Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türkiye vatandaşı sayısının 150 bini aştığı tahmin ediliyor. Amerika’da yaşayan Türklerin en önemli sorunlarından biri de Amerika’dan Türkiye’ye en ucuz şekilde para gönderebilmek. Bugünkü yazımızda Amerika’dan Türkiye’ye para gönderme yöntemlerini ve en ucuz para gönderme yolunu araştırdık.

Amerika’dan Türkiye’de para göndermenin çok çeşitli yolları olsa da, biz araştırmamızda en yaygın 5 yöntemi yazdık. Araştırmamızı yaparken Amerika’dan Türkiye’ye $1000 göndermenin maliyetini inceledik. Amerika’dan Türkiye’ye para göndermenin maliyeti $10 ile $50 arasında değişirken, paranın gidiş süresi azaldıkça maliyetin arttığını söyleyebiliriz.

Şimdi gelin Amerika’dan Türkiye’ye en ucuz para transfer yöntemini bulalım.

Amerika’dan Türkiye’ye para transferi:

Para Gönderme Yöntemi $1000 Gönderme Komisyonu Gizli Kur Farkı Toplam Ücret Süre
TransferWise $10 $0 $10 3-5 gün
Wire Transfer $25 $25* $50 3 iş günü
Western Union $20 $20 $40 Dakikalar içinde
Money Gram $25 $15 $40 Dakikalar içinde
Ria Transfer $5 $35 $40 Dakikalar içinde

* Türkiye’de paranın gönderildiği Banka’nın alacağı tahmini SWIFT ücretidir.

Transferwise

Skype’ın kurucuları tarafından İngiltere’de kurulan ve bir çok ülkenin düzenleyici ve denetleyici kurumları tarafından regüle edilen Transferwise uluslararası para gönderme sistemine yeni bir soluk getirdi diyebiliriz. Acente maliyetlerini aradan çıkaran ve doğrudan doğruya hesaptan hesaba para gönderimi yapan Transferwise şu an için Amerika’dan Türkiye’ye en ucuz para gönderme yöntemidir. Transferwise ile online olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hesabınızdan Türkiye’deki bir banka hesabına transfer gerçekleştirebilirsiniz. Amerika’daki USD hesabından, Türkiye’deki TL hesabına yapılacak olan işlemin maliyeti $9.90 olarak gerçekleşmektedir. Bu ücret dışında ne alıcıya ne de göndericiye ekstra ve gizli herhangi bir maliyet yansıtılmamaktadır. Örneğin, bugün itibarıyla Amerika’daki hesabınızdan Türkiye’deki hesabınıza göndereceğiniz $1000 dolar, Türkiye’deki hesabınıza gerçek kur üzerinden 3.839 lira olarak geçecektir. Bu tutarın içerisine $9.90 komisyon ücreti de dahildir. Sizin Amerika’daki hesabınızdan ise yalnızca $1000 çekilecektir. Bunun dışında ekstra bir ücret bulunmamaktadır. Diğer para transfer şirketlerinin aksine paranız dakikalar içerisinde değil, wire transfer gibi 3-5 gün içerisinde karşı tarafın hesabına geçecektir. Online sistem üzerinden kimlik doğrulamasını yapabileceğiniz Transferwise, özellikle her ay düzenli olarak Türkiye’ye para gönderenler için biçilmiş kaftandır. Eğer paranın acil hesaba geçmesi gerekmiyorsa, Transferwise ile Amerika’dan Türkiye’ye en ucuz şekilde para gönderebilirsiniz.

Transferwise ile para göndermenin detaylarını öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Amerikadan Türkiye'ye transferwiseEkran görüntüsü 28 Ocak 2017 tarihinde Transferwise internet sitesinden alınmıştır.

Wire Transfer

Amerika’dan Türkiye’ye para göndermenin bir diğer yolu da banka transferi ya da wire transferdir. Wire transfer ile Amerika’daki banka hesabınızdan bankanız aracılığıyla Türkiye’deki hesabınıza para gönderebilirsiniz.

Zaman zaman Türkiye’deki bankalar ile Amerikan bankaları arasındaki anlaşmalara istinaden wire transfer ile ucuza para gönderilebilse de bugün Citibank ile Türkiye’ye para göndermenin ücreti $25 dolardır. Bank of America için bu ücret $35 dolar olup, bu ücretlere Türkiye’deki bankanın alacağı ücret dahil değildir. Dolayısıyla Amerika’dan Türkiye’ye banka ile para göndermenin ortalama maliyeti $50 civarındadır.

Wire transfer ile ilgili detaylı bilgi edinmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Amerikadan Türkiye'ye wire transferEkran görüntüsü 28 Ocak 2017 tarihinde Citibank internet sitesinden alınmıştır.

Western Union

Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri Western Union’dır. Western Union ile Türkiye’ye $1000 gönderdiğinizde, $20 komisyon ödersiniz. İlave olarak, alıcınız parayı TL olarak aldığında ortalama $20 gizli kur farkına maruz kalınır. (Örneğin bugün USD-TL kuru 3.87 civarındayken, Western Union kuru 3.77 almaktadır. Yani sizin Amerika’dan 3.870 lira olarak gönderdiğiniz $1000, Türkiye’ye 3.770 lira olarak gider. Ödediğiniz $20 komisyona ilave olarak 100 lira kur çevrim farkı ödersiniz.)

Western Union ile gönderilen para Türkiye’de USD veya TL olarak çekilebilir. Kur farkından korunmak için muhakkak alıcının parayı USD olarak çekmesini sağlayın. Böylelikle ortalama $20 gizli kur fakından da kurtulmuş olursunuz.

Western Union ile ilgili detaylı bilgi edinmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Amerikadan Türkiye'ye western unionEkran görüntüsü 28 Ocak 2017 tarihinde Western Union internet sitesinden alınmıştır.

Moneygram

Geride bıraktığımız hafta içerisinde Çinli Alibaba grubuna satışı gerçekleşen Moneygram, Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek için yaygın olarak tercih edilen yöntemlerden bir diğeridir. Moneygram ile Türkiye’ye $1000 göndermek için ödenen $25 komisyonun yanı sıra, Türkiye’de para çekilirken ortalama $15 kur farkı da ödenir. Böylelikle, Amerika’dan Moneygram ile para göndermenin maliyeti $40 olur.

Amerika’dan Türkiye’ye Moneygram ile para gönderirken, alıcının parayı USD cinsinden almasını sağlayın. Böylelikle kur çevrim farkı ödemezsiniz. Alıcınıza TL lazımsa, herhangi bir döviz bürosunda daha iyi bir kur ile elindeki doları, Türk Lirası’na çevirebilir.

Amerikadan Türkiye'ye moneygramEkran görüntüsü 28 Ocak 2017 tarihinde Moneygram internet sitesinden alınmıştır.

Ria Transfer

Amerika’dan Türkiye’ye para gönderirken kullanılabilecek bir diğer yöntem ise Ria’dır. Türkiye’de Vakıfbank’ın acenteliklerini yaptığı Ria ile Amerika’dan Türkiye’ye para göndermenin ortalama maliyeti $40 dolardır. Online sistem üzerinde $5 para gönderim komisyonu alan Ria, gönderdiğiniz doları Türk Lirası’na çevirirken ise yaklaşık $35 doalr kur farkı alır. (USD-TL kuru bugün 3.87 seviyesindeyken, Ria ile göndereceğiniz para 3.73‘ten alıcınıza teslim edilecektir. Böylelikle arada 140 lira buhar olacak.)

Ria ile Türkiye’ye para gönderirken maalesef alıcıya parayı TL veya EUR oalrak teslim edebiliyorsunuz. Dolayısıyla her iki para biriminde de yüksek bir gizli kur çevrim farkına maruz kalma olasılığınız var.

Ria ile ilgili detaylı bilgi edinmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Amerikadan Türkiye'ye ria transferEkran görüntüsü 28 Ocak 2017 tarihinde Ria internet sitesinden alınmıştır.

Amerika’dan Türkiye’ye para gönderme seçenekleri içerisinde en ucuz yöntemin Transferwise olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle, paranın karşı tarafa acil bir şekilde geçmesinin gerekmediği durumlarda Transferwise kullanarak büyük oranda tasarruf edebilirsiniz. Trustpilot’ta yapılan 35 binin üzerinde değerlendirme sonucunda, TransferWise 10 üzerinden 9.5 not almıştır. Değerlendirmelere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Amerika’dan Türkiye’ye para transferine ilişkin görüş, soru ve yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments
 1. Ebru hotanci

  Merhaba, Turkiye’ye 4000 dolar gondermek istiyorum, pazartesi cekilmek uzere ya da sali gunu, western union ya da money gram arasinda kararsiz kaldim. Ve bir de bu parayi gonderebilecegim guvenilir money gram ya da western union subesi var midir? yoksa herhangi bir subeye de yatirabilir miyim?
  Banka havelesi veya wiretransfer denemeyi istedim ama karsi tarafin banka numarasi, eft transfer bilgilerini dogru bicimde almam cok zor.
  Tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Western Union’ın acente ağı daha geniş. WU’yu tercih etmenizi öneririm. Bir de siz Amerika’dan parayı yatırdıktan sonra, alıcı istediği Western Union şubesinden parayı çekebilir. Yani siz burada acente tercihi yapmıyorsunuz. İlave olarak bütün sistem oldukça güvenilir, endişeniz olmasın. Parayı gönderdikten sonra size verecekleri MTCN numarasını karşı tarafa iletmeniz yeterli olacaktır.

 2. Can

  Merhaba transferwife ne kadar güvenli ve aynı sekilde turkiyeden amerikaya gönderme yaparken ne kadar ücret kesiyor acaba?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise’ın diğer para transfer sağlayacılarından bir farkı yok. İngiltere merkezli bir şirket ve oradaki düzenleyici ve denetleyici kurumların uygulamalarına tabi. Öte yandan şu an için maalesef Türkiye’den Amerika’ya Transferwise ile para gönderemiyorsunuz.

 3. hakan

  merhaba, türkiyeden amerikaya para göndermek için en ucuz yöntem hangisidir

  • Can Balkan

   Göndereceğiniz tutara bağlı olarak değişmekle birlikte, eğer düşük tutarlar gönderecekseniz Western Union’ı deneyebilirsiniz.

 4. Ayten

  Merhaba,
  Transfer wire ile Amerikadan Turkiyeye para yollamak istiyorum, ama limit ne kadar acaba???? Mesela bir seferde $20-$30.000.00 yollanabilirmi?
  Tesekkurler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Transferwise ile limit 50 bin dolar ile sınırlı. Lakin bu büyüklükteki bir transferi banka aracılığıyla yapmanız daha hesaplı olabilir.

 5. Alper

  Merhaba, ben turkiyeden abdye para gondermek istiyorum ordaki kisinin turkiyede acilmis ziraat hesabi var parayi o hesaba yatirsam o da amerikadan herhangi bir atmden dolar cinsinde dusuk bi ucretle cekebilir mi ? Yoksa western unionla gondermek zorunlu mu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tabiki çekebilir. Ziraat Bankası’na yurtdışı ATM’lerde para çekme ücretini sorabilirsiniz. Eğer Western Union’a göre daha makul olursa, bu yöntemi deneyin. Hiç bir mahsuru yok.

 6. Barış

  pardon ben sahibinden.com da ürün satıyordum. new yorktan biri yazdı whatsapp aracılığıyla bir gün konuştuk iban verdim sonra outlook hesabımda gereksiz kutusuna Bankofusa@consultant adlı mail adresinden iki mail geldi bilgiler vardı 750 tl yazıyordu üç adımlı transfer şöyleydi birşeyleri taratıp yollamamı ürünü de yollamamı paranın hesapta olduğunu ürün ulaştığında paranın hesabıma geçeceği yazıyordu. bankanın ismi ve fotoğraflar vardı bank of america diye. sorum şu bank of america adlı bankada transfer süreci böyle midir? güvenilebilir mi? ne yapmalıyım? ayrıca güvenmediğim için adam bana dava açabileceğini söyledi. mümkün müdür?

  • Can Balkan

   Sakın göndermeyin ürününüzü. Gitsin açsın davasını. Paranız hesaba geçsin, ürünü ondan sonra gönderin.

 7. Tugba

  Merhaba. Bank of america hesabimdan Türkiye’ye Kuveyt türk dolar hesabına 2000 dolar göndermek istiyorum. Mumkun mü ? Bofa bu gönderimden ücret kesiyor mu? Western union ile arkadaslarim gonderiyor 500 dolar kadar ucret kesintisi olmuyor. Fakat bankadaki gorevli 35 dolar aliyoruz diyor. Arkadasa soruyorum kesinti olmuyor diyor. Ayrica moneygram 2000 dolari kabul etmedi nedense. walmart subesinden deneyin dedi . Kendisi yetkili şube olmasına rağmen almadı. Walmart nasıl kabul edecek bilemedim. Üst limiti nedir bunun? Benim bildiğim 5 bine kdr gönderebiliriz. Cvp yazarsaniz kisa zamanda sevinirim. Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kaynağı belli olduktan sonra BoFA ile sınırsız para gönderebilirsiniz. 2000 dolar gönderimin size maliyeti 50 dolar civarında olur. Western Union ile de 5 bin dolara kadar gönderim yapabilirsiniz.

 8. Tugba

  Kaynağı derken ? Her zamanki hesabim. Düzenli para yatırırım her ay.

 9. Hakan

  Turkiyeden ABDye 100,000$ gondermek istiyorum. Mahlesef TransferWisedan turkiye cikisli para gonderimi kapali. 3ay icinde turkiyeye gecicegim nakit olarak tasiyabilirim ama o kadar parayi nakit tasimakta cekiniyorum. Abdye para gonderiminde en uygun secenegim ne olabilir?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Normal banka aracılığıyla gönderebilirsiniz. 300 Dolar civarında bir masraf çıkacaktır. Bir araştırın. Yanlız meblağ büyük olduğu için takılma ihtimali var. Size kaynak veya ne için kullanılacağını sorabilirler. Bilginiz olsun.

 10. ayfer düzgün

  Slm. Can Bey, Amerikadan para transferiyle ilgili büyük bir sıkıntı içindeyim.. Özel sorularımı olacak size facebook’tan ulaşabilecegimizi yorumlarda okudum. Sayısız Can Balkan var. siz hangisiniz.Çok rica ediyorum size ordan görüşmekten yanayım soruları burdan sorma da sıkıntı duydum. Sizden önemli bir bilgi almam gerekiyor . teşekkürler.

  • Can Balkan

   Size email gönderdim.

 11. kamile uzun

  Merhaba Can bey verdiginiz. tum bilgiler icin tesekkür ederiz benim sorum şudur. Biz temelli abd ye yerlesecegimiz icin burda ist.da hangi bankaya varolan paramızı $ olarak yatırıp sonrasında Abd de iken bu $ ları nasıl kendi hesabımıza nasıl gonderebiliriz? Yani ist.da kimse olmadan mevcut hesabimizdan abd deki hesabimiza para gonderimi nasil oluyor?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   İnternet bankacılığı üzerinden “Yurtdışı para transfer” seçeneği ile kolayca para gönderebilirsiniz. Eğer işlem sıklığınız çok olacaksa gitmeden komisyon oranlarını vs. öğrenmenizde fayda var. Bir de TÜrkiye’den ayrılmadan internet bankacılığını kontrol edin. Bu işlem için açık mı, yetkiniz var mı, vs.

 12. Mila Mana

  Merhaba
  Özellikle öğrenmek istediğim durum Amerikanvatandaşı değilim halamın evini vekalet ile satmak üzereyim bu parayı ülkeme nasıl transfer edecem?
  Hangi banka konusunda çok ciddi terredütlerim var.
  Halam akıl sağlığını kaybettiği için getirmek zorunda kaldık.
  Burada benim hesabıma nasıl gönderebilirim!
  Çok teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tereddüt edecek bir durum yok. Adım adım size anlatayım.
   1- Şu anda Türkiye’de çalıştığınız banka hangisi ise oranın internet bankacılığına girerek bir USD hesabı açtırın.
   2- Karşı tarafa açtığınız hesabın IBAN numarasını ve bankanın SWIFT kodunu verin.
   3- Parayı bu hesaba transfer etmesini isteyin. Tutar 2-3 gün içerisinde hesabınıza düşer.
   Eğer orada gödnerici sizseniz, ABD’de hesap açıp aynı şekilde TR’deki hesabınıza parayı geçebilirsiniz.

 13. Demet

  Merhaba Can bey. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için tesekkürler. Ben Vakıfbank hesabımdan ABD deki banka hesabıma 10.000 dolar transfer ettim. Bana Vakıfbank swift emaili gönderdi, 21 dolar kesmişler. Buradaki bankada 15 dolar kesmiş. Fakat tüm bu kesintilerin dışında 80 dolar eksik geldi para. Buradaki banka kesinlikle ekstra kesinti yapmadığını, gelen parayı verdiklerini söyledi. Bu durumda Vakıfbank kesmiş oluyor ekstra 80 dolar. Bunun bir sebebi var mı? 21 dolar ve 80 dolar olmak üzere toplam 101 dolar kesmişler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Muhtemelen “muhabir banka komisyonu” tahsilatıdır. Yabancı para transfer işlemerini bankalar muhabir bankaları aracılığıyla yaparlar. Muhabir banka demek, Vakıfbank’ın yabancı para işlemlerini yapmak için seçtiği ve hesaplarını tuttuğu banka demektir. Söz gelimi siz Vakıfbank hesabınızdan Amerika’daki hesabınıza para gönderdiğinizde, para Vakıfbank’ın Amerika’daki muhabir bankasından çıkıp, sizin Amerika’daki banka hesabınıza gelir. Aşağıda Vakıfbank’ın muhabir banka listesini bulabilirsiniz.

   https://www.vakifbank.com.tr/documents/muhabirbankalar.pdf

   Siz Vakıfbank’a bana sorduğunuz şekilde sorun lütfen ne diyecekler, merak ediyorum. Yurtdışına para transferi için enpara’yı tavsiye ederim.

 14. Demet

  Cevabınız için çok tesekkür ederim.
  Vakıfbank müşteri temsilcime sordum, biz sadece 21 $ kesiyoruz swift emailinde yazıldığı gibi dedi. Buradaki bankada biz kesmedik sadece 15 $ işlem ücreti alıyoruz diyor. Bizim 80 $ resmen arada kaynadı buhar oldu. Vakıfbank genel müdürlüğünü aramayı denedim en yetkili ağızdan bilgi almak için fakat telefona cevap veren olmadı. Merak ediyorum 80 $ hangi bankaya gitti. Araştırmaya devam edeceğim. Bulursam size tekrar yazarım. İyi günler dilerim.

 15. Özkan

  Can bey merhaba

  Amerika’dan 5000 USD civarında bir para göndermek istiyorum fakat karşıda alıcı yok banka hesabına geçmesi gerekiyor.YKB müşterisiyim izlemem gereken yol nedir maliyeti ne olur yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Eğer paranın USD olarak Türkiye’deki USD banka hesabına transfer olmasını istiyorsanız, tek yapmanız gereken ABD’deki bankanızdan TR’deki bankaya döviz transfer işlemini gerçekleştirmek. Wire transfer olarak internet bankacılığı menünüzde bulabilir veyahut da şubeden yardım alabilirsiniz. Masrafı 70-80 Dolar civarında olabilir. Öte yandan parayı TL olarak TR’deki bir TL hesaba aktarmak isterseniz ise aşağıdaki yazıyı tavsiye ederim. Kolaylıklar.

   https://paranya.com/transferwise-ile-yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-nasil-yapilir/

   • Mehmet bey

    İyi günler. Amerika’dan bana 3milyon dolar gelecek. Hangi yöntemi önerirsiniz? Ayrıca bu meblağ Türkiye’de sorun teşkil eder mi? Özelden yazmanizi rica ediyorum

    • Can Balkan

     Merhaba,
     Muhtemelen dolandırılmak üzeresiniz. Eğer bu parayı size gönderecek kişiyi şahsen tanımıyorsanız, internet üzerinden vs. tanışıp size bu tutarı göndereceğini söylemiş ve sizden işlem ücreti, komisyon, avukatlık parası, vs. gibi konular ile ilgili kendisine para göndermenizi istemiş ise dolandırılmak üzeresiniz.
     Bu uyarımı yaptıktan sonra, eğer bu paranın kaynağı ve amacı belli ise ve bunları bankaya beyan edebilecek durumdaysanız, bir sıkıntı yaşamazsınız.

 16. ipek

  merhabalar, benim sorum şudur: 2 ay içinde ABD’ye taşınacağım. türkiye’de iş bank garanti gibi hesaplarda TL ve USD hesaplarım var. Türkiye’ye kendi hesabıma para gönderimi yapmak istiyorum ancak bunun için illaki ABD”de bir banka hesabımın olması gerekiyor mu? mesela bir western union şubesine gitsem oradan TR hesabıma direkt olarak para gönderebilir miyim? ya da bunu ABD’Dde banka hesabı kullanmadan agency ler aracılığı ile yapabileceğim bir yer var mıdır? TR’deki hesabıma aktardığım parayı ise bankamatikten debit kart ile bir başkası çekecektir.
  şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   WU ile parayı kendi adınıza gönderebilir, daha sonra da Garanti Bankası İnternet Bankacılığı üzerinden WU işlemleri aracılığıyla, parayı kendi hesabınıza çekebilirsiniz. Garanti USD hesabınız açık olsun. Amerika’dan da parayı WU aracılığıyla USD olarak kullanın. Daha sonra Garanti Bankası İnternet Bankacılığı’ndan USD hesabınıza parayı indirin. Parayı daha sonra bankanın kurundan TL’ye dönerek, ATM’den çekilmesini mümkün kılın. En hesaplı böyle olacaktır.

 17. MURAT

  AMERIKADAN HESABIMA PARA GELECEK AMA BU HATAYI ALIYOR GÖNDEREN

  PLEASE MAKE SURE THAT THIS IS A EURO BANK ACCOUNT

  ENTERED IBAN DOES NOT BELONG TO THE SEPA ZONE

  • Can Balkan

   Transferwise ile Amerika’dan Türkiye’deki hesabınıza para geliyorsa, yalnızca TL olarak ödeme alabilirsiniz. Amerika’dan biri size Euro gönderemez. Eğer Avrupa’da Euro kullanan bir ülkede yaşıyorsanız da, hesap numarasında bir hata olabilir.

 18. Ridvan

  Merhaba;
  Amerika’dan Türkiye’de babamın üzerine açmayı düşündüğüm dolar hesabına belli sürelerde para göndermek istiyorum. Hangi Türk bankası sizce en hesaplı ve doğru bir tercih olur bunun için?
  Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Tercihinizi hesap işletim ücreti olmayan, Havale, EFT gibi işlemlerden faiz almayan, özetle sizi hesap açtığınıza bin pişman etmeyecek bir banka ile çalışmanızı tavsiye ederim. Bu özelliklere haiz bir kaç proje içinden benim en beğendiğim Enpara.

   https://paranya.com/enpara-com/

 19. Mustafa

  Merhaba kolay gelsin. Amerika’dan para transferi yapılacak karşı taraf parayı yollayıp mtcn kodunu bana verdikten sonra işlemi iptal edebilir mi. Parayı geri çekebilir mi ?

  • Can Balkan

   Tabi ki. Eğer bir mal satıyorsanız, para hesabınıza düşmeden göndermeyin.

 20. Baki

  Can Bey Merhaba,
  ABD deki hesabimdan Turkiyedeki Dolar hesabima para gonderecegim.
  ABD deki banka hesabim dan Online olarak gonderebilecegim tutar 4000usd ile sınırlı ve 40usd masrafi var. Sahsen ABD de oldugumda TR deki hesabima para gondermem kolay fakat ben TR deyken ABD deki hesabimdan TR ye her hangi bir ust limit olmadan ve minimum maliyetle nasil para gonderebilirim?
  Citi bank gibi bir ABD bankasinda hesap acmam islemi kolaylastirir mi?
  Tesekkurler
  Baki

 21. Sevilay

  Merhabalar. Bende sahibinden.com dan bi ürün sattım ama durum şöyle. yukarda benze bi yorum okudum ben ilk müşteriye ürünü gönderin para hesaba öyle geçicek dediği için göndermedim boFa ile aktarma yapmıştı. İlişiği kestim . Sonra başka müşteri çıktı amerikadan hesabıma moneygram transfer yaptı ama kargo banka aracılığıyla olcak kapıdan kapıya kurye penfed ile. ben paranın hesaba geçmesi için sadece ptt kargo parasını ödiycem para sonra benim hesaba geçicek ve banka kargoyu teslim almaya gelcek bu para hesaba geçermi hemen ve bu durum gerçekten oluyormu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Vallahi böyle atraksiyonlara neden giriliyor anlamış değilim. Amerika’daki adam sizden niye ürün alsın yahu? Belli ki bir üçkağıt var. Kapıda ödeme, vs. gibi şeylere de güvenmiyorum. Çok istekliyse, göndersin parayı, siz de parayı hesapta görünce ürünü gönderin. Boşverin gerisini. Başka alıcı bulursunuz.

 22. Sevgican

  Amerikada western union sistemi sat kaca kadar acik malum turkiyelen sat farki var ben gunuz yatirsam ordan gece ala bilirlermi gece acikmi orda western

  • Can Balkan

   Western Union’ın bazı acenteleri 24 saat hizmet veriyor. Amerika’da da bu acentelerden mevcut. Alıcı internetten bölgesinde açık olan acenteleri bulabilir.

 23. Barış Sökmen

  MErhaba Can Bey,

  Amerika’da hisse senedi almak üzere Ameritrade isimli brokerage firmasına üye oldum fakat para gönderme konusunda sıkıntı çekiyorum. Bu firma aracı banka kullanmakta ve Transferwise aracı bankaya gönderim yapmıyor.
  Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

 24. tugrulberk

  merhaba..
  ben amerikada bir banka hesabım olmadan amerika tabanlı bir uygulamadan paramı direkt türkiyedeki bir banka hesabına getirebiliyor muyum.
  bu konuda bilginiz varmıdır acaba.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Bu uygulama, sonuç itibariyle parayı bir banka hesabında tutuyor olmalı, veya siz transfer işlemi yapmak istediğinizde bir banka kullanmak zorunda. Dolayısıyla, bu uygulamaya doğrudan Türkiye’ye para transferini destekliyorsa, siz de gödnerebilirsiniz diye düşünüyorum.

 25. Serap

  Rica etsem mail adresinizi verebilirmisiniz.özelden bir sorum olacsk.

 26. hasan koyuncu

  merhaba Can bey,
  sahibinden.com dan bir ürünü satmak için ilan açtım, amerikadan biri vatsaptan mesaj attı ürünü almak istedi tamam dedik, müşteri ile anlaştık, fakat adam şunu dedi; kargo ücretini sizin ödemeniz gerekiyor dedi, ürün parasını+ kargo parasını ”penfed” ile göndereceğini söyledi. Bu durum gerçek mi yoksa dolandırıcı mıdır bu?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Dolandırıcı olduğunu tahmin ediyorum.

 27. Talha günarslan

  ABD den biri sahibinden de sattığım üreme talip oldu adam ürünler için bana 40,300 dolar gonderecekti penfed bank email in den önce $250 kargo parası gönder dedi sonra para hesabına yatacak dedi adam doğru mu söylüyor olma olasılığı nedir yardımcı olur musunuz

  • Can Balkan

   Doalndırıcı, uzak durun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.