Hesap İşletim Ücreti İadesi 2018

Bu hafta başında Danıştay’dan tüketicileri mutlu edecek bir haber geldi. 2018 yılı itibarıyla geriye dönük 10 yılın hesap işletim ücreti iade alınabilecek. Peki, hesap işletim ücretini nasıl iade alabilirsiniz?

Hesap işletim ücretini iade almak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 1. Hesap işletim ücreti iadesi alacağınız bankaya başvurarak, hesap işletim ücretlerine ilişkin yaptığınız ödemelerin geriye dönük 10 yıllık dekontlarını talep etmek.
 2. Hesap işletim ücretine ilişkin yaptığınız ödemelerin dekontlarını ek yaparak, hesap işletim ücreti iadesi için bankaya bir dilekçe sunmak.
 3. Banka’nın cevabını 7 gün bekledikten sonra yanıt alınamazsa hesap işletim ücretinin iadesi için tutatın büyüklüğüne bağlı olarak Tüketici Hakem Heyeti‘ne veya Tüketici Mahkemesi’ne başvurmak.

Bu adımları tamamlamak için hesap işletim ücreti dilekçeleri aşağıda sunulmuştur. İsterseniz, buraya tıklayarak matbu form şeklinde bilgisayarınıza indirip, kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra hesap işletim ücreti iadesi için ilgili banka şubesine iletebilirsiniz.

Peki, 2018 yılı için hesap işletim ücreti iade dilekçesi nasıl yazılmalıdır?

……………………………………………………… Bankası ……………………………… Şube Müdürlüğüne;

Şubenizde bulunan şahsıma ait …………………………………………………. numaralı hesabımdan 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana yapılan hesap işletim ücreti kesintilerinin dekontlarının tarafıma teslim edilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:
Tarih:
TC Kimlik:
Adres:

Hesap işletim ücreti dekontlarının tarafınıza teslim edilmesinden sonra, hesap işletim ücretleri iadesi dilekçesini de aşağıdaki şekilde yazıp ilgili banka şube müdürlüğüne iletebilirsiniz.

……………………………………………………… Bankası ……………………………… Şube Müdürlüğüne;

Şubenizde bulunan şahsıma ait …………………………………………………. numaralı hesabımdan 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana yapılan ve dilekçe ekinde dekontları sunulmuş olan, toplam ……………………………… tutarında hesap işletim ücreti kesintilerinin, Danıştay 15’inci Dairesi ‘hesap işletim ücretiyle ilgili aldığı  “Açıkça sebebi gösterilip niteliği ortaya konulamayan ‘hesap işletim ücreti’ alınmasını öngören düzenleme, yönetmeliğin dayanağı olan 6502 sayılı Kanun’un 4/3’üncü maddesi ile bu konuda yerleşik yargı kararları çerçevesinde ücret, komisyon ve masrafların haklı, makul ve belgeli olması gerektiği kriterlerine aykırılık teşkil etmektedir.” kararı uyarınca tarafıma iade edilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:
Tarih:
TC Kimlik:
Adres:

EKLER – Hesap işletim ücreti iade dekont kopyaları.

Hesap işletim ücreti iadesine ilişkin dilekçeyi banka şubesine sunduktan sonra 7 gün bekleyin ve yanıt alamazsanız ilçenizde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne matbu bir form ile başvurarak hesap işletim ücreti iadesi talep edebilirsiniz.

Hesap işletim ücreti iadesi 2018 ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bize ilettiğiniz takdirde en kısa zamanda geri dönüş sağşanacaktır.

Comments
 1. Münir GÜRKAŞ

  Bankadan kesilen ücretlerin dökümünü aldım.Dilekçe ile başvuracaktım ancak oradaki yetkili,bankanın karara istinaden geri ödemeyi yaptığını,ancak daha sonra,imzaladığım sözleşmede,bu ücretlerin kesileceğinin belirtildiği ve benim de bunu kabul ederek imzaladığım gerekçesiyle,bankanın karşı dava açarak,dava masraflarıyla birlikte,yaptığı ödemeyi geri aldığını ifade etti.
  Bankanın sözleşmeyi dayanak gösterip böyle bir şey yapma hakkı var mıdır?Ne yapmak gerekir?
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Saygılarımla.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Banka ile imzaladığınız sözleşmenin detaylarına vakıf değilim ancak yazıda da belirttiğim üzere Danıştay’ın iade kararı var. Dilerseniz bir avukata danışın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.