Emeklilik Yatırım Fonlarının 2013 Yılı Getirisi

Daha önceki yazılarımızda, 2013 yılı yatırım araçlarının getirilerini ve yine 2013 yılı bireysel emeklilik fonlarının ortalama getirilerini yazmıştım. Bu yazımda ise, daha özele inerek, 2013 yılında hangi bireysel emeklilik şirketlerinin hangi fonlarının en çok kazandırdığını inceleyeceğim.

2013 yılı genel olarak, döviz yatırımcılarının kazandığı, faiz yatırımcılarının düşük kayıplarla veya kayıpsız atlattığı bir yıl olurken, hisse senedi yatırımcılarının ise büyük kayıplar yaşadıkları bir yıl oldu. Bu doğrultuda, bireysel emeklilik sistemi içerisindeki döviz yoğunluklu fonlara yatırım yapan bireysel emeklilik katılımcıları için yıl iyi geçti diyebiliriz.

BES Fon 2013 Getiri2013 yılında en çok kazandıran bireysel emeklilik fonu Allianz Yaşam ve Emeklilik’in Uluslararası Teknoloji Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu (ALR) oldu. Amerika’da bir borsa olan Nasdaq’ta işlem gören teknoloji şirketlerine yatırım yapan bu fon, 2013 yılında %59.22 getiri elde etti. Nasdaq Composite Endeksi, 2,960 puan seviyelerinden başladığı yılı 4,176 puan seviyesinden kapatıp, %40 civarında artarken, üzerine USD/TL kurundaki %20 civarında artış da eklenince, Uluslararası Teknoloji Hisse Senedi EYF %59 gibi rekor bir getiri ile yılı kapamış oldu.

Allianz Uluslararası Teknoloji Hisse Senedi EYF’nin %59 artış ile getiri şampiyonu olduğu 2013 yılında, ilk 5’i oluşturan diğer 4 fon ise yine Uluslararası Karma EYF veya Uluslararası Esnek EYF’ler oldu. Uluslararası borçlanma araçlarına yatırım yapan bu emeklilik yatırım fonları döviz kurlarındaki artış ile birlikte yüksek getiri elde ettiler. Sırasıyla Anadolu Hayat Büyüme Amaçlı Uluslararası Karma EYF (AH6) %34, Avivasa Gelir Amaçlı Uluslararası Karma EYF (AE4) %30,  Allianz Gelir Amaçlı Uluslar arası Esnek EYF %28 ve Vakıf Emeklilik Gelir Amaçlı Uluslararası Karma EYF (VEG) ise %22 yükseliş kaydettiler.

2013 yılında en çok yükselen emeklilik yatırım fonlarının ilk 5’ini portföyünde uluslararası yatırım araçları taşıyan fonlar oluştururken, ikinci 5’te ise hem kamu dış borçlanma araçlarını hem de uluslararası borçlanma araçlarını görüyoruz.

2013 yılında yükselen bireysel emeklilik fonları arasında 6. sırayı %20 getiri ile Ergo Emeklilik Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları (Euro) EYF (EIF) alırken, Allianz Yaşam ve Emeklilik’in Gelir Amaçlı Kamu Dış Borçlanma Araçları (Euro) EYF olan AMR ve AUG kodlu fonlar, %19 getiri ile 7. ve 8. sırayı aldılar. Anadolu Hayat Gelir Amaçlı Karma Borçlanma Araçları Euro EYF (AH4) %18 getiri ile 9. sırayı alırken, 2013 yılı bes getiri sıralamasında 10. sıra %16 getiri ile Avivasa Gelir Amaçlı Uluslar arası Borçlanma Araçları EYF (AVU)’nin oldu.

2013 bes eyf getirileri2013 yılında en çok yükselen 10 bireysel emeklilik fonundan 4 tanesi Allianz Yaşam ve Emeklilik, 2’şer tanesi Avivasa Emeklilik ve Anadolu Hayat Emeklilik’in olurken, Ergo Emeklilik ve Vakıf Emeklilik de ilk 10 içerisine birer adet fon ile dahil oldular.

Evet, 2013 yılında en çok kazandıran bireysel emeklilik fonları bu şekilde sıralandı. Bakalım 2014 yılında en çok kazandıran bireysel emeklilik fonları hangileri olacak? Bu yıl hangi bireysel emeklilik fonunu tercih edenler yılı güzel kapatacaklar?

Leave a Reply

Your email address will not be published.