Muhabir Banka Nedir?

Türkiye’den yurtdışına para gönderme işlemini anlattığımız yazımıza yorum yapan bir takipçimiz,

 • Türkiye’deki banka hesabından ABD’deki banka hesabına $10 bin dolar gönderdiğini,

 • Türkiye’deki bankanın $21 dolar SWIFT ücreti kestiğini,

 • ABD’deki bankanın da $15 dolar işlem komisyonu tahsil ettiğini,

 • ancak bu ücret ve komisyonların dışında paranın $80 dolar eksik geldiğini, bunun neden kaynaklanmış olabileceğini sormuş.

Biz de kendisine bu ücretin “muhabir banka komisyonu” olabileceğini belirttik. Daha sonrasında da internette yaptığımız araştırmada konuyla ilgili bir çok şikayet bulunduğunu öğrendik.

Mesela şikayetvar isimli siteye şikayetini yazan bir tüketici, Akbank aracılığıyla yapmış olduğu €1000 Euro transfer için bankanın kendisinden ilave olarak €50 Euro muhabir banka komisyonu kestiğini belirterek, paranın iadesini talep etmiş.

Yine şikayetvar isimli siteye şikayetini ileten bir başka tüketici, kendisine yurtdışından $400 dolar ödeme yapıldığını ancak hesabına $366.5 dolar paranın geçtiğini, $33.5 doların ise muhabir hesap komisyonu olarak muhabir banka tarafından kesildiğini ancak Türkiye’deki muhatab bankanın bu işleme ilişkin dekont sağlayamadığını belirtmiş.

Türkiye’den yurtdışına para gönderen veya yurtdışından Türkiye’deki hesabına para gelen tüketicilere yardımcı olması açısından, muhabir banka tanımını, muhabir bankanın hangi işlemleri yaptığını, muhabir banka masraflarını ve muhabir banka listelerine nasıl ulaşabileceğinizi anlatacağız.

Muhabir banka nedir?

Muhabir banka, yerel bir bankanın yurt dışında bir ülkede kendi adına işlemlere aracılık edebilmesi için yetkilendirmiş olduğu bankadır. Örneğin Vakıfbank’ın Kanada’daki muhabir bankası Canadian Imperial Bank’tır. Siz, Türkiye’deki Vakıfbank hesabınızdan Kanada’ya para göndermek istediğinizde, Kanada’daki muhatap bankaya ödeme Imperial Bank aracılığıyla gider. Daha sonra Vakıfbank ile Canadian Imperial Bank kendi içinde mahsuplaşırlar. En basit tanımıyla muhabir banka ilişkisi bu şekilde yürür. Hesap muhabirliğinin yanı sıra dış ticaret işlemlerinin yürütülmesi sırasında akreditif işlemleri için de muhabir banka aracılık eder. Muhabir banka hesapları, nostro hesap olarak da adlandırılır.

Nostro hesap nedir?

Bankaların yurtdışındaki bankalar nezdinde açtıkları hesaplara nostro hesaplar denir. Muhabir banka hesabı da diyebileceğimiz nostro hesaplar, dolaşımı yüksek konvertıbl para birimleri için açılır. Örneğin İş Bankası’nın nostro hesap listesini incelediğimizde Avustralya Doları, Euro, ABD Doları, Kanada Doları, İsveç Kronu, İsviçre Frangı, Rus Rublesi, Kuveyt Dinarı, Norveç Kronu, Güney Afrika Randı, Japon Yeni, İngiliz Sterlini ve Danimarka Kronu için nostro hesapları bulunduğunu görüyoruz.

Muhabir banka masrafı nedir?

Muhabir banka, yerel bir bankanın diğer bir ülkedeki işlemlerine aracılık eder. Bu araclık işlemleri karşılığında da yerel bankaya bir masraf yansıtır. Bu masrafı da yerel banka, kendi müşterisine yansıtır. Diyelim ki yurtdışına bir para gönderdiniz. Bu işlem esnasında, sizden 3 ayrı banka farklı adlarla komisyon kesintisi yapar. İlk olarak, yurtdışına parayı göndermiş olduğunuz hesabın bulunduğu banka sizden SWIFT mesajı için komisyon keser. Daha sonra, karşı tarafın hesabının bulunduğu banka ödemeyi yaparken ücret tahsilatı yapar. Bunlara ilave olarak işleme aracılık eden muhabir banka da masraf tahsilatı gerçekleştirir. Bu masrafa, muhabir banka masrafı denir. Mesela Halkbank’ın döviz işlemleri için yayınladığı masraf komisyon listesine baktığımızda muhabir banka komisyonlarını da görebiliyoruz.

Muhabir banka listesi

Bankalar, yurtdışı muhabir banka listesini kendi internet sitelerinde bulundururlar. Bankalar bu listeye “muhabir banka listesi”, “nostro hesap listesi” veya “correspondent bank list” ismini verebilirler. Bazı bankaların muhabir banka listesi örnek olarak aşağıda sunulmuştur. Banka üzerine tıklayarak, muhabir banka listesine ulaşabilirsiniz.

İş Bankası Muhabir Banka Listesi

Vakıfbank Muhabir Banka Listesi

Odeabank Muhabir Banka Listesi

Muhabir banka ve muhabir banka komisyonuna ilişkin sorularınız varsa aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Comments
 1. Ömür ÖZTÜRK

  AZERBAYCAN BAKÜ AMRAHBANK ŞUBESİNE DENİZLİ HALKBANK ŞUBESİNDEN KARŞI BANKANIN KOMİSYONU LEHDARA AİT OLMAK ÜZERE 25 TL KOMİSYONLA 572 DOLAR GÖNDERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM KARŞI BANKANIN KOMİSYONU 572 doların BİNDE BEŞ YANİ 2.86 DOLAR LEHDAR YANİ ALICI ÖDEYECEK MUHABİR BANKAYA AYRICA KOMİSYON ÖDENECEK Mİ ödenecekse oranı ve kaç dolar olur ve lehdar mı ödeyecek.Lehdar Azerbaycan da yeni okuluna kayıt yaptırdım okuyan kızımdır.Acil bilgilendirirseniz çok sevinirim.Kızımı yeni gönderdim. ilk kez ve her ay düzenli göndereceğim.

  • Can Balkan

   Dediğiniz tutarlar SWIFT aracılığıyla para transferi yapmak için oldukça düşük. Muhtemelen muhabir banka komisyonu da kesilecektir. Büyük bir ihtimalle lehdardan kesilir.

 2. Mehmet

  Bana yurtdışından gatanti bankasi hesabima yuklu bir miktar yolladilar. Swift mesajında muhabir bankanın Londra’da bulunan standart c.. isimli bir bankaya gitmiş. Burada 8 gün oldu hala para ortada yok banka gelmedi diyor. Karşı banka yolladım geri dönen yok diyor anlayacağınız para Otada yok. En buradaki banka swift mesajında yazan muhabir bankanın anlaşması EUR değil diyor muhabir yanlış seçilmiş olduğundan kaynaklı gelmeyebilir diyor. Bu para aracı bankadan başka aracı bankaya geçmiş olabilir mi. Ve nasıl yolnizlemem gerekiyor

  • Can Balkan

   Bu göndericinin çözebileceği bir mesele. Tekrar bir mesajla parayı göndericiyi bankaya çağırıp, oradan tekrar size yollamaları gerekir. Sizin yapacağınız bir şey yok.

 3. ali

  Yurtdışından istanbuldaki Qfinansbank hesabıma 25.000 euro para gönderilecek. Bankama para hesabıma geldiginde cekerken bir masraf alacakmısınız diye sordum. muhabir banka kesintisi olur dediler. kesinti oranını sordum onu biz bilemeyiz dediler. Kısacası y.dışından para en masrafsız şekilde nasıl gelir ? ve şimdi bana gelecek olan paradan ne kadar kesinti yapılacak ?

  • Can Balkan

   İş ilişkisi içerisinde gönderiliyorsa, gönderenden masrafları da üstlenmesini talep edebilirsiniz. Değilse de, 50 Euro civarında bir kesinti olabilir. Bu tip uluslararası para transferleri için en ucuz yöntem şimdilik Transferwise. Büyük tutarları gödnermeden önce müşteri hizmetlerinden özel fiyat alabilmeniz de mümkün. Para alıcının hesabından çekilip, Transferwise’ın ilgili ülkedeki hesabına yatırılıyor. Daha sonra da Transferwise’ın TR’deki hesabından sizin hesabınıza EFT yapılıyor. Para TL olarak geliyor. Ancak o günkü güncel kurdan. Yani kur zararı da yazmıyorsunuz. Detaylar için aşağıdaki yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

 4. Uğur

  Merhaba, öğrenmek istediğim konu yurtdışından emekli maaşı alıyorum. maaşım swift olarak geldiği için her ay belli bir kesintiye uğruyor. bunu engellemenin bir yolu var mıdır? teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 5. Bayram

  İyi günler ben yurt içinden internet bankacılığı aracılığıyla halk bankasından iş bankasına 2500 usd transfer yaptım.masrafı alıcı öder şeklinde işaretledim.
  Benden 26 lira masraf aldılar.İş bankası karşı taraftan toplam ne kadar masraf alır.Yüzde 5 oranında masraf alınır deniyor.Bu doğru mu.Eğer yüzde 5 masraf alınırsa bu dolar olarak mı Türk lirası olarak mı alınır.işlemi swift olarak internet bankacılığından yurtiçi halk bankasından iş bankasına 2500 usd olarak yaptım.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Karşı tarafın masraf tutarının 25-30 doları geçeceğini sanmam. Para kesilip, müşteriye net dolar tutarı yatar. 2475 dolar gibi..

 6. Selver

  Finansbank dan Amerika’ya para transferi yapılacak ve bunun için form vermişler doldurmak için. Formdaki muhabir banka yerine ne yazılmalı ? Bunu nerden öğrenebiliriz? Amerika da iban numarası da yok.

  • Can Balkan

   Sizin muhabir bankayı yazmanıza gerek yok. Alacaklının bankasının SWIFT ya da BIC kodunu yazmanız yeterli. İlave olarak, alacanın hesap numarası ve kimlik bilgileri…

 7. utku

  Merhabalar,
  Ben yurt icerisinde garanti bankasindan is bankasina GBP transferi yaptim. Komisyon + muhabir masraf kesildi. Benim sormak istedigim ayni banka icerisinde, yani is bankasi icerisinde baskasina ait bir doviz hesabina para gonderseydim, yine muhabir masraf kesilir miydi?
  Tesekkur ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Aynı banka içerisinde yapılan aynı döviz türünden işlemler için muhabir banka komisyonu alınmaması gerekiyor mantıken. Muhabir banka komisyonu, bankaların yurtdışındaki muhatapları arasındaki para transferi nedeniyle oluşuyor. Arada başka banka olmadığı için komisyon da oluşmaması gerekir.

 8. Nuray Gunduz

  Merhaba
  Ingiltere is gorusmesi masraflarim HSBC bankasindan Yapi Kredi hesabima 360 dolar bir odeme yapilmis, fakat para hesabima 346 dolar olarak gectikten sonra ayrica 31.5 dolar swift ucreti kesilmis. Gonderenin tum masraflarin gondericiye ait diye secmesine ragmen. Bankaya sordugumda muhabir banka masraf kesmis goremiyoruz dediler. Bu islerin detayini yasal olarak isteme hakkimiz var mi? Yapikredinin muhabir bankalarini kontrol ettigimde Ingiltere icin HSBC gozukuyor, bu ayrica muhabir banka olmadigini gosterir mi? Ayrica bu transferi dolar degil GBP cinsinden yapilmasi muhabir banka masrafini ortadan kaldirir miydi?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   HSBC, Yapı Kredi’nin GBP muhabiridir. Para dolar olarak geldiği için size USD muhabirleri masraf yansıtmış olabilir. Eğer GBP hesabınıza gelmiş olsaydı, bu tutar daha az olabilirdi.

 9. T.E

  Ben bilmem Vallaha

 10. Viktoriia Chibysheva

  Merhaba,Turkiyede bulunan Kuveyt Katilim bankasinda hesabi olan bir sirkete, yurtdisindan NOSTRO SEPA hesabimdan yuklu para yatirdim.Parayi yatirdigim sirket parayi cekemiyor,Banka para bizde gözukmuyor para muhabir bankada diyor.Parayi geri cekme yada baska NOSTRO SEPA hesabi olan bir hesaba aktarman icin Turkiyede bulunan sirketten vekalet almam gerekirmi?yada ne yapmam gerekiyor.?
  lutfen yardimci olurmusunuz.viktoriia chibysheva
  kolay gelsin

 11. Oguz

  Yurtici transferlerde muhabir banka ucreti aliniyor mu? Turkiye HSBCden Garantiye transfer yaptim, 20 $ muhabir masrafi olarak kesilmis?

 12. Muhammet Çetin

  Merhaba,
  Almanyada ki bir bankadan Garanti döviz hesabıma döviz havale yapıldı. Gönderen kişinin bankası ondan ücret kesti. Garanti bankası da benden kesti ancak 30 euro eksik var muhtemelen aracı banka kesti ama Almanyada ki banka aracı kullanmadık direkt gönderdik diyor. Garanti Bankası hesaba bu kadar yatırılmış diyor. Bu 30 euronun akibetini nasıl öğrenebilirm. Muhabir banka tarafından kesildiyse bunu Garanti Bankası mı Almanyada ki banka mı bilmek zorunda
  İyi Günler.

 13. Enes Koç

  Merhaba, Almanyadan Enpara hesabıma döviz transferi gerçekleşecek benden alıcı banka bilgileri ve Muhabir banka bilgilerini istediler, Ve muhabir bankanın Avrupa içinde olması gerektiğini söylediler. alıcı banka bilgilerinde kendi bilgilerimi girdim, Fakat Muhabir bankada Enparanın swift kodunu kabul etmiyorlar, Avrupa içinde olması gerekir diyorlar, Enparayı arıyorum, Muhabir banka bilgilerini istiyorum, Biz veremeyiz diyorlar, Ben şimdi ne yapmalıyım, QNB finansbank sitesinde muhabir bankalarda Almanyada çalışan bankalardan birini versem sorun çıkar mı acaba veya ne yapmalıyım?

 14. İrem amasyalı

  Merhaba aracı bankalar tarafından kesilen ücreti şikayet edip geri alabilme ihtimalim var mı?

 15. ibrahim demir

  merhabalar. yurt dışından Bangladesten doğrudan turkiyedeki hesabima para gönderilmesi yerine farklı isimler uzerinden kucuk meblaglada dolar havaleleri hesabima geliyor. kuveyttyurk bankasi hesabima neden para geldigi, gelirimin ne oldugu ve benzeri cok detayli sorulari icerir muhabir banka talimat ornegini tarafima gonderdi. bu soruları cevaplamali miyim, cevaplamazsam ya da cevaplarsam benim acimdan herhangi bir hukuki ya da cezai bir mesuliyet doğar mi? ilginize pesinen tesekkur ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.