İş Bankası Aidatsız Kart

Ülkemizde bankalar ve tüketiciler nezdinden en büyük tartışma konularından birisi de bankaların aldığı ve kimi zaman fahiş boyutalara ulaşan ücret ve komisyonlar. Bankalar, müşterilerine verdikleri kredi kartlarından ”yıllık kart aidatı” ya da ”kredi kartı kullanım ücreti” gibi isimler altında ücret tahsilatı yapmaktadırlar. Tüketicilerin kredi kartına erişiminin engellenmemesi ama aynı zamanda da kredi kartı kullanımını ücretsiz bir şekilde yapabilmesi için, 2014 yılında BDDK tarafından ”aidatsız kredi kartı” zorunlu hale getirildi. Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliğin 11. maddesi uyarınca ”Kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır.” Bu kapsamda kart çıkaran kuruluşlar müşterilerine bir de ”aidatsız kart” sunmak zorundalar. İş Bankası da müşterilerine bu yönetmelik uyarınca aidatsız kredi kartı sunuyor. İş Bankası aidatsız kartları ”Maximum Aidatsız” adıyla sunulurken, öğrencilere yönelik olarak ”İş’te Üniversiteli Aidatsız” kart seçeneği de veriliyor.

İş Bankası aidatsız kartı ”Maximum Aidatsız”, İş Bankası Maximum kartın kimi özelliklerinden fadalanırken, bazı özelliklerinden maalesef faydalanamıyor.

İş Bankası aidatsız kart ”Benim puanla muanla işim olmaz. Cebimde nakit taşımak yerine kart olsun. Kart da aidatsız olsun. Yıllık kullanım ücreti falan ödemeyeyim.” diyenler için tasarlanmış bir kart diyebiliriz.

İş Bankası aidatsız kartın temel özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • İş Bankası Maximum Aidatsız Kart ile ”aidat” ya da ”kart kullanım ücreti” gibi herhangi bir ödemeniz olmaz. Kullanması bedavadır.
 • İş Bankası aidatsız kartla üye iş yerlerinin verdiği puanları kazanabiliyorken, bankanın düzenlediği puan kampanyalarına katılmak mümkün odeğildir.
 • İş Bankası aidatsız kartın Bankamatik özelliği mevcut olup, İş Bankası bünyesindeki diğer hesaplarınıza ulaşmanız mümkündür.
 • İş Bankası aidatsız kredi kartı ile tek ödemeli işlemlerinizi taksitlere böldürebilmek mümkünken, taksit erteleme veya ilave taksit kampanyalarından yararlanmak mümkün olmamaktadır.
 • İş Bankası aidatsız kart ile ek kart, nakit avans gibi kart özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Özetle, İş Bankası aidatsız kart ile Maximum kartın temel özelliklerinden faydalanabilirken, bankaya ek maliyet yaratacak puan ya da ücretsiz taksit erteleme gibi özelliklerinden faydalanmak mümkün olmuyor. İş Bankası aidatsız kart kullanıcılarının faydalanamadığı kart özelliklerinden en önemli 3 tanesi ise:

 • Müzekart uygulaması
 • İstanbul Atatürk Havalimanında ve Ankara Esenboğa Havalimanında otopark indirimi
 • Temassız ödeme özelliği

İş Bankası aidatsız kredi kartının en olumsuz yanı Müzekart özelliğinin bulunmamasıdır diyebilirim. Bunun dışında puan peşinde koşmuyor, havalimanı otoparkını hergün kullanmıyorsanız, İş Bankası Maximum Aidatsız kart sizin için uygun olabilir.

İş Bankası aidatsız kart ile ilgili soru, görüş ve önerileriniz varsa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz.

Comments
 1. Gökberk Tümer

  Öncelikle iyi çalışmalar ben bir konu hakkında gerçekten yardım almak istiyordum.Paraya ihtiyacım vardı ve bir arkadaşıma danıştım şuan üniversite öğrencisiyim ve 19 yaşındayım.O da bana bir tanıdığının olduğunu ve bu sayede kredi çekebileceğimizi söyledi ama bunun sonunda kredi aldığımızda yüzde 15 komisyon alacağını söyledi.Puanıma felan baktılar ve gerçekten çok düşük çıktı ve ben adamla konuştum.İş bankasından maximum kart başvurusu yapmışlar adıma ve bu sayede nakit avana çekip taksite böldürebileveğimi söylediler.Buraya kadar bir sıkıntı yok.Ama iş bankasından aradıklarında benim çalışıyor olduğumu söylemem gerektiğini,kendilerinin beni öyle göstererek başvuruda bulunduğumu söylediler.Kartım bugün onaylandı ama beni telefonla bir hanımefendi aradı ve işbankasından olduğunu kart için bazı bilgileri teyid etmesi gerektiğini söyledi.Numarayı kontrol ettim iş bankasına aitti ve sorular sordu bende çok arada kaldım istemsiz olarak panik oldum,yanlış cevaplar verdim ve telefon kapandı ben kapattım galiba net hatıelamıyoeum.Heyecan yaptım çok aradayım paraya da ihtiyacım var kartım onaylandı lakin bakıldığında evrakta sahtecilik yapılmış resmen.Arkadaşım bu komisyoncu adama cok güveniyor,ailecek de tanıdıklarını söyledi.Benim anlamadığım benim zaten bu bankaua işte üniversiteli kartım kayıtlı bu bilgileri nasıl kabul edebiliyorlar,ben ne yapmalıyım,lütfen bana bir yardım edin çok korkuyorum,ailemin haberi olmasından tutun hukuki süreç başlamasına kadar.Lütfen geri dönüş yapın bana..

  • Can Balkan

   Hocam,
   Böyle bir iş nasıl olabiliyor anlamadım ama bu ciddi bir suç. Türkiye’de yasal sorun yaşamak istemeyeceğiniz tek kurum bankalar olmalı. Sizin şu aşamada yapabileceğiniz birşey yok. Kart gelirse iptal edin. Bu adamla da muhabbeti kesin. Nacizane tavsiyem budur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.