Kullanılmayan banka hesapları kaç yılda kapanır?

Ülkemizdeki banka sayısının artması ve bankacılık işlemlerinin kolaylaşması ile bir çok bankada hesap açtık. Bazen bu hesapları bir kaç havale veya EFT işlemi için veya maaş hesabı olarak kullandık ve iş yeri değişince başka bankaya geçtik. Böylelikle, bir çok bankada hesap açmış olduk. Daha sonra ilgili banka ile işimiz sona ermesine rağmen hesabımızı kapatmadık.

Bu yazımızda sizlere, “Kullanılmayan banka hesapları kaç yılda kapanır?” sorusunun yanıtını vereceğiz.

Bankacılık Kanunu’nun 62. Maddesinin birinci bendine göre, “Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

Bankalarda açtığınız hesaplarda 10 yıl boyunca bir işlem yapmaz iseniz hesaplar kendiliğinden kapanır ve varsa hesapta kalan para TSMF’ye devredilir. Şayet varsa bankada unuttuğunuz parayı Türkiye Bankalar Birliği’nin sitesinden sorgulayabilirsiniz. Unutulan para sorgulama ile ilgili detayları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ülkemizde en sık bulunan isim-soyisim kombinasyonlarından Ahmet Yılmaz ismi ile bankada unutulan para sorgulaması yaptığımızda, gördüğünüz üzere yüzlerce sonuç çıkmaktadır. Yani insanlar bankalarda hesap açıp, daha sonra bu hesaplarda paralarını unutmaktadır. 10 yıl sonra otomatik olarak kapanan banka hesaplarında kalan tutarlar ise sahipleri tarafından aranmaz ise TMSF’ye devrolur.

Bankada unutulan para sorgulama

2017 yılında yapılan duyurulara göre 500 binden fazla banka hesabında 115 milyon lira para unutulmuştur. Yani ortalam bir hesapta unutulan para 230 lira civarındadır. Genellikle insanlar açıp da unuttukları hesaplarda bir kaç lira bırakırken, yakını olmayan veya bakıma muhtaç bazı yaşlı insanların daha fazla miktarlarda para unutuyor olması kuvvetle muhtemeldir.

Peki kapatılmayan banka hesaplarına hesap işletim ücreti yansıtılabilir mi?

2014 yılı içerisinde yapılan bir düzenleme ile bankalar 180 gün boyunca işlem görmeyen hesapların, müşteriye bilgilendirme göndererek 30 gün içerisinde kapatılmasını aksi takdirde hesap işletim ücreti yansıtılacağı bilgisini verirler. Eğer siz banka bildirimini aldıktan sonra kullanılmayan banka hesabını kapatmazsanız, banka bu hesap için size hesap işletim ücreti yansıtabilir. Dolayısı ile bir bankada açtığınız ve kullanmadığınız bir hesabınız varsa, kapatmanız sizin menfaatinizedir.

Buraya kadar anlattıklarımızı özetleyecek olursak:

Eğer bir bankada hesap açmış ve kullandıktan bir müddet sonra bu banka hesabı ile işlem yapmayı bırakmışsanız, hesap en son aktif olduğu tarihten itibaren 10 yıl boyunca açık olur ve 10 yıl sonra zamanaşımına uğrayarak kendiliğinden kapanır. Bu hesapta para varsa TMSF’ye devrolur. Bazı bankalar 6 ay hareketsiz kalan bankalar için müşteriye bildirimde bulunarak hesap işletim ücreti kesebilirler.

Kullanılmayan banka hesapları kaç yılda kapanır?” sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazımızla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere iletebilirsiniz. Bugüne kadar 2000’den fazla soruya cevap verdik. Siz de kafanıza takılanları çekinmeden sorabilirsiniz.