Türkiye’deki Banka Sayısı

İmar Bankası, Kentbank, Demirbank, Toprak Bank, Pamukbank… Bu bankaları hatırlayan var mı? Yaşınız 30’dan fazlaysa muhtemelen hatırlıyorsunuzdur. 2001 krizinden önce yani 2000 yılında Türkiye’deki banka sayısı 79’du. Bu bankalardan kimi battı, kimiyse başka bankalar ile birleşti. Bu yazımızda Türkiye’deki banka sayısının bugünkü durumunu vermeye çalışacağız.

Türkiye’deki bankaları 3 ayrı grup altında toplayabiliriz: mevduat, yatırım ve katılım bankaları.

Bunlardan ilki hepimizin çok yakından bildiği ve sıklıkla işimizin düştüğü mevduat bankalarıdır. Mevduat bankaları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından mevduat toplamaya yetkili kılınmış bankalardır. Ziraat Bankası, Halk Bank, Garanti Bankası ya da Akbank birer mevduat bankasıdır. Bu bankalarda mevduat hesabı açtırarak, birikimlerinizi yatırabilirsiniz. 2018 yılı itibarıyla Türkiye’deki mevduat bankası sayısı 34’tür. Bu 34 mevduat bankasından 5 tanesi ülkemizde şube açmış Habib Bank, JP Morgan gibi yabancı bankalardır. Çoğu vatandaşın bu bankalarla pek işi olmaz. 1 banka ise Birleşik Fon Bankası’dır. Bu banka, TMSF’ye devrolan bankaları bünyesinde bulundurur. Örneğin son olarak Bank Asya bu banka içerisine aktarılmıştır. Eğer batan bir bankada mevduatınız veya krediniz yoksa, Birleşik Fon Bankası ile de işiniz olmaz. Geriye kalan 28 mevduat bankasından bazıları çok yaygın olsa da bazılarını TV reklamlarından ya da şube tabelalarından öğreniriz. Mesela Turkland Bank gibi… Türkiye’deki mevduat bankalarının listesi:

 

Türkiye’deki Mevduat Bankaları Özel Sermaye / Yabancı Sermaye
Ziraat Bankası Devlet
Halk Bankası Devlet
Vakıfbank Devlet
Adabank Özel
Akbank Özel
Anadolubank Özel
Fibabanka Özel
Şekerbank Özel
Turkish Bank Özel
TEB Özel
İş Bankası Özel
Yapı Kredi Özel
Birleşik Fon Bankası Devlet
Alternatif Bank Yabancı
Arap Türk Yabancı
Bank of China Yabancı
Bank of Tokyo-Mitsubishi Yabancı
Burgan Bank Yabancı
Citibank Yabancı
Denizbank Yabancı
Deutsche Bank Yabancı
HSBC Yabancı
ICBC Yabancı
ING Yabancı
Odea Bank Yabancı
QNB Finansbank Yabancı
Rabobank Yabancı
Türkland Bank Yabancı
Garanti Bankası Yabancı
Bank Mellat Yabancı
Habib Bank Yabancı
Intesa Sanpaolo Yabancı
JPMorgan Yabancı
Société Générale Yabancı

Mevduat bankalarının yanı sıra ülkemizde Kalkınma ve Yatırım Bankaları da bulunmaktadır. Mevduat bankalarının aksine, kalkınma ve yatırım bankaları mevduat toplamaya yetkili değillerdir ve yalnızca kredi verirler. Bu tür bankalar genellikle kendi sermayelerinin yanı sıra tahvil, bono, eurobond gibi borçlanma araçları ihraç ederek kaynak bulur ve bu kaynağı kredi olarak kendi müşterilerine kullandırırlar. Bunlardan en tanınmış olan İller Bankası’dır. Genellikle kamu projelerinin fonlanmasına aracılık eden İller Bankası’nın ülke geneline yayılmış 19 şubesi vardır. Öte yandan Passolig ihalesi ile futbolseverlerin radarına girmiş olan Aktifbank da bir yatırım bankasıdır. Sık sık Aktif Bono adı altında borçlanma ihracı yapıp, buradan topladığı fonları genellikle PTT aracılığıyla emeklilere piyasa ortalamasından daha yüksek faizlerle kredi olarak dağıtır. Şu an Türkiye’de faaliyet göstermekte olan 13 kalkınma ve yatırım bankası vardır. Bu bankalardan 3 tanesi kamu bankasıdır. Geriye kalan 10 bankadan 6 tanesi Türk sermayeli olup, 4 banka ise yabancı sermayelidir. Türkiye’deki kalkınma ve yatırım bankalarının listesi:

Türkiye’deki Yatırım Bankaları Özel Sermaye / Yabancı Sermaye
İller Bankası Devlet
Türk Eximbank Devlet
Türkiye Kalkınma Bankası Devlet
Aktif Bank Özel
Diler Bank Özel
GSD Bank Özel
Takasbank Özel
Nurol Bank Özel
TSKB Özel
Bank Pozitif Yabancı
Merrill Lynch Yabancı
Pasha Bank Yabancı
Standard Chartered Yabancı

Mevduat ve yatırım bankalarına ilave olarak bir de İslami usullere göre bankacılık yapan katılım bankaları vardır. Katılım bankaları, mevduat hesabı yerine katılma hesabı açar ve faiz yerine katılım payı öderler. Bu bankaların ödedikleri kar payları da genellikle piyasa mevduat faizi oranına yakındır. 2018 yılı itibarıyla ülkemizde faaliyet göstermekte olan 5 katılım bankası vardır.

Türkiye’deki Katılım Bankaları Özel Sermaye / Yabancı Sermaye
alBaraka Yabancı
KuveytTürk Yabancı
Türkiye Finans Yabancı
Ziraat Katılım Bankası Devlet
Vakıf Katılım Bankası Devlet

2018 yılı itibarıyla Türkiye’de faaliyet göstermekte olan banka sayısı 52’dir. Bu bankalardan 34 tanesi mevduat, 13 tanesi kalkınma ve yatırım ve 5 tanesi de katılım bankası statüsündedir.

Türkiye’deki bankaların sahiplerini öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Devlete ait bankaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu bankalardan adını ilk kez duyduğunuz var mı? Ya da size ilginç gelen bir banka? Aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle ve diğer okuyucularla görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Türkiye’deki banka sayısına ilişkin sorularınız varsa, aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.