreci hızlandırabilirsiniz. Örneğin bankadaki hesabınızın 1000 lirasına bloke koydurarak, 1000 lira limitli kredi kartı alır ve düzenli bir şekilde kullanır, ödemelerini de düzenli yaparsanız, 6 ay içerisinde puanınız tekrardan düzelir.

 30. Cihan

  Kredi puanım yüksek bankalara borcumu geçte olsa kapattım fakat halen hiç bi işlem yapamıyorum 2013 yılında takip görünüyor akıl verin nasıl tekrar kredi kartı vs kullana bilirim

  • Can Balkan

   Nakit blokeli kredi kartı almayı deneyebilirsiniz.

 31. Mustafa

  Can bey merhaba ;
  2006 ve 2007 yıllarında bir çok bankadan kullanmış olduğum kredi ve kredi kartlarını ödeyemediğimden dolayı malum takibe girdim varlık şirketine devir oldu ve ödeyemedim ve hiç bir hukuki takibim yok şu an 2016 yılından
  kredi kartı başvurusu yaptım ve çıktı şu an 4 bankadan kart kullanıyorum Kredi başvurusu yağtığımda memzuç ta 2006 ve 2007 yıllarındaki yaşadığımız sorunlar ortaya çıkmakta bunlar zamanla siliniyor mu ve silinmesi için nasıl bir yol izlemeliyim ?
  10 yıl geçmesine rağmen silinmemiş

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bankalar unutmaz Mustafa Bey. Ama işlerine gelmiyorsa dikkate de almazlar. Önemli olan sizin son yıllardaki ödeme performansınızdır. 10 yıllık bakacak olsalar, memlekette kredi verecek adam kalmaz.

 32. mustafa efiloglu

  Benim kredim vardı bitti kredi kartim var da limiti 20 lira ama hep geç ödedim icra lik olmadim artı limitini artirmiyolar neden acaba kart ta kullanmıyorum hep nakit ödüyorum faturalarimi yardımcı olurmusunuz

  • Can Balkan

   Sorunuzu anlayamadim maalesef. Eğer limitinizi artırmak istiyorsanız, önceki ödemelerinizin ve gelirinizin düzenli olması gerekmektedir.

 33. Erkan

  Ogrenciykem is bankasindan 700 tl.lik kredi karti aldim ve borcumu hep gec odedim askerdeyken yapilandirdim yapilandirdigimda son taksitine kadar duzenli odedim son taksiti tamamen unuttum ve avukata devredilmeden idari takibe alindigimi duyunca tamamen borcumu kapattim ama kkb sorgumda idari takibim gozukuyor bes yil boyunca silinmez dediler puanim 900 lerde ve kredi karti bile vermiyorlar sozlesmeli olarak turk silahli kuvvetlerinde gorevliyim maasim iyi kara listeye dusmusmu oluyorum ve nasil bor yol izlemeliyim yardimci olursaniz cok sevinirm

  • Can Balkan

   Endişe edecek bir durum yok. Kurumunuzda 6 ay çalıştıktan sonra maaş aldığınız bankaya gidip kredi kartı isteyebilirsiniz. Ya da puan olarak aceleniz varsa şubedeki arkadaşlarla konuşup nakit blokeli kredi kartı alabilirsiniz. Yani söz gelimi 1000 lira yatırıp, buna bloke koydurur ve karşılığında kredi kartı alırsınız. Eğer bu kartın harcamalarını ve ödemelerini düzenli yaparsanız, 1 yıl içine puanınız 1200 seviyelerini geçer.

 34. Ibrahim

  Selam ben 2015 yilinda kredi karti aldim tabi arkadasimla gittik ikimizde aldik benim telefonda onay vermem gerekiyodu onay verdim benim ek hesap kartim arkadasima gitti lakin bilmiyodum oda kullanmis odememis sonra finas bankasi beni arada finas bankanin kendi avukati borcunuzu odemezseniz dosya parasi odersiniz dedi 350 tl borcum kalmis bende hemen odedim o gundur kredi karti alamiyorum findeks uye oldum 550 notummu ne varmis ben nasil notumu yukseltirim bana yardimci olurmusunuz

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi notunuzu yükseltmek için tekrardan herhangi bir kredili ürün kullanmanız gerekiyor. (kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi). Tabi sizin notunuz düşük olduğu için size bu ürünleri kullandırmazlar. Onun için yapmanız gereken çalıştığınız bankaya gidip “nakit blokeli kredi kartı” almak. Söz gelimi 1.000 lira nakit para yatırıp, bu paraya karşılık kredi kartı alacak ve daha sonrasında bu kartın ödemelerini düzenli yapacaksınız. Bu şekilde kredi notunuz yükselmeye başlar. Başka yöntem maalesef yok.

 35. Ahmet

  İyi akşamlar can bey ben 2014 yılında bir kere kredi yasal takibe dustum ve suan hep başvuruları red gelmekte 2014 ten buyana bir şirkette 2000 tl maaş ile sigortalı calisiyorum ve o geçen sene halk bank bana 2500 tl lik bı adet kart verdi ve bu kartı hep gününde ve ekstre neyse onu odedim dün findeks raporu çektim ve puan 1365 olmuş bama yine de kredi red geliyor sizce benim durumun nedir benim puanim iyi olmasına rağmen kredi neden alamıyorum sizce ben kara listede miyim sizce ben 5 yil sonrami kara listeden cikicam size göre bankalar bana nezaman kredi verirler ve bu arada maaş bankamda 33.000 tl ev almak için biriktirdigim param var ama yine de yok yok yok..

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Öncelikle olumlu tarafından bakalım. Kullandığınız bir kredi kartı var, puanınız gayet iyi seviyede ve konut kredisi için peşinat yapacak birikiminiz var. Öte yandan 3-4 yıl kadar önce bir takip geçmişiniz olmuş. Takip yediğiniz için otomatik olarak kara listedesiniz zaten. Bankaların hafızaları 5 yıl ile de sınırlı değil. İsteseler size hiç kredi vermezler. Ama Halk Bankası’ndan kredi kartı alarak bu sorunu aşmışınız. Kredi alamamanızın başka nedenleri de olabilir. Mesela geliriniz uygun gelmiyordur ya da birinci derece aile üyelerinizden birinin kapanmamış takipte bir kredisi vardır. Bir kaç ay sonra maaş bankanızdan veya Halkbank’tan düşük tutarlı örneğin 1000 lira gibi bir kredi çekmeyi dener misiniz? Bakalım sonuç ne çıkacak. Bir de gereksiz kredi başvurularından kaçının.

 36. Burhan

  Merhaba efendim 2014 yılında garanti bankasından kredi kartı aldım ve aynı yıl icersinde takibe düştüm ve 2015 yılında borcumun tamamını ödedim şu an itibari ile 4 aydır özel sektörde calışıyorum sigorta pirimlerim eksiksiz bir şekilde ödeniyor maaşım halkbanka yatıyor kredi kartı yada kredili mevduat hesabı actırmak istiyorum ama findesk raporumda kredi puanı hesaplanamamıştir yazıyor aktif bir borc yok sadece raporda 2014 yılındaki kanuni takip gözüküyor napmam lazim saygılarla

  • Can Balkan

   Merhaba,
   2 ay daha aynı iş yerinde devam ettikten sonra maaş bankanıza giderek, nakit blokeli kredi kartı talebinde bulunun. Sizin notunuzun tekrardan hesaplanabilmesi için kredili bir ürüne ihtiyacınız var. Takip geçmişiniz olduğu için bankalar size kredi limiti açmaktan imtina edeceklerdir. Bu süreci hızlandırmak için aşağıda linkte anlattığım şekilde bir kredi kartı edinebilirsiniz.
   https://paranya.com/nakit-blokeli-kredi-karti/

 37. burhan

  Cevabınız icin teşekkürler nakit blokeli kredi kartını almaya calışıcam peki en azından maaş aldıgım banka maaş avansidami acmaz düşük limitli dahi olsa elimde gelir belgesi mevcut

  • Can Balkan

   Şansınızı deneyin, açarsa kullanırsınız.

 38. hakan

  Merhabalar

  2016 yılında vakıfbank kredi kartını ödemekte zorlandım ve beni arayarak 3 gün içerisinde ödeme yapmadığınız taktirde avukatlık olacağımı ilettiler bende tam son günü mesai saatleri bitiminden önce tamamını ödedim ama e devlette icrada görülmekteydi 2017 senesinde şikayet vardan dilekçede yazarak onuda kapattım şuan kredi skorum 1022 görülmekte ama kredi kartı veya kredi alamıyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer normalde krediniz takibe düşmemiş iken bankanın bir hata yaparak sizi takibe düşürdüğünü düşünüyorsanız, Vakıfbank Genel Müdürlüğü’nü arayıp, Risk Takip Merkezi ile görüşün ve size ait kayıtların düzeltilmesini talep edin. Bu başvuruyu yalnızca sözlü değil, yazılı olarak da yapın ve sıkı takip edin. Durduk yere mağdur olmayın.

 39. Bilal polat

  Selamlar. 2006de kartlardan dolayı içralık oldum. Hiç ödeme yapmadım. Ön ödemeli kart alabilir iyim ve tekrar kontrol. Kartı alabilirmym.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Borcunuzu kapatmanız lazım. Borcunuzu kapatmadan kredili herhangi bir ürün almanız çok zor.

 40. murat

  merhabalar bankalara olan tum borclarımı 2011 ylında kapattım simdi ise kredi çekmek istiyorum ancak hangi banka oldugunu bilmediğim bir adet halen ödeniyor ibaresi çıkıyor.Çalışmakta olduğum banka bu borcun güncellenmesi gerektiğini söylüyor.Hangi bankanın güncellemesi gerekli nasıl bulurum

 41. erkan çaglar

  emekli memurum 2006 yılında denizbank dan bireysel kredi kullandım . en son taksidi ödediğimde memur borcunuz bitti dedi . 2018 yılında maaşımı aldığım ziraat bakasından kredi talebinde bulundum takipde borcunuz gözüküyor bilgisi verdiler Denizbanka a gittim mğşteri temsilcisi bizde borcunuz gözükmüyor dedi genel müdürlüğe mail atayım dedi 1 saat sonra genelmüdürlükden yanıt geldi krediden 11 tl faizi ile beraber 32 tl borcunuz var dediler müsteri temsilcisinin ekranından göremediğini ben nasıl gorecekdim. borcumuz varmı diye soruyorum bende gözükmüyor diyor kredileri benkenın genel merkezinemi ödeyeceğiz bunlar bu kurumun şubeleri değilmi şu an hiç bir yere borcumuz olamamsına ragmen emekli maaşımı aldığım banka bile kredi vermiyor.ne yapmalıyım

  • Can Balkan

   Maalesef yapabileceğiniz birşey yok. Her ne kadar olayda mağdur durumunda olsanız da, bankanın kusurunu ispatlayabilmeniz çok zor. Neticede 32 lira gibi küçük bir miktar da olsa borçlu görünüyordunuz. Ancak endişe edecek bir durum da yok. Bu borcu kapattıktan kısa süre sonra eski kredibiletinize kavuşacağınızı düşünüyorum. Maaşınızı aldığınız bankanın kredi vermemesinin nedeni, emekli maaşına bloke konulamaması olabilir. Eğer muvafakatname verirseniz, krediyi verirler diye tahmin ediyorum. Geliriniz garanti olduğu için, banka da herhangi bir risk almayıp, faiz geliri elde edeceği için kredi verir. SOn birşey daha ekleyeyeyim. Çok muşkül durumda değilseniz, bu yüksek faiz ortamında krediden kaçınmanızı tavsiye ederim.

 42. hasan

  hocam merhabalar bir soru sormak istiyorum . 2015 de birden fazla kredi karti kullandim tum borclarimi kapadim .kredi talebinde bulundum 4 5 defa red geldi. au an aktif olarak kredi karti kullaniyorum garanti ve akbank duzenlu oduyorum ama birde is bankasina ait ek hesabim vardi bunu 90 gun geciktirdim 90 gunu asti takibe falan girmismiyimdir nasil etkiler beni ve odemelerimi duzenli yaptigim taktirde 3 ay sonra kredi cekebilirmiyim 5000 tl kadar ayrica su an findeks notum 1009 saygilar

 43. Faruk

  Merhaba,

  2015 yılında bir bankaya ait kredi kartının borcunun tamamını ödeyerek kartı iptal ettirdim. (Bu arada diğer bankalarla düzenli bir şekilde çalışmaya devam ediyorum) 2019 yılında ev almak için bir bankaya müracaat ettiğimde kredi verilemeyeceği ifade edildi. Yaptığım araştırmada kapattığım kredi kartında cüzzi bir miktar kalmış ve bugüne kadar yasal faizi ile toplam 130.00 TL olmuş ve fakat borç kanuni takibe düşmemiş. Bankaya gittim, “kalan borcu ödemeniz lazım, findeks notu ile ilgili yapabilecek bir şeyimiz yok, müşteri hizmetlerine şikayette bulunabilirsiniz” dediler. İlgili bankadan hiç bir şekilde borç ile ilgili bir bilgilendirme almadım.

  Nasıl bir yol izlemem konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  İyi Günler…

Leave a Reply

Your email address will not be published.