Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada, ülkemizde de binlerce insanın yaşama hayalini kurduğu bir göçmen ülkesi. Kuzey Amerika’da yer alan ülkenin %20’si Kanada doğumlu olmayanlardan müteşekkil. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre 7.5 milyon vatandaş, Kanada dışında doğmuş. Ee haliyle, göçmen işçilere karşı kucak açan Kanada’ya ülkemiz vatandaşlarından da yoğun bir ilgi var. Kanada’da yaşama hayali kuran vatandaşlarımızın en çok merak ettiği soru ise “Kanada’da asgari ücret ne kadar?“. Bu yazımızda Kanada’da asgari ücrete ilişkin detayları siz değerli okuyucularımıza aktarmaya çalışacağız.

Kanada Doları

Dün akşam saatlerinde Amerikan dolarının, Türk Lirası karşısında 5.42‘yi görmesinden sonra, ülkemizdeki ekonomik gidişat bir çok insanı karamsarlığa sevketti. Maaşının günden güne eridiğini ve hayatın git gide pahalılaştığını gören vatandaşlarımız da alternatifler üzerine araştırma yapmaya başladı. Yalnızca beyaz yakalı dediğimiz ofis çalışanları ya da yazılımcılar dışında da musluk tamircisinden hasta yaşlı bakımıyla ilgilenecek personele kadar çok çeşitli sektörlerde alım yapan Kanada da bir çok kişinin hayalini süsleyen bir ülke. Kişi başı milli gelirin 40 bin Amerikan dolarından fazla olduğu Kanada, bir rüyalar ülkesi. İyi güzel ama, Kanada asgari ücret ne kadar?

Kanada’da asgari ücret, ülkemizdeki gibi merkezi bir komisyon tarafından belirlenip, Edirne’den Kars’a her yerde aynı uygulanmıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi, Kanada’da da ücret bölgelere göre farklılık gösteriyor. Bölgelerin gelişmişlik düzeyleri, bölgelerdeki ekonomik aktivite ve hayat pahalılığı arttıkça asgari ücret de yükseliyor. Aşağıda paylaştığım harita üzerinde görebileceğiniz gibi Kanada’da asgari ücret C$11 Kanada Doları ile C$14 Kanada Doları arasında değişiyor. Ama örneğin Alberta eyaletinde, Ekim 2018 tarihinden itibaren saatlik asgari ücret C$15 Kanada Doları olarak uygulanmaya başlanacak. Bugün itibarıyla 1 Kanada Doları’nın 4 Türk Lirası’na eşit olduğunu düşünürsek, Kanada’da asgari ücret saatlik olarak 60 lira civarında diyebiliriz. Yani 8 saat çalıştığınızı varsayarsak bir günlük tevmiyeniz minimum 480 lira olacaktır. Kanada’da asgari ücret ile 3 gün çalışırsanız, Türkiye’deki bir aylık asgari ücreti almış olursunuz. Ha diyeceksiniz ki, Kanada’da da hayat ona göre pahalı. Yazımızın devamında Kanada ile Türkiye arasındaki hayat pahalılığını da karşılaştıracağız.

Kanada'da Asgari Ücret

Yukarıda paylaştığımız haritada görebileceğiniz üzere, Kanada’da en yüksek asgari ücret Alberta ve Ontario eyaletlerinde uygulanıyor. Bu iki eyaleti, British Columbia takip ediyor. Kanada’da asgari ücretin en az olarak uygulandığı bölge ise Sakatchewan eyaleti. Aşağıdaki tabloda detayları ile sunulan bölgelere göre Kanada asgari ücret bilgilerinin, Kanada’ya yerleşmeyi planlayanlar için de bir fikir vereceğini tahmin ediyorum.

Bir bölgede asgari ücret, diğer bölgelere göre daha yüksekse, o bölgede ekonomik koşullar daha iyi demektir. Ekonomik koşulların iyi olması demek, daha geniş iş imkanı demektir. Dolayısıyla Kanada’ya göç etme hayali kuran okuyucularımız, bu bölgelere yoğunlaşırlarsa kısa zamanda tutunma ihtimalleri artar.

Bölge Saatlik Asgari Ücret Açıklamalar
Alberta $13.60 1 Ekim 2017 tarihinde $13.60 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren $15 Kanada Doları olarak uygulanacak.
British Columbia $12.65 1 Haziran 2018 tarihinde $12.65 Kanada Doları olan saatlik asgari ücret, 1 Haziran 2021 tarihine kadar kademeli olarak $15.20 Kanada Doları’na yükseltilmiş olacak.
Manitoba $11.15 1 Ekim 2017 tarihinde $11.15 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren $11.35 Kanada Doları olarak uygulanacak.
New Brunswick $11.25 1 Nisan 2018 tarihinde $11.25 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, ilerleyen yıllarda Tüketici Fiyat Endeksi’ne bağlı olarak artış kaydedecek.
Newfoundland $11.15 1 Nisan 2018 tarihinde saatlik asgari ücret $11.15 Kanada Dolarına yükseltildi.
Northwest $13.46 1 Nisan 2018 tarihinde saatlik asgari ücret $13.46 Kanada Dolarına yükseltildi.
Nova Scotia $11.00 1 Nisan 2018 tarihinde $11.00 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, ilerleyen yıllarda Tüketici Fiyat Endeksi’ne bağlı olarak artış kaydedecek.
Nunavut $13.00 $13.00 Kanada Doları olarak uygulanan asgari ücret, her yıl 1 Nisan ayında tekrar gözden geçirilecek.
Ontario $14.00 1 Ocak 2018 tarihinde $14.00 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren $15 Kanada Doları olarak uygulanacak.
Prince Edward $11.55 1 Nisan 2018 tarihinde saatlik asgari ücret $11.55 Kanada Dolarına yükseltildi.
Quebec $12.00 1 Mayıs 2018 tarihinde saatlik asgari ücret $12.00 Kanada Dolarına yükseltildi.
Saskatchewan $10.96 1 Ekim 2017 tarihinde $10.96 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren $11.06 Kanada Doları olarak uygulanacak.
Yukon $11.51 1 Nisan 2018 tarihinde $11.51 Kanada Dolarına yükseltilen saatlik asgari ücret, ilerleyen yıllarda Tüketici Fiyat Endeksi’ne bağlı olarak artış kaydedecek.

Kanada’da asgari ücret ile ilgili detayları verdikten sonra Kanada’da fiyatlar ile Türkiye’deki fiyatları da bir karşılaştıralım. Kanada ile Türkiye’yi karşılaştırmak için her iki ülkenin de en pahalı şehirlerini seçtik. Yani İstanbul ve Toronto. Aşağıda sunduğumuz ekran görüntüsünü 7 Ağustos 2018 tarihinde bu siteden aldık.

Kanada Türkiye Karşılaştırma

Tabloda özetle diyor ki, İstanbul’da 9.400 lira ulaştığınız hayat standırdını Toronto’da yakalamanız için 25 bin liraya yani 6 bin Kanada doları’na ihtiyacınız var. Bunu asgari ücrete indirgersek, yani karşılaştırmayı 9.400 lira değil de şu an Türkiye’de uygulana 1.600 lira asgari ücretin sağladığı yaşam standardı ile yapacak olursak: 9.400 TL / 1.600 TL = 5.88. Yani İstanbul’da 9.400 liranın sağladığı hayat kalitesi yerine $1.600 liranın sağladığı hayat kalitesini görmek için Toronto’daki standardı 5.88 ile bölmemiz lazım. $6.000 Kanada Doları / 5.88 = $1.020 Kanada Doları. Özetlersek, İstanbul’da asgari ücretle hayatını idame ettirebilen bir kişi için Toronto’da kazanacağı $1.020 dolar aynı standardı sağlayacaktır. Peki, Toronto’da $1.020 Dolar kazanmak için asgari ücret ödeyen bir işte ne kadar çalışmak lazım? $1.020  / $14  = 72 saat.

OECD istatistiklerine göre ülkemizdeki işçilerin %43′ü haftada 50 saatten daha fazla çalışıyor. Burada yaptığımız hesaplardan gördüğümüz üzere, İstanbul’da asgari ücret ile çalışan bir işçi, Kanada’da 1 hafta çalışıp 3 hafta yatsa, neredeyse aynı hayat standardına kavuşuyor. Ama bizim vatandaşımız çalışkan olduğu için insani koşullarda yani günde ortalama 8 saat, haftada 40 saat ve ayda 160 saat çalışarak en az $2.240 Kanada Doları gelir elde edebilecek kapasitede. Böylelikle, Türkiye’deki sahip olduğu hayat standardının en az iki katına daha az çaba ile sahip olacak. İşte bu yüzden bir çok vatandaşımız Kanada’ya veya diğer gelişmiş ülkelere gitme hayali kuruyor. Diğer ülkelerdeki asgari ücret rakamlarını görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Kanada muslukçu maaşı

Ontario eyaletinde saatlik $14 Kanada Doları ücrete bulaşık yıkayacağınıza, kendinizi biraz geliştirip musluk tamiri yapmayı öğrenip, saatlik $29 Kanada Doları yani yaklaşık 120 lira da kazanabilirsiniz. Muslukçu olarak günde 8 saat mesai yaparsanız, yevmiyeniz günlük bin liraya gelir. Güzel para. Kaynak isteyenler burayı tıklayabilir. Plumber, muslukçu demek.

Kanada asgari ücreti ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü ile bizlere iletebilirsiniz. Mesleğinizi söyleyin, Kanada’da ortalama kaç para kaanabileceğinizi söyleyelim.

Comments
 1. Hüseyin

  Slm rahatsız ettim kusura bakmayın rica etsem bi sorum olucaktı size Kanada’ya gelmeyi düşünüyorum rica etsem Plastik kapı pencere doğrama ve çelik kapı ustasıyım günlük yada aylık maaşım kaç dolardır araştırıp söylerseniz yada tahmininde olabilir cvp larsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler…

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Mesleğinizin tam karşılığını bulamadım. Ancak genel olarak marangoz veya doğramacı maaşlarına baktığımızda ortalama 25 dolar olduğunu görüyoruz. Kanada’da veya diğer gelişmiş ülkelerde el emeği ile çalışanlara ödenen ücret genelde yüksektir. Dolayısıyla siz üçe beşe çok takılmayın, kendinizi Kanada’da yaşamaya hazırlayın. Dil öğrenin, belgeseller seyredin, vs. Bol şans.

   https://www.payscale.com/research/CA/Job=Carpenter/Hourly_Rate

 2. Metin

  Merhaba, Ben bir yazılım mühendisiyim acaba Bir yazılım mühendisinin günlük ve aylık ortalama maaşı ne kadardır ?

 3. Şeyma Sibel

  Merhaba, eşim ve ben Kanada’da yaşamaya karar verdik ve 2 ay içerisinde orada olacağız. Eşim matematik mühendisi ben moda tasarımcısıyım. Kanada’da iş bulma oranımız be maaş aralığımız hakkında bilgi verebilir misiniz?

 4. Yunus

  Merhaba.Ablam fen bilgisi ogretmenligi,kendim de kaynakci olarak ne kadar kazanabiliriz?Internette net bir cevap bulamadim.Teşekkürler.

 5. Sinan

  Merhaba can bey ben boya dekorasyon ve tadilat genel ustasıyım oraya gelince iş bulabilirmiyim?Yoksa illede birinin arada olması şartmı?maaşlar ne aralıkta
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Çok rahat bir şekilde iş bulursunuz. Yardım edecek birileri olsa tabi ki hayatınız daha kolaylaşır, ancak şart değil. Boyacıların saatlik ücreti 20 Kanada Doları.

 6. Hasan

  Ben odyometristim daha önce Kanada’ya gittim 1 yıl kaldım orda öğrenci olarak. Şimdi ise ostımetris olarak oraya girmek istiyorum ne kadar şansım var ve be kadar kazanıyorlar odyometristler ?

  • Can Balkan

   Odyometristler için Kanada’da ortalama bir kazanç belirtilmemiş, ancak eczacı teknisyenleri ortalama 17 CAD kazanıyorlar. Sizin meslek grubunuzda teknisyenlik olduğu için benzer bir kazanç elde edersiniz.

 7. Uğur ertuğrul

  Merhabalar ben bir Türk müziği müzisyeniyim iş alanlarımız nasıl ve ücret konusunda bir fikriniz varmı, şimdiden çok teşekkürler:)

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Hiç bilmediğim bir yerden geldi sorunuz. Eğer mesleğinizi icra etmek istiyorsanız, sanırım iki şansınız var. İlki, akademi geçmişiniz varsa, konservatuarlarda iş bulma şansınız olur. İkincisi ise Türk restoranlarından başlayarak, müzik icra etmek.

 8. ERHAN ŞAHİN

  Hocam merhaba
  Ben inşaat sektörunde çalisiyorum mermer döşeme fayans ustasiyim
  Sizce kanada da bu alanda nasil avantaj elde edebilirim
  Kismetse kac aya gidecegim
  Simdiden tesekkur ederim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İşsiz kalmazsınız. Saatlik ortalama 20 dolar ücret ile kolaylıkla iş bulursunuz.

 9. Tuğçe

  Merhaba Tıbbi Görüntüleme Teknikeriyim. Ücretleri öğrenmek isterim Türkiye’de iki yıllık Üniversiteden mezunum orada denklik var mı bu meslek için? Başvuru yapcak olsam hangi iş firmasıyla görüşmem gerekli??

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Mesleğiniz bire bir karşılığı nedir bilmiyorum ancak tıbbi labaratuvar teknisyenlerinin ortalama maaşı 17 CAD. Denklik, vs. mevzuuları kendinizin araştırması gerekiyor. Konunun uzmanı değilim.

 10. Abdullah

  Merhaba,malumunuz Türkiye de iki üniversite bitirdim.Halen bir hastanede güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Tamirat işlerinden anlıyorum,lakin ustalık belgem vs.yok.Yabancı dil bilgim var. Acaba tamirat üzerine çalışsam ya da hiç olmayan kendi mesleğim olan güvenlik işini icra edebilir miyim.İcra edersem ne kadar kazanırım.Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Güvenlik işleri Türkiye dışında bu kadar yaygın değil. İlave olarak Kanada göçmen alım programında da güvenlik konusunda bir açık görmedim. Siz tadilat konusuna yoğunlaşın.

 11. Abdullah

  Peki Lisans İşletme,Önlisans İş Sağlığı ve Güvenliği. İş güvenliği uzmanlığı konusunda şansım olur mu?

 12. Abdullah

  Çiftçi olarak gitmek ne fayda sağlar,aileden kalan bir yetenek.

 13. Ömer

  Merhabalar hocam;
  Hukuk fakültesi mezunuyum 1 senelik avukatim ve Kanada da yasamayi dusunuyorum orada avukatlik veya hukuk danismanligi yapabilrmiyim ve ne kadar ucret alabilirim ilk etapta bir de kira ucretleri ne kadar ortalama

 14. Deniz

  Hocam orada avukat olarak nasıl iş imkanları bulabilirim ve ücretlendirmeleri felan nasıldır? Birde suç oranı düşük bir yer olduğu için sıkıntı mıdır?

 15. cemberk

  Merhaba,,ben 12 yildir maden muh..olarak calismaktayim…ama gidasatin ne olacagi belirsiz…bende ailemle dusunmekteyim…ingilizce dil sorunumuz var,,acaba maden muhendisi olarak sansim ne olur,,tahmini maas ne kadar olur…cok tesekkur ederim.

 16. Can

  Abimler dış Ceppe Ustaları acaba aylık ne kadar ücret alıyorlar

  • Can Balkan

   Dış cephe ustalarının ortalama kazancı 3200 Kanada Doları civarındadır.

 17. Emrah

  Merhaba hocam,
  Kanada’ya gelmek istiyorum.Lise mezunuyum. İngilizce yabancı dil seviyem iyi. 9 yıldır kurumsal bir şirkette makam şoförüyüm. iş konusunda nasıl şansım olur. teşekkür ederim.

 18. Oğuzhan

  Merhaba Can bey. Ben tıp fakültesinden yüksek lisans mezunuyum. Lisans mezuniyetim Biyoloji, yüksek lisans mezuniyetim tıp fakültesi tıbbi farmakoloji bölümü. 7 yıl moleküler biyoloji ve genetik araştırma laboratuarında asistan öğrenci olarak çalıştım. Yüksek biyolog olarak kendi alanımla ilgili araştırma yada hastene laboratuarında kolaylıkla iş bulabilirmiyim eğer bulabilirsem maaş ne kadar olur. Ayrıca alanımla ilgili doktora yapmak istiyorum imkanım varmı kolaymı. Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Oldukça donanımlı bir eğitim geçmişiniz var. Bence akademik olanaklara yoğunlaşmalısınız. Kanada’da doktora çalışması yapabilirsiniz. Bunun için sizin alanınızda eğitim veren üniversitelere burs başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Dil bilginiz yeterliyse bir yerden kabul alabileceğinizi düşünüyorum.

 19. Mehmet

  Hocam site yönetimleriyle alakalı bazı projelerim var bunun la ilgili nasıl sonuçlar elde ederim?

 20. mlhky

  Merhaba Can bey
  Ben sigara fabrikasında makina opt. olarak çalışıyorum.Eğitim durumum ön lisans elektronik haberleşme.lise ise elektrik proje cizim üzerine eğitimim var iş bulma olasılığım nedir veya Türkiye’de ortalama 3500-4000 arası maaş alıyorum gitmeye değer mi?
  Teşekkür ederim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Biraz İngilizceniz varsa, Kanada’da da makina operatörü olarak rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Açıkcası göç edip etmemek kendi içinizde vereceğiniz bir karar. Ancak, Kanada, Avustralya veya ABD gibi yetenekli göçmen kabul eden ülkelerdeki yaşam standrtları ülkemizin bir hayli ilerisinde. Ha keza ücretler de öyle. Sizin burada 1 ayda kazandığınızı Kanada’da 1 haftada kazanabilirsiniz. Tamamen beklentiler ile alakalı bir durum…

   • mlhky

    Can bey bahsettiğiniz makina sigara makinası yada diğerleri değilmi iş makinası değil demi.

    • Can Balkan

     Hem iş makinası hem de normal makina operatörü.

 21. Yusuf

  Merhaba ben Psikolojik Danışmanım. Kanadaya yerleşmeyi düşünüyorum. Acaba orada kendi mesleğimle ilgili iş bulabilir miyim. Şimdiden teşekkürler 🙂

 22. Abdullah

  Abe ben fırın ustasıyım orda iş bulabilirmiyim ve yümyesi ne kadar

  • Can Balkan

   İngilizceniz varsa, iş bulursunuz. Pizza fırınlarında, vs. Yevmiye de saatlik 20 dolar civarında olur.

 23. Onur

  Bi sorum olacaktı vasıfsız ingilizce bilmeyen bi insan iş bulabilirmi orda

  • Can Balkan

   Kanada, vasıfsız işçi almıyor maalesef.

 24. Gündüz

  alci alcipan komyon soforuyum evde pitizleri misluklar kendim degistitririm hic cikmadim yurrt disini kanadada calisnak hayalim

 25. canan

  merhaba, yüksek endüstri mühendisiyim 7 yıllık iş deneyimim var dilim var. kanadaya gitmrk için dil okulu mu, yümsek lisans mu, doktora mı yapmalıyım?
  ayrıca çalışma izni almak kolay olur mu? . kolay iş bulabilir miyim ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bence doğrudan nitelikli göçmen alımına başvurmalısınız. Tecrübenize uygun bir NOC kodu ile kontenjan durumuna bakıp, hızlı bir şekilde göçmen olarak kabul edilme imkanınız olabilir.

 26. Osman

  merhaba bilgisayar teknolojisi dalında bölüm bitirdim.Fakat ingilizcem beginner seviyesinin biraz üstü olduğu halde iş bulmamız kolay mı sizce rahat rahat iş bulabilirmiyiz yani ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bölümünüz ile ilgili bilgi sahibi değilim. Ancak yetenekleriniz işverenler için uygunsa, pek taki iş bulursunuz.

 27. Alper Gürbüz

  Merhaba ben 20 yıldır bartenderlık yapıyorum. Kanada benim için şartlar ne olur?

 28. emir uğur

  Merhaba Can Bey
  8 yıllık deneyimli makine mühendisiyim aynı zamanda uluslararası geçerliliğe sahip kaynak mühendisiyim. Başlangıç seviyesinde İngilizce biliyorum, evliyim ve bir kızım var. göçmen olarak başvurmak istiyoruz. İlk etapta TR İngilizce öğrenmem şart mı göçmenlik başvurusunda bulunup, Kanada da dil okuluna gitsem kabul görür mü? konu hakkında yardımcı olur musunuz, ayrıca profesyonel olarak yardımcı olacak kişilere de ihtiyacım var.
  Saygılarımla

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bence konuyla ilgili olarak göçmenlik forumlarına bir bakın. İlave olarak danışmanlık hizmeti alacaksanız da, şirketi iyi araştırıp seçin, piyasa üçkağıtçı dolu. Ama bana kalırsa, birazcık İngilizce bilen bir arkadaşınızla bile formları ve başvuru sürecini kolayca tamamlayabilirsiniz.

 29. Ece

  Merhabalar kimyagerim tekstilde denim yıkama işi yapiyorumSizce iş olanakları nedir? Bir kimyager olarak mi iş bulabilirim yoksa denim sektörün de bana yer var mıdır?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Sorularınızı Kanada göçmenlik forumlarında uzman kişilere yöneltirseniz daha iyi sonuç alacağınızı düşünüyorum.

 30. ramazan

  merhabalar kendim eczacıyım eşim hemşire canada da kendi mesleklerimizi icra etme şansımız nedir ya da nasıl bir süreçten geçmemiz gerekiyor kendi mesleklerimizi yapabilmek için…
  şimdiden teşekkür ederim.

 31. Yıldırım

  Merhaba ben otomotiv tamircisiyim toyota servisinde 8 yıl Mercedes Benz servisinde 3 yıl ve diğer markalar üzerinde calismisligim var 19 yıldır bu mesleği yapıyorum kanadada bu mesleğimi devam ettirebilecek bir iş bulabilirmiyim ve sizce saat ücreti ne kadardır

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kanada’da oto tamircilerinin saatlik ücreti ortalama 30 dolar olup, haftalık 1.140 dolar kazanmaktadırlar. Dil bilginiz vs. varsa iş bulmakta sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

 32. Özgür

  Üniversitede otomotiv teknolojisi 1. Sınıf öğrencisiyim ve oto serviste mekanik elaman olarak çalışıyorum. 3 aylığına Kanada ya dil eğitimi için gitmek istiyorum vize çıkar mı?

  • Can Balkan

   Bu soruyu konsolosluğa danışmanızda fayda var. Bilgim yok maalesef.

 33. Harun

  İki ülkenin şartlarını kiyaslayan böyle bir yazı yazıyorsunuz ancak kendi ulkenizden haberiniz yok, çok ilginç. Haftada 6 gun 12 saat çalışma ne demek farkında bile değilsiniz. Ya da kasıtlı. Türkiye de haftalık çalışma saati 45 dir. Çoğunlukla 6 gun x 7,5 saat ya da 5 gün 9 saat şeklinde uygulanır. Dolayısıyla yaptığınız kıyaslamalar sırf buradan %60 yanlidir.

 34. Harun

  Sanırım siyasi görüşünüz yorumunuzu etkiliyor ve o yüzden gerçeği farklı göstermek istiyorsunuz. Ama yaziniz çok ilgi görmüş, hatalı hesap vererek insanları yanlış yönlendiriyorsunuz. Kanun tanımadan davranan küçük merdiven altı yerlerde dediğiniz mümkün olabilir. 16 yıldır sanayinin merkezinde çalışıyorum ve henüz böyle bir şeye tanık olmadim. Oran veremem ama insanların çok büyük çoğunluğu haftalık 45 saat çalışmaktadır.

  • Can Balkan

   Ben de 12 yıldır, finansın merkezindeyim, 45 saat çalıştığım bir hafta vaki değil. Bu konunun siyasi görüş ile alakası yok. Kimseyi yönlendirmeye çalışmıyorum. Böyle bir gayretim de yok. Her şey bir yana bu bir karşılaştırma yazısı bile değil. Eğer, karşılaştırma yazısı görmek istiyorsanız, aşağıdaki linke bakınız.

   https://paranya.com/diger-ulkelerde-asgari-ucret-ne-kadar/

   Yazının ana fikri Kanada’daki çalışma ve yaşam koşulları gayet iyi. İlla karşılatırmak isterseniz, evet Türkiye’den de iyi. Hem de çok iyi.

 35. Halil

  Ben insan kaynakları uzmanlığı belgesi aldım kanadada bölümümle ilgili iş bulabilir miyim

  • Can Balkan

   Kanada nitelikli göçmen alımlarında, belgeden diplomadan daha çok o alandaki tecrübenize bakar. Bildiğim kadarıyla şu an insan kaynakları alanında bir arayışı yok, ancak net bilgiye Kanada devletinin göçmenlik sitelerinden ulaşabilirsiniz.

 36. Zehra

  Ben 4 yıllık finansal Ekonometri mezunuyum. Ingilizce b1 seviyesinde sertifikam var. Ayrıca tibbi dokümantasyon ve sekreterlik sertifikası da aldım. Çalışma planım var sekreterlik alanında. Kanada’ ya bu iki alandan hangisinde olursa olsun iş için çıkmak istiyorum. Ne yapabilirim? Iş olanağım var mıdır?

 37. Yasin

  Merhaba
  Benim 1 yıldan fazla süredir Dış ticaret, gümrükleme alanında, öncesinde 5 senelik satış pazarlama alanında tecrübem var. Sizce Kanadada iş bulabilir miyim ? Bulursam ortalama geliri ne olur ?
  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kanada’nın göçmenlik sistemi, ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda nitelikli göçmen alımı. Bu nitelikler musluk tamirciliği olabileceği gibi çocuk doktoru da olabiliyor. Siz, Kanada’nın gümrük mevzuatına hakim olamayacağınız için burada pek şansınız yok. Satış-pazarlama alanında da nitelikli göçmen alımı olduğunu sanmıyorum, ama siz de ilgili sitelerden kontrol edebilirsiniz. Bir yolunu bulan her türlü gidiyor Kanada’ya. Olmaz diye bir şey yok.

 38. Mahooo

  Papa jonhs ta pizza ustasıyım Kanada gitsem ne kadar kazanırım

 39. Rabia Tuğba

  Merhaba ben tekstil önlisans ve çalışma ekonomisi lisans mezunu tüm.esimde iş makineleri operatörü, vinç ve hafriyat operatörü.is bulma olasılığı mız nedir ve ne kadar kazaniriz.

 40. Yalçın şeker

  12 yılldır inşşat sektöründe demirci formeniyim şuan katarda çalışıyorum orda işe başlama aylık ortalama ne kadar kazanırım

 41. Hıdır

  Ben endüstri meslek lisesi elektrik mezunuyum önlisans kontrol ve otomasyon robotik teknolojisi okudum 2 yıllık iş tecrübem var proje okuyabiliyorum ve elektrik panosu yapabiliyorum tek başıma iş bulabilir miyim ortalama maaşım ne kadar olur vatandaş olabilir miyim

 42. ümit yetişkin

  Can Bey merhaba nasılsınız?önce 2 yıllık halkla ilişkiler sonrasında 4 yıllık işletme bölümünü bitirdim ben serbest muhasebeci mali müşavirim, muhasebeci olarak kanada da iş bulma olasığı nedir? ve saatlik ücreti ne kadar? birde şu an 36 yaşındayım göçmenlik başvurusu için yaşım problem olur mu? Saygılarımla.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Nasıl ki Türkiye’de SMMM olup, yetkinlik alıyorsanız, Kanada’da da benzer sınavları vermeniz gerekmektedir. Yaşınızdan dolayı problem olacağını sanmam. Ontario eyaletinde ortalama muhaebeci kazancı 56 bin dolar civarında.
   https://www1.salary.com/CA/Ontario/Accountant-I-Salary.html

 43. Ahmet

  Merhaba, Akdeniz Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezunum. Ne gibi işlerde çalışıp, ne kadar kazanabilirim? Teşekkürler.

 44. ümit yetişkin

  Can Bey değerli bilgilendirmelerinizden dolayı çok teşekkürler

 45. ümit yetişkin

  Can Bey Kanadada bir firmadan iş teklifi alarak gitmek mümkün mü? yani Türkiye deyken Kanada da iş arayıp bulup gitmekten söz ediyorum, göçmenliğe göre bu yol daha kolay olabilir mi? Saygılarımla.

 46. Memet

  Merhaba can bey .E.M.L metal işleri mezunuyum gaz altı kaynakçısıyım. Kanadaya çalışmak için gitmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim nereden başlamalıyım . Teşekkürler.

 47. İsmail Bayram

  Merhabalar ben ressam. Heykeltraş. Sahne dekor tasarım ve uygulama I yım ( butafor) kanada da iş imkanımız nedir ve ne düzeyde gelir elde ederiz yada nasıl bir girişimde bulunmamış gerekir lütfen cevap verebilir isiniz incelemek isterseniz instagram adresim…….. Bizonart_artistik_tasarım

 48. Salim

  Merhaba öncelikle yararlı paylaşımlar için teşekkür ederim
  35 yaşında sağlık sektöründe teknik servisim çalıştığım firma yurtdışından cihaz getirip satıyor ve TC de servisini veriyoruz çalıştığım departmanda İngilizce olması gerekiyor 3 aylık dil okulu vize başvurusunda yaş problem olurmu mali yeterlik var evliyim 2 çocuğum var sadece vizeye ben başvuru yapacağım dil okulu için birde bu tarz işleri yapan teknikservislerin çalışma saat ücretleri kabaca ne kadardır . Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 49. Mehmet

  Ben bu sene üniversitede 4 yıllık gazetecilik bölümünden mezun oluyom medya ve basın alanında orda iş bulma imkanım ne kadar?

 50. Yakup

  Merhaba, Ben beden eğitimi öğretmeni , tenis ve basketbol antrenörüyüm orta seviyede ingilizcem var 22 yaşındayım kanadaya gidersem mesleğim üzerinden iş bulabilir miyim ve kazancım yaklaşık ne kadar olur teşekkür ederim.

 51. ece

  ben kriminolog olmak istiyorum. acaba kanada’da böyle bir şey mümkün mü? nasıl bir yol izlemeliyim? maaşları hakkında bir bilginiz var mı?

 52. serkan

  Merhabalar ben saat tamir ustasıyım acaba benim mesleğimin kanada da bir karşılığı varmı bilmiyorum.Eğer varsa bu mesleğimi orada yapabilirmiyim ve kazancım ne kadar civarında olur

 53. Muhammet alan

  Şöför olarak calışabilirmiyim

 54. Yıldırım

  Merhaba
  Yaklaşık 15 yıldır mekanik bakım ve tungsten inert gaz(TIG) ve örtülü elektrodla ark kaynağı yapıyorum kaynak işlerini sürekli yapmıyorum ama yeteri kadar yapıyorum ayrıca belgeleri de var ingilizcem çok az kayakçı ücretlerini inceledim Edmonton Alberta da daha yüksek ödeme yapıldığını gösteriyor Alberta Fransız tarafında mı kalıyor? Yaşam şartları burada nasıldır? Ailem ile baş vurmam dahi olurmu yoksa önce ben gideyim(tabi gidebilirsem

 55. Yıldırım

  şartlara göre ailemi götürsem çok teferruatli anlattım ama bu arada 40 yaşındayım yaş kriterleri nekadar etkilidir
  Bilgilendirmenize ve ilginize TEŞEKKÜR EDERİM

 56. Ahmet Altun

  Merhaba, mesleğim dalgıç pompa ve Sondajcılık, ayrıca siyaset bilimi ve kamu yönetimi ve mezunuyum, vinç operatörlüğü tecrübem ve bununla ilgili c ve g sınıfı ehliyetlere ve sertifikalara sahibim, orta derecede İngilizce biliyorum. Evliyim ve bir kızım var yaşım 29 Kanada vatandaşı olma şansım ve orada iş bulabilme şansım nedir. Belirttiğim mesleklerle ilgili ortalama kazanç nedir.

 57. Ressam

  Eskisehir anadolu üniv.resim ogretmenliginden mezun oldum..
  Isparta gsf resim bolumunde yuksek yaptim.. anadolu univ. Gsf de resim bolumunde doktoram bitmek uzere.. benim sorum
  Kanadadaki universsite veya okullarda ogretmenlik.. akademisyenlik soz konusu olur mu acaba.. nasil bir yol izlemek lazim.. en azindan doktora bitince daha cok sansim olur diye dusunuyorum.. bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim…

 58. Filiz

  Merhaba ben anaokulu ögretmeniyim ve turizmde uzun donem mini club personeli olarak calistim suan lisans tamamliyorum ingilizcem cok az
  Nisanlimda suan gümüş belgeli cankurtaran olarak calisiyor ama pvc ustasi,elektrik ustasi turizmde uzun donem teknik servis personeli olarak calisti günes enerji sistemlerini de biliyor cok iyi arapca ve az seviyede ingilizce konusuyor acik lise okuyor sansimiz var mi kanada icin

 59. Gökhan

  Selam, ben teknik öğretmenim elektrik elektronik fakat su tesisatı marangozluk boya badana bunlara benzer işlerde de el becerim ustalık seviyesindedir. Kanada da benim yerim nedir ve eşim matematik Öğretmeni . Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Özellikle teknik işlere ilişkin deneyiminizi belgeleyebilirseniz, Kanada’ya kolaylıkla göçmenlik alacağını düşünüyorum. Tabi, İngilizce meselesini de halletmeniz şart.

 60. Hülya

  Merhaba Hacettepe üniversitesi endüstri ürünleri tasarımı bölümünden bu sene mezun olacağım şuan 8 aylık endüstriyel tasarımcı olarak iş deneyimim var (hala çalışıyorum) mezun olduktan sonra ve iş deneyimim 1 yılı aştıktan sonra kanadaya yerleşip iyi bir iş bulma olasılığım nedir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 61. ayşenur

  Merhaba cerrahi teknikerim kanada da iş bulma olasılığım nedir ve maaş hakkında da bilgilendirir misiniz

 62. Burak Erbaş

  Yani tebrikler çok güzel karşılaştırma olmuş yorumların hepsini okudum . 45 saat çalışılan yerleri çok merak ediyorum. Ben Trakya da yaşıyorum burası sanayiinin kalbi ve burda günde 10 saat 12 saatten aşağı çalıştıran iki fabrika var onlar harici köpek gibi çalıştırıyorlar öğlen yemeği ile birlikte 45 dk molaniz oluyor bu kadar saatte lütfen gerçekçi yazsınlar. Ben güvenlik belgesine sahibim bu uluslararası gecerli , ehliyet vs de var İngilizcem var ancak profesyonel derecede değil ne kadar ücret verirler geliri ne olur orada bir iş bulsak?

 63. erguder

  merhaba 40 yaşındayım 20 yaşından beri uluslararası tır şoförüyüm ingilizcw bilgim var kanada,da tır şoförü ilanı varmı veya türkiyeden alım varmı eğer şimdiden cevaplarsanız teşekkkür ederim ve kazançı ne olur

Leave a Reply

Your email address will not be published.