Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Ülkemizdeki kredi kartı kullanıcılarının birçoğu, kredi kartı borçlarını zamanında ve eksiksiz ödeyemiyor. Borçlarını aksatan kredi kartı kullanıcılarının bazıları yalnızca asgari ödeme tutarını ödeyebilirken, bazılarıysa diğer kartlarından nakit çekim yaparak borçlarını döndürmeye çalışmakta ve yüksek faiz ödemektedir.

Kredi kartı gecikmelerinde uygulanacak maksimum faiz oranları Merkez Bankası tarafından düzenleniyor. Kredi kartı gecikmelerinde alışveriş, nakit çekim ve gecikme olmak üzere uygulanan 3 ayrı faiz oranı var.

•Alışveriş Faizi: Hesap Özeti’nizde belirtilen dönem borcunuzun tamamını, son ödeme tarihine kadar ödemeniz halinde alışverişlerinizden (taksitli işlemler dahil) kaynaklanan borcunuza faiz işletilmemektedir. Dönem borcunuzun tamamını son ödeme tarihine kadar ödemeyerek kredilendirme tercih ettiğiniz takdirde, hesap kesim tarihini takip eden günden son ödeme tarihine kadar Nakit Çekim dışındaki harcamalarınız ile faiz, kart ücreti ve yıllık üyelik ücreti dışında kalan diğer ücretler için günlük ödenmeyen bakiyeye, son ödeme tarihini takip eden günden itibaren ise asgari tutar dışında kalan günlük ödenmeyen bakiyeye akdi faiz oranı üzerinden alışveriş faizi uygulanır.

•Nakit Çekim Faizi: Nakit Çekim işlemlerinde, aynı gün faiz işlemeye başlamakta ve Hesap Özeti’nizde, hesap kesim tarihine kadar oluşan faiz yer almaktadır. Hesap kesim tarihi ile ödeme yaptığınız tarih arasındaki faiz, bir sonraki Hesap Özeti’nizde yer alır. (Aynı uygulama Nakit Çekim hükmünde sayılan “casino vs.” işlemler için de geçerlidir.)

•Gecikme Faizi: Hesap Özeti’nizde belirtilen son ödeme tarihine kadar asgari tutarın altında ödeme yapmanız halinde, asgari tutarın nakit çekim, faiz, kart ücreti ve yıllık üyelik ücreti dışında kalan günlük ödenmeyen kısmına hesap kesim tarihini takip eden günden son ödeme tarihine kadar akdi faiz; faiz, kart ücreti ve yıllık üyelik ücreti dışında kalan günlük ödenmeyen kısmına ise son ödeme tarihini takip eden günden itibaren gecikme faizi uygulanır.

kredi kartı gecikme faizi

Yapı Kredi’ye ait kredi kartımın ekstresinde yer alan yukarıdaki bilgilerden de göreceğiniz üzere, kredi kartı gecikme faizi hesaplaması, kredi kartı borcunuzun niteliğine (alışveriş veya nakit çekim) ve kredi kartı hesap özetinizde yer alan borcunuzun ne kadarını ödediğinize (asgari tutar veya daha azı) göre farklılık göstermektedir. Bu gecikmelere uygulanacak faiz oranları, Ekim 2014 itibarıyla aşağıdaki şekildedir.

Şimdi birkaç örnekle kredi kartı gecikme faizi hesaplaması yapalım.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Sorgulama

Durum-1

World Card kullanıcısı Ahmet Bey’in 2014 Ekim dönemi hesap özeti, 26 Ekim 2014 tarihinde kesildi. 1,000 TL dönem borcu ve 400 TL asgari ödeme tutarı olan Ahmet Bey’in son ödeme tarihi 6 Kasım 2014.

1) Ahmet Bey, kredi kartı asgari ödeme tutarını 6 Kasım 2014 tarihine kadar ödedi. Kalan 600 TL borcu ise, bir sonraki ay ödemeye karar verdi. Bu durumda Ahmet Bey, ne kadar kredi kartı gecikme faizi ödeyecek?

Ahmet Bey, kredi kartının asgari ödeme tutarını ödediği için, geriye kalan 600 TL için, son ödeme tarihinden itibaren kredi kartı alışveriş faizi ödeyecektir. Yani, diyelim ki, Ahmet Bey’in kredi kartı son ödeme tarihi ile bir sonraki hesap özeti hesap kesim tarihi arasında 20 gün var. Bu 20 gün boyunca, Ahmet Bey ödeme yapmaz ise, bir sonraki hesap özetinde 600 TL’nin %2,02 faiz üzerinden hesaplanmış 20 günlük alışveriş faizini de ödemek durumunda kalacak. Yani, 20 gün için yaklaşık olarak 8 TL kredi kartı faizi işleyecek. (KKDF ve BSMV hesaplamalarını dahil etmiyoruz. Onlarla beraber ortalama 10 TL diyebiliriz.)

2) Ahmet Bey, kredi kartı asgari ödeme tutarı da dahil olmak üzere, 1000 TL’lik alışveriş borcu için hiçbir ödeme yapmadığı durumda ise, 600 TL için %2,02 üzerinden 20 günlük alışveriş faizinin yanı sıra (yukarda yaklaşık 8 lira olarak hesaplamıştık); 400 TL için de hesap kesim tarihleri arasında kalan her gün için %2,52 üzerinden 30 günlük gecikme faizi ödeyecek. Yani yaklaşık 10 lira. Böylelikle Ahmet Bey’in, ödeyeceği toplam kredi kartı gecikme faizi 20 TL’yi bulacak.

Durum-2

Bonus Card kullanıcısı Ayşe Hanım, 1 Kasım 2014 tarihinde kredi kartından 1000 TL nakit çekti. Ayşe Hanım, Kasım ayında başka bir harcama yapmadı. Ayşe Hanım’ın hesap kesim tarihi 20 Kasım, son ödeme tarihi ise 30 Kasım. Ayşe Hanım, Kasım ayı için ne kadar kredi kartı faizi ödeyecek?

Nakit çekim işlemlerinde, parayı çektiğiniz günden ödediğiniz güne kadar faiz işletilir. Ayşe Hanım’ın hesap kesim tarihi 20 Kasım’da olduğu için ve o güne kadar ödeme yapmadığı için, Kasım ayı Bonus kart ekstresinde, 1000 TL nakit çekim ödemesi ile birlikte aylık %2,02 üzerinden 20 günlük faiz görecektir. Yani, Ayşe Hanım hesap özetinde 15 TL gibi bir faiz görecek, ama ödemeyi yapmadığı her gün için de faiz işlemeye devam edecek.

Burada anlatılan yöntemlerin hepsi karışık geldiyse, ortalama bir hesap yapmak için hesap makinesini elinize alın. Ödemediğiniz tutarı yazın. Sonrasında 2,5 ile çarpın ve 100’e bölün. Yaklaşık olarak ne kadar kredi kartı gecikme faizi ödeyeceğinizi bulabilirsiniz. Bu işlemi yapmak da zor geliyorsa, aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanarak, kredi kartı hesap özetinize ilişkin bilgileri girin, kredi kartı gecikme faizinizi hesaplayalım.

En iyi kredi kartı gecikme faizi hesaplama yöntemi, kredi kartı borçlarını zamanında ve eksiksiz ödemektir. Böylelikle ödeyeceğiniz faiz 0 TL olacaktır. Borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödemeye özen gösterin. Borç sarmalına girmeyin. Ödeyemeyeceğiniz harcamalar yapmayın. Kredi kartı borçlarınızı düzenli ödemek, Findeks kredi notunuzun da yükselmesini sağlayacaktır.

Comments
 1. murat

  sayfanız çok güzel, yorumyazın sorun demişsiniz fakat bizim millet facebook a tapar oldu miniblog sitelerine ilgi azaldı

 2. huseyın

  2013ekim ayında kredi kartından 7000 liralık 7taksitli işlem yaptım sadece ilk taksiti ödeyebildim bana bugunkü borc toplamı ne kadardır yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler

  • Can Balkan

   10 bin lira civarında borcunuz vardır. Ödeyebilecek durumdaysanız banka ile mutabakata varararak yapılandırabilir ve aylık olarak ödeme şansını zorlayabilirsiniz.

 3. Hatice

  2015 Mayıs ayinda 150 liralik harcama yaptim 3 taksite boldurdum hiç ödeme yapmadim simdiki borcum ne kadardir

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi karti borcunuzu 3 donemdir odemiyorsaniz, borcunuz yasal takibe girmistir. 150 TL icin epeyce avukat ve icra masrafina katlanabilirsiniz. Bir sekilde borcunuzu hemen kapatmanizi tavsiye ederim. 150 TL kredi karti borcunun faizinden cok diger masraflar caninizi acitabilir.

 4. Yakup Binosman

  Aralık ayında 220 tl nakit çektim ve 530 tl alışveriş için kartımı kullandım. Şuan 750 tl borcum var anlayacağınız.Kartımın hesap kesim tarihi ayın 17 si son ödeme ise 28 i. Hesap kesim günü 350 tl para yatırıcM. Diğer hesap kesim tarihine kadar ne kadar faiz işler. Cevap için şimdiden teşekkürler.

  • Can Balkan

   Kredi kartının ödenmeyen tutarı 400 lira olacak. 400 lira kredi kartı gecikme faizi 10 lira civarında olacaktır. Bir de küçük hatırlatma, nakit çekim yaptıktan sonra faiz işlemeye başlar. Nakit çekim ile çektiğiniz parayı hesap kesim tarihini beklemeden ödeyebilirsiniz.

 5. dilek

  merhaba ben kredi kartımı yapılandırma yaptım her ay 565 tl ödüyorum ama 3.taksiti 15 gün geç ödeyeceğim geçikme zammı olarak da her gün için %2,52 uygulanacağı söylendi ben ne kadar faiz öderim

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Faiz günlük işler ama verilen oran aylık gecikme faiz oranıdır. 15 günlük bir gecikme için 10 lira civarında ek faiz ödersiniz.

 6. mustafa

  12.000 bin borcum var 2 gün geçse nekadar faiz alirlar

  • Can Balkan

   Merhabaö
   12 bin liranın 2 gün gecikme faizi 20 lira civarında olacaktır.

 7. gamze

  merhaba benm 2014 yilinda alxgm 500 tllik limiti olan ogrenci kartimin 300 lira borcu kalmis fakat ben bititrdim saniyordm aradan bir yil gecti ve dun bana icra takibi baslatilacagi mesaji geldi acaba 300 liram ne kadr faiz almistir yardimci olabilirmisinz

 8. gamze

  yada soyle sorim eger benm 300 lira bircum varsa bu bir yil icinde hic arayip hatrlatmadan direk icra mesaji atilabilirmi ilk kez bir kredi karti kullandim bir turlu kurtulamiyorm

  • Can Balkan

   Gamze Hanim,
   50 lira civarinda faiz odeyeceginizi dusunuyorum. 50 lira civarinda da bildirim ucreti vs. olur. Anladigim kadariyla henuz yasal takip baslamamis. Banka yalnizca kendi icerisinde idari takip yapiyor. Sizin yerinizde olsam, hic zorlamadan borcunuzu kapatirim. Bir sekilde borcunuzu takip etmeniz sizin zorunlulugunuz.

 9. selim

  Selamlar 1000 tl lik kredi kart ödememi 17 gün geciktirdim acaba ne kadr faiz yansır?

  • Can Balkan

   Merhaba, 13-14 lira civarinda faiz ödersiniz.

 10. Musa

  Bu ay, yani 2017 Aralık ayında Burs kartımdaki Kredi kısmından 300 tl çekeceğim. Limit 500 zaten.Aydan aya ödeme yapmak istiyorum.Nakit çekim olduğu için günlük mü aylık mı ne faiz biniyor falan anladım okuduğumdan. Hesaplarıma göre aylık faiz 9.6 olur biz ona 10 diyelim.12 aya bölmek istiyorum bu faizli taksiti.Yani aylık 10 liradan 420 lira yapıyor,bu da aylık taksit hesabını 35 lira yapıyor yanlış değilsem. Eğer aylık taksidimi geciktirmez de eksiksiz ödersem bir sonraki aya faiz de binmiyor ve böylece 12 ayın sonunda 420 lira yatırmış oluyor ve hesabı kapatıyorum. Bu şekilde mi gerçekleşir,yoksa farklı bir olay mı dönüyor? Yanlışsam beni düzeltin lütfen.Cevap için şimdiden teşekkür ederim.(Burayı takip edemezsem,e-postamdan da ulaşabilirsiniz.)

  • Can Balkan

   Eğer taksitli ödemek istiyorsanız ve bankanız izin veriyorsa taksitli nakit avans çekebilir ve aylık taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Her ay ne ödeyeceğinizi bilirsiniz. Öte yandan taksitli nakit avans çekmeyip, normal çekim yaparsanız, her ay ödediğiniz tutar bakiyenizden peyderpey düşer. Düşük tutar çekeceğiniz için toplamda 30 lira civarında farkeder. Taksitli nakit avans daha avantajlıdır.

 11. Deniz

  4 bin tl limitli kredi kartına 4 aydır 4 bin tl borcum var hiç ödeme yapmadım borcum ne kadar olmuştur

  • Can Balkan

   Borcunuz artık yasal takibe girmiştir. Yasal faiz ve ücretlerin yanı sıra avukat parası da ödemeniz gerekebilir. Bu durumda şu an 5 bin lira civarında borcunuz olduğunu söyleyebiliriz. Bankanız ile görüşürseniz daha sağlıklı bilgi alırsınız.

 12. Deniz

  Peki bu 5 bin tl yi 36 ay yapılandırsam geriye ne kadar öderim bide yasal takibe girmeden bankayı arayıp borcumuzu yapılandırabiliyomuyuz

  • Can Balkan

   Şu an büyük ihtimal takibe düşmüşünüzdür. Bankanızı arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

 13. Ersin

  Benim Denizbank’a 4000 tl kredi kartı borcum bide kmh kredi mevzuat hesabına 1000 tl borcum var 3 aydır asgari yi hep ödedim yapılandırmak istiyorum toplam ne kadar öderim

  • Can Balkan

   Kredili mevduat hesabı için yapılandırmaya gerek yok. Kredi kartını taksitlendirmek için de bBanka ile görüşün, size net rakam çıkarırlar.

 14. EERDOĞAN

  mrb kredi kartı limitim 20.000 tl 16.000 tl kullandım 4 aydır veremiyior nekar faiz gelmişdir

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Kredi kartınızın 4 aydır asgari ödeme tutarını ödememişseniz şu an muhtemelen takibe düşmüşünüzdür. 16 bin liranın 4 aylık gecikme faizi 2,500 lira civarında olacaktır.

 15. Betül

  Merhaba kredi kartım 1400 limit alalı 1 sene olmadı 483 bu dönem borcum 1 gün geciktirirsem ne kadar faiz olur ?

  • Can Balkan

   Merhaba,
   En fazla 3-4 lira faizi olur. Sıkıntı değil. Ama ödeyebiliyorsanız en azından asgari ödeme tutarını zamanında yatırmaya çalışın.

 16. Betül

  Teşekkür ederim cevabınız için.
  birde asgari ödeme tutarı minimum ödeme tutarı mı demektir ?
  Birde 3-4 lira ücreti nasıl buluyorsunuz formül nedir ?

Leave a Reply

Your email address will not be published.