Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Yeni bir işe veya üniversiteye başladınız ya da birikim yapmak istiyorsunuz ve bir banka hesabı açmanız gerekiyor. Peki banka hesabı açmak için hangi belgeler gerekiyor? Banka hesabı nasıl açılır? 18 yaşından küçüklere banka hesabı açılır mı? Banka hesabı açmak için ücret ödemem gerekli mi? İnternetten banka hesabı açmak mümkün mü? Banka hesabı açmak ile ilgili bütün sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Banka hesabı açmak için yapmanız gereken tek şey hesap açmak istediğiniz bankanın herhangi bir şubesine gitmek veya internet üzerinden banka hesabı açılabilen bankalara başvuru yapmaktır.

Banka hesabı açmak için şubeye gittiğinizde yanınızda nüfus cüzdanı veya pasaport gibi kimlik belgesi yerine geçen herhangi bir belgenin olması yeterlidir. Bireysel banka hesap açılışı için bankaların bir çoğu kimliğiniz dışında belge talep etmez.

Banka hesabı açmak istediğiniz bankanın şubesinden içeriye girdiğinizde güvenlik görevlisine yeni banka hesabı açmak isteyeceğinizi söyleyebilir veya girişte bulunan sıramatiktenbireysel bankacılık işlemleri”ni tıklayarak sıra numaranızı alıp, beklemeye başlayabilirsiniz. Sizin numaranız yandığında, banka çalışanına gidip “Hesap açtırmak istiyorum.” şeklinde talepte bulunmanız yeterli olacaktır.

Banka hesabı açma talebinizi ilettikten sonra müşteri hizmetleri yetkilisi sizin önünüze bir takım sözleşmeler ve formlar bırakıp imzalamanızı talep edecektir. Önünüze bırakılan sözleşmeleri dikkatlice okuyup, anladıktan sonra imzalayın. Bunlar, bankaların tüm müşterilerine imzalattıkları sözleşmeler olsa da, ilerleyen zamanda banka ile bir anlaşmazlığa düştüğünüzde bu sözleşmede yer alan maddelere göre karar verilecektir.

Banka hesabı açarken, imzalanması istenen bazı sözleşme ve formlar aşağıdaki şekildedir. Üzerlerine tıklayarak, çeşitli bankalardan birer örneklerine ulaşabilmeniz mümkündür.

Banka hesabı açarken imzalatılan müşteri bilgi formunda sizin kimlik bilgileriniz, adresiniz, iş ve meslek bilgileriniz yer alır. Bu formun imzalatılma amacı, bankanın ilerde sizle kuracağı iletişimi hızlandırmak ve size atabileceği ürün ve hizmetleri doğru hedefleyebilmektir. Müşteri bilgi formunda öğrenci olduğunu belirten birine konut kredisi pazarlaması yapmayacaktır örneğin.

Müşteri bilgi formunun akabinde Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi’ni imzalamanız istenir. Bu sözleşmenin bir nüshası banka hesap açılış işlemlerini tamamladıktan sonra size verilmek zorundadır. Bunu uygun bir yerde saklamanız, sizin menfaatinize olacaktır. Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi genel olarak bankanın müşteriye sunacağı vadeli, vadesiz hesap, banka kartı, kredi kartı, döviz işlemleri gibi temel bankacılık işlemlerine ilişkin şartları içerir.

Banka hesabı açarken imzalamanız gereken bir diğer form da temel bankacılık ürün bilgi formudur. Bu form, bankanın size sunacağı hizmetler karşılığında alacağı ücret ve komisyonları belirtir. Buna imza attıktan sonra, hesap işletim ücreti veyahut diğer bir takım ücretlere ilişkin itiraz hakkınız ortadan kalkar. Eğer hesap işletim ücreti gibi ücret ve komisyonlar ödemek istemiyorsanız, bu formu imzalamanızı tavsiye etmeyiz.

Bu formları imzaladıktan sonra müşteri hizmetleri yetkilisi sizin kimlik fotokopinizi alarak banka hesap açma işlemlerini tamamlar. İlave olarak internet bankacılığı veya banka kartı, kredi kartı gibi talepleriniz varsa, bunlarla ilgili de form doldurmanız gerekmektedir.

Banka hesabı açtırırken, bazı bankaların hesaba 50 lira gibi bir tutarda para yatırmanızı veya 6 aylık hesap işletim ücretini peşin tahsil etmeyi isteyebilirler. Eğer ilgili bankada hesap açmanız şart değilse başka bankalara yönelmenizi tavsiye ederim.

Banka hesap açılışına ilişkin bu bilgilere ilave olarak, eğer yeni bir işe girmiş ve maaşınızın yatması için sizden iş yeriniz bir bankada hesap açtırmanızı istemişse, banka görevlisine hesabı maaş ödemeleri için açtığınızı muhakkak belirtin. Böylelikle maaş hesabının avantajlarından faydalanabilir, hesap işletim ücreti ödemezsiniz.

İnternetten banka hesabı açmak

Banka hesabı açmak için şubeye gitmenin yanı sıra bir diğer alternatif de internetten banka hesap açılış başvurusu yapmaktır. Finansbank, TEB, ING ve Odeabank gibi bankaların sunduğu bu hizmet ile banka hesap açılış başvurusunu internet üzerinden yapabilir ve daha sonra kurye aracılığı ile size gelecek belgeleri imzalayarak banka hesap açılışınızı gerçekleştirmiş olursunuz.

Bankaların farklı isimler vermiş olduğu dijital bankacılık hizmetlerinin en yaygın olanları sırasıyla

18 yaşından küçükler için banka hesabı açmak

18 yaşından küçükler banka hesabı açmak için kendi velileri ile istedikleri banka şubesine başvuru yapabilirler. Bazı bankaların 18 yaşından küçükleri hedefleyen çeşitli banka hesapları vardır. Bunlardan en yaygın olan İş Bankası’nın İlk İmza hesabıdır. Buraya tıklayarak İlk İmza hesabı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.  

Banka hesap açılışına ilişkin bütün sorulara yanıt vermeye çalıştık. Sizlerin ilave soru ve görüşleri olursa aşağıda yer alan yorum bölümü aracılığıyla bizlere ilettiğinizde hızlıca geri dönüş sağlayabiliyoruz.

Comments
 1. hüseyin

  Merhaba Hocam.
  Dün başımdan geçen bir olayı size kısaca aktarmak istiyorum. Ne yapmam gerektiğini, nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız minnet duyarım.
  Maaşım Kuveyt türk hesabına yatırılmıştı aybaşında. Belli harcamalar da bulundum bir hafta içinde fakat dün iş çıkışı eczaneye uğrarayım dedim ve yetersiz bakiye ile karşılaştım. Mobil şubeden baktım totalde 4 ‘er kez 500 tl para çekilmiş kartımdan. Bilgim ve onayım olmadan böyle bir işlem gerçekleşmiş. Müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım. Kartımı kapattılar. Bu sabah şubeye gittim form doldurtup incelemeye alınacağını belirttiler. Şubede ki arkadaşlar savcılığa incelemer sonuçlandıktan sonra gidebilirsiniz dedi.
  Hocam aklıma takılan sorular şunlar ;
  1. Benim bilgim ve onayım olmadan böyle bir işlem yapıldığına göre banka çekilen tutarı bana iadesini sağlar mı?
  2. Banka kartın kopyalanmış bu senin suçun minvalinde açıklamalarda bulunur mu?
  3. Hukuki süreci bankanın incelemesini beklemeden başlatmalı mıyım?

  Konuyla ilgili tecrübelerinizi, bilgilerinizi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Geçmiş olsun.
   1. Banka %99 tutarı iade edecektir. Aksi pek mümkün değil.
   2. Artniyetli bir hareket tespit etmedikçe sizi suçalayacaklarını sanmam.
   3. Bence savcılığa suç duyurusunda bulunmanızın önünde bir engel yok. Sonuç itibarıyla hesap sizin hesabınız. Para sizden çalınmış durumda. Savcılıkta bununla ilgili matbuu bir başvuru muhakkak vardır.
   Paranızı iade alırsınız ama biraz beklersiniz. Geçmiş olsun tekrardan.

 2. düşünceli adam

  usta ben banka hesabı açmak istiyorum sorum şu parama faiz gelmesi ve çoğalması için hangi hesap türünde açmam gerekir ve en fazla faiz veren bankayı nasıl bulurum teşekkürler…

  • Can Balkan

   Vadeli mevduat hesabı açtırmanız gerekiyor. Daha önce en yüksek faiz veren bankaları aşağıdaki yazımızda ele almıştık. Bu bankalardan birinde hesap açtırabilir veya şu anda müşterisi olduğunuz banka varsa orada da vadeli mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

   https://paranya.com/en-yuksek-faiz-veren-banka-2018/

   • düşünceli adam

    TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞIM

 3. Muhammed Mehdi

  Hocam merhaba. Daha once x bankasindaki hesabim bazi sebeplerden dolayi bloke edildi daha sonra hesabimin kapatildigina dair belge adresime geldi. Bugun ayni bankaya gidip yeni hesap actirmak istedim fakat banka eski hesabimin kurumsal kurallara uyulmadigi gerekçesiyle bana hesap acamayacagini soyledi ve mahkemeye basvurmami onerdi.. Mahkemeye basvursam bile nasil bir süreç olacak veya sizin oneriniz nedir? Teşekkürler

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Boşa zamanınızı da paranızı da harcamayın. Sonuç almanız çok zor hatta imkansız. Neticede dükkan kendilerinin ve size hizmet sunmama hakları mevcut.

 4. Şeyma

  Ben üniversiteye yeni başladım. Bursun hesabima yatmasi cesitli faturalari odemek ve internet uzerinden alisveris yapabilmek icin ne tur bir kartim olmasi gerekiyor. Bu isler icin en avantajli kart hangisidir?

  • Can Balkan

   Finansbank Enpara’dan hesap açtırabilirsiniz. Hesap işletim ücreti yok. Ayrıca fatura ödeme, havale, EFT gibi işlemler de ücretsiz. İlave olarak, Enpara kartını kullanarak internetten alışveriş de yapabilirsiniz. Hesap açılış başvurusunu internetten yapıyorsunuz ve kurye evrakları istediğiniz yere getiriyor. Okul kantini bile olabilir.

   https://www.qnbfinansbank.enpara.com/

 5. zeynel

  Hocam işsizim banka hesabı acabilimiyim tesekurler

  • Can Balkan

   Tabi ki açabilirsiniz. İşsiz olmak bankada hesap açmaya engel teşkil etmez.

 6. Samet

  Ben öğrenciyim ve sadece içine para yükleyip kullanabilecegim bir banka hesabı açmak istiyorum hangi bankayı önerirsiniz

  • Can Balkan

   Enpara’yı tavsiye ederim.

 7. kerem

  Ben 17.01.2002 doğumluyum bir sonraki senenin yani 17.01.2020 tarihinde banka hesabı açabilecekmiyim ?

  • Can Balkan

   18 yaşınızı doldurmuş olacağınız için banka hesabı açmanızın önünde bir engel olmayacak. Ayrıca isterseniz, şimdi veliniz aracılığıyla banka hesabı açabilirsiniz.

 8. Figen

  Merhaba hocam. Yazınız bu konularda hiç ilgisi ve bilgisi olmayan beni baya aydınlattı.
  Ben ev hanımıyım ve ara sıra elime geçtikce küçük meblalar yatırabileceğim bir hesap açtırmak istiyorum böyle birşey mümkün mü? bana önerebileceğiniz bir banka varmı? Şimdiden teşekküler.

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Para biriktirmeye karar verdiğiniz için sizi kutlarım. Enpara bunun için doğru yer olacaktır. Eğer aşağıdaki adresten başvuru formunu doldurursanız, banka memurları evinize ya da istediğiniz adrese gelip başvurunuzu alabilirler. Sonrasında da elinize geçen tutarları, Finansbank ATM’leri aracılığıyla ücretsiz olarak bu hesaba yatırabilirsiniz. Ayrıca isterseniz, vadeli hesap açıp, günlük, haftalık ya da aylık değerlendirip, faiz geliri elde edebilirsiniz.

   https://www.qnbfinansbank.enpara.com/bireysel-basvuru/basvuru-amaciniz.aspx

 9. çalışan kadın

  işyerindeki çalışanımız. kredi çekmek için bankaya basvuru yaptı.
  doğal olarak maaş bodrusu istiyorlar.ama işyeri yetkilisinin imza sürgülünüde istiyorlar bu normal bi uygulama mıdır.

  • Can Balkan

   Tabi, banka dilerse imza sirküleri talep edebilir.

 10. Furkan

  16 yaşındayım dün annemle masş hesabı için başvurduk. Fakat imza atmadık. Hesabın bir başka şubeye açılması gerekiyomuş. Biz gidip imza atmasak hesap açılırmı herhangi bir cezası var mıdır?

  • Can Balkan

   İmza atmadıysanız hesabınız açılmamıştır, ama isterseniz ilgili bankadan teyid ettirebilirsiniz.

 11. Furkan Bozkurt

  Can Bey merhabalar. Siber güvenlik ile ilgili bir çalışmam dolayısiyle size bir konuda danışmak istiyorum. Banka hesabı açarken müşterilerden istenen nüfus cüzdanı, adres bilgisi veya cep telefonu numarasının doğrulaması yapılıyor mu?
  Yapılıyor ise nerelerden yapılıyor?
  Teşekkür ederim.

 12. fatma kale

  Merhaba kendime ziraat Bankası hesap kartı açtırmak istiyorum ve içine para yatırıp karşı taraftanda para yatirmasini istiyorum nasıl actirabilirim ve ziraat kartı açtırmak ücretlimi bide kaç gün içinde açarlar hesap kartini hemen bi gün içinde hallederler mi

  • Can Balkan

   Merhaba,
   Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek, hesabınızı ücretsiz açtırabilir ve banka kartı talep edebilirsiniz. 1 hafta içerisinde kartınız şubeye ya da adresinize teslim olur. Açtıracağınız hesabın yıllık hesap işletim ücreti olabilir. Bunu memurlardan öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.