Güvenlik Görevlisi Maaşları

Bundan 15 yıl önce, bankalar dışında özel güvenlik görevlisi göremezken, bugün yanı başımızdaki mini markette bile bir güvenlik görevlisi istihdam ediliyor. Güvenlik görevlilerinin sayısı 250 bini aştığı söylenirken, bu sayının bir çok ülkenin ordusundaki personelden fazla olması da dikkat çekici. Peki, artık hayatımızın her alanında karşılaştığımız güvenlik görevlilerinin maaşları ne kadar?

Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları

Sitelerden hastanelere; alışveriş merkezlerinden havalimanlarına kadar her yerde karşılaştığımız özel güvenlik görevlilerin maaşları, çalışan yerin riskine, mesai saatlerine ve silahlı veya silahsız olmasına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin bir alışveriş merkezinde silahsız olarak görev yapan güvenlik görevlisinin maaşı 2014 yılı için 1,000 TL civarındayken; bir bankada silahlı olarak görev yapan özel güvenlik görevlisinin maaşı ise 1,500 TL civarında olabiliyor.

Koruma ve Güvenlik Görevlilerinin Maaşları

Özel güvenlik görevlilerinin maaşları 1,000 ila 1,500 TL arasında değişirken, kamuda çalışan koruma ve güvenlik görevlilerinin maaşları ise 1,924 TL’den başlıyor ve güvenlik görevlisi maaşı hizmet yılı ve derece kademe arttıkça 2,302 TL’ye yükseliyor.

Özel Güvenlik Görevlilerinin Yetkileri Nelerdir?

Stadlarda ve üniversite kampüslerinde, kimi zaman bir takım skandallarla gündeme gelen özel güvenlik görevlilerinin yetkilerini düzenleyen mevzuat 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’dur. Bu kanunda yapılacak düzenlemeler ile, özel güvenlik görevlisi maaşlarının da düzenlenmesi beklenmektedir. Taslak metne göre büyükşehirlerde çalışacak silahlı özel güvenlik görevlilerinin maaşlarının asgari ücretin %70 fazlasından; silahsız olarak çalışan güvenlik görevlilerinin maaşlarının ise asgari ücretin %40 fazlasından az olmamak üzere düzenlenmesi beklenmektedir.

Devamını okumak için aşağıdaki sayfa numaralarına tıklayınız.

1 2

Leave a Reply

Your email address will not be published.