Bireysel Emeklilik Fonlarının 2014 Eylül Ayı Getirileri

2014 yılının üçüncü çeyreğini geride kalırken, Eylül ayına Dolar (USD) damgasını vurdu. Fed’in parasal genişlemesi adım adım sona yaklaşırken, faizlerin artırılması konusunda da şahin kanadın sesi daha gür çıkmaya başladı. Amerikan istihdam verilerinin de iyileşmeye başlamasıyla, Dolar’ın eve dönüş yolculuğu hızlandı.

DXY IndexEylül ayında, Dolar neredeyse diğer tüm ülke para birimleri karşısında değer kazandı. Dolar Endeksi DXY, 83’lü seviyelerden başladığı ayı 86’dan kapatırken; TL’de de yüksek değer kayıpları göründü. 2.30 seviyesine yaklaşan USDTRY kurunun etkisiyle, bireysel emeklilik fonlarında ayın kazananı geçen ay olduğu gibi dövize endeksli fonlar oldu.

Ergo Emeklilik Gelir Amaçlı USD Kamu Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu, Eylül ayında %5 yükselerek, emeklilik fonları içerisine en yüksek getiriyi sağlayan fon oldu.

Bireysel Emeklilik Ağustos 2014 Top 10Döviz cephesindeki bu hareketlere paralel olarak, Borsa da cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra başlayan düşüş trendini sürdürdü. BIST100 81 bine yakın bir seviyeden başladığı aylık yolculuğunu 75 binin altında tamamlarken, hisse senedi emeklilik yatırım fonlarında da %7’lere vara kayıplar göründü. Vakıf Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, Eylül ayında en çok kaybettiren bireysel emeklilik yatırım fonu oldu.

Eylül ayı boyunca, piyasaların gündeminde rating kuruluşlarının olası görünüm değişiklikleri de vardı. Yatırım bankalarının Türkiye’nin görünümünün negatife çevrileceği beklentilerinin aksine, 3 Ekim Cuma günü Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit etti. Kasım ve Aralık aylarında ise S&P ve Moody’s’in değerlendirmeleri olacak.

Eylül ayında içerde ve dışarıda siyasi meselelerde oldukça gündemdeydi. Rehin alınan Musul Konsolosluğu personelinin yurda dönmesinin akabinde, IŞİD ile mücadele için TSK’ya sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkere Meclis’ten geçti. Amerika Birleşik Devletleri ve NATO üyesi diğer devletlerin gerçekleştirdiği hava saldırılarının yanı sıra Türkiye’nin olası bir kara harekatına dahil edilme hesapları gündemde.

Bireysel Emeklilik Eylül 2014 Bottom 10Yılın başından bu yana, içerde ve dışarıda sular bir türlü durulmak bilmedi. Yolsuzluk operasyonları ile başladığımız yılda 2 seçimi geride bırakırken, Suriye ve Irak’taki gelişmeler dış siyasetin de en önemli gündemi oldular. Öte yandan Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gerginlikler sonrası, batılı ülkelerin Rusya’ya yaptırımlar uygulaması da ticari dengeleri değiştirdi.

Altın fiyatları, yılın ilk çeyreğinde Ukrayna’ya bağlı gelişmeler neticesinde yükselirken, parasal genişleme ve faiz artırım söylentileri ile Altın’daki kayıpları artırmış durumda.

2014 yılının son çeyreğinde ülke gündemini dolardaki ve faizdeki yükseliş, rating şirketlerinin tutumu ve olası sınır ötesi operasyon en çok meşgul edecek konular olacak. Bakalım, geri kalan 3 ayda hangi bireysel emeklilik fonu yatırımcılarını mutlu ederken; hangi bireysel emeklilik fonu yatırımcılarını üzecek?

Geriye kalan 3 ayda sizin bireysel emeklilk fon tercihiniz nasıl olacak peki?

Comments
 1. Halil

  Bes sistemine girmeyi düşünen benim gibi kişilerin bu tabloya bakınca gözü korkuyor doğrusu.Kazanç %3-5 iken kayıplar % 6-7 yi görmüş. Sistemde 10 yıl kalındığında alınabilecek % 60 bu kayıpları karşılamaya yeter mi. Bes e girmek mantıklı mı? Sistemde 10 yl kalmayı düşünenler için.

  • Can Balkan

   Bireysel emeklilik sistemini, düzenli tasarruf yapamayan herkese tavsiye ediyorum. Aylık kazanç ve kayıp tablolarını yayımlarken, listeye giren fonlar genellikle riskli fonlar olduğu için gözünüz korkabilir. Birazcık araştırmayla, kazanan tarafta olabilirsiniz. Bugün “BES ile ilgili doğru bilinen 5 yanlış” başlığıyla bir yazı yayımlayacağım, onu okumanızı tavsiye ederim.

 2. hülya tokgöz

  Sn. Balkan,
  BES Emeklilik Fonlarına ilgi duymaktayım.
  Allianz Yaşam ve Emeklilik ile görüşmekteyim.
  Bu kurumun fonlarına ilişkin görüşlerinizi almak isterim.
  Ayrıca bu tip fonların yılbaşından bugüne kadar getirilerini nasıl görebilirim.
  İyi çalışmalar

Leave a Reply

Your email address will not be published.