Hesap İşletim Ücreti İade Dilekçesi

Danıştay’ın 2018 yılı Temmuz ayının son günlerinde aldığı karar uyarınca, son 10 yılda bankalar tarfından müşterilerden tahsil edilen hesap işletim ücretlerinin iadesine karar verildi.

Hesap işletim ücreti iadesi için tüketicilerin öncelikle bankaya başvurup hesap işletim ücretlerinin tahsilatına ilişkin yapılmış dekontları talep etmeleri gerekiyor. Hesap işletim ücreti ödemesine ilişkin dekontları bankadan aldıktan sonra bu dekontları aşağıda örneğini göstereceğim hesap işletim ücreti iade dilekçesi ekine koyarak bankaya hesap işletim ücreti iadesi için başvurmaları gerekiyor.

Peki, hesap işletim ücreti iade dilekçesi nasıl yazılır, hesap işletim ücreti nasıl iade alınır?

Hesap işletim ücreti iadesi için öncelikle bankaya başvurarak, daha önce yapılan kesintilerin dekontları talep edilmelidir. Bankadan hesap işletim ücretine ilişkin dekontları alabilmek için aşağıdaki şekilde bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır.

……………………………………………………… Bankası ……………………………… Şube Müdürlüğüne;

 

Şubenizde bulunan şahsıma ait …………………………………………………. numaralı hesabımdan 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana yapılan hesap işletim ücreti kesintilerinin dekontlarının tarafıma teslim edilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad Soyad:

İmza:

Tarih:

TC Kimlik:

Adres:

Buraya tıklayarak Hesap İşletim Ücreti Dekont Dilekçesi örneğini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu dilekçe ile son 10 yılda yapmı olduğunuz hesap işletim ücreti ödemelerinin dekontlarını bankadan aldıktan sonra yine aynı bankaya bu sefer aşağıda örneğini sunduğum hesap işletim ücreti iade dilekçesi ile başvurarak, hesap işletim ücreti iadesini bankadan alabilmek mümkün.

 

……………………………………………………… Bankası ……………………………… Şube Müdürlüğüne;

Şubenizde bulunan şahsıma ait …………………………………………………. numaralı hesabımdan 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana yapılan ve dilekçe ekinde dekontları sunulmuş olan, toplam ……………………………… tutarında hesap işletim ücreti kesintilerinin, Danıştay 15’inci Dairesi ‘hesap işletim ücretiyle ilgili aldığı  “Açıkça sebebi gösterilip niteliği ortaya konulamayan ‘hesap işletim ücreti’ alınmasını öngören düzenleme, yönetmeliğin dayanağı olan 6502 sayılı Kanun’un 4/3’üncü maddesi ile bu konuda yerleşik yargı kararları çerçevesinde ücret, komisyon ve masrafların haklı, makul ve belgeli olması gerektiği kriterlerine aykırılık teşkil etmektedir.” kararı uyarınca tarafıma iade edilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad Soyad:

İmza:

Tarih:

TC Kimlik:

Adres:

EKLER – Hesap işletim ücreti iade dekont kopyaları.

 Buraya tıklayarak Hesap İşletim Ücreti İade Dilekçesi örneğini bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 

Hesap işletim ücretine ilişkin olarak bankaya yaptığınız başvuru cevapsız kalırsa, 7 gün sonra ilçenizde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak hesap işletim ücreti iadesini bankanızdan talpe edebilirsiniz. 2018 yılı hesap işletim ücreti iadeleri için Tüketici Hakem Heyetleri bünyesinde matbu formlar mevcuttur.

Bankalara verilecek diğer dilekçe örnekleri için burayı tıklayabilirsiniz.

Hesap işletim ücreti iade dilekçesi ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla tarafımıza iletirseniz, en kısa zamanda geri dönüş sağlanacaktır.

Comments
 1. yavuz

  dilekçede 1 ocak 2008 tarihi itibari ile olarak belirtmişşiniz son 10 yılın dekontları isteyeceğiz tarih sorun olurmu yani, dilekçeyi göndereceğimiz tarihten tam 10 yıl öncesine aİT tarihimi yazmalıyız ?

  • Can Balkan

   Siz 1 Ocak itibarıyla isteyin. Farketmez.

 2. ali

  kolay gelsin benim halkbank maaş hesabım vardıbir gece yüklü miktarda para girdisi çıktısı olmuş.banka da şüpheli hareketten hesabı bloke etmiş.Benim hiçbişeyden haberim yoktu. Bana bilgi(mesaj vs) verilmedi.Banka doğru düzgün bilgi vermiyor.Savcılık kararı var diyor.savcılıktan sordum adıma hiçbişey yok.BU stresi yaşatıyolar bana.ne yapmam gerekiyor hesabımı da açamıyorum

  • Can Balkan

   İşlemlerle ilginiz yoksa sizin endişelenmenize gerek yok. İşlem uzun sürer, başka bir bankadan hesap açtırsanız iyi olur.

 3. sevim doruk

  HESAP İŞLETİM ÜCRETİ , KART YILLIK AİDAT VE KREDİ DOSYA MASRAFLARI NI KURUMSAL ŞİRKET OLDUĞUMUZ İÇİN VERMİYORLAR. ŞAHIS ADINA OLANLAR VERİLEBİLİYORMUŞ. SİZDEN BU KONU HAKKINDA BİLGİ RİCA EDİYORUM

  • Can Balkan

   Evet, iadeler yalnızca bireysel müşterilere yapılıyor. Ticari hesaplar kapsam dışı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.