Bayramda Bankalar Açık mı? 2018

2018 Kurban Bayramı, 21 Ağustos Salı günü başlıyor ve 24 Ağustos Cuma günü sona eriyor. Yani önümüzdeki haftanın Pazartesi hariç geri kalan 4 günü bayram. Hali hazırda 9 günlük Kurban Bayramı tatili de bugün başlıyor. Dolayısıyla, bankalarla işi olan, para alıp gönderecek olanların aklında “Bayramda Bankalar Açık mı?” sorusu var.

Bu yazımızda, 2018 Kurban Bayramı tatili boyunca bankaların açık olup olmadığı konusunda bilgi vereceğiz.

Bankaların tatil günleri bir yıl öncesinden bildirilir ve olağanüstü bir durum olmadıkça değiştirilmez. Çünkü bir çok mevduat vadesi, tahviller ya da diğer sözleşmeler bu tatiller göz önünde bulundurularak belirlenir. Daha sonra, Bakanlar Kurulu kararı ile alınan 9 günlük tatiller veya resmi tatillere ilave gün eklenmesi, bankacılık sektörünü etkilemez. Daha önce duyurulan resmi tatiller dışında, bankalar bayram tatili süresince açık olmak zorunadadır.

Bugün 9 günlük tatil bir çokları için başlıyor olsa da, 2018 yılı için Kurban Bayramı resmi tatil günleri 21 ve 24 Ağustos arasıdır. Dolayısıyla 20 Ağustos 2018 günü bütün bankalar açık olacaktır.

Kurban bayramı arifesinde bankalar çalışıyor mu?” veya “Arife günü bankalar açık mı?” diye sorarsanız, 2018 yılı Kurban Bayramı arifesi pazartesiye geldiği için bankaların öğlene kadar açık olduğunu söyleyebiliriz.

Yurtdışından para bekleyenler, “PTT açık mı?” diye merak  edebilir. PTT’ler de bankalar gibi Arife günü öğlene kadar hizmet vermeye devam edecekler. Ancak, Western Union ile yurtdışından para bekliyorsanız, daha önce yayınlamış olduğumuz “Western Union haftasonu açık şubeler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

“Bayramda bankalar açık mı?” diye sorarsanız, bankalar Arife günü öğlene kadar açık ama kalan bayram tatili boyunca kapalı diyebiliriz. Ancak, bunun bir istisnası var. Haftasonları da faaliyet veren alışveriş merkezlerindeki banka şubelerinden bazıları bayram süresince de hizmet verebilir. Ancak, bayramda açık bankalarda yapabileceğiniz hizmetler de sınırlıdır. Örneğin, bir başka bankaya EFT yapamazsınız, çünkü EFT Merkez Bankası kontrolünde bir transfer sistemidir ve bayram süresince çalışmaz. Bankalar kapalı olsa bile aynı banka içerisinde farklı şubelere para gönderme işlemi yani havale yapabilirsiniz. Eğer yurtdışından para geliyorsa, alışveriş merkezlerindeki açık olan şubelerden para tahsil etme şansınız olabilir. Bayram süresince fatura ödemelerini açık banka şubeleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Dolayısıyla, bayramda bankaların açık olup olmamasından ziyade, hangi işlemleri yapıp yapamayacağınız daha önemli.

2018 Kurban Bayramında bankaların açık olup olmadığı konusunda bilgi verdik. “Bayramda bankalar çalışıyor mu?” konusuna ilişkin olarak ilave sorularınız varsa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla ilettiğiniz takdirde en kısa sürede cevabınız emailinize ulaşıyor olacak. Bayramda bankalar çalışmıyor ama biz çalışmaya devam ediyoruz. Bu vesileyle, tüm okuyuclarımıza iyi bayramlar diliyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.